Βέλγιο ΒΕΛΓΙΟ: Βρυξέλλες-Γάνδη-Μπριζ-Αμβέρσα-Αρδένες σε 5 μέρες!

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Μετά από 1 χρόνο κατάφερα κι εγώ να ολοκληρώσω τις εμπειρίες μου από το φανταστικό Βέλγιο!!! Ένα ταξίδι 6 ημερών (4 γεμάτες εκεί) στο οποίο χώρεσαν η Γάνδη, Οι Βρυξέλλες, η Μπριζ, η Αμβέρσα και οι Αρδένες! Ένα ταξίδι το οποίο δεν είχε προγραμματιστεί, ήταν δώρο έκπληξη από εμένα στο φίλο μου , αφού μια μέρα χωρίς καν να το πολυσκεφτώ βρήκα τα εισιτήρια και τα έκλεισα! Ας αρχίσω όμως την αφήγηση, και επειδή είναι κ πρώτη μου φορά να με συγχωρείτε αν δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες ή αν κουράζω με επαναλήψεις….

25/11 βραδινή πτήση RYANAIR από Θεσσαλονίκη προς Charleroi! Κόστος εισιτηρίων 42€ / άτομο με χειραποσκευή! Άφιξη στο Charleroi το βράδυ! Παίρνουμε το λεωφορείο (για το οποίο είχα κάνει κράτηση μέσω ίντερνετ, είχα τυπωμένα εισιτήρια, το βρήκαμε πανεύκολα ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο) και άφιξη στον κεντρικό σταθμό (Midi) στις Βρυξέλλες. Με αρκετό περπάτημα και... χάσιμο βρίσκουμε το ξενοδοχείο μας ! (Van Belle Hotel , 55€ με πρωινό). Μέτριο ξενοδοχείο, καθαρό, αξιοπρεπέστατο με καλό πρωινό σε περίεργη θα έλεγα γειτονιά but who cares? Μείναμε μόνο για ένα βράδυ! Αφήνουμε πράγματα και φεύγουμε! Πάμε σε ένα ελληνικό μπαρ (δεν θυμάμαι όνομα) επειδή όταν ψάχναμε το ξενοδοχείο, μας είδαν τα παιδιά και μας κατάλαβαν ότι είμαστε Έλληνες και μας έδωσαν οδηγίες και είπαμε να τους τιμήσουμε! Κακώς .... 13€ burger, 13€ μια σαλάτα και με λίγα λόγια 35 ευρώ με το ΓΕΙΑ ΣΑΣ! Πάμε για ύπνο (02.00) γιατί ακολουθεί δύσκολη μέρα....

26/11 Γερό πρωινό, μαζεύουμε πράγματα και τα αφήνουμε σε ειδικό χώρο φύλαξης του ξενοδοχείου και ξεκινάμε την περιήγησή μας! Σε 10 λεπτά είμαστε Maneken Pis! Βλέπουμε από μακριά κάτι Κινέζους (καμιά 100) να βγάζουν φωτογραφίες! Φτάνουμε και βλέπουμε το μικροσκοπικό αγοράκι που κατουράει! Παθαίνω σοκ! το περίμενα λίγο μεγαλύτερο... σιγά το αξιοθέατο... ΠΡοχωράμε προς Grand Place! Φτάνουμε αμέσως αφού είναι πολύ κοντά και μένουμε με το στόμα ανοιχτό! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ! Πραγματικά οι άνθρωποι είχαν πλούτο και ήταν επιδειξιομανείς! Δεν εξηγείται διαφορετικά! Πανέμορφα κτίρια, δεν χορταίνεις να τα βλέπεις! Σαφώς και δεν μπορείς να τα φυλακίσεις μέσα σε μια φωτογραφία γιατί πολύ απλά δεν χωράνε! ότι κι αν έχετε δει σε φωτογραφίες, το live το ξεπερνά κατά πολύ! Αγοράζουμε λοιπόν μια κάρτα (22€ BrusselsCard 24hours) και είμαστε αποφασισμένοι να πάμε σε όσο περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα περιλαμβάνονται στην τιμή. Η συγκεκριμένη κάρτα προσφέρει δωρεάν μεταφορές σε όλα τα ΜΜΜ, δωρεάν είσοδο σε πάρα πολλά μουσεία και κάτι άλλες εκπτώσεις που δεν προλάβαμε να χρησιμοποιήσουμε! Ο φίλος μου θέλει να βλέπει μουσεία, εγώ αντιθέτως τα βαριέμαι αφόρητα, προτιμώ τα αξιοθέατα τύπου κτίρια, μαγαζιά, γέφυρες, ποτάμια κτλ. Εδώ λοιπόν έκανα υποχώρηση και είπα αφού την αγοράσαμε, ας δούμε μουσεία κι από αύριο μόνο βόλτες! Κι αρχίσαμε το περπάτημα! Ειλικρινά δεν μπορώ καν να θυμηθώ πόσα πολλά ήταν τα μουσεία! Αμέτρητα! Θα σχολιάσω όσα μου έμειναν! ΤΟ μουσείο μπύρας: ευτυχώς ήταν μέσα στην κάρτα (άρα δωρεάν) γιατί ήταν άθλιο, με το μόνο θετικό του ότι μας κέρασαν μπύρα στο τέλος! Το πολεμικό μουσείο και το μουσείο αυτοκινήτων ήταν εντυπωσιακά! Παλιά αεροπλάνα μαχητικά, παλιά αυτοκίνητα εντυπωσιακά, πολύ όμορφα όλα! Άξιζε την επίσκεψη! Και τεράστια και τα 2! Επίσης πολύ όμορφο το MOOF μουσείο με μινιατούρες! Ενδείκνυται για παιδιά! Αδιάφορο επίσης και το μουσείο σοκολάτας με μοναδικό highlight τον τύπο που μας έφτιαξε live σοκολατάκια και εντυπωσίασε με την τεχνική του! Καθώς σβήναμε από τη λίστα μας τα μουσεία που επισκεπτόμασταν, βλέπαμε εννοείται και λοιπά αξιοθέατα, καθεδρικούς ναούς, οι οποίοι είναι τόσο μα τόσο εντυπωσιακοί, κυρίως λόγω μεγέθους αλλά και εσωτερικής διακόσμησης. Πήγαμε και στο The Cinquantenaire Park, ένα χώρο μεγάλο , πανέμορφο, με πανύψηλα δέντρα, στον οποίο βρίσκονται και κάποια μουσεία. Περιπλανηθήκαμε στο κέντρο των Βρυξελλών, ήπιαμε σοκολάτα κάπου κοντά στην Sablon στην σοκολατερί του PierreMArcolini (η πιο νόστιμη σοκολάτα που ήπια ever)! Ήπιαμε κι άλλες στο Βέλγιο, οι οποίες ήταν απλά γάλα με λιωμένο σοκολατάκι! Αυτή ήταν Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ! Είδαμε το παλιό παλάτι, περπατήσαμε σε κάτι υπόγειες στοές του (επίσης ψιλοαδιάφορο)! Γενικά η πόλη έχει απίστευτη αρχιτεκτονική, πανέμορφα κτίρια, πάρκα, και φυσική ομορφιά! Όπως καταλάβατε εκεί επικεντρώθηκα γι’ αυτό και βρήκα αδιάφορα τα περισσότερα μουσεία! Πήγαμε και στο ATOMIUM, επίσης μεγάλο και εντυπωσιακό αλλά μας έφαγε πολύ από το χρόνο μας, απλά και μόνο για να το δούμε απ’ έξω, είναι αρκετά έξω από την πόλη! Φάγαμε σίγουρα 1 ώρα με τραμ πάνε-έλα. Δεν ανεβήκαμε γιατί είχε ομίχλη εκείνη την ώρα, σουρούπωνε κιόλας και δεν θα βλέπαμε τίποτα! Δυστυχώς δεν προλάβαμε να πάμε στην MiniEurope, που πολύ θα το θελα, αλλά σε μια μέρα πόσα να προλάβεις να κάνεις! Είχαμε ήδη περπατήσει πάνω από 10 χλμ συνολικά! Δεν έβρεχε, μόνο λίγο ψιχάλισε, είχε όμως λίγο κρύο… Επιστρέψαμε στην πλατεία για μια τελευταία ματιά και για μια μπύρα (από τις πολλές που ήπιαμε τόσες μέρες στην.. ΠΗΓΗ). Πήγαμε στο ξενοδοχείο, πήραμε τα πράγματά μας και φύγαμε για σιδηροδρομικό σταθμό! Επόμενος σταθμός: ΓΑΝΔΗ! Αξίζει να αναφέρω εδώ ότι το σιδηροδρομικό τους δίκτυο είναι απλά ΑΨΟΓΟ! Όλα τα δρομολόγια τα ήξερα ήδη από το ίντερνετ, έχει αρκετές προσφορές ειδικά τα σ/κ, βγάζεις εισιτήριο ή μέσω ίντερνετ ή εκεί επι τόπου, και όλα είναι πανεύκολα! Διάρκεια ταξιδιού περίπου μισή ώρα και φτάνουμε στην Γάνδη το βράδυ στις 8μιση αν θυμάμαι καλά όπου μας υποδέχεται ο φίλος του αγοριού μου που θα μας φιλοξενήσει όλες τις υπόλοιπες μέρες στο σπίτι του!

27/11, Πρωινό ξύπνημα (οι οικοδεσπότες μας πάνε για δουλειά, κι εμείς για ξεναγήσεις). Αναχώρηση 8μιση το πρωί για Αμβέρσα (μισή ώρα διαδρομή επίσης…). Άφιξη στον μοναδικό σιδηροδρομικό σταθμό της Αμβέρσας. Μόνο αυτό να έβλεπα και να έφευγα μου φτανε! Μείναμε εκεί σχεδόν μια ώρα να τον θαυμάζουμε! Το στολίδι της Αμβέρσας! Αφού τον εξερευνήσαμε, ξεκινήσαμε την βόλτα μας στην πόλη! Ως συνήθως πήγαμε σε όλους τους καθεδρικούς ναούς και όλοι ήταν πολύ όμορφοι! Η πλατεία επίσης εντυπωσιακή όπως όλες οι GrandePlace. Κάναμε μια βόλτα και στο λιμάνι αφού πρώτα μας έσπασε η φωτογραφική μηχανή και μείναμε με την πολύ χάλια κάμερα του κινητού μου….. Φύγαμε το μεσημέρι για Γάνδη, να την δούμε όσο προλάβουμε, αφού η Παρασκευή θα ήταν αφιερωμένη στη Μπριζ και το σκ θα πηγαίναμε Αρδέννες… Φτάνουμε λοιπόν στην Γάνδη, την οποία και ερωτεύτηκα νομίζω… Δυστυχώς δεν προλάβαμε να την απολαύσουμε, αφού δεν είχαμε πολλές ώρες μέχρι να νυχτώσει. Είδαμε και πάλι όλους τους θεόρατους καθεδρικούς ναούς και ανεβήκαμε στο καμπαναριό και θαυμάσαμε την πόλη από τα 91 μέτρα ύψος στο BelfortGent! Συνεχίσαμε με βόλτες στην πλατεία και στα κανάλια αλλά δεν προλάβαμε να μπούμε στο κάστρο,., κρίμα… Καθίσαμε για μπύρα, φάγαμε σοκολατάκια (πανάκριβα εννοείται στις καλές σοκολατερί…) και περιμέναμε τους φίλους μας για να πάμε για φαγητό! Μας πήγαν στο AMADEUS για ribs όπως είναι γνωστή η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού! Σου φέρνουν ένα πλευρό χοιρινό με απίστευτα νόστιμη κόκκινη σάλτσα (κρασιού νομίζω) και μια πατάτα ψητή με γέμιση! Από εκεί και πέρα τρως όσο θές, freere-fill όπως λένε, πληρώνεις 1, τρως όσο αντέχεις! Πάρα πολύ νόστιμο φαγητό, πολύ ιδιαίτερο εστιατόριο, 2ο πιάτο δεν πήραμε βέβαια, αλλά αν πεινάς πολύ … παίρνεις! Ήπιαμε κρασί το οποίο σου φέρνουν με το μπουκάλι και πληρώνεις όσο πιεις! Ακολούθησαν μπύρες σε μπαράκια και ύπνος…

28/11, Πολύ πρωινό ξύπνημα (07.30) και αναχώρηση για Μπρυζ! Φτάνουμε εκεί και νοικιάζουμε κατευθείαν ποδήλατα από το σιδηροδρομικό σταθμό! Από ότι θυμάμαι πληρώσαμε 12-13 ευρώ για να τα έχουμε μέχρι τις 19.00 που κλείνουν! Άξιζε βέβαια, αφού αφενός είμασταν υπερβολικά κουρασμένοι και αφετέρου η μέρα ήταν τόσο καλή που μια βόλτα με το ποδήλατο ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να κάνουμε! Ήταν ίσως η πιο ωραία μας μέρα στο Βέλγιο! Ατέλειωτες ώρες πάνω στο ποδήλατο και γυρίσαμε όλη την πόλη, όχι μόνο το ιστορικό κέντρο, και περάσαμε υπέροχα! Βόλτες στα κανάλια, στα μαγευτικά παραμυθένια σοκάκια, στο κέντρο, έξω από το κέντρο. Στάσεις για φωτογραφίες σε λίμνες, γέφυρες παλιές, γέφυρες κινητές, ανεμόμυλους, εκκλησίες, όμορφα κτίρια… Απίστευτη ομορφιά αυτή η πόλη! Πραγματικό παραμύθι! Σταθηκαμε τυχεροί μάλιστα επειδή είχαν ήδη στήσει την Χριστουγεννιάτικη αγορά στην πλατεία και κάναμε τις βόλτες μας κι εκεί. Είχε 2 πλατείες και είχε στημένα χριστουγεννιάτικα παζάρια και στις 2! Ήταν πολύ όμορφα αν και τα περίμενα πιο εντυπωσιακά! Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε πολλά χριστουγεννιάτικα στολίδια αλλά περισσότερο λουκάνικα, μπύρες και ρούχα! Περιπλανηθήκαμε αρκετά, δοκιμάσαμε σοκολατάκια, αγοράσαμε και μερικά από το GODIVA που ήταν νόστιμα και πιο προσιτά από άποψη τιμής! Η αλήθεια είναι ότι όπου και να φας σοκολάτες εκεί θα ξετρελαθείς! Βέβαια, καλό είναι να τις δοκιμάζεις και όχι να τις αγοράζεις για δώρο για το σπίτι γιατί δεν συμφέρει! Η μέρα μας πέρασε δυστυχώς πολύ γρήγορα στην Μπριζ και έπρεπε να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής γιατί μας περίμεναν κι οι φίλοι μας για να φύγουμε στις Αρδένες για σ/κ! Πήραμε λοιπόν το τρένο, το οποίο περιττό να σας πω ότι είναι πάντα στην ώρα του, πινακίδες υπάρχουν παντού, εισιτήριο κόβεις στα εκδοτήρια ή και στα αυτόματα μηχανήματα και γενικά λειτουργεί άψογα! Φτάσαμε στη Γάνδη απ’ όπου ήρθαν και μας πήραν οι φίλοι μας και ξεκινήσαμε για τις Αρδένες. Φτάσαμε εκεί μετά από 1μιση – 2 ώρες σε ένα πανέμορφο χωριουδάκι το fays le veneurs όπου και βρίσκεται το εξοχικό τους! Τακτοποιηθήκαμε και κάναμε ένα μίνι barbeque με τις απαραίτητες … μπύρες!

29/11 – 30/11 Πρωινό ξύπνημα με το ζόρι, breakfast και αναχώρηση για το μοναστήρι ORVAL όπου φτιάχνεται και η ομώνυμη μπύρα! Ξενάγηση στους εξωτερικούς χώρους που ήταν τόσο περιποιημένοι και εντυπωσιακοί, έπειτα στους χώρους ζυθοποίας (μόνο όσους είναι επισκέψιμοι) και τέλος στο μαγαζάκι για τις απαραίτητες αγορές μπύρας! Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν το πόσοι πολλοί Γάλλοι πηγαίνουν οδικώς στο μοναστήρι αυτό μόνο για να αγοράσουν την μπύρα του! Μάθαμε ότι η παραγωγή της έχει μειωθεί κατά πολύ και δεν είναι εύκολο να την βρείς στην αγορά παρά μόνο σε επιλεγμένα μπαρ ή στο μοναστήρι! Σαφώς και αγοράσαμε και εμείς αλλά ΟΚ… έχω πιει και καλύτερες! Φεύγουμε και συνεχίζουμε για Castle of Bouillon όπου και θαυμάσαμε το υπέροχο αυτό κάστρο , τεράστιο, με απίστευτα πολλούς διαδρόμους και φανταστική θέα της πόλης από ψηλά! Η πόλη διασχίζεται από ένα ποτάμι, σχετικά μικρό και είναι πολύ γραφική! Αργότερα ήπιαμε κι ένα καφέ εκεί και κάπως έτσι τελείωσαν οι επισκέψεις μας στο Βέλγιο. ΤΟ χρώμα που μου άφησε ήταν γκρι! Το θαύμασα, μου άρεσε, προκαλούσε έντονα συναισθήματα αλλά συγχρόνως και απορία για το πώς μπορεί κάποιος να ζει τόσους πολλούς μήνες στο γκρι! Ειδικά το Bouillon ήταν τέρμα γκρι! Μουντό και ψυχοπλακωτικό ! αλλά είχε μια μαγεία! Το βράδυ μας κύλισε ομαλά με μπύρες και αποχαιρετιστήριες συζητήσεις με τους φίλους και το πρωί ξεκινήσαμε για Libramont όπου βρισκόταν ο πιο κοντινός σιδηροδρομικός σταθμός που θα μας σύνδεε με Βρυξέλλες και από εκεί με Charleroi! Η χώρα αυτή διασχίζεται τόσο γρήγορα που μπορείς να την δεις όλη μέσα σε λίγες μόνο μέρες! Οι μετακινήσεις μας όπως πάντα πανεύκολες, αφού βέβαια ενημερωθήκαμε μέσω ίντερνετ από πριν για το ποιες γραμμές θα ακολουθήσουμε! Φτάσαμε σε καλή ώρα στο αεροδρόμιο και είχαμε και χρόνο για καφέ μέχρι την ώρα της πτήσης μας! Αυτό ήταν το Βέλγιο μέσα από τα δικάμου μάτια! Ίσως να μην είχε πολλά ονόματα και λεπτομέρειες αλλά είναι και τόσα πολλά αυτά που κάναμε που δεν χωράνε όλα στη μνήμη μου…. Σίγουρα το ταξίδι μας ήταν κουραστικό, πολύ θα έλεγα, αλλά ήταν καθαρά επιλογή μας, αφού δεν θέλαμε να αφήσουμε καμία από τις 4 πόλεις απ’ έξω ! Δεν μετανιώσαμε για αυτό αλλά πολύ θα ήθελα να ξαναπάω και να κάνω απλά ανέμελες βόλτες σε αυτές τις μαγικές παραμυθένιες πόλεις που σε ταξιδεύουν σε άλλη εποχή!!!
 

Attachments

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.907
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Αρκετά κουραστικό ταξίδι νομίζω, αλλά όπως είπες κι εσύ την επόμενη φορά θα απολαύσετε ανέμελες βόλτες.
Καλά να περνάτε.
 

sophia_2

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
soko42 αρκετα χρησιμα και αναλυτικα οσο εχεις γραψει.σκοπευω να παω τελη Ιανουαριου για 7 διανυκτερευσεις. λεω να μεινω 2 βραδια Γανδη 1 Μπριζ 1 Αμβρεσσα και τα τρια τελευταια στις βρυξελλες ετσι ωστε αν εχουμε χρονο να παμε ημερήσια καπου απο εκει. το πρωτο βραδυ βεβαια θα φτασουμε αργα γιατι φτανουμε στις 22.00 στο Charleroi.πως σου φαινεται η κατανομη των διανυκτερευσεων? οι Βρεξελλες περπατιουνται ή ειναι μεγαλες οι αποστασεις?η BrusselsCard 24 hours 22 ευρο που λες οτι πηρατε ισχυει για ολα τα ΜΜΜ μονο εντος Βρυξελλων? Δηλαδη αν την παρω θα μπορω να τη χρισιμοποιήσω για τα τρενα απο Γανδη - Μπριζ-Αμβρεσσα και Βρυξελλες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom