Ποιο/που ήταν το καλύτερο ταξίδι που έχετε κάνει;

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Δε το πιστεύω οτι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ακόμα!!!

Για πείτε λοιπόν, ποιο από όλα τα ταξίδια σας θεωρείτε καλύτερο και αν θέλετε για πιο λόγο !

Ξεκινάω δυνατά με Ισλανδία που είχα πάει για ένα meeting και έκανα το έγκλημα να κάτσω μόνο 2-3 μέρες παραπάνω για να δω το μέρος αλλά έφτανε για να με μαγέψει!
Ήταν Μάιος και είχαν μόλις αρχίσει οι μέρες του ήλιου του μεσονυχτίου αλλά δεν ήταν μόνο αυτό...
Το μέρος έχει κάτι μαγικό!
Καταρράκτες στο δρόμο κάθε 500μ, ηφαίστεια, παγετώνες, μπλε παγόβουνα, φάλαινες και φανταστικά τοπία ήταν μερικοί μόνο από τους λόγους που με έκαναν να τη βλέπω στον ύπνο μου κ να ξυπνάω νομίζοντας οτι είμαι ακόμα εκεί ακόμα και 6 μήνες μετά το ταξίδι!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εδώ το λέω ακόμα εγώ χρόνια μετά για την Ισλανδια. Δύσκολο να πω για το καλύτερο ταξίδι καθώς καθένα προσφέρει διαφορετικές συγκινήσεις. Αλλού τοπία αλλού αρχιτεκτονική ή τα μνημεία αλλού οι άνθρωποι
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
ναι αλλά ΕΝΑ, δε μπορεί, θα το θυμάσαι διαφορετικά από τα άλλα! Ποιο σε άφησε με το στόμα ανοιχτό πιο πολύ;
 

Aris Volos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Πετρούπολη- Μοσχα
Γεια σας και από μένα!
Πριν πω την γνώμη μου για καλύτερο ταξίδι,
θα ήθελα να καταθέσω πως όλα τα μέρη που έχουμε πάει
μας έχουν ''δώσει'' δυνατές συγκινήσεις και εμπειρίες!

Αν έπρεπε λοιπόν να διαλέξω(με δυσκολία) κάτι,
θα έλεγα ότι η Ρώμη είναι το νούμερο 1 για μένα,
με μικρή διαφορά από την Βαρκελώνη.

Για να μην αδικήσω άλλους προορισμούς,
πιστεύω πως όλα τα ταξίδια σου δίνουν ''κάτι'',
από τους πιο δημοφιλείς ως και τους λιγότερο!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αίγυπτος.Ίσως επειδή ήταν το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ισως η 12 μέρες και ευχαριστήθηκα πιο πολύ,ίσως οτι ηταν ταξίδι του μέλιτος.......πολλά ισως.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δύσκολη ερώτηση..Ακόμα και το "χειρότερο" ταξίδι είναι καλύτερο από το να είμαι σπίτι...(κάθε ταξίδι, ακόμα και λίγα χιλιόμετρα από το σπίτι μου είναι απόλαυση). Anyway, το ταξίδι στη Βαρκελώνη ήταν για πολλά χρόνια το κορυφαίο μου για πολλούς λόγους. Μου ταίριαζαν πολύ οι άνθρωποι, τα πολιτιστικά, το κλίμα!
Τώρα πια τη συναγωνίζεται η μελαγχολική, γλυκιά, ήρεμη, πολύχρωμη Λισαβόνα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.984
Likes
40.871
Είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω ένα από όσα έχω κάνει. Επιλέγω προορισμούς συνήθως πολύ συνειδητά, ξέροντας τι ψάχνω να δω (συνήθως αρχιτεκτονική και τέχνη).
Ξέρω όμως ποιο ήταν το χειρότερό μου: στο Βελιγράδι. Παρόλο που βρήκα καταπληκτικούς τους ανθρώπους, δεν ικανοποιήθηκα καθόλου σε εικόνες, καθώς αυτό συνήθως βάζω ως προτεραιότητα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το καλύτερο ταξίδι είναι πάντα το επόμενο!!!!
Εγω θα γκρινιαξω κι ας παρεξηγηθω. Το θεμα προσφερεται για τρολλαρισμα σαν το ανωτερω ποστ. Ας αποφευχθει κατα το δυνατον. Υπαρχουν κ το οφ τοπικ για να ξεθυμανετε. Εδω αναφερουμε το καλυτερο ταξιδι μας για να ανταλλαξουμε ιδεες, εμπειριες. Αν ειναι να χανουμε χρονο πειτε το εξαρχης, να πω κι εγώ οτι το καλυτερο μου ηταν με τους δικους μου στις Μυκηνες.
Ενω το καλυτερο μου ηταν το πρωτο που συνδυασε τις 2 αγαπημενες εταιρειες.
Μαιαμι με Αλιταλια φυσικα, ασωτη ζωη στο south beach επι 10 ημερου κ μετα ανατολικη Καραιβικη με το Constellation (του αβαταρ μου) με πολλους φιλους εν πλω, ατελειωτους καφεδες στο ολοκαινουριο Cova cafe, πολυ κλαμπινγκ και υπεροχα νησια. Αλλες 5 μερες ξοφλαρισμα στο Μαιαμι και επιστροφη με το Cortina d' Ampezzo, το αγαπημενο μου 777 της Αλιταλια την παραμονη. Αλλαγη του χρόνου πανω απο τον ανταριασμενο ατλαντικο με αρκετες αναταραξεις που περνουσαν απαρατηρητες λογω κιλων chianti και spumanti που ανοιγε το πληρωμα. Υπεροχη πρωτοχρονια που συνεχιστηκε σε θερμιδικη κολαση στη Ρωμη.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Το καλύτερο ταξίδι, δεν μπορεί να τα έχει όλα.

Μάλιστα όταν κάποιος έχει ταξιδέψει πάααρα πολύ (και δεν είμαι δυστυχώς, εγώ μέσα σε αυτούς), είναι δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο, να βρεί το Νο 1 ταξίδι του.

Με τις λίγες σχετικά ταξιδιάρικες εξορμήσεις μου, θα έλεγα πως το καλύτερο μου ταξίδι, είναι σχετικά με :

- πρωτόγνωρες εμπειρίες: Ταϋλάνδη-Σιγκαπούρη και ολίγον Μαλαισία (με Singapure airlines... ονειρική εταιρία, τότε.. )
Και πως αλλιώς άλλωστε να μην είναι αυτό, καθώς ήταν και το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (1990), ως νεότατη λυγερόκορμη κορασίδα . Ο ποταμός Κβάι, ο Τσάο Πράγια με τις πιρόγες γεμάτες πραμάτειες και ξωτικά φρούτα, οι χρυσαφιές παγόδες , η μυρωδιά απο το σογιέλαιο (ακόμη και τώρα όταν περνάω από την ΕΛΑΙΣ, θυμάμαι αυτό το ταξίδι)...και τόσα τόσα άλλα...

-Σε χρώματα και αρώματα: Iνδία (1994).
Αξέχαστες οι εικόνες με τα σάρια, το κατάμαυρα ίσια μαλλιά των Ινδών γυναικών δεμένα πίσω, τους Ινδούς που σχολίαζαν την άσπρη μου τούφα (γιατί τους θύμιζε την Γκάντι) και τα λακκάκια στα μάγουλά μου (γιατί το θεωρούσαν τύχη, μου έλεγαν), το ηλιοβασίλεμα και το ξημέρωμα στο Μπενάρες (Βαρανάσι) με το Γάγγη να κυλάει απτόητος, η μυρωδιά του κάρυ παντού (μην κοιτάτε τώρα που έχουμε γεμίσει Ινδικά μαγαζιά, τότε στην Ελλάδα ήταν ανύπαρκτα σχεδόν..)

- Το απρόσμενο: ένας μήνας στην Ινδονησία
Εεε τώρα τι να πω για αυτό?
Πριν από χρόνια, με μια φίλη συζητούσαμε για φιλους της που έκαναν ένα τέτοιο ταξίδι σε εκείνα τα μέρη... και γω της είχα απαντήσει "πωπω, τι ταξίδι !! δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω στη ζωή μου, ποτέ" ....ήταν π.τ.σ. (προ τράβελ στόρις)

- Ο άνθρωπος, ο λαός: Tανζανία-Κομόρες.
Γιατί η Αφρική, είναι πάντα η αγαπημένη μου !!!! ....Δεν λέω πολλά, γιατί οι αναμνήσεις από όλους αυτούς τους λαούς (τα υγρά μάτια), πάντα με συγκινούν...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λόγω παρέας και μόνο, το καλύτερο ταξίδι μου ήταν στη Ρουμανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.445
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom