Γαλλία Χειμώνας στο Παρίσι. Αντέχεται;

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Νομίζω πρέπει να πας Λονδίνο να αναθεωρήσεις;)
Υπερβολή να μην αρέσει καθόλου το Παρίσι. Εγώ το συμπάθησα αρκετά, ο συνταξιδιώτης φίλος μου όμως όχι και τόσοo_O

Πάντως δεν ξέρω τι είναι χειρότερο σε ένα ταξίδι. Ο καύσωνας ή το ψωφόκρυο! Θα το διαπιστώσεις μόνος σου και θα μας πεις:D
Που θα πάει το έρθει και το Λονδινάκι που δεν έχω πάει ως τώρα (έχω κοιμηθεί όμως στο αεροδρόμιό του αφού έχασα μια πτήση απο το Εδιμβούργο για Αθήνα, τρελή Οδύσσεια, τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν ωραία ιστορία για εδώ!) Δύσκολα ξεπερνιέται το Παρίσι για μένα αλλά αυτά είναι γούστα. Νομίζω ο καύσωνας είναι χειρότερος, απο την άποψη πως δεν υπάρχει τρόπος να προστατευτείς εκτός αν υπάρχει κινητό aircondition και το έχεις όλη την ώρα αγκαλιά :)
 

giota78

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
καλησπερα!σκεφτομαστε για 10 Δεκεμβριου για Παρισι...καμια βδομαδουλα μαλλον..ειχαμε κανονισει για Πραγα αλλα δε ταιριαξε να βγαλουμε φθηνα εισητηρια και ετσι το ακυρωσαμε για αλλη φορα..για πειτε μου...Παρισι και Ντισνευλαντ λεμε...θα ειναι τοσο χαλια ο καιρος?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
καλησπερα!σκεφτομαστε για 10 Δεκεμβριου για Παρισι...καμια βδομαδουλα μαλλον..ειχαμε κανονισει για Πραγα αλλα δε ταιριαξε να βγαλουμε φθηνα εισητηρια και ετσι το ακυρωσαμε για αλλη φορα..για πειτε μου...Παρισι και Ντισνευλαντ λεμε...θα ειναι τοσο χαλια ο καιρος?
Η αληθεια ειναι πως λογικα θα εχει πολυ κρυο και πιθανως βροχες, eurodisney δεν βρισκω λογο να πατε μεσα στο καταχειμωνο, αλλα στο Παρισι αξιζει να πας οποιαδηποτε εποχη. Τωρα βεβαια δεν ειμαστε και μαντεις να προβλεψουμε ακριβως τον καιρο!
 

giota78

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
ναι το καλοσκεφτηκα και γω και ειναι κριμα να χαραμισω αυτο το ταξιδι χειμωνιατικα γιατι δε ξερω εαν θα μπορεσω να ξαναπαω Παρισι...οποτε θα το δρομολογισω για Απριλιο με Μαιο...πιστευω οτι θα ειναι καλα τοτε τι λετε?
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
ναι το καλοσκεφτηκα και γω και ειναι κριμα να χαραμισω αυτο το ταξιδι χειμωνιατικα γιατι δε ξερω εαν θα μπορεσω να ξαναπαω Παρισι...οποτε θα το δρομολογισω για Απριλιο με Μαιο...πιστευω οτι θα ειναι καλα τοτε τι λετε?
Αν θες να βάλεις και disneyland μέσα στο ταξίδι σίγουρα καλύτερα προς άνοιξη-καλοκαίρι αλλιώς βλέπω να γίνεστε παγοκολόνες μέσα στα rides :) Οι θερμοκρασίες είναι πιο γλυκές. Βέβαια ο Μάιος είναι απο τους μήνες με τις περισσότερες βροχές για το Παρίσι σύμφωνα με τα στατιστικά αλλά ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τη βροχή στο Παρίσι. Ακόμα και μία μέρα πριν οι προβλέψεις μπορούν να πέσουν έξω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.977
Likes
12.021
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
καλησπερα!σκεφτομαστε για 10 Δεκεμβριου για Παρισι...καμια βδομαδουλα μαλλον..ειχαμε κανονισει για Πραγα αλλα δε ταιριαξε να βγαλουμε φθηνα εισητηρια και ετσι το ακυρωσαμε για αλλη φορα..για πειτε μου...Παρισι και Ντισνευλαντ λεμε...θα ειναι τοσο χαλια ο καιρος?
Σας βγαινει μια βδομαδα Παρισι φθηνοτερα απο μια βδομαδα Πραγα; Το κρυο ειναι υποφερτο, ακομα και με χιονι βγαινεις ανετα να χαρεις τη μερα. Δεν πιανουν πολικες θερμοκρασιες. Η δε Disneyland ειναι σχεδον καθημερινα γεματη.

ναι το καλοσκεφτηκα και γω και ειναι κριμα να χαραμισω αυτο το ταξιδι χειμωνιατικα γιατι δε ξερω εαν θα μπορεσω να ξαναπαω Παρισι...οποτε θα το δρομολογισω για Απριλιο με Μαιο...πιστευω οτι θα ειναι καλα τοτε τι λετε?
Πιθανοτατα θα ειναι καλυτερα αλλα απο 2 Απριλιου μεχρι 2 Μαιου ειναι οι ανοιξιατικες σχολικες διακοπες των Γαλλων και τα αξιοθεατα που σχετιζονται με τα παιδια θα ειναι ασφυκτικα γεματα.
 

kot.opoulaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Εγω εκανα erasmus στο Παρισι το χειμωνα τογ 2012, που εκανε τρομερα κρυα ακομα και εδω Ελλαδα. Μιλαμε για -11 Παρισι.. ακομα και τοτε δε θυμαμαι να εβαλα κωλο μεσα. Με ισοθερμικα φυσικα εξοπλισμενοι,πατε παντου. Προσωπικα εγω οταν αρχισε πια η τουριστικη κινηση (εκει γυρω Μαη), αρχισα να κουραζομαι στην πολη (την οποια υπερ-λατρευω). Ναι, θα ειναι μουντα,αλλα θα απολαυσετε καποια πραγματα με την ησυχια σας.. να πατε και να περασετε υπεροχα!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Εγω εκανα erasmus στο Παρισι το χειμωνα τογ 2012, που εκανε τρομερα κρυα ακομα και εδω Ελλαδα. Μιλαμε για -11 Παρισι.. ακομα και τοτε δε θυμαμαι να εβαλα κωλο μεσα. Με ισοθερμικα φυσικα εξοπλισμενοι,πατε παντου. Προσωπικα εγω οταν αρχισε πια η τουριστικη κινηση (εκει γυρω Μαη), αρχισα να κουραζομαι στην πολη (την οποια υπερ-λατρευω). Ναι, θα ειναι μουντα,αλλα θα απολαυσετε καποια πραγματα με την ησυχια σας.. να πατε και να περασετε υπεροχα!!!
Αρκετά αισιόδοξο ακούγεται, ευχαριστώ πολυ! :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Συγνωμη δεν καταλαβα ..ενα μηνα ανοιξιατικες διακοπες κανουν οι Γαλλοι?:shock:
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Συγνωμη δεν καταλαβα ..ενα μηνα ανοιξιατικες διακοπες κανουν οι Γαλλοι?:shock:
Για τις σχολικές διακοπές,η Γαλλία χωρίζεται σε τρεις ζώνες .Ανάλογα λοιπόν σε ποια ζώνη ανήκει κάθε περιοχή,έχει και τις σχολικές διακοπές της κάθε περίοδο.
http://about-france.com/school-holidays.htm
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Συγνωμη δεν καταλαβα ..ενα μηνα ανοιξιατικες διακοπες κανουν οι Γαλλοι?:shock:
Όχι ακριβώς ...2 εβδομάδες είναι όπως εμείς το Πάσχα πες..
επ' ευκαιρία ένας πίνακας με τις διακοπές τους για να μην πέφτετε πάνω ....

vacance.jpg


http://www.education.gouv.fr/pid250...arch_input= Département,+Code+postal+ou+ville
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom