Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οτι και να πω είναι λίγο, είσαι φοβερός!
Μια ακόμα ερώτηση. Την Oyster την παίρνω και την επιστρέφω απο μηχάνημα ή με live συνάλαγη? Επειδή φεύγω ξημερώματα. (Σε εκμεταλεύομαι πλήρως, thanks)
Την παίρνεις και από μηχάνημα αλλα αν θυμάμαι καλα την γυρνάς μόνο σε γκισέ για να πάρεις τις 5 λίρες.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Την Oyster την παίρνω και την επιστρέφω απο μηχάνημα ή με live συνάλαγη?
Όπως σου λέει και παραπάνω ο @Hugin μπορείς και από μηχάνημα (θα σε ρωτήσει το ποσό που θέλεις να φορτώσεις - top up - συν τις £5 σαν εγγύηση). Υπάρχουν όμως και πολλά γκισέ όπου μπορούν να σε βοηθήσουν για οποιαδήποτε απορία. Η επιστροφή της κάρτας γίνεται σε γκισέ.
Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα και να χαρείς αυτή την τόσο συναρπαστική πόλη.
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/buying-tickets/stations-bus-and-tram-stops
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Οταν πας να εκτυπώσεις τα voucher ζητάει ημερομηνία επίσκεψης και σταθμό τρένου, πρέπει να τα βάλω ακριβώς; Δηλαδή αν αλλάξω το πρόγραμμα; Σταθμό τρένου μπορώ να βάλω σε όλα εκείνον που θα βγάλω την travelcard?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Οταν πας να εκτυπώσεις τα voucher ζητάει ημερομηνία επίσκεψης και σταθμό τρένου, πρέπει να τα βάλω ακριβώς; Δηλαδή αν αλλάξω το πρόγραμμα; Σταθμό τρένου μπορώ να βάλω σε όλα εκείνον που θα βγάλω την travelcard?
Ναι, βάλε τον σταθμό τραίνου εκείνον από όπου θα βγάλεις την κάρτα και ημερομηνία οποιαδήποτε θέλεις (εννοείται να είναι μέσα στις μέρες που θα ισχύει η Travelcard). Είναι τυπικό εφόσον έχεις 7day Travelcard και ισχύει για ολόκληρη την εβδομάδα δεν παίζει ρόλο η ημερομηνία.
Δες την απάντηση στην ερώτηση 19
http://www.daysoutguide.co.uk/faq#17
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ναι, βάλε τον σταθμό τραίνου εκείνον από όπου θα βγάλεις την κάρτα και ημερομηνία οποιαδήποτε θέλεις (εννοείται να είναι μέσα στις μέρες που θα ισχύει η Travelcard). Είναι τυπικό εφόσον έχεις 7day Travelcard και ισχύει για ολόκληρη την εβδομάδα δεν παίζει ρόλο η ημερομηνία.
Δες την απάντηση στην ερώτηση 19
http://www.daysoutguide.co.uk/faq#17
Ωραία Ευχαριστώ πολύ!
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Όταν πας να εκτυπώσεις τα vouchers σου ζητάει να γράψεις διεύθυνση.Φαντάζομαι εννοεί τη διευθυνση του σπιτιού μου στην Ελλάδα και όχι του ξενοδοχείου στο οποίο θα μένω στο Λονδίνο έτσι?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Όταν πας να εκτυπώσεις τα vouchers σου ζητάει να γράψεις διεύθυνση.Φαντάζομαι εννοεί τη διευθυνση του σπιτιού μου στην Ελλάδα και όχι του ξενοδοχείου στο οποίο θα μένω στο Λονδίνο έτσι?
Δίπλα από το κουτάκι που ζητά το: ''House number or name'' είναι το ''Postcode'' από κάτω γράφει: ''Do you live outside the UK? change '' όταν κλικάρεις το change αλλάζει σε Country. Είναι για ξένους εκτός Ηνωμ.Βασιλείου. Διαλέγεις το Greece και είσαι εντάξει.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Σ' ευχαριστώ πολύ και για την απάντηση και για την υπομονή σου!
Έχω όμως και μια ακόμη (ελπίζω τελευταία:)) ερώτηση. Κατάφερα λοιπόν και εκτύπωσα κάποια vouchers και παρατήρησα κάτι. 1ον δεν αναφέρεται πουθενά η ημερομηνία που επέλεξα. Θα υπάρξει πρόβλημα ή αυτοί μπορού να τα δουν αυτά με κάποιο τρόπο ηλεκτρονικά? 2ον ενώ το voucher για το london eye έχει barcode πολλά άλλα όπως πχ τα churchill room, tower of london, St Paul's cathedral δεν έχουν. Σημαίνει κάτι αυτό ή να μην ανησυχήσω?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
1ον δεν αναφέρεται πουθενά η ημερομηνία που επέλεξα. Θα υπάρξει πρόβλημα ή αυτοί μπορού να τα δουν αυτά με κάποιο τρόπο ηλεκτρονικά? 2ον ενώ το voucher για το london eye έχει barcode πολλά άλλα όπως πχ τα churchill room, tower of london, St Paul's cathedral δεν έχουν. Σημαίνει κάτι αυτό ή να μην ανησυχήσω?
Μην ανησυχείς καθόλου δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα είναι περασμένα κανονικά και ας μην υπάρχει η ημερομηνία ή barcode.
Καλά να περάσετε και να περπατήσετε όσο μπορείτε περισσότερο για να χαρείτε αυτή την υπέροχη πόλη.
 

pico

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Χαιρετώ όλους τους φίλους και λάτρεις του Λονδίνου!!!
Ενδιαφέρομαι μαζί με τον σύζυγο, για 4 ημέρες στο Λονδίνο για τον ερχόμενο Φεβρουάριο και ψάχνομαι λίγο... απ΄ότι διάβασα όλοι λέτε 7 ήμερη χάρτινη travelpass με φωτογραφία από σταθμούς με το σχετικό σηματάκι κ να συνδυάσουμε την 2 for 1. Ωραία μέχρι εδώ.
Η ερώτηση μου είναι η εξής πως δουλεύει η 2 fo 1 οικονομικά?
Δηλαδή... (τι έχω καταλάβει!!) πληρώνουμε μόνο το travel pass X ποσό, μας δίνουν "κάτι" για το 2 for 1 και εγώ με την σειρά μου επιλέγω που θέλω να πάω και εκτυπώνω τα vοucher. Ως εδώ οκ???
Μετά... πάμε π.χ στο μουσείο της μαντάμ τισό που έχει 33 λίρες το άτομο και δείχνουμε το voucher και αντι για 66 λίρες (33*2ατομα) πληρώνουμε 33 λίρες?
Ή ειναι καπως αλλιως ????
δωστε τα φωτα σας..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Χαιρετώ όλους τους φίλους και λάτρεις του Λονδίνου!!!
Ενδιαφέρομαι μαζί με τον σύζυγο, για 4 ημέρες στο Λονδίνο για τον ερχόμενο Φεβρουάριο και ψάχνομαι λίγο... απ΄ότι διάβασα όλοι λέτε 7 ήμερη χάρτινη travelpass με φωτογραφία από σταθμούς με το σχετικό σηματάκι κ να συνδυάσουμε την 2 for 1. Ωραία μέχρι εδώ.
Η ερώτηση μου είναι η εξής πως δουλεύει η 2 fo 1 οικονομικά?
Δηλαδή... (τι έχω καταλάβει!!) πληρώνουμε μόνο το travel pass X ποσό, μας δίνουν "κάτι" για το 2 for 1 και εγώ με την σειρά μου επιλέγω που θέλω να πάω και εκτυπώνω τα vοucher. Ως εδώ οκ???
Μετά... πάμε π.χ στο μουσείο της μαντάμ τισό που έχει 33 λίρες το άτομο και δείχνουμε το voucher και αντι για 66 λίρες (33*2ατομα) πληρώνουμε 33 λίρες?
Ή ειναι καπως αλλιως ????
δωστε τα φωτα σας..
1. Αρχικά θα πρέπει να έχετε μαζί σας από μία φωτογραφία. Θα σας δώσουν εκεί ένα χάρτινο εισιτήριο και ένα πάσο προσωπικό με τη φωτογραφία σας.

2. Εσεις θα τους ζητήσετε να σας δώσουν και το βιβλιαράκι με τις προσφορές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα 2 for 1, από αξιοθέατα μέχρι εστιατόρια, και το οποίο περιέχει και voucher.

3. Υπάρχει όμως περίπτωση να του έχουν τελειώσει αυτά τα βιβλιαράκια.

4. Πας στο site του 2 for 1 και αφού επιλέξεις το αξιοθέατο ή μουσείο ή τέλος πάντων ότι θες, συμπληρώνεις και εκτυπώνεις το αντίστοιχο voucher.

5.Έπειτα πας στο μουσείο δείχνεις το πάσο και τα εισιτήρια μαζί με το voucher και πληρώνεις 1 αντί για 2 εισιτήρια.

off topic mode on (4 μέρες στο Λονδίνο και θες να πας στην μανδαμ; Μην κάνεις το λάθος) off topic mode off
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom