Μετακινήσεις στο Παρίσι

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν υπαρχει αλλη επιλογη για να παμε στο Torcy. Το ταξι θα μας παρει 80-100€ και αλλο μεσο δεν παει. Η γραμμη Α ειναι ακριβως απεναντι απο την Β διαβασα. Με τα εργα τελικα τι παιζει;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η αλλαγή απο RERB σε A δεν είναι δύσκολη.
Τα έργα αναφέρονται στον σταθμό Chatelet του μετρό. Εσύ πας στον RER, οπότε είσαι ΟΚ.
Δεν θυμάμαι 100% αλλά για αλλαγές μεταξύ αποβαθρών μέσα στον RER έχει κυλιόμενες.

Τα routes να τα βλέπεις απο την σελίδα που έβαλε ο @frenchman και για διαδρομές απο εδώ:
http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_5000/accueil/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ετσι οπως τα λεει ο jousis. Εχω την εντυπωση πως η αλλαγη απο CDG RERA για Torcy RERB γινεται στην ιδια αποβαθρα. Αλλα και λαθος να κανω το πολυ να ανεβαινεις μια σκαλα (κυλιομενη) και να καταβαινεις μια αλλη για να φτασεις στην απεναντι αποβαθρα.

Η απορια μου ειναι τι πατε να κανετε Torcy;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η απορια μου ειναι τι πατε να κανετε Torcy;
Τις επομενες 3 μερες θα μεινουμε στη eurodisney και θελαμε να περασουμε καπου κοντα το βραδυ,Παρισι δεν ελεγε να κατεβουμε μονο για εναν υπνο γιατι φτανουμε αργα το απογευμα προς βραδυ.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Καλησπερα θα ειμαστε Παρισι για 2μερες απο Τριτη πρωι μεχρι την Πεμπτη το πρωι που θα παμε disneyland.Ποια εισητηρια συμφερει να παρω το καρνε με τα 10 η το ημερισιο πασο??Το ημερισιο ειναι για 24 ωρες? Τα μικρα παιδια πληρωνουν κανονικα εισητηριο?? και απο ποια ηλικια ???
Ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο CDG RER B μεχρι Chatelet - Les Halles. Απο εκει γραμμη 7 του μετρο με κατευθυνση Mairie d'Ivry μεχρι Porte d'Ivry . Μετα το κοβετε με τα ποδια.
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Καλησπέρα, έχει μήπως χρησιμοποιήσει κανείς το RoissyBus ? Φτάνω Παρίσι το μεσημέρι της παραμονής Χριστουγέννων (Θεού θέλοντος) με Aegean και το ξενοδοχείο μου είναι μόλις 300μ από το τέρμα του RoissyBus στην Όπερα. Σκέφτομαι λοιπόν να το χρησιμοποιήσω για να αποφύγω μετεπιβιβάσεις CDGVAL - RER - Μετρό αλλά ανησυχώ μήπως είναι πήχτρα στον κόσμο και βγάλω την διαδρομή όρθιος με τις βαλίτσες (1 μεγάλη και 1 χειραποσκευή) αγκαλιά. Έχει κανείς εμπειρία ?
Επίσης επειδή διαβάζω στο TripAdvisor "ιστορίες τρόμου" για το ταξίδι της επιστροφής (καθυστερήσεις στον Α1 και διαδρομή Παρίσι - CDG μέχρι και 2 ώρες, ανάγκη άφιξης στο αεροδρόμιο 3 ώρες πρίν την πτήση για check in και ελέγχους) αληθεύουν αυτά ? Η πτήση μου αναχωρεί στις 12 το μεσημέρι και σκέφτομαι να φύγω κατά τις 9:00 από το ξενοδοχείο με ένα ταξί. Θεωρείτε οτι είναι αρκετο ?

Ευχαριστώ και καλά ταξίδια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα, έχει μήπως χρησιμοποιήσει κανείς το RoissyBus ? Φτάνω Παρίσι το μεσημέρι της παραμονής Χριστουγέννων (Θεού θέλοντος) με Aegean και το ξενοδοχείο μου είναι μόλις 300μ από το τέρμα του RoissyBus στην Όπερα. Σκέφτομαι λοιπόν να το χρησιμοποιήσω για να αποφύγω μετεπιβιβάσεις CDGVAL - RER - Μετρό αλλά ανησυχώ μήπως είναι πήχτρα στον κόσμο και βγάλω την διαδρομή όρθιος με τις βαλίτσες (1 μεγάλη και 1 χειραποσκευή) αγκαλιά. Έχει κανείς εμπειρία ?
Επίσης επειδή διαβάζω στο TripAdvisor "ιστορίες τρόμου" για το ταξίδι της επιστροφής (καθυστερήσεις στον Α1 και διαδρομή Παρίσι - CDG μέχρι και 2 ώρες, ανάγκη άφιξης στο αεροδρόμιο 3 ώρες πρίν την πτήση για check in και ελέγχους) αληθεύουν αυτά ? Η πτήση μου αναχωρεί στις 12 το μεσημέρι και σκέφτομαι να φύγω κατά τις 9:00 από το ξενοδοχείο με ένα ταξί. Θεωρείτε οτι είναι αρκετο ?

Ευχαριστώ και καλά ταξίδια.
Καλα εχεις διαβασει για τις καθυστερησεις στον Α1. Ειδικα το πρωι και το απογευμα ειναι απιστευτες.Φιλη μου εχει χασει πτηση ετσι ξεκινωντας 4 ωρες νωριτερα απο την ωρα αναχωρησης και μη εχοντας να παραδωσει αποσκευη. Γενικα ειναι ωρες αιχμης ειναι καλο να αποφευγεται ο Α1 και ακομα καλυτερα να προτιμαται το RER B που ειναι πιο σιγουρο και φτανεις σε προκαθορισμενη ωρα (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων). Βεβαια ενα ταξι ειναι πιο ευελικτο καθως δεν εχει σταθερη πορεια οπως το λεωφορειο. Στη θεση σου θα ξεκινουσα νωριτερα γιατι συνηθως υπαρχουν καθυστερησεις και στον ελεγχοστο αεροδρομιο. γενικα ξεκιναω περιπου 4-5 ωρες πριν την πτηση. Καποιες φορες περιμενω αρκετη ωρα, καποιες προλαβαινω ισα ισα.
 

Chr19

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Kalispera sas kiries kai kirioi mipos bwreite na me voithisete se mia aporia sas parakalw ??? Ta xristougenna tha episkefthw to parisi mipos kserete an borw na promithefto apo to aerodromio charles de goulet isitiria gia pirgo tou eifell , louvro , kai krouaziera sto sikouana? Gia na glitosw tis oures pou tha epikratoun ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom