Ρώμη εκτός της πεπατημένης

Μηνύματα
152
Likes
1.104
- Ναι στα νυχτερινά λεωφορεία της Θεσσαλονίκης που ο κόσμος είναι σαν τις σαρδέλες μπαίνουν ελεγκτές και μάλιστα έχουν παρουσιαστεί και περιστατικά όπου σεκιουριτάδες περικυκλώνουν κάποιον με σκοπό να μην μπορεί να φύγει μέχρι να έρθει η αστυνομία.

Roma, 2 Ottobre 2015: Eπιβάτης χωρίς εισιτήριο πλάκωσε στις μπουνιές τον ελεγκτή
http://www.romacapitalenews.com/termini-rumeno-senza-biglietto-prende-a-pugni-un-controllore-93480/
κι όπως αναφέρει το άρθρο, το φαινόμενο είναι πάρα πολύ συχνό.

-Εντόπισα και αυτό το μαγαζί στο sanlorenzo που νομίζω ότι το έχουν οι ίδιοι που έχουν και το άλλο που μου πρότεινες.Δεν ξέρω για τις τιμές βέβαια αν είναι οι ίδιες...


Κατά 99% όχι, το μαγαζί στο p.le Tiburtino που μου λες εσύ δεν έχει σχέση μ’ αυτό στη via dei Piceni. Ο ιδιοκτήτης έχει άλλο όνομα. Οι τιμές πιθανόν να διαφοροποιούνται λίγο προς τα πάνω; σε τιμές συνοικιακού bar; Δεν έχω ιδέα. Κι αυτό cornetteria είναι πάντως. Ίδιες τιμές με την via dei Piceni βρίσκεις στην via dei Reti 49, πάρα πολύ κοντά.

- Όταν λέμε κορνέτο εννοούμε το κρουασάν η κάτι που μοιάζει με αυτό;

Το cornetto σχηματικά μοιάζει με το κρουασάν, κυκλοφορεί συνήθως είτε σκέτο, είτε με γέμιση σοκολάτας, κρέμας, μαρμελάδας. Ευχαριστώ τον Samion για την περιγραφή ☺

-Για το Corviale έλεγα. Εχω ξαναδεί παρόμοια κτίρια στην Βουλγαρία που είναι γεμάτη από αυτά αλλά σε μικρότερο μέγεθος και στην Θεσσαλονίκη γενικά έχουμε πολύ χειρότερα αλλά σε σμίκρυνση πάλι

Ποιες πολυκατοικίες λες στη Θεσσαλονίκη, της Ξηροκρήνης στυλ “Bauhaus”; Αυτές θαρρώ είναι πταίσματα μπροστά στο Corviale ☺︎ Μπορεί να γκρινιάζουμε για τις άθλιες πολυκατοικίες της Ελλάδας, αλλά πάλι καλά που δεν ήρθε και στα δικά μας τα μέρη αυτό το φρούτο των μεγαθηρίων στη μέση του πουθενά. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Ευτυχώς!

- Σου βγάζει ένα απόκοσμο δέος αυτό το κτίριο. Σαν να είναι από ταινία επιστημονικής φαντασίας όπου αναπαριστά μια μελλοντική παρακμιακή κατάσταση.Το άλλο κτίριο από την Νάπολη που έγραψες ακόμη περισσότερο.

Συμφωνώ μαζί σου! Το μόνο σίγουρο είναι ότι και με τα δύο αυτά κτίσματα σε κυριεύει δέος και θλίψη. Υποτίθεται ότι μέσα σ’ αυτά, είχαν σχεδιαστεί κοινόχρηστοι χώροι, καταστήματα και υπηρεσίες, κάτι που ποτέ δεν πραγματοποιήθηκε. Αντίθετα έγινε από τις πρώτες μέρες κατάληψη αυτών των χώρων, που προορίζονταν για άλλη χρήση, από ανθρώπους που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα.

Στο Corviale είναι καλύτερα τα πράγματα, από πολλές απόψεις. Μια θετική εξέλιξη είναι ότι μόλις προκηρύχθηκε διεθνής αρχιτεκτονικός διαγωνισμός για την αναμόρφωση του κτιρίου και τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης. Η Regione Lazio ανακοίνωσε ότι θα διαθέσει 9.5 εκατομμύρια ευρώ για τον διαγωνισμό, συν κάποια άλλα ποσά που ήταν να εκταμιευθούν στο παρελθόν. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι τα σχέδια θα γίνουν πραγματικότητα... Αντίθετα στη Scampia, οι άνθρωποι είναι παρατημένοι εντελώς στη μοίρα τους. Έργα συντήρησης δεν έχουν γίνει ποτέ. Κανείς δεν ενδιαφέρεται γι’ αυτούς. Αυτά τα βιντεάκια δίνουν μια εικόνα για το τι συμβαίνει εκεί


Πάμε πίσω στη Ρώμη σε κάτι πιο ευχάριστο. Χαζεύοντας στον χάρτη, είδα ότι έχουν ανοίξει πολλά B&B στο San Lorenzo σε σχέση με 5 χρόνια πριν, κάτι που προσφέρει μια καλή εναλλακτική, για όσους ψάχνουν διαμονή σχετικά κοντά στο κέντρο, για κάτι το διαφορετικό.

Ειδικά δύο, μου έκαναν πολύ το κλικ και στην επόμενή μου επίσκεψη στην πόλη λέω να τα τιμήσω

9273354_4_z.jpg

Casa Maplink Via Tiburtina Antica, 12 - Roma http://www.casamaplink.com/

casa gerani..jpg

I Gerani Rossi - B&B Roma Via dei Sabelli 118
http://www.bebigeranirossi.com/


Όσον αφορά το δεύτερο κατάλυμα, μια ρουστίκ όαση από το πουθενά μέσα στο San Lorenzo, αν δε σας πειράζει το γεγονός οτι είστε σχεδόν δίπλα στα θυμαράκια…
DSC00199.jpg

και στην αιώνια κατοικία των Roberto Rossellini, Nino Rota, Alberto Moravia, Marcello Mastroianni, Alberto Sordi, Maria Montessori, Eduardo de Filippo, Alida Valli, Vittorio Gassman, Vittorio de Sica, go for it


Και κάποια φρέσκα νέα από τη Ρώμη.

- 4 Οκτωβρίου 2015, δωρεάν είσοδος στα μουσεία (ακολουθεί λίστα των μουσείων, στο link) στα πλαίσια της πρωτοβουλίας “Domenica al museo” (ελεύθερη είσοδος σε κρατικά μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα).
http://www.romacapitalenews.com/mus...tiva-da-non-perdere-domenica-4-ottobre-25877/
(EDIT: Γράψτε λάθος! (ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς). Η δωρεάν είσοδος ισχύει μόνο για τους κατοίκους της Ρώμης! Αν είστε μόνιμοι κάτοικοι, όλα ok.)
Χρήσιμο link για τα μουσεία της Ρώμης: http://en.museiincomuneroma.it/


- Προσοχή! 6 Οκτωβρίου 2015 πιθανόν να είναι κλειστά τα μουσεία. Έχουν κι αυτοί να ρυθμίσουν τα συνδικαλιστικά τους…
http://www.romacapitalenews.com/musei-di-roma-a-rischio-chiusura-martedi-6-ottobre-per-assemblea/

Αν δείτε πουθενά τη λέξη sciopero, να ξέρετε, σημαίνει απεργία
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Εντυπώσεις σχετικά με αυτά που είπαμε μετά την μονοήμερη που πήγα στην Ρώμη:) (που είδαμε τόσο πολλά πράγματα που νιώθω ότι πήγα για αρκετές ημέρες.)

Είχατε δίκιο τελικά και όντως το san lorenzo ήταν μια περιοχή που μου άρεσε. Είναι η περιοχή που αντιδρά στα πρότυπα συμπεριφοράς και εμφάνισης που υπάρχουν στην υπόλοιπη Ρώμη που έχω δει.


Το κορνέτο από εκείνο το μαγαζί στο san lorenzo ήταν απίστευτα ωραίο ivanna και δοκιμάσαμε πολλές διαφορετικές γεμίσεις που μας άρεσαν όλες.Καλά που ήταν και αυτό το μαγαζί και γλύκανα τους άλλους 2 που δεν πολυγουστάρανε να πάμε εκεί:) Η τιμή του στα 60 λεπτά αλλά η αίσθηση που νιώσαμε όταν το τρώγαμε συγκρίνεται με ακριβές γκουρμέ γεύσεις που έχουμε δοκιμάσει κατά καιρούς.

Γενικά είναι πάρα πολλές οι εντυπώσεις και οι εικόνες από αυτή την ημερήσια και από άλλες περιοχές εναλλακτικές από κάποια άποψη όπως το monti και το trastevere αλλά ίσως τα γράψω σε κάποια ιστορία όλα αυτά.
 
Last edited:
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Εντυπώσεις σχετικά με αυτά που είπαμε μετά την μονοήμερη που πήγα στην Ρώμη:) (που είδαμε τόσο πολλά πράγματα που νιώθω ότι πήγα για αρκετές ημέρες.)

Είχατε δίκιο τελικά και όντως το san lorenzo ήταν μια περιοχή που μου άρεσε. Είναι η περιοχή που αντιδρά στα πρότυπα συμπεριφοράς και εμφάνισης που υπάρχουν στην υπόλοιπη Ρώμη που έχω δει.


Το κορνέτο από εκείνο το μαγαζί στο san lorenzo ήταν απίστευτα ωραίο ivanna και δοκιμάσαμε πολλές διαφορετικές γεμίσεις που μας άρεσαν όλες.Καλά που ήταν και αυτό το μαγαζί και γλύκανα τους άλλους 2 που δεν πολυγουστάρανε να πάμε εκεί:) Η τιμή του στα 60 λεπτά αλλά η αίσθηση που νιώσαμε όταν το τρώγαμε συγκρίνεται με ακριβές γκουρμέ γεύσεις που έχουμε δοκιμάσει κατά καιρούς.

Γενικά είναι πάρα πολλές οι εντυπώσεις και οι εικόνες από αυτή την ημερήσια και από άλλες περιοχές εναλλακτικές από κάποια άποψη όπως το monti και το trastevere αλλά ίσως τα γράψω σε κάποια ιστορία όλα αυτά.
Μπράβο, χαίρομαι που πέρασες καλά! Κι εγώ σε αντίστοιχη μονοήμερη που είχα κάνει στη Ρώμη ένιωσα το ίδιο πράγμα με σένα, ότι είχα μείνει πολύ περισσότερο! Μη μας κρατάς σε περιέργεια, δώσε μας ένα μικρό δείγμα από το πώς περάσατε και μετά γράφεις και ιστορία, με την άνεσή σου. Εγώ θα 'θελα πιο πολύ πληροφορίες και εντυπώσεις για Trastevere και Monti ☺

Σημειωτέον, για όσους βρίσκονται στη Ρώμη 31 Οκτωβρίου, ή στην Ιταλία γενικότερα: να ξέρουν ότι γιορτάζεται το Halloween και διοργανώνονται διάφορα σχετικά events σε κλαμπάκια, πάρτυ, μεταμφιέσεις για μικρούς και μεγάλους...

(Αναφέρω ενδεικτικά για βραδινή έξοδο: http://www.halloweenroma.it/ τα events είναι περασμένων ετών, αλλά κατά πάσα πιθανότητα αντίστοιχα happenings θα ισχύουν και για το 2015.)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Λοιπόν :)
Xωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και με βάσει αυτά που αντιλήφθηκα .

Το trastevere είναι η παλιά η πόλη της Ρώμης που κατακλύζεται από τουρίστες αλλά ταυτόχρονα κρατάει και τα στοιχεία της γειτονιάς με τις απλωμένες μπουγάδες, τις γλάστρες, τα αναρριχώμενα φυτά στα σπίτια αλλά και τα στενάκια που δεν έχουν τόσο κόσμο ειδικά στην περιοχή που είναι πάνω από την porta portese. Είναι η περιοχή που θα πάνε και οι ντόπιοι για καλό φαγητό με την Via della Lungaretta να αποτελεί τον βασικό δρόμο που κατακλύζεται από εστιατόρια. Είναι το μέρος που θα συναντήσεις και εναλλακτικούς τύπους εμφανισιακά και καλλιτέχνες σε κάποιο μικρό βαθμό αλλά ταυτόχρονα και πολύ κυριλέ κόσμο. Όλα αυτά βέβαια το μεσημέρι που πήγα γιατί το βράδυ από ότι θυμάμαι από το 2012 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα τα πράγματα είναι διαφορετικά με τους νέους να κατακλύζουν τα μπαράκια να σουρώνουν να φωνάζουν και να κάθονται και χύμα κάτω ειδικά στην piazza trilussa. Την λάτρεψα αυτή την περιοχή και θα ήθελα να ξαναπάω και να γυρίσω κάθε στενό της.


Το monti είναι η περιοχή που σίγουρα δεν θα περάσει ο άψαχτος τουρίστας γιατί παρότι είναι πάνω από την αρχαία αγορά δεν την χρησιμοποιείς σαν πέρασμα για να πας στα βασικά αξιοθέατα αλλά και δεν έχει τα πολύ εντυπωσιακά αξιοθέατα που έχει η υπόλοιπη πόλη. Άντε να περάσεις από την Via Cavour όπου θα δεις και τον Μωυσή του Μικελάντζελο.

Είναι η περιοχή που συχνάζουν οι κουλτουριάρηδες μποεμ και εναλλακτικοί τύποι της πόλης με τα μούσια τα μαντήλια στο λαιμό και τα καλά και ψαγμένα ντυσίματα τους οι οποίοι έχουν επιλέξει να ζούνε διαφορετικά χωρίς να το φωνάζουνε όμως και μεταφορικά αλλά και στην κυριολεξία :) γιατί παρότι είχε πολύ κόσμο δεν άκουγες φωνές.

Είναι το μέρος που θα βρεις ψαγμένες βιτρίνες και μαγαζιά ειδικά στην Via del Boschetto που δεν είχα τον χρόνο να την περπατήσω ολόκληρη. Ενδεικτικά αναφέρω μαγαζί που πουλούσε κρασιά, είχε μέσα βιβλιοθήκη αλλά και ένα επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι :)
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Λοιπόν :)
Xωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και με βάσει αυτά που αντιλήφθηκα .

Το trastevere είναι η παλιά η πόλη της Ρώμης που κατακλύζεται από τουρίστες αλλά ταυτόχρονα κρατάει και τα στοιχεία της γειτονιάς με τις απλωμένες μπουγάδες, τις γλάστρες, τα αναρριχώμενα φυτά στα σπίτια αλλά και τα στενάκια που δεν έχουν τόσο κόσμο ειδικά στην περιοχή που είναι πάνω από την porta portese. Είναι η περιοχή που θα πάνε και οι ντόπιοι για καλό φαγητό με την Via della Lungaretta να αποτελεί τον βασικό δρόμο που κατακλύζεται από εστιατόρια. Είναι το μέρος που θα συναντήσεις και εναλλακτικούς τύπους εμφανισιακά και καλλιτέχνες σε κάποιο μικρό βαθμό αλλά ταυτόχρονα και πολύ κυριλέ κόσμο. Όλα αυτά βέβαια το μεσημέρι που πήγα γιατί το βράδυ από ότι θυμάμαι από το 2012 που είχα κάνει μια μικρή βόλτα τα πράγματα είναι διαφορετικά με τους νέους να κατακλύζουν τα μπαράκια να σουρώνουν να φωνάζουν και να κάθονται και χύμα κάτω ειδικά στην piazza trilussa. Την λάτρεψα αυτή την περιοχή και θα ήθελα να ξαναπάω και να γυρίσω κάθε στενό της.


Το monti είναι η περιοχή που σίγουρα δεν θα περάσει ο άψαχτος τουρίστας γιατί παρότι είναι πάνω από την αρχαία αγορά δεν την χρησιμοποιείς σαν πέρασμα για να πας στα βασικά αξιοθέατα αλλά και δεν έχει τα πολύ εντυπωσιακά αξιοθέατα που έχει η υπόλοιπη πόλη. Άντε να περάσεις από την Via Cavour όπου θα δεις και τον Μωυσή του Μικελάντζελο.

Είναι η περιοχή που συχνάζουν οι κουλτουριάρηδες μποεμ και εναλλακτικοί τύποι της πόλης με τα μούσια τα μαντήλια στο λαιμό και τα καλά και ψαγμένα ντυσίματα τους οι οποίοι έχουν επιλέξει να ζούνε διαφορετικά χωρίς να το φωνάζουνε όμως και μεταφορικά αλλά και στην κυριολεξία :) γιατί παρότι είχε πολύ κόσμο δεν άκουγες φωνές.

Είναι το μέρος που θα βρεις ψαγμένες βιτρίνες και μαγαζιά ειδικά στην Via del Boschetto που δεν είχα τον χρόνο να την περπατήσω ολόκληρη. Ενδεικτικά αναφέρω μαγαζί που πουλούσε κρασιά, είχε μέσα βιβλιοθήκη αλλά και ένα επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι :)
Ωραία, σ' ευχαριστώ πολύ! Θα καταγραφούν στα πρακτικά για την επόμενή μου επίσκεψη ☺
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ξεκίνησα να την γράφω σήμερα:) Τώρα το πότε θα είναι έτοιμη είναι άγνωστο γιατί θέλω να ετοιμάσω κάτι καλό, με πληροφορίες, χάρτες, πολλές φωτογραφίες και όσο το δυνατόν λογοτεχνικό ύφος γραφής :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.663
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ξεκίνησα να την γράφω σήμερα:) Τώρα το πότε θα είναι έτοιμη είναι άγνωστο γιατί θέλω να ετοιμάσω κάτι καλό, με πληροφορίες, χάρτες, πολλές φωτογραφίες και όσο το δυνατόν λογοτεχνικό ύφος γραφής :)
Πολύ ωραία, περιμένουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom