Ειμαι καινουρια εδω..κ θελω να παω στη Ρωμη..

Ρίτα

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Νικολέτα εκανα με την χρεωστική την κράτηση απο την σελίδα του ξενοδοχείου....την δεχτήκανε κανονικα μου στείλανε και το mail της κρατησης.Σήμερα που πηγα στην τραπεζα είδα πως δεν εχουνε πάρει ακομα τα λεφτά.
η πρώτη μου ανησυχία είναι επειδη δεν γνωρίζω με ολα αυτα που γίνονται με τις τραπεζες τον τελευταιο καιρό,αν μπορούνε αυτοί να τραβήξουνε τα λεφτά και δευτερο αν ισχύει κατι τετοιο μηπως μου ζητήσουνε μετρητα.
Δεν εχω ταξιδέψει εξωτερικό τον τελευταιο χρόνο και δεν ξερω τι γίνεται πραγματικά..γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να κανουμε αγορες κ.τ.λ λόγω των γεγονότων ανησυχώ μήπως ισχύει και εδω κάτι τέτοιο.
Δες την πολιτικη του ξενοδοχειου στην κρατηση.Δεν χρεωνουν ολα τα ξενοδοχεια προκαταβολικα.Την καρτα την βαζεις για εγγυηση σε περιπτωση μη εμφανισης...τοτε την χρεωνουν.Κ οταν πας θα σε ρωτησουν πως θελεις να πληρωσεις.Αλλα σου ξαναλεω δες στην κρατηση σου.Ειδικα το Booking σου λεει αναλυτικα στην κρατηση σου αν κ απο ποτε προχρεωνουν ή αν το ξενοδοχειο προτιμαει μετρητα. Εμενα παντως μονο σε μικρα bed and breakfast μου ετυχε να ζητησουν μετρητα κ αυτο το εγραφε στην κρατηση κ το ηξερα απο πριν.
 

magic feeling

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Δες την πολιτικη του ξενοδοχειου στην κρατηση.Δεν χρεωνουν ολα τα ξενοδοχεια προκαταβολικα.Την καρτα την βαζεις για εγγυηση σε περιπτωση μη εμφανισης...τοτε την χρεωνουν.Κ οταν πας θα σε ρωτησουν πως θελεις να πληρωσεις.Αλλα σου ξαναλεω δες στην κρατηση σου.Ειδικα το Booking σου λεει αναλυτικα στην κρατηση σου αν κ απο ποτε προχρεωνουν ή αν το ξενοδοχειο προτιμαει μετρητα. Εμενα παντως μονο σε μικρα bed and breakfast μου ετυχε να ζητησουν μετρητα κ αυτο το εγραφε στην κρατηση κ το ηξερα απο πριν.
Ριτα το ξενοδοχείο το έκλεισα απο την επίσημη σελίδα του και οχι απο το booking..
Στην ιστοσελίδα του δεν λεει για τον τρόπο πληρωμής,εκτός και αν θολωσε το κεφάλι μου και δεν το βλέπω,λέει για την περίπτωση ακύρωσης ή μη εμφάνισης σου στο ξενοδοχείο.Θα με βοηθούσατε αν ρίχνατε και εσεις μια ματιά...
http://www.hotelcaravel.it/en/
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ριτα το ξενοδοχείο το έκλεισα απο την επίσημη σελίδα του και οχι απο το booking..
Στην ιστοσελίδα του δεν λεει για τον τρόπο πληρωμής,εκτός και αν θολωσε το κεφάλι μου και δεν το βλέπω,λέει για την περίπτωση ακύρωσης ή μη εμφάνισης σου στο ξενοδοχείο.Θα με βοηθούσατε αν ρίχνατε και εσεις μια ματιά...
http://www.hotelcaravel.it/en/
Κάτω από την τιμή λέει: Details & book.
Αν το επιλέξεις λέει: Rate Conditions.
Το επιλέγεις και βλέπεις τις πληροφορίες που θέλεις.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Nικολέτα λέω ότι το πρόγραμμα σου είναι μια χαρά για δύο μέρες! Απλά θα σου πρότεινα την μέρα που θα είστε γύρω από τη Ναβόνα, να περάσετε τον Τίβερη από τη γέφυρα του Αγίου Αγγέλου και να περπατήσετε μέχρι τον Άγιο Πέτρο!
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Καλησπέρα παιδια! Λιγο ασχετη η ερωτηση μου αλλα εχω λιγο μπερδευτεί....αν γνωριζει κάποιος ας μου πει..
Εχω κανει την κρατηση στο ξενοδοχείο για το ταξίδι μου στην Ρωμη..γνωρίζεται πως θα το πληρώσω?? Δηλαδή θα πρεπει να πληρωσω εκει το ξενοδοχείο σε μετρητά κατα την αναχωρηση μου ή θα τα κρατήσουνε εκει απο την κάρτα μου?? Η ανησυχία μου είναι αν υπάρχει κάποιο θεμα με ολα αυτα που γινονται με τις τραπεζες και δεν δεχονται την καρτα και χρειαστει να εχω τοσα πολλα σε μετρητα μαζι μου...
Στείλε ένα mail στο ξενοδοχείο. Ενημέρωσε τους ότι είσαι από Ελλάδα και θέλεις η πληρωμή να γίνει από την κάρτα σου.
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Νικολέτα συμφωνώ με τον kill_bill. Ακόμα και να είναι κλειστό το Βατικανό πρέπει να πάτε μια βόλτα μέχρι εκεί.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
εχουμε τρεις μερες οποτε λεμε να παμε την τριτη μερα προς τα κει κ οτι γινει..επειδη ειναι η τελευταια κυριακη του μηνα ειναι free ανησυχω μηπως γινεται μεγαλος χαμος..:)
τεσπα..μπορει να παμε κ την μερα με την navona οπως λες kill_bill..αλλα θα προλαβουμε?δ μπορω καθολου να υπολογισω ποση ωρα θα μας παρουν ολα αυτα..
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
εχουμε τρεις μερες οποτε λεμε να παμε την τριτη μερα προς τα κει κ οτι γινει..επειδη ειναι η τελευταια κυριακη του μηνα ειναι free ανησυχω μηπως γινεται μεγαλος χαμος..:)
τεσπα..μπορει να παμε κ την μερα με την navona οπως λες kill_bill..αλλα θα προλαβουμε?δ μπορω καθολου να υπολογισω ποση ωρα θα μας παρουν ολα αυτα..
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Το βασικό είναι να έχεις όρεξη για περπάτημα και θα προλάβεις να κάνεις πολλά. Δεν είναι απαραίτητο να τα κάνεις όλα και να τα δεις όλα (άλλωστε πρέπει να υπάρχει μια δικαιολογία για να ξαναπάς)
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
εχεις δικιο σ αυτο..ορεξη για περπατημα υπαρχει βεβαιως βεβαιως..απλα να δουμε οσα περισσοτερα γινεται κ να το φχαριστηθουμε..:)

Nικολέτα λέω ότι το πρόγραμμα σου είναι μια χαρά για δύο μέρες! Απλά θα σου πρότεινα την μέρα που θα είστε γύρω από τη Ναβόνα, να περάσετε τον Τίβερη από τη γέφυρα του Αγίου Αγγέλου και να περπατήσετε μέχρι τον Άγιο Πέτρο!
ο Αγιος Πετρος δ ειναι μεσα στο Βατικανο?
 
Last edited by a moderator:

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Καλησπέρα!!! Θα συμφωνήσω ... Και θα πω και εγώ ο,τι το Βατικανό θα ''πρέπει'' να μπει στο πρόγραμμα σου... Και ας είναι κλειστό το μουσείο. Η Βασιλική του Αγίου Πέτρου δεν νομίζω να είναι κλειστή...! (ναι μέσα είναι. στην κεντρική πλατεία) Και να ξέρεις οτι θα σε ''πάει και λίγο μόνη της η διαδρομή''.... Κάπου θα θες να κάτσεις παραπάνω ... κάπου λιγότερο.... Θα δεις κι εκει τον χρόνο σοθ καλύτερα!
 

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Μόλις χθες γύρισα από τη Ρώμη! Είναι μια όμορφη πόλη που χρειάζεται πολύυυυυ περπάτημα! Πάρα πολύ περπάτημα! 7 μέρες και βγήκαμε οφ! Όσοι σκοπεύετε να πάτε πάρτε καλά αθλητικά παπούτσια και κάνετε λίγη δίαιτα νωρίτερα γιατί θα φάτε καλά εκεί!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom