ΗΠΑ New York city,I'll be back!

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Λάθος μου!! Μάλλον κατι αλλο είχα διαβάσει και τα μπέρδεψα :icon_redface: Δεκτό
κάθε σχόλιο και διόρθωση!

Για εστιατόρια δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο που δεν πρέπει να χάσεις :( Φάγαμε μόνο σε ένα,στο The Quarter,όπως γράφω στην ιστορία μου. Δοκιμάσαμε burgers και μας άρεσαν πολυ! Είχα ψάξει εδώ στο φόρουμ και είχα βρει κάποια που φαίνονταν πολύ ωραία αλλά δυστυχώς δεν είχαμε την ευκαιρία να φάμε σε κάποιο απο αυτά. Είχα διαβάσει καλά λόγια για το Corner Bistro,το Wolfgang's Steakhouse,για τη Lombardi's Pizza (αν σε βγάλει ο δρόμος προς Little Italy)... Και απο γλυκά,όλοι λένε πως πρέπει να δοκιμάσεις cheesecake τόσο απο το Magniolia Bakery οσο και απο το Junior's (κυρίως απο εκεί!) Αν θες πολυ γρήγορο φαγητό αλλά κατι καλύτερο απο McDonalds,δοκίμασε burgers στο ShakeShack. Θα τα βρεις παντού και θα τα προσέξεις γιατί συνήθως έχουν μεγάλες ουρές. Αχ,το μόνο που με χαλασε είναι που δεν δοκίμασα πολυ απο το φαγητό εκεί.:p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολύ ωραίο το στυλ αφήγησης σου σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ εκνευρίζομαι ορισμένες φορές όταν θέλω να περάσω το πεζοδρόμιο και μια παρέα το πιάνει ολόκληρο αδιαφορώντας για τον κόσμο που θέλει να περάσει η όταν κάποιος πηγαίνει αργά και δεν με αφήνει να περάσω αλλά όχι και να τον βρίσω.Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει.Δεν έχει το δικαίωμα δηλαδή κάποιος να προχωρήσει αργά;Αφού το πήρατε στην πλάκα πάλι καλά.Εγώ θα εκνευριζόμουν πολύ.Φαντάσου κάποιος να έχει και πρόβλημα δηλαδή και να πηγαίνει για αυτόν τον λόγο αργά και να ακούει συνέχεια βρισίδια:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω τι μου θυμιζεις !!!
Πολλες σκεψεις σου,εντυπωσεις ,εικονες ..ειναι λες και εχεις μπει μεσα στο μυαλο μου και διηγεισαι απο κει.
Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι το 11ωρο ταξιδι δεν παλευεται με τιποτα.
Και που να κατηφοριζες για Βραζιλια ...που πηγα φετος το καλοκαιρι.
Θυμαμαι ταξιδεψα και τις 2 φορες νυχτα (και δεν μπορεσα να δω τη Σαχαρα ,οποτε εσκασα απο το κακο μου...ασχετο)....αυτη η διαδρομη στην οθονη του αεροπλανου..λες και ειχε κολλησει και δεν ελεγε να προχωρησει.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Θα έχετε σύντομα την συνέχεια,μόλις βρω λίγο χρόνο :)
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ εκνευρίζομαι ορισμένες φορές όταν θέλω να περάσω το πεζοδρόμιο και μια παρέα το πιάνει ολόκληρο αδιαφορώντας για τον κόσμο που θέλει να περάσει η όταν κάποιος πηγαίνει αργά και δεν με αφήνει να περάσω αλλά όχι και να τον βρίσω.Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει.Δεν έχει το δικαίωμα δηλαδή κάποιος να προχωρήσει αργά;Αφού το πήρατε στην πλάκα πάλι καλά.Εγώ θα εκνευριζόμουν πολύ.Φαντάσου κάποιος να έχει και πρόβλημα δηλαδή και να πηγαίνει για αυτόν τον λόγο αργά και να ακούει συνέχεια βρισίδια:)
Ναι,και εμένα τώρα με εκνευρίζει αυτο. Οταν γύρισα Ελλαδα και έβλεπα παλι παρέες να πιάνουν όλο το πεζοδρόμιο και να πηγαίνουν με το πάσο τους,σκεφτόμουν οτι καλά κάνουν εκεί στη Νέα Υόρκη και περπατάνε όλοι γρήγορα :p Αυτή την...κυρία,την πήραμε στην πλάκα,αλλά ο άλλος στο δισκοπωλείο μας εκνεύρισε αρκετά. Άκου εκεί οτι παίρνουμε τα λεφτά των Γερμανών για να πηγαίνουμε ταξίδια.

Πω πω τι μου θυμιζεις !!!
Πολλες σκεψεις σου,εντυπωσεις ,εικονες ..ειναι λες και εχεις μπει μεσα στο μυαλο μου και διηγεισαι απο κει.
Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι το 11ωρο ταξιδι δεν παλευεται με τιποτα.
Και που να κατηφοριζες για Βραζιλια ...που πηγα φετος το καλοκαιρι.
Θυμαμαι ταξιδεψα και τις 2 φορες νυχτα (και δεν μπορεσα να δω τη Σαχαρα ,οποτε εσκασα απο το κακο μου...ασχετο)....αυτη η διαδρομη στην οθονη του αεροπλανου..λες και ειχε κολλησει και δεν ελεγε να προχωρησει.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς! Και εγώ ήθελα να δω το μπλε του Ατλαντικου για να πω οτι ναι,τον είδα έστω και απο ψηλά :p Αλλά ήταν νύχτα και δεν φαινόταν τίποτα. Δεν παλεύονται τόσες ώρες πραγματικά. Βραζιλία απευθείας χωρίς ανταπόκριση απο Αμερική; Πω πω,δύσκολη πτήση. Εγώ έχω και το αλλο θέμα,με δυσκολία με πιάνει ύπνος σε λεωφορεία,αεροπλάνα κτλ όποτε στην επιστροφή πέρασα απαίσια,γιατί φύγαμε μεσάνυχτα απο ΝΥ... :D Αλλά αυτά θα τα πω και παρακάτω :p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
:)Πολύς κόσμος είναι ενημερωμένος λάθος και για αυτό το είπε μάλλον.Νομίζουν μερικοί ότι με τα δανεικά που παίρνει η Ελλάδα γλεντάμε στα μπουζούκια.

Για το άλλο που λες αν έχεις κάποια δουλειά η θέλεις να γυμναστείς είναι λογικό να προχωράς γρήγορα αλλά αν προχωράει κάποιος γρήγορα και στην βόλτα η απαιτεί και από τους άλλους να κάνουν το ίδιο μάλλον έχει ξεχάσει η δεν έμαθε ποτέ να ζει πραγματικά. Έχω δει και ντοκιμαντέρ για Ελληνες που πήγανε στην Νέα Υορκη και δουλεύουνε 12ωρα και 7ημερα και λένε πως εκεί έτσι είναι όλοι και έχω ακούσει και διάσημους σταρ όπως ο Τζόνι Ντέπ που λέει ότι στις ΗΠΑ οι άνθρωποι δεν ξέρουν να ζούνε και για αυτό είχε πάει να μείνει στην Γαλλία η την Μαντόνα να λέει πως δεν μπορεί να δουλέψει με τους Ευρωπαίους γιατί δουλεύουν 8ωρα και 5ημερα πράγμα που το θεωρεί τεμπελιά.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει πες και εσύ αν θέλεις με αυτά που αντιλήφθηκες μέσα από την συνέχεια της ιστορίας σου η ξεχωριστά :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Θα έχετε σύντομα την συνέχεια,μόλις βρω λίγο χρόνο :)

Ναι,και εμένα τώρα με εκνευρίζει αυτο. Οταν γύρισα Ελλαδα και έβλεπα παλι παρέες να πιάνουν όλο το πεζοδρόμιο και να πηγαίνουν με το πάσο τους,σκεφτόμουν οτι καλά κάνουν εκεί στη Νέα Υόρκη και περπατάνε όλοι γρήγορα :p Αυτή την...κυρία,την πήραμε στην πλάκα,αλλά ο άλλος στο δισκοπωλείο μας εκνεύρισε αρκετά. Άκου εκεί οτι παίρνουμε τα λεφτά των Γερμανών για να πηγαίνουμε ταξίδια.


Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς! Και εγώ ήθελα να δω το μπλε του Ατλαντικου για να πω οτι ναι,τον είδα έστω και απο ψηλά :p Αλλά ήταν νύχτα και δεν φαινόταν τίποτα. Δεν παλεύονται τόσες ώρες πραγματικά. Βραζιλία απευθείας χωρίς ανταπόκριση απο Αμερική; Πω πω,δύσκολη πτήση. Εγώ έχω και το αλλο θέμα,με δυσκολία με πιάνει ύπνος σε λεωφορεία,αεροπλάνα κτλ όποτε στην επιστροφή πέρασα απαίσια,γιατί φύγαμε μεσάνυχτα απο ΝΥ... :D Αλλά αυτά θα τα πω και παρακάτω :p
Oχι Βραζιλια πηγα απο Ελλαδα μεσω Ρωμης .17 ωρες στο πηγαινε και 1μιση μερα !!!!! με 3 ανταποκρισεις στο ελα.
και γω δεν κοιμαμαι ευκολα μεσα στα ΜΜΜ ,οποτε ζοριζομαι λιγο.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Mια ακομα συμβουλή: ΜΗΝ φωτογραφηθείτε με αυτούς με τα κοστούμια ηρωων στην Times Square. Απλά μην το κάνετε :p Ζητάνε τρελά φιλοδωρήματα,από 10 ως 20$.
Να ξέρεις για την επόμενη φορα....ναι ζητάνε αλλά δεν είσαι υποχρεωμένη να δώσεις...βγήκα με όλους χωρις να δώσω τπτ :)

προσοχή!!!! το όριο είναι 2000 ευρω.
Eγω πέρυσι είχα μετρητά γύρω στα 4οοο και κανείς δεν μου έκανε έλεγχο.

:)Πολύς κόσμος είναι ενημερωμένος λάθος και για αυτό το είπε μάλλον.Νομίζουν μερικοί ότι με τα δανεικά που παίρνει η Ελλάδα γλεντάμε στα μπουζούκια.

Για το άλλο που λες αν έχεις κάποια δουλειά η θέλεις να γυμναστείς είναι λογικό να προχωράς γρήγορα αλλά αν προχωράει κάποιος γρήγορα και στην βόλτα η απαιτεί και από τους άλλους να κάνουν το ίδιο μάλλον έχει ξεχάσει η δεν έμαθε ποτέ να ζει πραγματικά. Έχω δει και ντοκιμαντέρ για Ελληνες που πήγανε στην Νέα Υορκη και δουλεύουνε 12ωρα και 7ημερα και λένε πως εκεί έτσι είναι όλοι και έχω ακούσει και διάσημους σταρ όπως ο Τζόνι Ντέπ που λέει ότι στις ΗΠΑ οι άνθρωποι δεν ξέρουν να ζούνε και για αυτό είχε πάει να μείνει στην Γαλλία η την Μαντόνα να λέει πως δεν μπορεί να δουλέψει με τους Ευρωπαίους γιατί δουλεύουν 8ωρα και 5ημερα πράγμα που το θεωρεί τεμπελιά.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει πες και εσύ αν θέλεις με αυτά που αντιλήφθηκες μέσα από την συνέχεια της ιστορίας σου η ξεχωριστά :)
Με όλο το θάρρος μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Μενουν τα ξαδερφια μου 10 χρόνια. Ναι οι περισσότεροι δουλεύουν εκεί δωδεκάωρα και οι περισσότεροι 7ημερα για το αν ξέρουν να ζουν δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Τα ξαδέρφια μου πάντως (ίσως επειδή είναι Έλληνες) ξέρουν και να βγαίνουν και να εκμεταλλεύονται τα ρεπό και τις άδειες.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Eγω πέρυσι είχα μετρητά γύρω στα 4οοο και κανείς δεν μου έκανε έλεγχο.
πριν τα κάπιταλ κοντρόλ το όριο ήταν 10.000 το άτομο, σήμερα είναι 2.000, μέχρι νεωτέρας διαταγής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom