Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το έχω κάνει με λιγότερο χρόνο :)
Χοντρά χοντρά ένα δύωρο πες το πάνε έλα μαζί με την αναμονή. Άλλη μισή ώρα περιθώριο για να περάσεις τον έλεγχο στον γυρισμό.Βάλε και 1-1.5 ώρα περιθώριο για περίπτωση που κάτι θα πάει στραβά και σου μένουν 4 με 4,5 ώρες για να γυρίσεις στο κέντρο. Εγώ μέσα σε δυόμιση ώρες στο κέντρο είχα δει κολοσαίο, Piazza di Spagna,πάνθεον και Fontana di Trevi.
Ελπίζω να μην έχεις βαλίτσα βέβαια.
 

33cent

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια χαρά , έχω κλείσει για τέλος Γενάρη για Ρώμη..το κατάλυμα βρίσκετε στην Trionfal VIA VINCENZO VIARA DE RICCI κ εγώ καταφθάνω Τσιαπίνο αργά το βράδυ δλδ 22:40. ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος να πάω εκτός από ταξί..αποτι είδα στο χάρτη ειναι Λάτσιο μεριά
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σου. Θα πρέπει να φτάσεις στον κεντρικό σταθμό Termini και μετά ψάξε εδώ διαδρομές http://viaggiacon.atac.roma.it/?service=calcolapercorso&da=stazione termini&dac=roma&a=Via Vincenzo Viara de Ricci,&aac=roma&data=25/11/2015&ora=10:52&mezzo=1&tipo=1
Για να φτάσεις στον Termini δες εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πώς-θα-πάω-από-το-ciampino-στον-κεντρικό-σταθμό-μετρό-της-Ρώμης-και-αντίστροφα.30110/page-14#post-592890

Είναι το ξενοδοχείο σου εκεί ή σε φιλοξενούν; Λίγο άβολη είναι αυτή η περιοχή.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
οσα ευχαριστω και να πουμε ειναι λιγα , τα τυπωσα απο τωρα, θα παω Ιανουαριο αλλα θα αρχισω να μελεταω. Μπραβο!!!
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Γεια σας! Μια διευκρίνιση θα ήθελα: το εισιτήριο για το Κολοσσαίο (+Palatine, Forum) ισχύει για 2 μέρες, μπορώ να δω το ένα αξιοθέατο τη μια μέρα και τα άλλα 2 την άλλη ή με υποχρεώνει να δω και τα 3 την ίδια μέρα? Αν όχι για ποιό λόγο να ισχύει το εισιτήριο 2 μέρες? Επίσης, εσείς που έχετε μπει και στα 3, περίπου πόσος χρόνος σας πήρε να τα δείτε? Είναι κοντά το ένα με το άλλο?
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Bruges
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη
Γεια σας! Μια διευκρίνιση θα ήθελα: το εισιτήριο για το Κολοσσαίο (+Palatine, Forum) ισχύει για 2 μέρες, μπορώ να δω το ένα αξιοθέατο τη μια μέρα και τα άλλα 2 την άλλη ή με υποχρεώνει να δω και τα 3 την ίδια μέρα? Αν όχι για ποιό λόγο να ισχύει το εισιτήριο 2 μέρες? Επίσης, εσείς που έχετε μπει και στα 3, περίπου πόσος χρόνος σας πήρε να τα δείτε? Είναι κοντά το ένα με το άλλο?
ειναι πολυ κοντα!!!!αλλα ιχυει οτι μπορεις να δεις πχ το 1 την επομενη μερα! περισσοτερη ωρα θα εισαι στη ρωμαικη αγορα βεβαια γτ ειναι τεραστια ειδικα αν κανεις και ξεναγηση! δε χρειαζεται 2η μερα... ειναι νομιζω ολοκληρωμενο προγραμμα για μια μερα στο ταξιδι σου! να περασεις υπεροχα :)
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ειναι πολυ κοντα!!!!αλλα ιχυει οτι μπορεις να δεις πχ το 1 την επομενη μερα! περισσοτερη ωρα θα εισαι στη ρωμαικη αγορα βεβαια γτ ειναι τεραστια ειδικα αν κανεις και ξεναγηση! δε χρειαζεται 2η μερα... ειναι νομιζω ολοκληρωμενο προγραμμα για μια μερα στο ταξιδι σου! να περασεις υπεροχα :)
Α πολύ ωραία!!!! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τις ευχές!
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Γεια σας! Μια διευκρίνιση θα ήθελα: το εισιτήριο για το Κολοσσαίο (+Palatine, Forum) ισχύει για 2 μέρες, μπορώ να δω το ένα αξιοθέατο τη μια μέρα και τα άλλα 2 την άλλη ή με υποχρεώνει να δω και τα 3 την ίδια μέρα? Αν όχι για ποιό λόγο να ισχύει το εισιτήριο 2 μέρες? Επίσης, εσείς που έχετε μπει και στα 3, περίπου πόσος χρόνος σας πήρε να τα δείτε? Είναι κοντά το ένα με το άλλο?
Είναι πολύ κοντά και μπορείς να πας την άλλη μέρα, εμείς έτσι κάναμε. Αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να τα δεις την ίδια μέρα. Οπως είπανε πιο πάνω, είναι ολοκληρωμένο πρόγραμμα της μιάς μέρας, αλλά προλαβαίνεις να δεις και κάτι άλλο. Κολοσσαίο, κατά τη γνώμη μου, δεν θέλει πολύ ώρα, αλλά καθίσαμε αρκετά γιατί τα παιδιά μου βγάζανε πολλές φώτο.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Γυρίσαμε απ'την Ρώμη την Τρίτη.
Για Κολοσσαίο η ουρά ήταν πολύ μικρή, συνολικά κάνα τεταρτάκι το πολύ. Εγώ με 2 παιδιά πλήρωσα 12 ευρώ.
Για Βατικανό, διαβάζοντας εδώ για τεραααστιες ουρές, είχα κλείσει από πριν. Αποτέλεσμα? ΔΕΝ ΈΙΧΕ ουτε 1 ατομο(!!!) στα ταμεία, ο πότε τζάμπα κόπος. Μόνο για το Αγ. Πέτρο είχε ουρά, αλλά νομίζω πως προχωράει πολύ γρήγορα.
Τι να πω, Δευτέρα ήταν κατά της 1 η ώρα, μήπως το προ'ι' έχει ουρές?
Δεν είναι και ιδιαίτερο τουριστική περίοδος τώρα.
Κι εγώ που ταξίδεψα την 28η Οκτωβρίου είχα κλείσει ηλεκτρονικά τα εισιτήρια για το Βατικανό,αλλά δεν χρειάστηκε να περιμένω καθόλου...Ίσως είναι η ώρα(στις 2 μμ ) ,μάλλον τα γκρουπ το επισκέπτονται το πρωί.Αντίθετα,για τον Άγιο Πέτρο,είχε τεράστια ουρά,αλλά ευτυχώς προχωρούσε πολύ γρήγορα.Κανένα 15λεπτο στην αναμονή...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Γυρίσαμε απ'την Ρώμη την Τρίτη.
Για Κολοσσαίο η ουρά ήταν πολύ μικρή, συνολικά κάνα τεταρτάκι το πολύ. Εγώ με 2 παιδιά πλήρωσα 12 ευρώ.
Για Βατικανό, διαβάζοντας εδώ για τεραααστιες ουρές, είχα κλείσει από πριν. Αποτέλεσμα? ΔΕΝ ΈΙΧΕ ουτε 1 ατομο(!!!) στα ταμεία, ο πότε τζάμπα κόπος. Μόνο για το Αγ. Πέτρο είχε ουρά, αλλά νομίζω πως προχωράει πολύ γρήγορα.
Τι να πω, Δευτέρα ήταν κατά της 1 η ώρα, μήπως το προ'ι' έχει ουρές?
Δεν είναι και ιδιαίτερο τουριστική περίοδος τώρα.
Κατι παρομοιο ειχα δει και εγω και εγραψα σχετικα εδω. Το πρωι (που πηγα εγω τουλαχιστον) η ουρα ηταν απογοητευτικη. Το μεσημερι που βγηκα ηταν ελαχιστοι. Για πρωινη επισκεψη πιστευω οτι αξιζει τον κοπο για μεσημερι οχι.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Είναι πολύ κοντά και μπορείς να πας την άλλη μέρα, εμείς έτσι κάναμε. Αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να τα δεις την ίδια μέρα. Οπως είπανε πιο πάνω, είναι ολοκληρωμένο πρόγραμμα της μιάς μέρας, αλλά προλαβαίνεις να δεις και κάτι άλλο. Κολοσσαίο, κατά τη γνώμη μου, δεν θέλει πολύ ώρα, αλλά καθίσαμε αρκετά γιατί τα παιδιά μου βγάζανε πολλές φώτο.
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω να το κάνω σε μια μέρα, αν και ο χρόνος μας είναι πιεσμένος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom