Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Χθες επέστρεψα από Μαρόκο κι όλα καλά.Κατά την αναχώρηση μου από το αεροδρόμιο της Χιρόνα είχε υπερβολικό έλεγχο,ειδικά στις γυναίκες.
Στην επιστροφή είχε απίστευτες ουρές αν και είχα πάει 2,30 ώρες πριν
οριακά προλάβαμε την αναχώρηση.
Ο έλεγχος ήταν θεωρητικός πιο πολύ από ουσιαστικός,γιατί ο τύπος που έλεγχε τις
βαλίτσες πιο πολύ έλεγχε τις καμπύλες των κοριτσιών παρά την οθόνη. :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Συμφωνω και εγω με αυτο που είπε καποιος πιο πανω,στατιστικά είναι σχεδον απιθανο να γινει κι αλλο τρομοκρατικο χτυπημα στο Παρισι σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα. Μονο και μόνο γι'αυτο τον λογο,αν ειχα προγραμματισει ταξιδι εκει,θα πηγαινα. Αν και πιστευω οτι ισχυει για ολες τις χωρες αυτο, ουτε καν τρεις βδομαδες δεν εχουν περάσει από όταν έγινε αυτή η επίθεση. Προς το παρον,ισως, δεν χρειαζεται να ανησυχουμε.

Πάντως στην Ολλανδία έχω μάθει απο γνωστούς ότι επικρατεί το ίδιο κλίμα,με στρατό στον δρόμο και έντονη παρουσία της αστυνομίας. Επίσης άκουσα στην τηλεόραση (γι'αυτο το λεω με επιφυλαξη),ότι στο Βέλγιο αν θες να βγεις από το σπίτι σου και κάνεις μια μεγάλη διαδρομή πρέπει να επικοινωνήσεις με την αστυνομία και να πεις ακριβως την διαδρομη που θα ακολουθησεις :confused: (με επιφυλαξη το λέω αυτό,επαναλαμβάνω :p )

Εγω σκεφτομουν με παρέα για καπου εδω κοντα το Πάσχα,Ρώμη ή Κωνσταντινουπολη. Έγινε αυτό με το Παρίσι ομως οποτε αποχαιρετώ την σκέψη να πάω Ρώμη (όχι τιποτα αλλο,αλλα θα παθουν εγκεφαλικο οι δικοι μου).Τώρα έγινε και αυτό με τους Τούρκους και τους Ρώσους... Ελλαδιτσα θα μεινουμε αν συνεχιστει ετσι η κατασταση. Για να μην πω οτι του χρονου σκεφτομουν να παω Ιταλια για ενα 6μηνο (ερασμους) και οι δικοι μου εχουν φρικαρει. Ελπιζω τα πραγματα να καλυτερεψουν,αν και δυσκολο το βλεπω...
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο..
Καλά να υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να ακυρώσουν ένα ταξίδι λόγο φόβου για μια επίθεση (αν και δεν συμφωνω ούτε σε αυτό) , αλλά να ακυρώσεις ολόκληρο εράσμους επειδή ίσως κάποτε να γίνει μια επίθεση στην Ρώμη..?? OMG που λένε και στο χωριό μου.. Πες στους δικούς σου πως και στην Αθήνα κινδυνεύεις εξ ίσου, μην σου πω και περισσότερο, γιατί μπορεί να την περιμένεις απο τον ISIS και να σου έρθει από τπτ Πυρήνες της Φωτιάς, ΕΛΑ κλπ εγχώρια μπουμπούκια..
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε μπορουσα να μπω σε μαγαζι χωρις να ελεγξουν τα στριγκακια μου βρε αδερφε στην τσαντα,
Με τέτοιο περιεχόμενο τι περίμενες απ' τα φαντάρια:)
προκειμένου λοιπόν να τρελαθώ προτίμησα να γυρίσω.
Να γυρίσεις που? στο καταφύγιο? πάλι καλά που δεν πανικοβλήθηκες.:haha:
 
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Φίλη μου πάντως που μένει στις Βρυξέλλες μου μεταφέρει ακριβώς το κλίμα που περιγράφει η τηλεόραση... Τουλάχιστον εκεί που μένει (κάπου στο κέντρο) κάποιοι δρόμοι είναι κλειστοί, το μετρό, τα σούπερ μάρκετ, τους λένε να μένουν στο σπίτι και γενικότερα υπάρχει μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ο σπιτονοικοκύρης της δε που είναι μουσουλμάνος είναι κι αυτός σε περίεργη κατάσταση μέχρι που είπε στη σύζυγό του να μην φοράει τη μαντίλα...

Άλλη φίλη μου που ήταν αυτές τις μέρες στο Παρίσι για γαμήλιο πέρασε μια χαρά και ούτε που τρόμαξε ποτέ, μάλιστα δεν είχε κλείσει τίποτα μέσω ίντερνετ και πήγε παντού χωρίς να περιμένει σε μεγάλες ουρές κλπ. Το πόσο το ευχαριστήθηκε αυτό!

Είναι λίγο υποκειμενικό τελικά, αν μετά από τέτοια γεγονότα μπορείς ή όχι να ευχαριστηθείς ένα ταξίδι, αξίζει δεν αξίζει να το πας ή να χάσεις τα χρήματα...

Προσωπικά με μωρό δύσκολα θα πήγαινα Γαλλία και Βρυξέλλες τώρα.. Για όλες τις υπόλοιπες πόλεις τι να πω, μου εγγυάται κανείς πως εδώ στο Ελλάντα που κυκλοφορώ θα είμαι σώα και ασφαλής εσαεί? Τσου!

Τελικά το να έχεις αφραγκιές έχει και τα καλά του, σε βγάζει από τέτοια διλήμματα!
Ούτε να προβληματίζεσαι ούτε τίποτα! :D:rolleyes:
Αχχ... παρηγοριά στον άρρωστο για μας που τα δίνουμε στους φόρους.....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλά να υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να ακυρώσουν ένα ταξίδι λόγο φόβου για μια επίθεση (αν και δεν συμφωνω ούτε σε αυτό) , αλλά να ακυρώσεις ολόκληρο εράσμους επειδή ίσως κάποτε να γίνει μια επίθεση στην Ρώμη..?? OMG που λένε και στο χωριό μου.. Πες στους δικούς σου πως και στην Αθήνα κινδυνεύεις εξ ίσου, μην σου πω και περισσότερο, γιατί μπορεί να την περιμένεις απο τον ISIS και να σου έρθει από τπτ Πυρήνες της Φωτιάς, ΕΛΑ κλπ εγχώρια μπουμπούκια..
Έχω καιρό μπροστά μου ακόμα, θα δουμε. Απλα δεν ζούμε Αθηνα και δεν εχουμε τετοιες εμπειρίες :p Γενικα ελπιζω να ηρεμήσει η κατάσταση και τα ταξίδια που ισως χάσουμε να ειναι το λιγοτερο.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βαυαρια, ποδαρικο στη χωρα της Μερκελ θα παρω το αιμα μας πισω αδερφια αν προκαλεσω κ εκει καταστροφες :haha:
Όχι ρε συ.. Κι εγώ λέω για Μόναχο το Μάρτη μη μου το κάνεις αυτό :confused:

:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μια φορά μόνο ακύρωσα ταξίδι απο φόβο, λόγω της ηφαιστειακής στάχτης και γιατί επηρέασε τεράστιο πληθυσμό, ακόμη και μέλος της οικογένειας μου διέσχισε με τρενο την Ευρώπη. Άδικα ακύρωσα , είχαν εξομαλυνθει τα παντα. Ακόμη το μετανιώνω.
Απο τότε δεν ξανακυρωσα ποτέ , ταξίδεψα 4 μέρες μετά τα καπιταλ κοντρολς, 7 μέρες μετά το χτύπημα του Παρισιού. Δε μ αρέσει να μετανιώνω, η ζωή ειναι απίστευτα μικρή με τρομοκράτες η χωρις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πριν λίγες μέρες γύρισα από ταξίδι στην Ιορδανία, το οποίο είχα προγραμματίσει καιρό πριν. Ομολογώ ότι το τρομοκρατικό της Βυρητού (και δευτερευόντως αυτό του Παρισίου) με άγχωσε ελαφρώς. Γνωρίζω ότι η Ιορδανία θεωρείται μια από τις ασφαλέστερες χώρες του αραβικού κόσμου, αλλά η αλήθεια είναι ότι κι η Βυρητός την οποία είχα επισκεφτεί πέρυσι ασφαλής μου είχε φανεί, παρά το παρελθόν της.

Παρ' όλα αυτά να ακυρώσω το ταξίδι στιγμή δεν το σκέφτηκα, το είχα άλλωστε πολύ ανάγκη. Και πολύ καλά έκανα, επειδή πέρασα υπέροχα. Ανασφάλεια δεν αισθάνθηκα καμία. Υπήρχαν πολλοί και συχνοί έλεγχοι διαβατηρίων από στρατό και αστυνομία, κάτι που δεν με ενόχλησε καθόλου, απεναντίας.

Γενικώς θα συμφωνήσω με @paefstra . Προτιμώ να μετανιώνω για κάτι που έκανα, παρά για κάτι που δεν έκανα. Άλλωστε η έννοια της ασφάλειας είναι τόσο ρευστή στις μέρες μας, οπουδήποτε στον κόσμο κι αν βρίσκεται κανείς. Ας μην αφήσουμε τον πανικό να κυριαρχήσει.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα στην παρέα , έχω κλείσει και εγώ για Παρίσι τα Χριστούγεννα(airfrance) και εννοείται ότι θα πάμε!! Βέβαια θα μείνουμε σε μια φίλη Γαλλίδα λίγο έξω απο το κέντρο η οποία είναι ψιλο πανικοβλημένη και μας είπε οτι δεν θα έρχεται μαζί μας σε μέρη με πολύ κόσμο απλα θα μας αφήνει και θα φεύγει. Μετά το Παρίσι θα πάμε Λονδίνο! Το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα πάμε στα πυροτεχνήματα στη Γέφυρα το βράδυ που αλλάζει ο χρόνος
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
δε νομιζω να ειδαμε τα ιδια πραγματα εκτος κι αν αφησες τη φαμίλια και πηρες σβαρνα τα τουριστικα αξιοθέατα για να κοψεις κινηση :haha:
τις πρωτες μερες η κατασταση ηταν αθλια.. η ζωη για τους γαλλους συνεχιστηκε, μιλαμε όμως για μια φυλη που ξοδευει 2μιση ωρες περιπου την ημερα στο να πηγαινοέρχεται στη δουλεια του και δεν θεωρει ότι χανει πολυτιμο χρονο. όπως ειπα όλα είναι υποκειμενικα. εγω μπορω να μιλησω για το τι ειδα και βιωσα εγω :rolleyes:
Πλεον ειναι ξεκαθαρο πως ησουν σε κατασταση πανικου. Ζω στο κεντρο του Παρισιου κι οσο και να θελω καποια πραγματα δεν γινεται να μην τα δω.
Δικαιολογειται ομως αυτος ο πανικος σου αφου εζησες τη νυχτα τη; 13ης Νοεμβριου.

Αλλα μερικοι που ακυρωνουν ταξιδια που ειναι να κανουν ενα μηνα ή μηνες μετα και σε μερη ασχετα με το Παρισι ειλικρινα δεν τους καταλαβαινω. Αδυνατω να καταλαβω καποιον που φοβαται να ταξιδεψει αυτη τη στιγμη στη Ρωμη ή στο Λονδινο ή οπου αλλου. Συγχωρειστε με αλλα βρισκω τους φοβους σας παραλογους.

Μια επισημανση: Η εμφανιση στρατου και αστυνομιας στους δρομους του Παρισιου δεν ειναι κατι καινουριο. Και τον Γεναρη ηταν καπως ετσι, αλλα και πριν απο τα χτυπηματα ηταν διακριτικη μεν πιο εντονη δε απ' οτι συνηθιζεται στις αλλες ευρωπαικες μεγαλουπολεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom