Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ - Γοητεία βγαλμένη από Πέτρα και Έρημο

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βλέπω πέρασες καλά και φωτογράφισες ακόμα καλύτερα!
Γράψε και καμία σειρά με πληροφορίες για ξενοδοχεία, μεταφορικά κτλ κτλ για εμάς που είχαμε πει πως θα είχαμε ήδη πάει αλλά τελικά δεν βλέπω να πάμε, αν και το θέλουμε πολύ!!!(πρόεδρος εδεσσαικού)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Βλέπω πέρασες καλά και φωτογράφισες ακόμα καλύτερα!
Γράψε και καμία σειρά με πληροφορίες για ξενοδοχεία, μεταφορικά κτλ κτλ για εμάς που είχαμε πει πως θα είχαμε ήδη πάει αλλά τελικά δεν βλέπω να πάμε, αν και το θέλουμε πολύ!!!(πρόεδρος εδεσσαικού)
Ευχαριστω πολυ!!
Φωτογραφικα ηταν το πιο δυσκολο μου ταξιδι. Καθε στριψιμο του κεφαλιου μου και επρεπε να βαλω νεες ρυθμισεις. Στο ιδιο σημειο, δηλαδη, φωτογραφιζα κατι αριστερα ηταν σχεδον καμμενο, γυριζα δεξια να βγαλω κατι αλλο ηταν μαυρο. Μιλαμε για πολυ σκληρο φως και πολυ εντονες σκιες ταυτοχρονα, ειδικα στην Πετρα.
Ινφο τι να πω? Οδηγο βρηκα απο το trip advisor, τον Jad, κι αυτος με τη σειρα του μας βρηκε απο το πρακτορειο που δουλευει εναν φοβερο βεδουινο που τον ειχαμε οδηγο στο Wadi Rum. Τα ξενοδοχεια ηταν αστερων (αμ πως) αλλα τα βρηκαμε σε προσφορα λογω Ιουνιου, λογω του οτι κλεισαμε τελευταια στιγμη αλλα και λογω που πεσμενου τουρισμου γενικοτερα στην Ιορδανια. Στο camp φαντασου ημασταν μονο 4 παρεες, το ιδιο και στο ξενοδοχειο στην Πετρα. Απ'οτι καταλαβα οι ορδες των τουριστων πανε στην Πετρα μονοημερη και δεν διανυκτερευουν (τραγικο λαθος). Μονο στα χλιδατα ξενοδοχεια της Νεκρας Θαλασσας ειχε περισσοτερο κοσμο και ειδικα Ισραηλινους.

Τι γινεται με σενα? Δεν θα πας τελικα?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
PETRA BY NIGHT

Με τα ποδια βαρια σα σιδερα, ιδρωμενοι και με τονους σκονης πανω μας, καταφεραμε κουτσα-στραβα να φτασουμε στο ξενοδοχειο.
Προτου σωριαστουμε σε κρεβατια, καρεκλες και ο,τι αλλο υπηρχε διαθεσιμο στο δωματιο, καναμε ενα ακρως αναζωογονητικο ντους που μας εκανε να αισθανθουμε τουλαχιστον 5 κιλα ελαφρυτεροι.
Αποφασισαμε να μην ξαπλωσουμε γιατι με την κουραση που ειχαμε θα μας επαιρνε ο υπνος μεχρι το αλλο πρωι και θα χαναμε το Petra by Night.
Ετσι κι αλλιως, ειχε φτασει πια απογευμα...

Καθαροι και αρωματισμενοι πια βγηκαμε απο το ξενοδοχειο για μια χαλαρη βολτα στην πολη... Δηλαδη ποσο καμμενοι παιζει να ειμαστε μετα απο τοοοοσες ωρες εξαντλητικου ποδαροδρομου στην Πετρα, να κανουμε χαλαρη βολτα για να περασουμε την ωρα μας?
Η Wadi Musa, ακριβως οπως μας ειχε φανει και την προηγουμενη μερα, δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και μαλιστα oι τουριστικες υποδομες δεν ειναι αναλογες ουτε σε ποιοτητα ουτε σε ποσοτητα για τις εκατονταδες των τουριστων που καταφτανουν καθημερινα για να θαυμασουν την Πετρα.

Ανακαλυψαμε την πολυ συμπαθητικη ταρατσα ενος ξενοδοχειου/εστιατοριου οπου ανεβηκαμε και απολαυσαμε το φαγητο μας και φυσικα ναργιλε.

Σιγα-σιγα αρχισε να νυχτωνει οποτε κατευθυνθηκαμε προς το γκισε του αρχαιολογικου χωρου της Πετρας για να ξεκινησει η βραδυνη πεζοπορια προς το Θησαυροφυλακιο.
Μολις συγκεντρωθηκαμε ολοι οσοι ειχαμε εισητηριο για το Petra by Night μας ανοιξαν την εισοσο και το περπατημα ξεκινησε...
Δεν υπαρχουν λεξεις να περιγραψει κανεις την αισθηση του να περπατας νυχτα μεσα στο στενο Σικ με μοναδικο φωτισμο τα κερακια που υπαρχουν δεξια κι αριστερα του μονοπατιου, το φεγγαρι και τα αστερια...Σε καποια σημεια της διαδρομης, μαλιστα, δεν φαινονται ουτε καν το φεγγαρι και τα αστερια λογω των πανυψηλων βραχων του Σικ.
Ειναι μια εμπειρια μαγικη... μυσταγωγικη... και βεβαια ειναι και δυσκολη πρακτικα γιατι κυριολεκτικα πηγαινεις σχεδον στα τυφλα καθως τα κερακια στο μονοπατι δεν προσφερουν καποιο ιδιατερο φως αλλα πιο πολυ οριοθετουν τη διαδρομη και κυριως δημιουργουν ατμοσφαιρα.

Και ξαφνικα, να σου ξεπροβαλλει το Θησαυροφυλακιο που κι αυτο φωτιζεται μονο απο κερακια... Οταν ομως μιλαμε για σχεδον 1.500 κερακια, μενεις απλα εκστασιασμενος!!
Το υποτιθεμενο σοου κραταει πανω-κατω 20 λεπτα, πολυ λιγο αν σκεφτεις οτι εχεις περπατησει γυρω στα 40-50 λεπτα για να φτασεις και αλλα τοσα πρεπει να ξανακανεις για την επιστροφη.
Η χαμηλη μουσικη που παιζουν ζωντανα 2-3 μουσικοι ομως, σε συνδυασμο με την αφηγηση που ακουγεται και ενα μικρο παιχνιδισμα που κανουν μερικα φωτα πανω στο Θησαυροφυλακιο δημιουργουν μια ομορφη ατμοσφαιρικη κατασταση.
Δυστυχως ομως μεχρι να παρεις χαμπαρι τι γινεται και να βγαλεις 2-3 φωτογραφιες εχει ηδη τελειωσει η "παρασταση".
Για καλη μας τυχη, εφτασε καθυστερημενο ενα γκρουπ νεαρων αμερικανων και εντελως χαριστικα το σοου πραγματοποιηθηκε 2η συνεχομενη φορα γι'αυτους. Φυσικα επωφεληθηκαμε να το ξαναπαρακολουθησουμε, αυτη τη φορα απαλλαγμενοι απο εννοιες οπως το να βαλουμε σωστες ρυθμισεις στη μηχανη, να στησουμε τριποδο και να βγαλουμε φωτογραφιες....ημασταν απολυτως προσηλωμενοι και αφοσιωμενοι στο θεαμα και τιποτα αλλο δεν μας αποσπουσε την προσοχη σε αυτη την 2η "παρασταση".

Η διαδρομη της επιστροφης εξισου ατμοσφαιρικη... η κουραση της ημερας ειχε αρχισει να κανει την εμφανιση της ομως το μυαλο και η ψυχη μας ειχε χορτασει ρομαντισμο και μυσταγωγια.
Οσο συντομο κι αν ειναι το σοου, νομιζω οτι δεν πρεπει να το χασει καποιος και να φτιαξει το προγραμμα του ετσι ωστε να συμπεριλαβει το Petra by Night μιας και δεν πραγματοποιειται ολες τις νυχτες τις εβδομαδας.

Ειναι μια εμπειρια που γραφεται ανεξιτηλα μεσα σου!!

DSC_7162-Edit.jpg


DSC_7187-Edit.jpg
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Φοβερή ιστορία , η Ιορδανία και για εμένα ίσως ήταν το καλύτερο μου ταξίδι!! Αξέχαστη εμπειρία , απιστευτες εικόνες !!! Και τα σκαλιά ήταν 900 κατεμέ μην τα μηδενίζουμε όλα!! 850 λενε οι οδηγοί :bleh:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Φοβερή ιστορία , η Ιορδανία και για εμένα ίσως ήταν το καλύτερο μου ταξίδι!! Αξέχαστη εμπειρία , απιστευτες εικόνες !!! Και τα σκαλιά ήταν 900 κατεμέ μην τα μηδενίζουμε όλα!! 850 λενε οι οδηγοί :bleh:
Eυχαριστω για το σχολιο!! :)
Η Ιορδανια και για μενα ειναι ενα απο τα καλυτερα μου ταξιδια...
Εισαι σιγουρος για τα σκαλια ή σερνοσουν απο την κουραση και αλλου πατουσες αλλου βρισκοσουν κι αλλα μετραγες? :p
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ειμαι σίγουρος ο φίλος μου ο Ιορδανος είχε την φοβερή ιδέα να ξεκινήσουμε τρέχοντας τα σκαλιά!! Το μόνο καλό ήταν ότι είχαμε ενημερωθεί ότι αν δεν πας στο μοναστήρι δεν έχεις δει την Πέτρα για αυτο πήγαμε κατευθείαν εκεί και ανέβηκαμε μέχρι το view point
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.782
Ειμαι σίγουρος ο φίλος μου ο Ιορδανος είχε την φοβερή ιδέα να ξεκινήσουμε τρέχοντας τα σκαλιά!! Το μόνο καλό ήταν ότι είχαμε ενημερωθεί ότι αν δεν πας στο μοναστήρι δεν έχεις δει την Πέτρα για αυτο πήγαμε κατευθείαν εκεί και ανέβηκαμε μέχρι το view point
αυτα ειναι… αμα εισαι νεος…. :p
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ιούλιο!! Ακριβώς μετα το ραμαζανι έφτασα το βράδυ που τελείωνε
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ήταν όμως υπέροχα!! Εγώ με την ζεστη την παλεύω το κρύο δεν μπορώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom