Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα και πάλι...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Κλείσαμε τελικά 31/10 - 04/11.
Πολύ κομπίνα τελικά η Ryanair. Τσεκάρει τα cookies και σου αλλάζει τις τιμές. Από 50€ περίπου μόλις πρωτοέψαξα φτάσαμε τα 90 τελικά ανά άτομο.
Για διαμονή επιλέξαμε τελικά "σπίτι" μέσω www.airbnb.com . Το σπίτι είναι 2 λεπτά από τον κενρτρικό Warszawa Centralna. Θα μείνουμε μόνο Βαρσοβία.
Μέσο συνολικό κόστος μεταφοράς+διαμονής 130€/άτομο για 4 βράδυα.
Ερωτήσεις
  • Από τι είδα έχει εισητήριο για group έως 5 ατόμων Group weekend ticket
    from 7:00 PM on Friday till 8:00 AM on Monday με 40 PLN. Εννοεί και για τα 5 άτομα;
  • Δεν βλέπω τριημέρου.
  • Με λίγα λόγια τι μας συμφέρει για 4 άτομα από Σάββατο βράδυ μέχρι Τετάρτη απόγευμα μετακινήσεις μόνο Βαρσοβία, συμπεριλαμβανομένου και του αεροδρομίου;
  • Τι αξιοθέατα μπορούμε να δούμε επιγραμματικά;

    Σας ευχαριστώ

Από τι είδα τελικά θα πάρω taxi. Συμφέρει...23€. Δεν βρήκα καμμιά προσφορά από Modlin για κέντρο...
 
Last edited by a moderator:

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Γεια χαρά...
οι μέρες πλησιάζουν και πρέπει να οργανονόμαστε σιγά σιγά.
  • Τι αξίζει για 4 μέρες Βαρσοβία;
  • Αξίζει να διαθέσεις 1 μέρα στα περιξ με αυτοκίνητο; και που;
  • Αξιζει να νοικιάσεις αμάξι; είναι εύκολο το Parking? Modlin airport φτάνουμε...

    Ακούω προτάσεις....
 
Last edited:

Aris Volos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Πετρούπολη- Μοσχα
Γεια χαρά...
οι μέρες πλησιάζουν και πρέπει να οργανονόμαστε σιγά σιγά.
  • Τι αξίζει για 4 μέρες Βαρσοβία;
  • Αξίζει να διαθέσεις 1 μέρα στα περιξ με αυτοκίνητο; και που;
  • Αξιζει να νοικιάσεις αμάξι; είναι εύκολο το Parking? Modlin airport φτάνουμε...

    Ακούω προτάσεις....
Καλησπερα,
Θα σου προτεινα τα εξής:
Παλιά Πόλη (για βόλτα στα πέτρινα όμορφα δρομάκια,μέρα ή νύχτα)
Παρκο Lazienki(πολυ περιποιημενο )
Κτήριο Κουλτουρας και Επιστημων(υπεροχη θεα απο τον τελευταιο οροφο)
Nowy Swiat ,εμπορικος δρομος με ομορφα μαγαζακια.
Copernicus science center.
Αυτα τα λιγα μου ηρθαν στην μνήμη προς το παρον...

Επίσης ειναι πολυ φθηνα τα ποτα,μπυρες...
Σε πολλα μαγαζια ξεκινανε απο 5 ζλοτυ...

Πόλη ακατάλληλη για αλκοολικούς!
 
Last edited by a moderator:

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω διαβασει αρκετα για τη χωρα στ φορουμ κ επειδη σκεφτομαι οικονομικη πρωτοχρονια απ ολες τις αποψεις λεω ν προτιμησω Βαρσοβια η Κρακοβια η και τα 2 μαζι. Καταρχην χρονο που θ μου προτεινατε να αλλαξω 31και1 μηνα Βαρσοβια vs κρακοβια. Ειμαι μπερδενος! Βασικα αξιζει σαν επιλογη η να δωσω κτ παραπανω και να προτιμησω τ βερολινο που λογο ανεβασμενων τιμων στα ξενοδοχεια.και οχι μονο απορριπτεται μαλλον.
 

Giannhs traveler

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.
Ταξιδεύω 9 Δεκέμβρη Πολωνία για 6 μέρες.Πετάω με rayan air και φτάνω στο αεροδρόμιο Modlin .Ποιος ο καλύτερος τρόπος να παω απο Modlin Kρακοβία (κόστος?).
Επίσης από κέντρο Κρακοβίας πως πηγαίνω Άουσβιτς?
Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

aleksios

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλημερα σας ταξιδευω βαρσοβια 20/11 και ιδια μερα παω κρακοβια.αν τα αγορασω απο site θα προλαβουν να ερθουν σπιτι πριν φυγω η να περιμενω να τα αγορασω εκει;
 

Olga ---

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.... Είμαι καινούρια στο Forum και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργει....

Γράφτηκα με αφορμη κάποιες απορίες που έχω για το ταξίδι που θα κανω Βαρσοβια- Κρακοβία 12- 17 Φεβρουαρίου.

Αναρωτιέμαι αν θα έχει υπερβολικό κρύο, κατά πόσο θα μπορούμε να περπατήσουμε (λόγω χιονιού) αλλά και να δούμε το τοπίο... Όποιος έχει πάει αντίστοιχη περίοδο και έχει πληροφορίες, θα με βοηθούσε....
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Ας πούμε και λίγα λόγια για το ταξίδι.
Εν πρώτοις το σποτέλεσμα ήταν ανώτερο των προσδοκιών.
Χωρίς να έχουμε μια πλήρη είκόνα για την Πολωνία, είναι μια μεγάλη επίπεδη χώρα. Οι κάτοικοι ευγενικοί, οι χώροι καθαροί. Η χώρα είναι περισσότερο βιομηχανική θα έλεγα και λιγότερο αγροκτηνοτροφική. Δεν είδαμε και πολλά αγροτικά πράγματα στη διαδρομή μας για Κρακοβία. Αναμφισβήτητα η Κρακοβία πρέπει να είναι στις ωραιότερες πόλεις. Και η Βαρσοβία αξίζει βέβαια...
Από τις λίγες μέρες που είχαμε μπορούμε να πούμε ότι πουθενά δεν βαρεθήκαμε.
Όπου πηγαίναμε ήταν κάτι το διαφορετικό. Μουσεία, πάρκα, χωριά, λίμνες κλπ.
Αν και η ζωή αρκετά πιο φτηνή από την Ελλάδα - η διαμονή πιο τσιμπημένη - απορώ πως τη βγάζουν με τόσο χαμηλούς μισθούς. Με μέσο μισθό στα 600 και κατώτερο στα 370. Τώρα θα μου πεις εμεις είμαστε η θα γίνουμε χειρότερα και με τόοοση ανεργία. Το ποσοστό ανεργίας παρεπιπτόντως πρέπει να είναι αρκετα μικρό εκεί.
Αξίζει πάντως να δώσεις 2-3 μέρες Βαρσοβία και 3-4 Κρακοβία. Αν κλείναμε από την αρχή τα εισητήρια θα μας ερχόταν 100€ το άτομο 5 μέρες 4 βράδυα.
Όπως λέω παραπάνω μείναμε σε ενoικιαζόμενο διαμέρισμα. Μέσω AirBnB
νοικιάσαμε αυτοκίνητο κλπ όλα μας τα έξοδα , εισητήρια, διαμονή , διατροφή, βενζίνες, αμάξι κλπ 280€ το άτομο...4 άτομα
Βαρσοβία αξίζει: Παλιά πόλη , free walking tour, (υπάρχουν σχεδόν παντού), δωράν ξενάγηση από φοιτητές, Πλατεία Αγοράς Παληάς Πόλης, Πάρκο Lazienki, POLIN Museum of the History of Polish Jews τέτοιο χλιδάτο δεν έχω ξαναδει, Μουσείο Εξέγερσης Βαρσοβίας, εθνικής αντίστασης θα το έλεγα, Πλατεία Αγοράς Παληάς Πόλης, Krakowskie Przedmiescie δρόμος για χάζεμα και περπάτημα. ΔΕΝ νομίζω ότι αξίζει να δώσεις χρόνο για αγορές.
Κρακοβία αξίζει: Ξενάγηση και δω με τα πόδια η με ηλεκτρικά αυτοκινητάκια (Golf). Παζαρέψτε τα. Μας ζητούσαν 450PLN και πληρώσαμε 200. 10€ τό άτομο για 2 1/2 ώρες. Historic Centre of Kraków, Πλατεία Κεντρικής Αγοράς (Rynek Glowny), Ναός της Παναγίας Εργοστάσιο Όσκαρ Σίντλερ. Βασιλικό Κάστρο Κρακοβίας. Καθεδρικός Ναός της Κρακοβίας, Jewish District (Kazimierz). Αυτά και πολλά άλλα και μάλιστα στα Ελληνικά ξενάγηση.
Πήγαμε και στα αλατορυχεία...αρκετά ενδιαφέρον θα έλεγα αλλά επίσης ακριβό 79PLN 18€. -όπως και σχεδόν παντού τα αξιοθέατα.
Άουσβιτς δεν πήγαμε...ΔΕΝ μπορώ να ψυχοπλακώνομαι στις εκδρομές μου...
Για πανοραμική ξενάγηση και φωτό εδώ...
Υ.Γ. Έντονο το εβραϊκό στοιχείο εκεί. Γιατί;
 
Last edited:

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Διάβασα στο forum πως για να πάμε Κρακοβία θα πάρουμε το γρήγορο το τραίνο. Ωστόσο, χρειάζεται εκ των προτέρων κράτηση. Πώς θα την πραγματοποιήσω αφού έχουμε capital controls; Θα μπορώ να κλείσω από εκεί εισιτήριο;
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Πρόκειται να πάω Βαρσοβία των Θεοφανίων αλλά έτσι όπως τα κανόνισαν οι υπόλοιποι δεν θα υπάρξει Κρακοβία διανυκτέρευση και έτσι σκέφτηκα να αυτονομηθούμε εμείς με ένα φίλο για μια μέρα και να κάνουμε μια μονοήμερη στην Κρακοβία. Ο προβληματισμός μου είναι ο ακόλουθος: Λόγω περιορισμένου χρόνου (φτάνουμε Κρακοβία 10:20 το πρωί) δεν ξέρω αν μπορούμε να δούμε ΚΑΙ Άουσβιτς ΚΑΙ Αλατορυχεία. Να τονίσω ότι από προσωπική επιλογή και μόνο, θέλω να δω τα στρατόπεδα οπωσδήποτε. Το τρένο φεύγει το βραδάκι στις 20:00 για Βαρσοβία οπότε αν είναι να ΜΗ δούμε κάτι, αυτό θα είναι τα Αλατορυχεία (δυστυχώς.... γιατί ξέρω ότι είναι μοναδικά).
Ξέρει κάποιος κάθε πόση ώρα έχει λεωφορείο για Άουσβιτς και πόση ώρα είναι μέχρι εκεί? Oswiecim λέγεται η περιοχή αν δεν απατώμαι... Μπήκα στην επίσημη σελίδα του μουσείου να δω πληροφορίες για επισκέπτες και το δρομολόγιο των λεωφορείων είναι μόνο στα πολωνικά!!! Τραγικό... Επίσης θα ήθελα να ξέρω σε πόση ώρα κάνεις ένα tour στην Κρακοβία ώστε να υπολογίσω τον χρόνο που χρειαζόμαστε. Οπότε αν είναι να δούμε κάτι, να δούμε την πόλη και το Άουσβιτς-Μπιρκενάου. Και αν φυσικά υπάρχει καμία πρόταση για καλό φαγητό στην Κρακοβία, εννοείται πως είναι καλοδεχούμενη!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom