Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Σωστά. Η αγορά αυτή ονομάζεται Central Market Hall (Nagy Vásárcsarnok) και βρίσκεται ανάμεσα σε Kalvin ter και Fovam ter. Βολεύει το μετρό στη Fovam ter (M4 πράσινη γραμμή), tram 47,49. Μέσα έχει επίσης και μαγαζάκια με "γρήγορο" φαγητό (νομίζω στο δεύτερο όροφο). Επίσης, μπορείς να κάνεις μια βόλτα και από το εμπορικό WestEnd City Centre το οποίο είναι νομίζω πάνω στη Vaci utca κοντά σε Nyugati ter και βολεύει το μετρό (Μ3 μπλε γραμμή) στάση Nyugati pályaudvar. Η Vaci utca και η λεωφόρος Andrassy είναι εμπορικοί δρόμοι, αλλά με πιο ακριβά μαγαζιά, αν θέλεις να χαζέψεις. Αυτά γνωρίζω εγώ. Τώρα αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω την αδερφή μου ποια άλλα εμπορικά υπάρχουν και που και όποια άλλη πληροφορία χρειάζεσαι πες και αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Σωστά. Η αγορά αυτή ονομάζεται Central Market Hall (Nagy Vásárcsarnok) και βρίσκεται ανάμεσα σε Kalvin ter και Fovam ter. Βολεύει το μετρό στη Fovam ter (M4 πράσινη γραμμή), tram 47,49. Μέσα έχει επίσης και μαγαζάκια με "γρήγορο" φαγητό (νομίζω στο δεύτερο όροφο). Επίσης, μπορείς να κάνεις μια βόλτα και από το εμπορικό WestEnd City Centre το οποίο είναι νομίζω πάνω στη Vaci utca κοντά σε Nyugati ter και βολεύει το μετρό (Μ3 μπλε γραμμή) στάση Nyugati pályaudvar. Η Vaci utca και η λεωφόρος Andrassy είναι εμπορικοί δρόμοι, αλλά με πιο ακριβά μαγαζιά, αν θέλεις να χαζέψεις. Αυτά γνωρίζω εγώ. Τώρα αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω την αδερφή μου ποια άλλα εμπορικά υπάρχουν και που και όποια άλλη πληροφορία χρειάζεσαι πες και αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.
maraki κατ αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..! Βρήκα και κάτι άλλα εμπορικά, αλλά από ότι διάβασα η Κεντρική αγορά αξίζει πιο πολύ απ όλα! Λοιπόν, έκλεισα ξενοδοχείο σε μια οδό που λέγεται Εotvos..το ξενοδοχειο το βρηκαμε σε πολυ καλη τιμη κι επισης ολα τα σχόλια ήταν θετικά..έβαλα την περιοχή κι όπως την είδα από δορυφόρο μου φάνηκε καλή και πολυσύχναστη..πάραυτα εν δε σου κάνει κόπος κάνε μια ερώτηση στην αδερφή σου, αν τη γνωρίζει, για το αν πράγματι είναι αυτό που μου φάνηκε..επίσης κάτι τελευταίο, θα με βοηθούσες πολύ αν μου πρότεινες κάποιο παραδοσιακό εστιατόριο με τσιγγάνικα βιολιά, που να μετράει και σαν περιβάλλον και σαν φαγητό..! αυτααααά!!
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Την οδό αυτή τη γνωρίζω και γω, καθώς όταν είχα πάει μέναμε στην Terez krt, ένα βήμα από την πλατεία Oktogon. Είναι γενικά μια πολυσύχναστη περιοχή όντως με καλή συγκοινωνία (θεωρείται κεντρική περιοχή). Δεν ξέρω βέβαια πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι βέβαια το ξενοδοχείο σας γιατί νομίζω ότι αυτή η οδός είναι σχετικά μεγάλη, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα. Επίσης, ειδικά πάνω στην Terez krt υπάρχουν αρκετοί αλλοδαποί, κυρίως μουσουλμάνοι μιας και υπάρχουν κάποια τούρκικα μαγαζιά εκεί με γύρο, αλλά εμείς δεν είδαμε κανένα περιστατικό όσο αργά κι αν γυρίσαμε. Όσα για εστιατόρια με τσιγγάνικα βιολιά δεν έχω πάει ούτε γω ούτε η αδερφή μου, αλλά επειδή ψάχνω για όταν θα ξαναπάω έχω βρει τα εξής: Matyas Prince, Karpatia, Fortuna, Grundel.
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Την οδό αυτή τη γνωρίζω και γω, καθώς όταν είχα πάει μέναμε στην Terez krt, ένα βήμα από την πλατεία Oktogon. Είναι γενικά μια πολυσύχναστη περιοχή όντως με καλή συγκοινωνία (θεωρείται κεντρική περιοχή). Δεν ξέρω βέβαια πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι βέβαια το ξενοδοχείο σας γιατί νομίζω ότι αυτή η οδός είναι σχετικά μεγάλη, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα. Επίσης, ειδικά πάνω στην Terez krt υπάρχουν αρκετοί αλλοδαποί, κυρίως μουσουλμάνοι μιας και υπάρχουν κάποια τούρκικα μαγαζιά εκεί με γύρο, αλλά εμείς δεν είδαμε κανένα περιστατικό όσο αργά κι αν γυρίσαμε. Όσα για εστιατόρια με τσιγγάνικα βιολιά δεν έχω πάει ούτε γω ούτε η αδερφή μου, αλλά επειδή ψάχνω για όταν θα ξαναπάω έχω βρει τα εξής: Matyas Prince, Karpatia, Fortuna, Grundel.
Υπέροχα!!! ευχαριστώ πάρα πολύ!! οτιδήποτε άλλο προκύψει θα σε ενοχλήσω ...:icon_redface:

Την οδό αυτή τη γνωρίζω και γω, καθώς όταν είχα πάει μέναμε στην Terez krt, ένα βήμα από την πλατεία Oktogon. Είναι γενικά μια πολυσύχναστη περιοχή όντως με καλή συγκοινωνία (θεωρείται κεντρική περιοχή). Δεν ξέρω βέβαια πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι βέβαια το ξενοδοχείο σας γιατί νομίζω ότι αυτή η οδός είναι σχετικά μεγάλη, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα. Επίσης, ειδικά πάνω στην Terez krt υπάρχουν αρκετοί αλλοδαποί, κυρίως μουσουλμάνοι μιας και υπάρχουν κάποια τούρκικα μαγαζιά εκεί με γύρο, αλλά εμείς δεν είδαμε κανένα περιστατικό όσο αργά κι αν γυρίσαμε. Όσα για εστιατόρια με τσιγγάνικα βιολιά δεν έχω πάει ούτε γω ούτε η αδερφή μου, αλλά επειδή ψάχνω για όταν θα ξαναπάω έχω βρει τα εξής: Matyas Prince, Karpatia, Fortuna, Grundel.
Παρεπιπτόντως τις ίδιες μέρες πάνω κάτω θα μαστε Βουδαπέστη! :)
 
Last edited by a moderator:

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Ό,τι θες πες μου. Ωραία! Εγώ φτάνω 27/12 και θα μαι μέχρι τις 8/1, αλλά ενδιάμεσα θα πάω και Βιέννη (28/12-30/12).
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Με ποιά αεροπορική εταιρία πετάς για Βουδαπέστη???
Πετάω με την aegean.. θα επελεγα wizzair απλα οι ημερομηνιες μας ηταν πολυ συγκεκριμενες λογω δουλειας του αντρα μου.. επισης αν τα εκλεινα πιο νωρις θα τα πετυχαινα και πιο φθηνα αλλα.... βλεπεις λογω εορτων και πολυκοσμιας στις πτησεις, οι τιμες ανεβαινουν ταχυτατα..πληρωσαμε 44ο για δυο ατομα με επιστροφη και με τις βαλιτσες..θα ταξιδεψεις κι εσυ?

Ό,τι θες πες μου. Ωραία! Εγώ φτάνω 27/12 και θα μαι μέχρι τις 8/1, αλλά ενδιάμεσα θα πάω και Βιέννη (28/12-30/12).
εμείς πάμε 28 με 3! μια χαρα!! Kοιτα να δεις! :xalara::lol:
 
Last edited by a moderator:

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Μετρο 3 . Μπλε γραμμη .Σταση Corvin-Negyed. Ομωνυμο εμπορικο κεντρο με πολλα μαγαζια και με καλες τιμες. Στη γωνια εξω από το σταθμο του μετρο η καλυτερη ισοτιμια για αλλαγη ευρω με φιορινι.( Οκτώβριος του 2014. )Καλο ταξιδι σας .
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Πετάω με την aegean.. θα επελεγα wizzair απλα οι ημερομηνιες μας ηταν πολυ συγκεκριμενες λογω δουλειας του αντρα μου.. επισης αν τα εκλεινα πιο νωρις θα τα πετυχαινα και πιο φθηνα αλλα.... βλεπεις λογω εορτων και πολυκοσμιας στις πτησεις, οι τιμες ανεβαινουν ταχυτατα..πληρωσαμε 44ο για δυο ατομα με επιστροφη και με τις βαλιτσες..θα ταξιδεψεις κι εσυ?

Το σκέφτομαι ακόμα.....κοιτάω με ryanair (δεν έχω ξαναταξιδέψει μαζι της), γιατί η Aegean τελευταία στιγμή τα έχει τσιμπημένα τα εισιτήρια.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Παιδια σας ευχαριστω ολους γ το ενδιαφερον...ειναι πρωτη φορα που βγαινω εξωτερικο και οτι λετε με βοηθαει πολυ..οσο μπορεσα διαβασα και τις παλαιοτερες αναρτησεις παντως τ ξενοδοχειο ,( zora boutiqve hotel) με ενημερωσε οτι ολα ειναι ανοιχτα μεχρι 24 απογευμα και οτι 25 εχει αρκετα εστιατορια ανοιχτα...κ επισης υπαρχουν κ αυτα τα στολισμενα σπιτακια..
εμείς λόγο καιρού είχαμε φάει τα 2 βράδια στο ξενοδοχείο (είχαμε μείνει και εμείς στο ίδιο) και για μένα ήταν πολύ ωραίο το φαγητό είχε set menu και ήταν πάρα πολύ καλή η τιμή..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Έχω διαφορετική γνώμη από το Μaraki. Ήμουν εκεί τον Ιούνιο. Όσες φορές ζήτησα πληροφορίες μου έδωσαν πρόθυμα. Κινήθηκα βέβαια σε τουριστικές περιοχές. Απευθυνόμουν σε νεώτερους για να έχω περισσότερες πιθανότητες να ξέρουν αγγλικά αλλά και όταν κάποιος δεν ήξερε με νοήματα προσπαθούσε να με βοηθήσει. Για παράδειγμα: κρατούσα στα χέρια μου τον χάρτη της πόλης ή με τις στάσεις του τρόλει ή του μετρό και μου έδειχναν. Βέβαια πολλές φορές είναι και θέμα τύχης αλλά αν δεν απαντήσει ο πρώτος πας στον δεύτερο, στον τρίτο :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom