Πάω Αμερική - ποια φωτογραφική να αγοράσω ο ασχετούμπας;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια χαραντάν, χρειάζομαι τα φώτα σας.

Σε άλλη συζήτηση παλιότερα είχα εκφράσει το θαυμασμό μου για τα όσα απίθανα έκανε η α6000 του συνταξιδιώτη μου. Παρότι εντελώς άσχετος από τεχνολογία, γοητεύτηκα ειδικά από την ικανότητά της να βγάζει φωτό που με μια κοινή ψηφιακή βγαίνουν θολές, σκοτεινές, χωρίς κόντραστ κλπ. ΑΥΤΟ με τραβάει κι όχι το ζουμ ή άλλες δυνατότητες που έχει και τις οποίες αγνοώ.

Το μειονέκτημά της είναι ότι για τις δικές μου ανάγκες είναι υπερβολικά ογκώδης και πολύ ακριβή για το βαλάντιό μου. Ο σύντροφος ιδιοκτήτης της λεγάμενης μου σύστησε την α5000 ως μικρότερη και οικονομικότερη, αλλά φαντάζομαι υπάρχουν και άλλες μικρότερες και οικονομικότερες επιλογές για κάποιον άσχετο;

Επίσης, το άλλο ΣΚ θα είμαι στο Μαϊάμι, 3 μέρες όλες κι όλες εκ των οποίων οι 2 είναι για να δω ματσάρες του ΝΒΑ, οπότε μένει μισή μέρα για ψώνια. Άρα πάω στοχευμένα. Έχετε ιδέα πού να αγοράσω; Κάποιο outlet, στο αεροδρόμιο, κανένα walmart, bestbuy; Πού έχω πιθανότητες να βρω κάτι φτηνότερα;

Τέλος, είναι black friday σήμερα, με τρελές εκτπώσεις στη χώρα μαγική και τραγική καλά μου λέγαν μερικοί. Ξέρει κανείς πού μπορώ να παραγγείλω κάτι online και να μου το στείλουν στη διεύθυνση του ξενοδοχείου μου στο Μαϊάμι χωρίς να γίνει μούτι η συναλλαγή/παραλαβή;

Κωδικοποιώ τις ερωτήσεις
α) ποια μηχανή προτείνετε ως οικονομική, ΜΙΚΡΗ για mirrorless για άσχετο;
β) πού την αγοράζω στο Μαϊάμι;
γ) γίνεται να την παραγγείλω και να τηνα φήσουν στο ξενοδοχείο μου ή θα τα κλαίω; το 'χει κάνει κανείς;

Αυτά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θεωρείς την α6000 ογκώδη;;; δεν είναι ανάγκη να βάλεις άλλο φακό
Αλλά να ξέρεις ότι η μπαταρία της δεν κραταει όσο των dsrl και πρέπει να έχεις καβάντζα ειδικά αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης. Το ηλεκτρονικό viewfinder καταναλώνει αρκετά το αφιλότιμο.
Οικονομική επίσης δεν την λες (στην Ελλάδα) αλλά σίγουρα στο USA θα είναι φθηνότερη από την Ευρώπη και αξίζει η επένδυση.
Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Σαν μηχανή (επειδή την έχω) έχει τα υπερ και τα κατά της. Παρά τις διθυραμβικές κριτικές για τον αισθητήρα της δεν έχω δει να κερδίζει τις παλιότερες Canon dsrl που είχα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θεωρείς την α6000 ογκώδη;;; δεν είναι ανάγκη να βάλεις άλλο φακό
Αλλά να ξέρεις ότι η μπαταρία της δεν κραταει όσο των dsrl και πρέπει να έχεις καβάντζα ειδικά αν δεν έχεις δυνατότητα φόρτισης. Το ηλεκτρονικό viewfinder καταναλώνει αρκετά το αφιλότιμο.
Οικονομική επίσης δεν την λες (στην Ελλάδα) αλλά σίγουρα στο USA θα είναι φθηνότερη από την Ευρώπη και αξίζει η επένδυση.
Στα υπόλοιπα δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Σαν μηχανή (επειδή την έχω) έχει τα υπερ και τα κατά της. Παρά τις διθυραμβικές κριτικές για τον αισθητήρα της δεν έχω δει να κερδίζει τις παλιότερες Canon dsrl που είχα
Φίλε hydronetta ναι, για μένα το μέγεθός της είναι απαγορευτικό. Θα πρέπει να βρω κάτι τουλάχιστον 30% λιγότερο ογκώδες για να το θεωρήσω πρακτικό, με τέτοια κουμούτσα δεν μπορώ να περπατήσω, να κάνω ωτοστόπ, τρέκκινγκ, να εξασφαλίσω ότι δε θα με βιάσουν σε καμιά φαβέλα της Αϊτής ή κανένα Ρίο ντε Τζανέιρο. Για τη φόρτιση που λες νομίζω λύνεται με αυτούς τους φορητούς φορτιστές.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μήπως Sony RX100 (έχει μοντέλα II, III, ΙV);;; φθηνές δεν τις λες αλλά αλλά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως Sony RX100 (έχει μοντέλα II, III, ΙV);;; φθηνές δεν τις λες αλλά αλλά
Είναι λίγο ακριβότερη από το μπάτζετ μου (400$ max, τη βρίσκω στα 450 στο Μαϊάμι) αλλά αν είναι σημαντικά μικρότερη από τη δική σου, την παίρνω...

Στην Ελλάδα πόσο έχει μια τέτοια για να έχουμε καλό ρώτημα;
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είναι λίγο ακριβότερη από το μπάτζετ μου (400$ max, τη βρίσκω στα 450 στο Μαϊάμι) αλλά αν είναι σημαντικά μικρότερη από τη δική σου, την παίρνω...
Ποιό μοντέλο ακριβώς;
Sony a6000: 344gr 120 cm X 67 cm X 45 cm
Sony RX: 240gr 102 cm X 58cm X 36 cm
Αλλά καλύτερα να την πιάσεις στα χέρια σου
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ την sony a5000 έχω και δεν νομίζω ότι την λες και ογκώδη. Επειδή το είχα ψάξει, οι υπολοιπες DSLR που είχα δει ήταν πολύ πιο βαριές και τεράστιες λόγω φακών. Είχα διαβασει ότι η συγκεκριμένη είναι πολύ κοντά στις δυνατότητες μιας DSLR. Ασε που νομιζω ότι τωρα την έχει βγάλει προσφορά το MediaMarkt στα 270 ευρώ και εγώ την είχα πάρει κανένα εκατοστάρικο παραπάνω. Είχα πάει σχετικά προσφατα Νέα Υόρκη και την είχα πάνω μου την περισσότερη ώρα και δεν με κούρασε. Για περπάτημα μιλάω τώρα βέβαια,τρέκκινγκ δεν έκανα για να σου πω την αλήθεια. Και την βολεύεις μια χαρά μέσα σε μια τσάντα αν θες να την κρυψεις σε περίπτωση που φοβάσαι για εκληματικότητα. Μπορείς να έχεις πάνω σου και μια δεύτερη κάρτα μνήμης, έναν φορητό φορτιστή ή και μια δεύτερη μπαταρία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ την sony a5000 έχω και δεν νομίζω ότι την λες και ογκώδη. Επειδή το είχα ψάξει, οι υπολοιπες DSLR που είχα δει ήταν πολύ πιο βαριές και τεράστιες λόγω φακών. Είχα διαβασει ότι η συγκεκριμένη είναι πολύ κοντά στις δυνατότητες μιας DSLR. Ασε που νομιζω ότι τωρα την έχει βγάλει προσφορά το MediaMarkt στα 270 ευρώ και εγώ την είχα πάρει κανένα εκατοστάρικο παραπάνω. Είχα πάει σχετικά προσφατα Νέα Υόρκη και την είχα πάνω μου την περισσότερη ώρα και δεν με κούρασε. Για περπάτημα μιλάω τώρα βέβαια,τρέκκινγκ δεν έκανα για να σου πω την αλήθεια. Και την βολεύεις μια χαρά μέσα σε μια τσάντα αν θες να την κρυψεις σε περίπτωση που φοβάσαι για εκληματικότητα. Μπορείς να έχεις πάνω σου και μια δεύτερη κάρτα μνήμης, έναν φορητό φορτιστή ή και μια δεύτερη μπαταρία.
Σε μεγάλη τσέπη παντελονιού δεν, ε;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μπορει και ναι.Εμένα χωρούσε στην μεγαλούτσικη τσεπη από το μπουφαν μου. Να προσέχεις μην σκιστεί καμια τσέπη βεβαια, συγκριτικά με τις άλλες ναι μεν είναι ελαφριά, αλλά αν το σκεφτείς δεν είναι και εντελώς ελαφριά για να την έχεις συνεχεια στην τσεπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom