Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
@Dina Z Καλύτερα όμως ας μην παίζουμε με την τύχη μας, γι΄αυτό έγραψα ότι αφού πας σε μια ξένη χώρα που δεν ξέρεις τη γλώσσα και στη χώρα αυτή οι πιθανότητες να βρεις κάποιον να μιλάει αγγλικά είναι 50-50 (για να μην πω λιγότερο) καλύτερα να πας προετοιμασμένος. Έμεινα περίπου 4 μέρες, μέσα στις οποίες κινήθηκα πάρα πολύ σε αρκετές περιοχές ψάχνοντας για σπίτι που σημαίνει ότι χρειάστηκα πάρα πολλές φορές τη βοήθεια κάποιου περαστικού. Δε σταμάτησα 1-2-3 άτομα, αλλά παραπάνω και εννοείται ότι προσπαθούσα να σταματήσω νεαρά άτομα. Μπορεί να μην πήγα στα αξιοθέατα, αλλά έμενα σε μια πολύ κεντρική περιοχή στην Oktogon όπου και εκεί συνάντησα κάποια προβλήματα. Για παράδειγμα, μπήκα στα Subway προσπάθησα να δώσω παραγγελία, αλλά η κοπέλα αν και νεότατη δεν καταλάβαινε γρι, οπότε της έδειχνα από πάνω τι ήθελα στο σάντουιτς. Στο σταθμό μετρό στην ίδια περιοχή οι φύλακες σε ερωτήσεις μου για πληροφορίες απαντούσαν με σπαστά αγγλικά που ζορίστηκα να καταλάβω και ήταν αγενέστατοι και γελούσαν μαζί μας επειδή δεν καταλαβαίναμε. Στο κίοσκι του μετρό στην ίδια περιοχή ο άνθρωπος επίσης δεν μιλούσε ούτε μια λέξη αγγλικά. Δε λέω πως δε θα βγάλεις άκρη γιατί υπάρχουν και αυτοί που προσπαθούν να δείξουν έστω με νοήματα, όπως είπες και συ και δε θέλω να προκαταβάλλω κανέναν αρνητικά. Ίσα ίσα είπα ότι η πόλη είναι όμορφη και γω η ίδια θα ξαναπάω. Έδωσα απλά τη δική μου άποψη και τη δική μου εμπειρία προσπαθώντας να βοηθήσω αυτούς που θα έχουν την τύχη μου, αφού είναι όλα θέμα τύχης λοιπόν!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
maraki, μου φαινεσαι ενοχλημενη, ισως παλι να κανω και λαθος. Παντως δεν αμφισβητησε κανεις τις καλες σου προθεσεις. Η εμπειρια σου ειναι σεβαστη οπως καθε αλλου. Γι αυτο αλλωστε ειναι το φορουμ. Για να καταθετει ο καθενας το βιωμα του και να προετοιμαζομαστε για το επομενο ταξιδι. Ειναι φυσικο να εχουμε και διαφορετικες εμπειριες και διαφορετικες εντυπωσεις. Εγω αυτο το λεω πλουτο. Καλο βραδυ.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Λογω του οτι θα μαι κ εγω βουδαπεστη 24 και 25...θα μπορουσες να μ πεις τ εγινε τλκ με αυτο τ εστιατοριο;;; ελπιζω κ εγω να μν φαμε ξενερα κ δν κυκλοφορει ψυχη..
Καλησπέρα!!!! Λόγο δουλειάς είχα πολύ καιρό να μπω στο forum. Λοιπόν έκανα κράτηση μέσω mail στο Borkatakomba Restaurant. Μου είπαν ότι είναι ανοιχτοί 24-25-26/12 και προχωρήσαμε σε κράτηση για 25/12. Δεν ζήτησαν κάτι ιδαίτερο μόνο όνομα και όλη η διαδικασία ολοκληρώθηκε με 2 Mail. Επίσης με βοήθησαν στο πως να φτάσω από το ξενοδοχείο που μένω γιατί απ ότι είδα είναι από την μεριά της Βούδας και σχετικά μακριά. Χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Μετρο 3 . Μπλε γραμμη .Σταση Corvin-Negyed. Ομωνυμο εμπορικο κεντρο με πολλα μαγαζια και με καλες τιμες. Στη γωνια εξω από το σταθμο του μετρο η καλυτερη ισοτιμια για αλλαγη ευρω με φιορινι.( Οκτώβριος του 2014. )Καλο ταξιδι σας .
ένα μεγάλο ευχαριστώ! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πετάω με την aegean.. θα επελεγα wizzair απλα οι ημερομηνιες μας ηταν πολυ συγκεκριμενες λογω δουλειας του αντρα μου.. επισης αν τα εκλεινα πιο νωρις θα τα πετυχαινα και πιο φθηνα αλλα.... βλεπεις λογω εορτων και πολυκοσμιας στις πτησεις, οι τιμες ανεβαινουν ταχυτατα..πληρωσαμε 44ο για δυο ατομα με επιστροφη και με τις βαλιτσες..θα ταξιδεψεις κι εσυ?



εμείς πάμε 28 με 3! μια χαρα!! Kοιτα να δεις! :xalara::lol:
και γω 27 /12 - 3/1...κοιτα να δεις? στην Κωνσταντινουπολη την περασμενη εβδομαδα βρεθηκα με 3 απο εδω με διαφορετικες παρεες!!! "Travelstories.. connecting peolpe!!":clap:
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Και να σας ρωτήσω, μήπως έχετε να προτείνετε που μπορούμε να φάμε τα καλύτερα γκουλάς? Ευχαριστώ!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
http://www.fatalrestaurant.com/
εμείς φάγαμε εδώ..μάλιστα φάγαμε 2 φορές..
να πω ότι έπρεπε να πληρώσουμε μόνο με μετρητά..και αν ήθελες μπορούσες και με ευρώ αλλά δεν σύμφερε..

να πω επίσης ότι πήγαμε και είδαμε μπαλέτο..με 3 ευρώ το άτομο..μοναδική εμπειρία...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
http://www.fatalrestaurant.com/
εμείς φάγαμε εδώ..μάλιστα φάγαμε 2 φορές..
να πω ότι έπρεπε να πληρώσουμε μόνο με μετρητά..και αν ήθελες μπορούσες και με ευρώ αλλά δεν σύμφερε..

να πω επίσης ότι πήγαμε και είδαμε μπαλέτο..με 3 ευρώ το άτομο..μοναδική εμπειρία...
Στο εστιατόριο είδατε μπαλέτο?
 

Antoniste

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Καλησπερα! Μηπως γνωριζει κανεις τι γινεται με το ιντερνετ στο κινητο; ειχα διαβασει που καποια κοπελα εγραφε πως ειχε αγορασει μια καρτα με mb,ομως δε μπορω να το ξαναβρω!
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
http://www.fatalrestaurant.com/
εμείς φάγαμε εδώ..μάλιστα φάγαμε 2 φορές..
να πω ότι έπρεπε να πληρώσουμε μόνο με μετρητά..και αν ήθελες μπορούσες και με ευρώ αλλά δεν σύμφερε..

να πω επίσης ότι πήγαμε και είδαμε μπαλέτο..με 3 ευρώ το άτομο..μοναδική εμπειρία...
Που εκλεισες για το μπαλετο;;
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Σωστά. Η αγορά αυτή ονομάζεται Central Market Hall (Nagy Vásárcsarnok) και βρίσκεται ανάμεσα σε Kalvin ter και Fovam ter. Βολεύει το μετρό στη Fovam ter (M4 πράσινη γραμμή), tram 47,49. Μέσα έχει επίσης και μαγαζάκια με "γρήγορο" φαγητό (νομίζω στο δεύτερο όροφο). Επίσης, μπορείς να κάνεις μια βόλτα και από το εμπορικό WestEnd City Centre το οποίο είναι νομίζω πάνω στη Vaci utca κοντά σε Nyugati ter και βολεύει το μετρό (Μ3 μπλε γραμμή) στάση Nyugati pályaudvar. Η Vaci utca και η λεωφόρος Andrassy είναι εμπορικοί δρόμοι, αλλά με πιο ακριβά μαγαζιά, αν θέλεις να χαζέψεις. Αυτά γνωρίζω εγώ. Τώρα αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω την αδερφή μου ποια άλλα εμπορικά υπάρχουν και που και όποια άλλη πληροφορία χρειάζεσαι πες και αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.
Maraki βοηθεια! Μηπως ξερεις εαν εκτος απο τα εστιατορια πρεπει να κλεινουμε νωριτερα και σε μαγαζια για ποτο η κρασι; μπαρ δηλαδη...δε φανταζομαι να υπαρχει προβλημ εκει με κρατησεις..η κανω λαθος; γνωριζει κανα τετοιο μαγαζακι να μου προτεινεις; επειδη γενικα εχω κανει πολλες ερωτησεις και σε εσενα και στα αλλα παιδια εδω περα, ελπιζω να μη στο χω ξαναρωτησει το τελευταιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom