Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Καλησπέρα σας!
Με αφορμή το ταξίδι που θα κάνω σε λίγες ήμερες, στον Καναδά ..... Θα ήθελα να ρωτήσω, που είναι καλύτερα να αλλάξω τo ευρό;; Ελλάδα;; σε τράπεζα;; Στο αεροδρόμιο;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, όπως πάντα, η καλύτερη λύση είναι λιγα ευρω στο εκεί αεροδρόμιο και τα υπόλοιπα στην πόλη που θα βρίσκεσαι... Καλό ταξίδι!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αρκει την εβδομαδα που θα πας στην χωρα που θες να μην εχεις ηδη τραβηξει τα διαθεσιμα 420 ευρω που εχεις δυνατοτη καθε εβδομαδα. Προσοχη σε αυτο.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Στο αεροδρομιο μολις φθασετε, θα συναντησετε ΑΤΜ μηχανηματα
τουρκικων τραπεζων, που φερουν τα διεθνη σηματα Visa και Mastercard.
Με την καρτα σου, μια χαρα αναληψη θα κανεις απο εκει και θα γλυτωσεις και την υπερογκη προμηθεια που συνηθως χρεωνουν τα ανταλλακτηρια συναλλαγματος των αεροδρομιων. Προσοχη μονο σε οτι ανεφερε ο orck, για το υψος του ποσου.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Σήμερα πήγα στην Τράπεζα της Ελλάδος και ρώτησα για συνάλλαγμα από ευρώ σε λίρες. Το όριο είναι 2000 ευρώ ανά ταξίδι και ανά άτομο κι έχουν μεγάλα αποθέματα σε λίρες (τουλάχιστον στο τοπικό κατάστημα των Χανίων) ενώ η χρέωση είναι 3 ευρώ ανά συναλλαγή.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: Οι συναλλαγές γίνονται με βάση τον πίνακα των ισοτιμιών που εκδίδει κάθε μέρα η τράπεζα και τη στήλη ''πώληση''. Ενώ λοιπόν η αξία λίρας με ευρώ είναι 0,73, η ΤτΕ μου το πουλάει 0,71. Θεωρείτε ότι με συμφέρει καλύτερα κάποιο ανταλλακτήριο στο Γκάτγουικ;
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπερα σας, 31 Δεκεμβριου πεταμε για Κωνσταντινουπολη εχετε να μου προτεινετε καποιο ανταλλακτηριο η ειναι καλυτερα να παμε σε καποια τραπεζα στην Ελλαδα;
Ημουνα πριν 2 βδομάδες για 3ημερο εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις ένα πολύ μικρο ποσο για τα πρωτα εξοδα εισητηρια δηλ κ μετα πας σε ανταλλακτήρια εχει παντου παζαζρι κοντα στην αγια σοφια ταξιμ και επαιζε η ισοτιμια όταν ειχα παει 1ε = 3,21 -3,25 λιρες, τα οποια δεν κρατανε προμηθεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom