η μεγαλυτερη γκαφα που εχετε κανει σε ταξιδι!

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Παίρνω το τρένο για Gatwick. Θα πέταγα Glasgow. Παρασκευή μετά τη δουλειά, τρεχάτος να προλάβω. Φτάνω αεροδρόμιο. Βγαίνω από το τρένο και στην έξοδο του σταθμού πινακίδα της Easyjet, "πτήσεις που ξεκινούν από 5 νότιο τέρμιναλ, πτήσεις που ξεκινούν από 9 βόρειο τέρμιναλ". Ελέγχω το εισιτήριο μου. "7". "7"!!! τα έχω πάρει κράνα, τσαντίζομαι που το σκέφτομαι ακόμα και τώρα! Ορμάω τυχαία προς το βόρειο πεπισμένος ότι κάποιος τυπικός Εγγλεζούρας θα μου πετάξει στη μούρη ένα "oh sorry, it's the south terminal! Go back from where you came from" και θα τον αρχίσω με τα εξαπτέρυγα. "Με συγχωρείτε, μπορώ να σας ρωτήσω κάτι?" προς ανυποψίαστο υπάλληλο με έκδηλο εκνευρισμό και το νευρικό μου πέλμα να βαράει τα πλακάκια. "Easy Jet: οι από 9 στο βόρειο, οι από 5 στο νότιο, εμένα που η πτήση μου αρχίζει από 7, από που στο διάολο πετάω!!??", "από 7 είπατε?", "ναι από 7 είπαμε!", "να δω το εισιτήριο σας?", "νάτο!" προτείνοντας απότομα το κινητό μου σε οριακή απόσταση από τα μούτρα του, "έχμ, ξέρετε πετάτε από Luton"

3 δευτερόλεπτα μετά είχα χεστεί απ τα γέλια...

το clue της υπόθεσης, 12κάτι ώρες πριν το συμβάν συναντώ το αφεντικό στο δρόμο προς το γραφείο: "τίποτα πλάνα για το μακρύ ΣΚ?", "ναι θα πάω Σκωτία!", "ά ναι? με τρένο?", "μπα αεροπλάνο", "ά, από ποιο αεροδρόμιο φεύγεις", "από το Gatwick... νομίζω!", "έ, αυτή ειν μια πληροφορία που καλό θα ήταν να την ελέχξεις?", "Gatwick μωρέ είναι Gatwick..."
Και νόμιζα ότι μόνο εγώ πάω σε λάθος αεροδρόμιο.
Δύο φορές την πάτησα.Πήγα Σαρλ Ντε γκωλ αντί για Ορλύ την μια φορά
και την δεύτερη ανακάλυψα ότι η Τενερίφη έχει δύο αεροδρόμια. :xalara::xalara:
Και τις δύο φορές χάσαμε την πτήση.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Και νόμιζα ότι μόνο εγώ πάω σε λάθος αεροδρόμιο.
Δύο φορές την πάτησα.Πήγα Σαρλ Ντε γκωλ αντί για Ορλύ την μια φορά
και την δεύτερη ανακάλυψα ότι η Τενερίφη έχει δύο αεροδρόμια. :xalara::xalara:
Και τις δύο φορές χάσαμε την πτήση.
Κι εγώ κι εγώ την έχω πατήσει, και μάλιστα ήταν αεροδρόμιο που πραγματοποιεί πτήσεις μόνο για cargo αεροπλάνα:haha:
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Οτι μετα τα σουβλακια στο Gatwick οι φιλες σου εφαγαν τυροπιτα στην Victoria που το πας; Εδω εχει ολο το ζουμι η ιστορια, δωσε tip.
Τα σουβλάκια δεν είναι επιβεβαιωμένα. Κάτι που έμοιαζε με τυρόπιτα υπήρξε. Όχι αυθεντική αλλά κάτι παρεμφερές. Τυρί είχε! Που το βρήκαν - άγνωστο. Μου έφεραν πάντως να φάω μετά από 2 ώρες αναμονή στην ουρά για τα εισητήρια!
 

tsiritiris

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Εμένα ήταν πιο πολύ γκαντεμιά παρά γκάφα. Παντρευόμουν σε μια εβδομάδα τη στιγμή που προσγειώθηκα στο Έσσεν, την ίδια στιγμή που έσκασε το ηφαίστειο εγιαφιατγιοκόσουλ (κάπως έτσι) και ακυρώθηκαν όλες οι πτήσεις στην Ευρώπη (2010). Η γυναίκα μου με πήρε με το που προσγειώθηκα να πάρω το πρώτο αεροπλάνο που θα βρω και να γυρίσω πίσω (αλλά είπα εντάξει γυναικείες υπερβολές). Όταν 4 μέρες μετά πήγα στο αεροδρόμιο για την επιστροφή στην Ελλάδα ήταν όλα κλειστά. Ενοικίαση αυτοκινήτου λοιπόν (avis και ο κούκος αηδόνι και οδικώς επιστροφή σε 32 ώρες παρακαλώ συνεχούς οδήγησης)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τρελή ιδέα του συνταξιδιώτη μου να νοικιάσουμε τζιπ στην Αϊτή, αν και μάλλον σοφή από την άποχη ότι την πρώτη μέρα είδε δολοφονία στα 5 μέτρα και μάλλον ήταν προτιμότερο να έχουμε δικές μας ρόδες για να γινόμαστε Λούηδες.

Το νοικιάσαμε λοιπόν και πάμε να βγούμε από την πόλη... Όπου πόλη το Πορτ-ο-Πρενς, το οποίο ως γνωστόν έχει ισοπεδωθεί από το σεισμό. Ο δικός μου έχει τυφλή εμπιστοσύνη σε αυτή την αηδία που ονομάζεται gps, και το βαλε για να βγούμε από την πόλη. Μόνο που το καταραμένο εννοούσε ότι έπρεπε να πάμε από τους πρώην δρόμους ανάμεσα στα πρώην σπίτια, τίποτε εκ των οποίων δεν υπήρχε πλέον, παρά μόνο χαλάσματα, σκουπίδια και σκηνές ανθρώπων εξαθλιωμένων (εν μέσω επιδημίας χολέρας, chinkungunya και ελονοσίας μαζί). Το gps λοιπόν μας έστειλε ΜΕΣΑ σε μια χωματερή, σε 2-3 φαβέλες, διασχίσαμε ένα ποτάμι με επιπλέοντα σκουπίδια, βγήκαμε σε ένα λατομείο, στρίβαμε "στην τρίτη σκηνή δεξιά" και φυσικά να ζητήσουμε οδηγίες από τους άμοιρους τους άστεγουθς ούτε λόγος. Σε κάποια φάση μου έκοψε να χατζηλικώσουμε έναν μοτοσικλετιστή να μας δείξει τον (ατέλειωτο) δρόμο εκτός πόλης και τα καταφέραμε να βγούμε στον περιφερειακό (λέμε τώρα...πάντως είχε άσφαλτο) μετά από 3,5 ώρες.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παω Αγια Πετρουπολη ιουλιο μηνα. Νομιζω οτι εχουμε 1 ωρα διαφορα και οταν προσγειωνομαστε πραγματι και το i-phone και το i-pad πηγαινουνε μονα τους μια ωρα πισω. Τελεια.
Την 1η μερα κανω βολτα στο ποταμι στις 12 το βραδυ και βλεπω ακομα τον ηλιο να λαμπει. Τη 2η μερα πηγαινω στην οπερα την ωρα που ελεγε το εισητηριο μου και δε βλεπω ψυχη. Περιμενω περιμενω και τελικα ξεκινησε μια ωρα αργοτερα απο το κανονικο. Την 3η μερα παω να μπω στο ναο του χυμενου αιματος και ενω ανοιγει στις 10.30, η ωρα ειναι 11 και οι πορτες ειναι κλειστες και ο κοσμος ουρα περιμενει. Αρχιζω να ψηλιαζομαι.....
Ναι, καλα καταλαβατε.... δεν ειχαμε διαφορα ωρας τελικα. 3 μερες στην αγια πετρουπολη πηγαινα μια ωρα πισω.
Τωρα γιατι τα μηχανηματα γυρισαν μονα τους δεν το εχω καταλαβει....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παω Αγια Πετρουπολη ιουλιο μηνα. Νομιζω οτι εχουμε 1 ωρα διαφορα και οταν προσγειωνομαστε πραγματι και το i-phone και το i-pad πηγαινουνε μονα τους μια ωρα πισω. Τελεια.
Την 1η μερα κανω βολτα στο ποταμι στις 12 το βραδυ και βλεπω ακομα τον ηλιο να λαμπει. Τη 2η μερα πηγαινω στην οπερα την ωρα που ελεγε το εισητηριο μου και δε βλεπω ψυχη. Περιμενω περιμενω και τελικα ξεκινησε μια ωρα αργοτερα απο το κανονικο. Την 3η μερα παω να μπω στο ναο του χυμενου αιματος και ενω ανοιγει στις 10.30, η ωρα ειναι 11 και οι πορτες ειναι κλειστες και ο κοσμος ουρα περιμενει. Αρχιζω να ψηλιαζομαι.....
Ναι, καλα καταλαβατε.... δεν ειχαμε διαφορα ωρας τελικα. 3 μερες στην αγια πετρουπολη πηγαινα μια ωρα πισω.
Τωρα γιατι τα μηχανηματα γυρισαν μονα τους δεν το εχω καταλαβει....
Παλιότερα είχαμε όντως μια ώρα διαφορά, αλλά πλέον ο Τσάρος αλλάζει timezones κατά το δοκούν.... Από το 2014 κατήργησε τη θερινή ώρα και έτσι έχουμε μηδέν διαφορά το καλοκαίρι και μια ώρα το χειμώνα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό με την Αϊτή έχει παραγίνει. Δύο φίλες μου δούλευαν στις πρόσφατες εκλογές-τί ακριβώς έκαναν δε ξέρω, πάντως ασχολούνται με την πολιτική κατάσταση στην λ.Αμερική- και μία βδομάδα περνούσαν σχεδόν τον περισσότερο καιρό στο ξενοδοχείο για θέματα ασφαλείας.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Το ένα ήταν στη Βαρκελώνη με ενα φιλαράκι. Σταματήσαμε σ ενα περίπτερο να παρουμε κατι και στο φευγα ξεχασα το πορτοφολι. Και τι πορτοφολι. Τουλαχιστον 1.500 ευρώ μεσα, διαβατηρια, ταυτοτητες, διπλωματα, κλειδι αυτοκινήτου(με το ιχ μου ημασταν). Το καταλαβα μετά από δεκα λεπτά όταν έπιασα το τσαντάκι μου και ήταν άδειο. Αυτά τα 3-4 λεπτά τρελού σπριντ μέχρι να γυρίσω πάλι στο περίπτερο ήταν από τα πιο εφιαλτικά στη ζωή μου:). Ευτυχώς έπεσα σε καλό περιπτερά!

Το άλλο είναι στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης όπου αλλάζαμε αεροπλάνο για Βερολίνο. Κάναμε λάθος στις αίθουσες αναμονής Πετούσαμε στις 17:00, η ώρα ήταν 16:50 και όλοι ήταν ανησυχητικά ήρεμοι. Λέμε τι γίνεται. Μήπως κάναμε λάθος; Τελικά ξανακοιτάμε και όντως. Πατάμε ένα σπριντ 2 αντρόγυνα στον ατελείωτο διάδρομο του αεροδρομίου και μετά από λίγο παίρνει η γυναίκα του φίλου μου ένα μακροβούτι τύφλα να χει ο Γκρεγκ Λουγκάνις. Κλάμααααα. Τελικά μιας και σας άγχωσα, προλάβαμε την πτήση στο τσαφ:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom