Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο..
χθες επέστρεψα, υπάρχει έντονη παρουσία αστυνομικών στην Ιστικλάλ και στο Ρωσικό Προξενείο κυρίως, ένοπλοι φρουροί με το χέρι στην σκανδάλη!
Σόρρυ αλλά οι ένοπλοι φροιροί με το χέρι στην σκανδάλη είναι πάντα στην Τουρκία και απ ότι θυμάμαι από τα πρόσφατα γεγονότα ρίχνουν και όλας σε κανένα διαδηλωτή.. :p Δεν έχουν να κάνουν αυτά με την Ρωσία, εκτός από ότι γίνεται ακριβώς έξω από το προξενείο..

παιδιά πως το βλέπετε το πραγμα;εχει αποφασιστεί τι σοι πολεμος θα γινει στην Τουρκια;Οικονομικος μονο ή και πολεμικότατος;:shock:
Και πολεμικότατος να γίνει που δεν θα γίνει, δεν θα ξεκινήσουν από την Κων/πολη.. Θα προλάβεις να φύγεις Don't worry..
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Και πολεμικότατος να γίνει που δεν θα γίνει, δεν θα ξεκινήσουν από την Κων/πολη.. Θα προλάβεις να φύγεις Don't worry..
ότι θα προλάβω ναι μαλλον θα προλάβω αλλα το θεμα είναι το πως θα ερθω..με κανα φουσκωτο δουλεμπορικο από τα παραλια της τουρκιας στη μυτιληνη :D όπως ο μπεν στιλερ στην ταινια 7 μερες φαγουρα :haha:
είναι κ ο Αγιος Παισιος και οι προφητειες του στη μεση μαλλον τις διαβασε κ ο πουτιν και πηρε πολύ θαρρος :shock:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
παιδια τι μπορω να κανω για καρτα sim?αν όλα πανε καλα θα την επισκεφτω την Τουρκια αρκετα το 2016 και μαλλον θα χρειαστω καρτα τουρκικη έχει βαλει κανεις καμια;η Vodafone ηθελε 50 ευρω!και μαλιστα μου τα μασουσε ο πωλητης όταν ρωτουσα για τη διαρκεια της prepaid, άλλος μου ειπε ότι είναι μονο για 1 μηνα κ μετα πρεπει να δηλωθεί κατοικια κτλ άλλος 6 μηνες..!?
επισης ξερετε που μπορω να βρω την τουρκικη τσαγιερα?ειναι η διπλη με το νερο από κατω!παλι η vege θα με σωσει!:icon_redface:
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Γεια σας!!!
Σε λίγες ημέρες θα φύγω για Κωνσταντινούπολη... Είναι η πρώτη φορά που πάω και δεν έχω ιδέα για τα μέσα μεταφοράς. Θα μείνω στο Νισάντασι. Έψαξα σε παλαιότερες αναρτήσεις εδώ, μα δεν βρήκα κάτι σχετικό με την περιοχή και τα μέσα μεταφοράς προς αυτή ή από αυτή. Μου είπαν πως δεν είναι και ο,τι καλύτερο να πάρεις ταξί στην Πόλη!
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, ποια είναι η καλύτερη βόλτα κατά τη γνώμη σας με καραβάκι. Βόσπορος, Πριγκιποννήσια ή κάποια άλλη;;;
Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γεια σας!!!
Σε λίγες ημέρες θα φύγω για Κωνσταντινούπολη... Είναι η πρώτη φορά που πάω και δεν έχω ιδέα για τα μέσα μεταφοράς. Θα μείνω στο Νισάντασι. Έψαξα σε παλαιότερες αναρτήσεις εδώ, μα δεν βρήκα κάτι σχετικό με την περιοχή και τα μέσα μεταφοράς προς αυτή ή από αυτή. Μου είπαν πως δεν είναι και ο,τι καλύτερο να πάρεις ταξί στην Πόλη!
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, ποια είναι η καλύτερη βόλτα κατά τη γνώμη σας με καραβάκι. Βόσπορος, Πριγκιποννήσια ή κάποια άλλη;;;
Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Αν το ξενοδοχειο σου ειναι κοντα στη σταση μετρο Οσμανμπέι τοτε καλα...αν οχι καλλιτερα αλλαξε εχει βεβαια κ λεωφορεια αλλα ισως να χανεις πολυ χρονο.. Ενω ειναι πολυ κυριλε περιοχη και ομορφη το πρωι...το βραδυ ειναι νέκρα...για πριγκιποννησια ουτε να το σκεφτεις...3 μερες ισα που θα δεις τα βασικα και εισαι και μακρια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Είναι πολύ καλή περιοχή για να έχεις μόνιμη κατοικία, αλλά δεν είναι η ιδανική για τουρίστα που πηγαίνει πρώτη φορά στην Πόλη και μάλιστα για λίγες μέρες...
Για Πριγκηπόνησα, δε θα βοηθήσει πιθανότατα και ο καιρός, είναι καλύτερα για καλοκαίρι, καλύτερα μια (σύντομη) βόλτα με καραβάκι στο Βόσπορο...
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Αν το ξενοδοχειο σου ειναι κοντα στη σταση μετρο Οσμανμπέι τοτε καλα...αν οχι καλλιτερα αλλαξε εχει βεβαια κ λεωφορεια αλλα ισως να χανεις πολυ χρονο.. Ενω ειναι πολυ κυριλε περιοχη και ομορφη το πρωι...το βραδυ ειναι νέκρα...για πριγκιποννησια ουτε να το σκεφτεις...3 μερες ισα που θα δεις τα βασικα και εισαι και μακρια.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .... ίσως τελικά να αλλάξω ξενοδοχείο! Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να ψάξω;;;

Είναι πολύ καλή περιοχή για να έχεις μόνιμη κατοικία, αλλά δεν είναι η ιδανική για τουρίστα που πηγαίνει πρώτη φορά στην Πόλη και μάλιστα για λίγες μέρες...
Για Πριγκηπόνησα, δε θα βοηθήσει πιθανότατα και ο καιρός, είναι καλύτερα για καλοκαίρι, καλύτερα μια (σύντομη) βόλτα με καραβάκι στο Βόσπορο...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
 
Last edited by a moderator:

debra

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Nομίζω ότι το καλυτερο όταν επισκέπτεσαι την Πόλη για πρώτη φορά και για τόσο περιορισμένο χρόνο είναι να μείνεις κοντά στα βασικά αξιοθέατα και κοντά σε στάση του τραμ. Ένα συμπαθητικό ξενοδοχείο,που έχω μείνει και μπορώ να προτείνω, είναι το Saphire που βρίσκεται σε πεζόδρομο είναι δίπλα στη στάση Gulhane του τραμ, πας με τα πόδια σε όλα τα βασικά αξιοθέατα, είναι καθαρό, όχι ακριβό και το προσωπικό ευγενέστατο. Παίρνεις το τραμ κατεβαίνεις Kabatas και από εκεί το funikuler πας στην πλατεία ταξίμ και την οδο Ιστικλάλ πολύ εύκολα. Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε...

Τώρα άνοιξα το λινκ του Vegerazaros και είδα ότι προτείνει το ίδιο ξενοδοχείο με μένα...απίστευτη σύμπτωση...μάλλον πρέπει να μας δώσει ποσοστά χαχαχαχα

Γεια σας!!!
Σε λίγες ημέρες θα φύγω για Κωνσταντινούπολη... Είναι η πρώτη φορά που πάω και δεν έχω ιδέα για τα μέσα μεταφοράς. Θα μείνω στο Νισάντασι. Έψαξα σε παλαιότερες αναρτήσεις εδώ, μα δεν βρήκα κάτι σχετικό με την περιοχή και τα μέσα μεταφοράς προς αυτή ή από αυτή. Μου είπαν πως δεν είναι και ο,τι καλύτερο να πάρεις ταξί στην Πόλη!
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε, ποια είναι η καλύτερη βόλτα κατά τη γνώμη σας με καραβάκι. Βόσπορος, Πριγκιποννήσια ή κάποια άλλη;;;
Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ταξί στην Πόλη...ίσως έτυχε...τι να πω!
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
εχει παει κανεις Πολη σε περιοδο ραμαζανιου;τι σημαινει πρακτικα για τους τουριστες;ειναι ολα κλειστα-φαγαδικα κτλ μεχρι τη δυση του ηλιου;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
εχει παει κανεις Πολη σε περιοδο ραμαζανιου;τι σημαινει πρακτικα για τους τουριστες;ειναι ολα κλειστα-φαγαδικα κτλ μεχρι τη δυση του ηλιου;
Στο ιστορικό κέντρο που κινηθήκαμε ήταν όλα ανοιχτά. Είχε όμως φοβερή κίνηση και πάρα πολύ κόσμο!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ναι ,είναι όλα ανοιχτά (σήμερα γύρισα) , οι τουρίστες είναι ελάχιστοι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom