Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλημέρα σε όλους..σε κάποια site κατά την κράτηση του εισιτηρίου δεν ζητάει αριθμό διαβατηρίου..Επειδή μου βγήκε ξαφνικά ευκαιρία για ταξίδι εκτός Ε.Ε. τις γιορτές και δεν έχω διαβατήριο αλλά θα ξεκινήσω τώρα την διαδικασία..γνωρίζετε πότε ακριβώς θα πρέπει να δηλωθεί για να δω αν θα έχω χρονικό περιθώριο;από ότι γνωρίζω το διαβατήριο θέλει καμιά βδομάδα και μέχρι τότε ποιος ξέρει που θα έχουν πάει οι τιμές..Ευχαριστώ..
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλημέρα,
Νομίζω πως αν σου ζητάει διαβατήριο (για παράδειγμα για Ρωσία που έβγαλα χθες εισιτήρια από το pamediakopes) πρέπει να το δηλώσεις την ώρα που κλείνεις τα εισιτήρια. Αλλιώς δε θα σε αφήσει να προχωρήσεις σε κράτηση. Αν θες κάνε κι ένα τηλέφωνο βέβαια.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δε νομίζω ότι εξαρτάται από το πρακτορείο-site, αλλά από τον προορισμό και την αεροπορική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση, αν στο ζητάει απλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Αν βρεις site που δε ζητάει στοιχεία ακόμη, όρμα ;)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά έχω μια ερώτηση. Ψάχνοντας αεροπορικά, σε όλα σχεδόν τα site on line κρατήσεων, μου πετάει μήνυμα ότι "δεν βρέθηκαν αποτελέσματα". Σε διάφορες ημερομηνίες και για πτήσεις εσωτερικού μόνο. Σε αναζήτηση εξωτερικού δουλεύει μια χαρά. Αυτό συμβαίνει εδώ και μέρες.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά έχω μια ερώτηση. Ψάχνοντας αεροπορικά, σε όλα σχεδόν τα site on line κρατήσεων, μου πετάει μήνυμα ότι "δεν βρέθηκαν αποτελέσματα". Σε διάφορες ημερομηνίες και για πτήσεις εσωτερικού μόνο. Σε αναζήτηση εξωτερικού δουλεύει μια χαρά. Αυτό συμβαίνει εδώ και μέρες.
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
Update.
Τελικά το πρόβλημα των κρατήσεων είναι στο Σάμο - Αθήνα, Αθήνα - Σάμο μόνο!! Για Θεσσαλονίκη υπάρχει η δυνατότητα να κλείσω!
Το επίσης αστείο είναι ότι αν βάλω πχ Σάμο - Χανιά, βγάζει συνδυασμό πτήσεων! Σάμο - Αθήνα, Αθήνα - Χανιά!!
Αυτό ισχύει για όλα τα sites!

Tώρα, ή ανεξαρτητοποιήθηκαμε από την υπόλοιπη Ελλάδα και δεν το πήρα είδηση, ή μας απαγορεύουν οι Γερμανοί να πετάμε προς Αθήνα μιας και το αεροδρόμιό μας ήταν μέσα στις αποκρατικοποιήσεις. Ή και "αποκρατικοποιήσεις".

Any ideas? (Μην τυχόν και δεν απαντήσει πάλι κανένας. Θα κλαίω).
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πάντως στο σαιτ της Aegean για τον Φεβρουάριο βγαίνουν κανονικά οι πτήσεις Σάμο - Αθήνα - Σάμο.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι. Μιλάω για airtickets και όλα τα σχετικά sites. Petas, travelplanet24 κτλ.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έκλεισα με Tripsta, αλλά δε μου ζήτησαν πουθενά αριθμό διαβατηρίου και αυτό με ανησυχεί. Μου έστειλαν επιβεβαιωτικό email για την κράτηση και σήμερα το e-ticket, το οποίο λέει πρέπει να εκτυπώσω και να το πάω μαζί με το διαβατήριο στο γκισέ για το check-in.

Thank you for choosing Tripsta.net,

This is your e-ticket receipt. Please print this document and present it to check-in desk along with your passport or Identification Card.


Ειναι φυσιολογικό που δεν υπάρχει πουθενά ο αριθμός διαβατηρίου; Επίσης, μιας και πρώτη φορά κλείνω με γραφείο, αυτή είναι η διαδικασία; Ούτε online check-in ούτε τίποτα;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έκλεισα με Tripsta, αλλά δε μου ζήτησαν πουθενά αριθμό διαβατηρίου και αυτό με ανησυχεί. Μου έστειλαν επιβεβαιωτικό email για την κράτηση και σήμερα το e-ticket, το οποίο λέει πρέπει να εκτυπώσω και να το πάω μαζί με το διαβατήριο στο γκισέ για το check-in.

Thank you for choosing Tripsta.net,

This is your e-ticket receipt. Please print this document and present it to check-in desk along with your passport or Identification Card.


Ειναι φυσιολογικό που δεν υπάρχει πουθενά ο αριθμός διαβατηρίου; Επίσης, μιας και πρώτη φορά κλείνω με γραφείο, αυτή είναι η διαδικασία; Ούτε online check-in ούτε τίποτα;
Δοκίμασες να βάλεις τα στοιχεία της κράτησης στην ιστοσελίδα της αεροπορικής ωστέ να δεις αν μπορείς να συμπληρώσεις τον αριθμό διαβατηρίου σου έτσι; Σε κάθε περίπτωση δε θα ανησυχούσα, καθώς ορισμένες φορές δε ζητούν τα στοιχεία διαβατηρίου, τα οποία συμπληρώνεις μετέπειτα είτε μέσω του manage my booking είτε κατά τη διάρκεια του check-in, ηλεκτρονικού ή μη.

Το μήνυμα που σου στείλανε είναι τυποποιημένο και αποστέλεται με οποιαδήποτε κράτηση από αυτους. Επίσης το Tripsta είναι το γνωστό ελληνικό πρακτορείο travelplanet24.gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom