Γαλλία Ημερήσια από Παρίσι

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ε όχι και ζέστη στο Παρίσι!! Δηλαδή στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τη Λάρισα τι έχει? Μη σου πώ ότι συχνά νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ χρειάζεται και λεπτό μπουφανάκι (κυρίως οι γυναίκες)...
Καλό θα ήταν, ειδικά εάν πηγαίνεις πρώτη φορά, να μείνεις στην πόλη και να την ευχαριστηθείς...
Αν δεν πήγαινες Disneyland, θα σου πρότεινα πάρκο Asterix. Αν ήταν πάντως να πάω σε ένα από τα δύο, θα προτιμούσα σίγουρα το δεύτερο...
Για το Mont Saint Michel που ειπώθηκε θα συμφωνήσω επίσης...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ή Mont Saint Michel στη Νορμανδια ή Saint Malo στη Βρετανη. Αν και δεν νομιζω να κανει τρομερη ζεστη στο Παρισι.
Επίσης Λονδίνο, Βρυξέλλες... Είπαμε ημερήσια εκδρομή να πάει, όχι να φάει τη μέρα του στους δρόμους...

Οι προτάσεις μου:
α) Varsailles. Παλάτι, κήποι, εντυπωσιακό, ότι πρέπει για μια πλήρη μέρα. Υπόψη, τα Σ/Κ του καλοκαιριού έχει σόου με τα συντριβάνια στους κήπους, και γι αυτό χρειάζεσαι και για κει εισιτήριο (τις άλλες μέρες είναι δωρεάν).
β) Fontainebleau. Παλάτι, κήποι, πόλη. Λιγότερο τουριστικό από τις Βερσαλίες αλλά επίσης πολύ ενδιαφέρον. Και η πόλη είναι όμορφη επίσης. Συνδιάζεται και με Vaux-le-Vicomte, να και οι συγκοινωνίες δε βολεύουν και πολύ.
γ) Chantilly. Μια μέτρια πόλη, αλλά με ένα πολύ όμορφο παλάτι + κήπους. Bonus, η ομόνυμη κρέμα στο μέρος που ανακαλύφθηκε. Συνδιάζεται και με το όμορφο χωριουδάκι Senlis (μεσαιωνική έδρα των βασιλέων) λίγο πιο πέρα.
δ) Αν θες να απομακρυνθείς κι άλλο, πας και Chartres, με τον καθεδρικό-μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς.
ε) Troys. Κουκλίστικη μικρή πόλη στη Champagne - Με επιφύλαξη καθώς δεν έχω πάει ακόμα (θα πάω 30/5/2015). Έχω ακούσει τα καλύτερα, πάντως.
στ) Rheims. Ο Καθεδρικός που γινόταν οι στέψεις των Βασιλιάδων, η πρωτεύουσα της Champagne, θες κι άλλους λόγους για να πας; (Συνδιάζεται με Epernay κι επίσκεψη στα κελάρια του Dom Perignon, αλλά τότε μάλλο δε φτάνει μια μέρα).
ζ) Giverny & κήποι του Monet. Δεν έχω πάει, έχω ακούσει όμως τα καλύτερα...

Όσες φορές έχω βρεθεί Ιούλιο στο Παρίσι, πάντως, η ζέστη ήταν αισθητή...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
ε) Troys. Κουκλίστικη μικρή πόλη στη Champagne - Με επιφύλαξη καθώς δεν έχω πάει ακόμα (θα πάω 30/5/2015). Έχω ακούσει τα καλύτερα, πάντως.
Τroyes υποθέτω; Όλο στα todo αλλά ποτέ δεν. Γράψε αν σου άρεσε όταν γυρίσεις :)
Το ζ) είναι ειδικός προορισμός. Εάν δεν είσαι του αθλήματος είναι απλά ένας ωραίος κήπος. Δεν αξίζει. (έχω πάει δις).

Mont st michel για ημερίσια απο Παρίσι; πολύ σκότωμα.

Ψηφίζω Παρίσι (7 ημέρες και να βαρεθείς; ), Βερσαλίες, Fontainebleau.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Είναι λίγο σκότωμα Saint Michel ή Saint Malo τα οποία παρεπιπτόντως πρέπει να πάνε πακέτο μιας και είναι ένα "τσιγάρο δρόμος" μισή ώρα περίπου...
Η Νορμανδία πρέπει κατά την άποψή μου να της αφιερώσεις ένα 4ήμερο τουλάχιστον περνώντας απο πχ Honfleur, Deauville-Trouville μετά από ακτές που έγινε η απόβαση όπως το Arromanches, CAEN με το όμορφο λιμανάκι με τα ωραία σκάφη (παρόλο που είναι 20-25 χλμ απο τη θάλασσα), το μουσείο του 2ου ΠΠ όπου αυτές τις μέρες πρέπει να είχε την τιμητική του, το όμορφο Bayeux με την πολλών μέτρων ταπετσαρία που απεικονίζει ιστορικά γεγονότα προ 1000 ετών...και στο τέλος Saint Michel και Saint Malo....

Συμφωνώ απόλυτα με προτάσεις taver που τυχαίνει να τα έχω επισκεφθεί όλα και είναι γκαραντί απλά να προσθέσω την μεσαιωνική πόλη Provins που είναι στο μέσον περίπου της διαδρομής από Παρίσι προς Τρουά (Troyes) και σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη....
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επίσης Λονδίνο, Βρυξέλλες... Είπαμε ημερήσια εκδρομή να πάει, όχι να φάει τη μέρα του στους δρόμους...

Οι προτάσεις μου:
α) Varsailles. Παλάτι, κήποι, εντυπωσιακό, ότι πρέπει για μια πλήρη μέρα. Υπόψη, τα Σ/Κ του καλοκαιριού έχει σόου με τα συντριβάνια στους κήπους, και γι αυτό χρειάζεσαι και για κει εισιτήριο (τις άλλες μέρες είναι δωρεάν).
β) Fontainebleau. Παλάτι, κήποι, πόλη. Λιγότερο τουριστικό από τις Βερσαλίες αλλά επίσης πολύ ενδιαφέρον. Και η πόλη είναι όμορφη επίσης. Συνδιάζεται και με Vaux-le-Vicomte, να και οι συγκοινωνίες δε βολεύουν και πολύ.
γ) Chantilly. Μια μέτρια πόλη, αλλά με ένα πολύ όμορφο παλάτι + κήπους. Bonus, η ομόνυμη κρέμα στο μέρος που ανακαλύφθηκε. Συνδιάζεται και με το όμορφο χωριουδάκι Senlis (μεσαιωνική έδρα των βασιλέων) λίγο πιο πέρα.
δ) Αν θες να απομακρυνθείς κι άλλο, πας και Chartres, με τον καθεδρικό-μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς.
ε) Troys. Κουκλίστικη μικρή πόλη στη Champagne - Με επιφύλαξη καθώς δεν έχω πάει ακόμα (θα πάω 30/5/2015). Έχω ακούσει τα καλύτερα, πάντως.
στ) Rheims. Ο Καθεδρικός που γινόταν οι στέψεις των Βασιλιάδων, η πρωτεύουσα της Champagne, θες κι άλλους λόγους για να πας; (Συνδιάζεται με Epernay κι επίσκεψη στα κελάρια του Dom Perignon, αλλά τότε μάλλο δε φτάνει μια μέρα).
ζ) Giverny & κήποι του Monet. Δεν έχω πάει, έχω ακούσει όμως τα καλύτερα...

Όσες φορές έχω βρεθεί Ιούλιο στο Παρίσι, πάντως, η ζέστη ήταν αισθητή...
Συμφωνω με τις προτασεις σου αλλα νομιζα πως ο φιλος θελει κατι πιο εξω αφου αυτα τα μερη ή ειναι πολυ κοντινα στο Παρισι και ανηκουν στην μητροπολιτικη περιοχη του Παρισιου ειτε δεν ειναι και πολυ για καλοκαιρι. Νομιζα πως ψαχναμε κατι με εντονο υγρο στοιχειο εκτος Ile de France.
Αν θελει κατι κοντα ενα ωραιο θερετρο που προτιμουν οι Παριζιανοι για μπανιο και οχι μονο ειναι το L'Isle Adam κοντα στη Chantilly.
 

petroskosmas

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι, Βουδαπέστη
Καλησπέρα, θα επισκεφθώ το Παρίσι στις 10 Δεκεμβρίου και θα ήθλα να κάνω και μια μονοήμερη εκδρομή. Η σκέψη μου είναι για Νορμανδία. Θα ήθελα να μου προτείνεται κι εσείς κάτι ή να μου δώσετε αν μπορείτε πληροφορίες για αυτό?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Amiens, Rouen , Deauville, Trouville sur mer, Reims, Chartres etc. Ποση ωρα μακρυα απο Παρισι θες;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μεχρι 2 ωρες παρε το τρενο και πηγαινε Μπρυζ..
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Καλημερα!
Εχω κλεισει ταξιδακι για παρισι 6-11/2(5 διανυκτερευσεις). Πρωτη φορα θα παω και θα ηθελα να δω οσο περισσοτερα γινεται. Εχω δει ομως οτι καη η πολη λιλ ειναι πανεμορφη! Θα αξιζε να θυσιασω μιση μερα απο παρισι για να παω λιλ?
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Καλημερα!
Εχω κλεισει ταξιδακι για παρισι 6-11/2(5 διανυκτερευσεις). Πρωτη φορα θα παω και θα ηθελα να δω οσο περισσοτερα γινεται. Εχω δει ομως οτι καη η πολη λιλ ειναι πανεμορφη! Θα αξιζε να θυσιασω μιση μερα απο παρισι για να παω λιλ?

Δεν σου περισσευει χρονος για εξοχες την πρωτη φορα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom