Γαλλία Στην Αλσατια...

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Δεδομενου οτι δεν θαχω αμαξι πως να τα συνδυάσω αυτα με τρένο λες;
Ναι μπορω να κανω μια διανυκτερευση
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Είχα την εντύπωση ότι για δυο μέρες θα είχες αυτοκίνητο.Εγω στην θέση σου θα νοίκιαζα αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της φρανκφουρτης.212€ για όλες τις ημέρες.Δεν θα έχεις την ταλαιπωρία των τρένων και θα έχεις και κέρδος .Εαν λόγω του αυτοκινήτου κλείσεις ξενοδοχεία λίγο έξω από το κέντρο θα ξοδέψεις πολύ λιγότερα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Θα εχω αμαξι για δυο μερες οπου θα ειμαι στα χωριά της αλσατιας...
Να ρωτησω κατι. Αν παω με νοικιασμένο αμαξι απο στρασβουργο στο Φράιμπουργκ χρειάζεται να εχει το αμαξι κατι? γενικα εχει διόδια στη διαδρομή που να χρειαζομαι εκει καποια καρτα η κατι τετοιο?


Σε Χαϊδελβέργη και Φράιμπουργκ εχετε να προτεινετε καφετέρια η εστιατόρια που ΠΡΕΠΕΙ να παω; Μου αρέσουν τα ατμοσφαιρικά ξύλο,πέτρα κτλ και φυσικα με ωραια θεα
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Χαιδεμβεργη και Φράιμπουργκ ειναι στην Γερμανία και στην Γερμανία δεν έχει διόδια. Στο Κολμαρ και στην Αλσατία έχει διόδια. Τίποτα το ιδιαίτερο δεν πρέπει να έχεις.Οσο για το εάν έχει χιόνια μη φοβάσαι με δυο μέτρα χιόνια στο πλάι του δρόμου ταξίδευα στην Γερμανία ,αλλά οι δρόμοι ήταν καθαροί.

ZUM ACHTER στην Χαιδεμβεργη .Παρα πολύ καλό γερμανικό εστιατόριο με θέα το ποτάμι.
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Martin's Brau στο Φρέιμπουργκ. Γερμανική μπυραρία στην παλιά πόλη.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια ευχαριστω για ολα.
Τελικα ενα βραδυ θα μείνω και Χαϊδελβέργη . Εκει τι λετε να δω απο βασικα αξιοθέατα και επισης καποια must μαγαζιά για φαγητό και καφε? κατα προτίμηση με θέα παντα κάστρο η νερό
Ευχαριστω και παλι
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Έχει ένα καταπληκτικό κάστρο .Να ανέβεις οπωσδήποτε.

Ξέχασα να σου γράψω πίσω από τον καθεδρικό ναό ειναι η πλατεία marktplatz. Όπου βρεις καφέ κάθεσαι. Έχει απίστευτη θέα του κάστρου.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
με ενδιαφέρουν και εμένα οι πληροφορίες για Στρασβούργο την περίοδο των Χριστουγέννων, θα είμαι εκεί για 2 ημέρες και την τελευταία μέρα της επιστροφής για το αεροδρόμιο της φρανκφούρτης θα αφιερώσω αρκετές ώρες στην Χαιδελβεργη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
με ενδιαφέρουν και εμένα οι πληροφορίες για Στρασβούργο την περίοδο των Χριστουγέννων, θα είμαι εκεί για 2 ημέρες και την τελευταία μέρα της επιστροφής για το αεροδρόμιο της φρανκφούρτης θα αφιερώσω αρκετές ώρες στην Χαιδελβεργη.
Δεν ξέρω κάτι αλλά η χριστουγεννιάτικη αγορά στο Στρασβούργο θεωρείται η καλύτερη στην Ευρώπη. Ενα αρθρο που πέτυχα. Αναφέρει οτι ανοίγει 27/11 και τελειώνει 31/12
http://www.europeanbestdestinations.com/christmas-markets/
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το μόνο που να ξέρεις ειναι ότι όλα τα αξιοθέατα της χαιδεμβεργης ειναι στην παλιά πόλη. ΕΚΕΙ που ειναι και η παλιά γέφυρα του ποταμού.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια επειδη με απασχολει αρκετα κατι ηθελα να σας ρωτησω./..
7-13 δεκεμβριου θα ειμαι στρασβουργο και στα περιξ.... στις 13 που θα φυγω θα κατεβω απο τα αλσατικα χωρια στις 7 το πρωι με το νοικιασμενο αμαξι που θα εχω.
Επειδη δεν εχω οδηγησει ποτε σε σχετικες συνθηκες ηθελα να ρωτησω αν θα εχει παγο ο δρομος με τα χιονολαστιχα τι παιζει?
οδηγαω κανονικα?πρπεει να προσεξω κατι?
εχω μια τραυματικη εμπειρια απο μικρος με τον πατερα μου που πηγαμε σε κατι παγους να φυγουμε σενα γκρεμο και μουχει μεινει!!!

ευχαριστω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Συνήθως οι δρόμοι είναι καθαροί. Μην αγχώνεσαι. Καλά να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom