Τουρκία Κωνσταντινούπολη

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Για το free tour ποια είναι η γνώμη σας;
(http://www.istanbul-freetour.com)

Αξίζει ώστε να πάρουμε μια γεύση και να προσανατολιστούμε την πρώτη μέρα; Στις περισσότερες πόλεις που έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο ήταν ικανοποιητικότατο το τουρ.
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
Καλησπέρα σε όλους ! Την επόμενη εβδομάδα θα πάω Κωνσταντινούπολη για 4 μέρες ( λίγες μάλλον... ). Είναι η πρώτη φορά που θα την επισκεφτώ...
Όσον αφορά το χαμάμ έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε ??? :)
 

jmorait

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δομινικανή Δημοκρατία
Καλησπέρα σε όλους ! Την επόμενη εβδομάδα θα πάω Κωνσταντινούπολη για 4 μέρες ( λίγες μάλλον... ). Είναι η πρώτη φορά που θα την επισκεφτώ...
Όσον αφορά το χαμάμ έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε ??? :)
καλησπέρα σε ολο το blog γύρισα απο τιν κωνσταντινουπολη στις 27/02 και πέρασα τελεια τιν πρωτινό ανεπιφύλακτα .οσο για το χαμαμ που θα σου πρωτινά το Kadirga hamam.δες εδω http://mykonstantinoupoli.blogspot.gr/2013/11/kadirga.html#more.εγω πηγα με την γυναικα μου και ηταν τελεια.
 
Last edited by a moderator:

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλος ο κόσμος !!!
@jmorait Σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόταση...Εν τέλει δεν προλάβαμε να κάνουμε χαμάμ... δυστυχώς οι μέρες ήταν πολύ λίγες.... αλλά σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη φορά στην Πόλη ! Ενθουσιαστήκαμε !!!!!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Καλησπέρα στην παρέα! Ετοιμάζω ταξιδάκι στην Πόλη για το καλοκαίρι και θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μου πει για το αν μπορώ να επισκευθώ τους εσωτερικούς χώρους της Θεολογικής Σχολής στη Χάλκη. Ευχαριστώ πολύ
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Καλησπέρα στην παρέα! Ετοιμάζω ταξιδάκι στην Πόλη για το καλοκαίρι και θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μου πει για το αν μπορώ να επισκευθώ τους εσωτερικούς χώρους της Θεολογικής Σχολής στη Χάλκη. Ευχαριστώ
Πριν μερικά χρόνια που είχα πάει, στην πόρτα της Σχολής αναγραφόταν το ωράριο επισκέψεων. Εγώ είχα φτάσει μεσημέρι στη Χάλκη κι εκείνη την ώρα ήταν κλειστή. Μάλιστα, είχε μια χειρόγραφη πινακίδα που έλεγε να μην χτυπάνε οι επισκέπτες το κουδούνι τις ώρες που δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις. Δεν ξέρω, όμως, αν όλα αυτά ισχύουν ακόμη. Φαντάζομαι ότι αν επικοινωνήσεις με το Πατριαρχείο θα σε ενημερώσουν σχετικά.
 
Last edited by a moderator:

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Πριν μερικά χρόνια που είχα πάει, στην πόρτα της Σχολής αναγραφόταν το ωράριο επισκέψεων. Εγώ είχα φτάσει μεσημέρι στη Χάλκη κι εκείνη την ώρα ήταν κλειστή. Μάλιστα, είχε μια χειρόγραφη πινακίδα που έλεγε να μην χτυπάνε οι επισκέπτες το κουδούνι τις ώρες που δεν επιτρέπονται οι επισκέψεις. Δεν ξέρω, όμως, αν όλα αυτά ισχύουν ακόμη. Φαντάζομαι ότι αν επικοινωνήσεις με το Πατριαρχείο θα σε ενημερώσουν σχετικά.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ σκέφτομαι να φτάνω πρωί εκεί άρα ελπίζω να καταφέρω να την δω και εσωτερικά.. Ίδωμεν
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
αν γραψω τις ατυχιες που εχω συναντησει αυτή τη χρονια στα ταξίδια μου κ όχι μονο νομιζω θα γραψω βιβλιο!:D
που θα παει ενας μηνας εμεινε για να φυγει το 2015, πρεπει να κρατηθω ζωντανη :cool: γιαυτο και δεν ξερω.. να παω Κωνσταντινουπολη η όχι;:eek:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
τοσο χαλια ηταν το 2015? εμενα από ταξιδιωτικης αποψη μου πηγε περιφημα!!! εκανα 4 ταξίδια χωρις καμια "ατυχια" !!! οσο αφορα την Κωνσταντινουπολη,είμαι ο πιο ακαταλληλος να σου πω την γνωμη μου, γιατι είμαι τοσο "κολλημένος" με την Πολη (εχω παει ηδη 2 φορες) που κ πολεμος να γινεται θα πηγαινα!!! για μενα είναι το ομορφοτερο μερος που εχω επισκευθει...δεν μπορω να εξηγησω το γιατι αλλα από την πρωτη μερα που πατησα το ποδι μου εκει κ παρολο που ειχε απιστευτα πολύ κοσμο σε βαθμο δυσφοριας (λογω ραμαζανιου) κ αφορητη ζεστη,ειπα στον εαυτο μου ότι εδώ θα ξαναερθω!!! οποτε λεω ΝΑΙ στο ταξιδι στην Πολη!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Όχι δεν ήταν τόσο χαλια.;)
Απλά ως ελληνίδα..η ελληνική τραγωδία είναι στο αίμα μου!τα τελευταία ταξίδια ήταν περιπετειώδη τα προηγουμενα αναζωογονητικα!
Το ναι κερδίζει καθώς ο Πούτιν μου είπε να μην ανησυχω..μέχρι κρεμλίνο έφτασαν οι πηγές μου:haha:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
αυτά είναι!!! με το καλο να πας λοιπον, να περασεις υπεροχα,να χαθεις στα υπεροχα σοκακια κ στα πολυχρωμα παζαρια,να δοκιμασεις κάθε λογης γλυκο κ φαγητο που είναι υπεροχα κ να χορτασουν οι αισθησεις σου χρωματα,αρωματα κ γευσεις!!! αν θες να αποφυγεις τυχον επισοδεια κ φασαρια προτείνω να κλεισεις χοτελ στην περιοχη sultanahmet που είναι το ιστορικο κεντρο με την Αγ. Σοφια μπλε τζαμι τοπ καπι capali carsi κ.α.
 

kwnnina_

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
παιδια ξέρει κανείς κανένα δοκιμασμένο καλό μαγαζί στην κων/πολη για δερμάτινο μπουφάν σε μια λογική τιμή, καλύτερη απο εδω φυσικα!?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom