Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Ο Νοέμβριος είναι ο καλύτερος μήνας για να επισκευτείς την Ιαπωνία και ιδιαίτερα το Κιότο. Τα φθινοπωρινά χρώματα είναι απίστευτα, τα φύλλα έχουν όλες τις αποχρώσεις του κίτρινου, κόκκινου, πράσινου και το θέαμα είναι μοναδικό. Δεν έχω επισκευτεί τη χώρα την περίοδο της ανθοφορίας των κερασιών για να μπορώ να συγκρίνω, αλλά βρίσκω αναμενόμενη την πληρότητα που αναφέρεις.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.567
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γεια σας παιδία, τους τελευταίους μήνες αρχίζω και βλέπω με άλλο μάτι την Ιαπωνία... Οι τιμές αεροπορικών ειναι γύρω στο 500 ευρω . Οι εποχή που προτιμώ να μείνω μακρία απο την δουλεία ειναι ο Φεβρουάριος/Μάρτης. Φυσικά τέλος Μαρτίου αρχες Απριλίου η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη για την χώρα. Αναρωτίεμαι εαν είναι λάθος κίνηση να κανονίσω 20 μέρες (με την κοπέλα μου) για μέσα Φεβρουαρίου η θα ήταν καλύτερα να πάμε για τέλος Μαρτίου . Εκτός απο την άνθιση των κερασίων (την οποία αν κατάλαβα σωστά πρέπει να είσαι κ@λ@φαρδος ,ε τυχερός για να πετύχεις :D ) χάνουμε κάτι αλλο αν πάμε νωρίτερα;
Υποθέτω με τις τιμές που εχω δει θα χρειαστούμε 4000+ ευρω (οι 2 μας) για το δίαστημα αυτο (αεροπορικά,ταξιδιωτική ασφάλεια,το διάσημο japan rail pass ,απο τα φθηνότερα ξενοδοχεία/διατροφή) και 1000 ευρώ για ασφάλεια. Εσεί τί λετέ; Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
εγώ είχα πάει πέρυσι την τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου ( http://bit.ly/1i2HrrX ) στο Τόκυο + μία μονοήμερη στο Κιότο και πέρασα υπέροχα. Από καιρό, έκανε πάρα πολύ καλό, μόνο μία μέρα έβρεξε από τις 9. Αρκετά καθαρές μέρες για ευχάριστο περπάτημα χωρίς να βράζεις αλλά ούτε και να κρυώνεις. Βέβαια, καιρός είναι και ποτέ δεν ξέρεις (πχ 2 εβδομάδες πριν πάω είχε χιονοθύελλα, ιδιαίτερα ασυνήθιστη για Τόκυο καθώς τα βουνά στα βορειοανατολικά μπλοκάρουν τους κρύους ανέμους από βόρεια ασία. Εχε υπ οψιν σου οτι το τελευταίο ΣΚ του Φεβρουαρίου γίνεται κ ο μαραθώνιος του Τοκυο οποτε κλείσε ξενοδοχεία νωρις για να σαι ανετος αν πας τοτε. Εγω τα χα κλεισει ολα απο αρχες Φεβρουαριου και βρηκα ωραιοτατο δωματιο με δικο του μπανιο μεσα στα 42 ευρω το βραδυ. Μην το αφησεις για Δεκεμβριο, θα μεινουν μονο τα ακριβα.

Όλο το ταξίδι (αεροπορικά, διαμονή, φαγητό, ψώνια, μετακινήσεις) πήγε 1600 ευρώ κι ήμουν μόνος μου, οπότε αν είστε δύο μοιράζετε την διαμονή. Έμεινα 9 μέρες Τόκυο και το ψήνω να ξαναπάω του χρόνου (μαζί με Οσάκα). Δεν την είχα ποτέ σαν προτεραιότητα, δεν μπορώ να σου πω οτι έχει κάποια φωτογένεια σαν πόλη (όπως πχ Παρίσι, Νέα Υόρκη) αλλά έχεις 100% την αίσθηση οτι είσαι σε εντελώς διαφορετική κουλτούρα και συνεχώς ανακαλύπτεις ιδιαιτερότητες.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.567
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ευχαριστώ πολύ masbass ! Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. :)

Μήπως κάποιος άλλος μπορεί να δώσει τα φώτα του/της για τον Φεβρουάριο; Ενδιαφέρομαι να δω διαφορετικά πράγματα (πόλεις και πολύ φύση) για 20 ημέρες . Γενικά θα προτιμούσατε Φεβρουάριο,Μάρτη ή απαραίτητα Απρίλη (με την ακρίβεια και τις πολύ λιγότερες επιλογές στην διαμονή) ; Ευχαριστώ
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.567
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Οσο το ψαχνω τοσο περισσοτερο μου αρεσει η ιδεα της Ιαπωνιας. Τελικα μηπως ειναι λαθος η επιλογη του ταξιδιου αυτου για Φεβρουαριο (αντε βαριά) Μαρτιο; Αρχιζω να φτιαχνω ενα πλανο και αναρωτιεμαι αν αρχισω καλυτερα με tokyo ή osaka; Ετσι η αλλη πολη θα μεινει για το τελος και δεν χρειαζεται να περασω 2 φορες απο την ιδια πολη απλα για να παρω το αεροπλανο της επιστροφης. Ευχαριστω
 

Derpino

Member
Μηνύματα
14
Likes
52
Καλησπερα, θα ηθελα λιγη βοηθεια στο προγραμμα μου αλλα και σε καποια θεματακια.
Αρχικα εχω προγραμματισει για τελη μαη το ταξιδι, το οποιο θα ειναι 15 μερες.
Αυτο που σκεφτηκα επειτα απο πολλα αναγνωσμενα μηνυματα ειναι :
Μερα 1)γνωριμια με τη περιοχη του καταλυμματος +shibuya
2)tsukiji fish market +hamarikyuu garden +asakusa+sensouji +national museum
3)edo museum +akihabara+harajuku+ meiji shrine+shinjuke metropolitan building+kabukicho
4)nikko side trip
5)takayama διανυκτερευση
6)shirakawago-ogimachi διανυκτερευση
7)kanazawa +myoryuji temple +διανυκτερευση
8)mount koya + διανυκτερευση στο ukonoin temple
9)kyoto
10)kyoto
11)nara και πισω στο κυοτο
12)hiroshima +miyajima

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν συμφερει να παρω suica card ή jp rail pass 14 ημερων. Υπαρχει καποιος οικονομικοτερος τροπος να παρω 7ημερο JR pass και κατι αλλο που να με βολευει για Τοκυο ή ειναι μεγαλο ρισκο και δεν αξιζει?

Επισης θα ηθελα αν καποιος εχει καποια διορθωση στο προγραμμα μου με χαρα να μου το πει :)
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω αν συμφερει να παρω suica card ή jp rail pass 14 ημερων. Υπαρχει καποιος οικονομικοτερος τροπος να παρω 7ημερο JR pass και κατι αλλο που να με βολευει για Τοκυο ή ειναι μεγαλο ρισκο και δεν αξιζει?

Επισης θα ηθελα αν καποιος εχει καποια διορθωση στο προγραμμα μου με χαρα να μου το πει :)
Επειδή τα έχω πολύ πρόσφατα θα σου πω ότι μπορώ ήμουν Τόκυο 13-20 Αυγούστου. Η suica δεν έχει καμία σχέση με το jr pass. Η suica και η pasmo είναι κάρτες απεριόριστων διαδρομών επαναφορτιζομενες από σένα σε αυτόματα μηχανήματα και ισχύουν μόνο για το μέτρο και τα τρένα εντός της περιφέρειας του τοκυο. Αφού θα μείνεις μέρες στο Τόκυο θα βγάλεις οπωσδήποτε μια θα βάλεις λίγα χρήματα μέσα και θα δεις ότι θα σε βολέψει πάρα πολύ μέχρι και από αυτόματους πωλητές θα ψωνίζεις. Το jr pass είναι για τα τρένα που πάνε εκτός Τόκυο πχ κυοτο. Αν κάνεις πάνω από δύο φορές χρήση της κάρτας νομίζω ότι συμφέρει να την αγοράσεις γιατί αλλιώς θα δεις ότι τα εισητηρια είναι πανάκριβα. Για το πρόγραμμα σου δε μπορώ να βοηθήσω πολύ αφού εγώ έμεινα μόνο Τόκυο όμως μπορώ να σου ότι αυτά που έχεις βάλει στις μέρες παραμονής σου εκεί είναι πάρα πολλά. Μπορεί οι αποστάσεις να εκμηδενιζονται με τα τρένα όμως χωρίς περπάτημα μη περιμένεις να δεις τπτ και πίστεψε με οι αποστάσεις είναι τεράστιες. Εγώ για να δω μόνο τα άκρως τουριστικά αξιοθέατα έφευγα το πρωί από το ξενοδοχείο και γύρναγα το βράδυ μετά τις 1 αλλά και πάλι οριακά τα έβγαλα. Ελπίζω να βοήθησα.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Hello! pocket wifi εχει νοικιασει ποτε κανεις; Αξίζει;
Φιλε εγώ πήρα μια sim που είχε 3gb όριο και διάρκειά ενός μήνα μου βγήκε πολύ φθηνότερα από το wifi και είχα παντού δίκτυο ακόμα και στο μετρο
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Α τελείωσαν τα αστεία.Ιαπωνία έρχομαι!το ερώτημα είναι το πως.ή turkish ειναι φωτιά.ενδιαφέρομαι για τις ανθισμένες κερασιές..άνοιξη.υπάρχει ελπίδα για καμία προσφορά;δε θέλω μοσχες..καμία γερμανική;
Πηρατε κανένα βιβλίο με ιαπωνικά επιβίωσης;;;
Στο Τόκυο δεν πολύενδιαφέρομαι να μείνω αλλά μένει μια φίλη εκεί κ έχει διάθεση να με ξεναγήσει λέει ότι υπάρχει κ παραδοσιακό Τόκυο μέσα στο χάος..(;)
Μου φαίνεται βουνό,οποίος μπορεί ας βοηθήσει.ευχαριστωωω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Α τελείωσαν τα αστεία.Ιαπωνία έρχομαι!το ερώτημα είναι το πως.ή turkish ειναι φωτιά.ενδιαφέρομαι για τις ανθισμένες κερασιές..άνοιξη.υπάρχει ελπίδα για καμία προσφορά;δε θέλω μοσχες..καμία γερμανική;
Πηρατε κανένα βιβλίο με ιαπωνικά επιβίωσης;;;
Στο Τόκυο δεν πολύενδιαφέρομαι να μείνω αλλά μένει μια φίλη εκεί κ έχει διάθεση να με ξεναγήσει λέει ότι υπάρχει κ παραδοσιακό Τόκυο μέσα στο χάος..(;)
Μου φαίνεται βουνό,οποίος μπορεί ας βοηθήσει.ευχαριστωωω
Με Alitalia φυσικά, και νομίζω για Απρίλιο πρέπει να έχει και προσφορά, γιατί ψάχνοντας στο skyscanner είδα τιμές με 550.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
@jimp ευχαριστώ αλλά γιατί σαν να θυμάμαι ξανακαναμε την ιδια κουβεντα περσι που ρωτουσα παλι?!από θεσνικη πρεπει να πεταξω κ ότι βρηκα είναι μονο Aeroflot απαπαπαπα και Turkish!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom