Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Φρέσκες πληροφορίες για Πράγα

Την καλύτερη ισοτιμία για συνάλλαγμα την βρήκαμε στο κάτω μέρος της πλατείας Βεντσεσλας, δίπλα από τα sephora, όπου αγοράσαμε με 26,7 ανεξαρτήτως ποσού.

Πήγαμε σε παράσταση σε μαύρο θέατρο, καλό για μια φόρα αλλά τίποτα παραπάνω.

Το καλύτερο φαγητό και μπύρα τα βρήκαμε εδώ http://www.klasternisenk.cz/ ειδικά το κότσι ήταν εξαιρετικό. Από φαγητό πάντως μείναμε πολύ ικανοποιημένοι όπως και απ τις τιμές του. Πολύ καλή πρόχειρη λύση και τα τύπου βρώμικα που έχουν σε αρκετά σημεία στο κέντρο.

Πολύ καλό δίκτυο τραμ, είχαμε βγάλει την 3ήμερη κάρτα και μας βόλεψε πάρα πολύ.

Οι άνθρωποί αδιάφοροι, δεν θα τους έλεγα αγενείς σε καμία περίπτωση.

Το νερό πρέπει να το θεωρούν είδος πολυτελείας πάντως, σε αντίθεση με τη μπύρα που η τιμή της ήταν εξαιρετικά χαμηλή για τα ελληνικά δεδομένα.

Δεν αναφέρομαι σε αξιοθέατα μιας και έχουν αναφερθεί όλα πιστεύω εδώ.
Για ισοτιμία έχω δει στην εθνική τράπεζα ότι είναι 25,67 και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από Ελλάδα περισσότερο για να μην τρέχω εκει,θεωρείτε ότι είναι καλή η τιμή;
 

golden_flower

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Έχω ζήσει Πράγα 4.5 μήνες με πρόγραμμα εράσμους.
Πανέμορφη πόλη.Ναι οι άνθρωποι αδιάφοροι και λίγο αγενείς οι υπάλληλοι στα σούπερ μαρκετ.
Πολύ όμορφες περιοχές που δεν χορταίνεις να τις περπατάς .Ειδικά άνοιξη και καλοκαίρι στα διάφορα πάρκα δίπλα στον ποταμό.
Για νυχτερινή ζωή μπορεί κανείς να δει πάρα πολλές επιλογές σε μια πλατεία σε απόσταση περπατήματος απο το Αστρονομικό Ρολόι στη staromestske .Είναι πολύ μικρή πλατεία που συναντιούνται πολλοί δρόμοι.
Τέλεια διαδρομή είναι βγαίνοντας απο το μετρό στη σταση staromestka,λίγο περπάτημα προς τα πάνω προς τη Νομική σχολή και απο εκεί περπάτημα δίπλα στον ποταμό μέχρι γέφυρα Καρόλου ,και απο εκεί μέχρι το κάστρο.
Επίσης μια μικρή βολτίτσα απο mustek μέχρι muzeum στην μεγάλη ευθεία πλατεία με τα βρώμικα(μην πάρετε απο εκεί ,είχα πάθει γαστρεντερίτιδα..τότε βέβαια έτρωγα κρέας και δεν πρόσεχα τη διατροφή μου).
Ωραία η περιοχή με το πάρκο(πάρκο κάμπα) κατεβαίνοντας τις σκάλες στο τέλος της γέφυρας του Καρόλου .έχει κάτι σκαλάκια προς τα αριστερά.
Γενικά είναι καλό να χαθείς σε αυτή την περιοχή έχοντας σαν μπούσουλα προσανατολισμού τον ποταμό.
Βολτίτσα με καραβάκι(για όταν επιτρέπει ο καιρός-άνοιξη,φθινόπωρο,καλοκαίρι)
στον μολδάβα.Πραγματικά όταν το καράβιπ ερνάει κάτω απο τη γέφυρα του Καρόλου και χτυπάει ο ήλιος το ποτάμι και το χρυσό του εθνικού θεάτρου πιο πέρα,εεε εντάξει δεν θέλεις κάτι άλλο.
Μου έχει μείνει που καθόμασταν όταν γλύκαινε για τα καλά ο καιρός πλάι στο ποτάμι και τρώγαμε παγωτό.
Το φαγητό τους δεν μου άρεσε και αν πήγαινα τώρα σαν χορτοφάγος μάλλον θα είχα δυσκολίες στο να βρω αυτό που θέλω.Οι τιμές στο σούπερ μάρκετ πολύ φτηνές.
Η μπύρα φτηνή .Επίσης η πράγα είναι ένα μικρό άμστερνταμ στα ανάλογα θέματα .
Στο μουσείο του σεξ που είχα πάει με κατι φίλυος μου κοντά στην παλιά πλατεία δεν ήταν ωραία.όπως και στο μουσείου με τους βασανισμούς κατά τον μεσαίωνα.
Τέλος vihnorady και zizkov δηλαδή πράγα 2 και πράγα 3 είναι συνοικίες με ντόπια μπαρ (Πολλά εναλλακτικά και απευθυνόμενα σε ''μειοψηφίες'') που μπορεί κανείς να περπατήσει.

Απορρόφηση του αέρα και της ομορφιάς είναι για μένα αυτή η πόλη.
 

passa

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Αν δεις το σημερινο δελτιο συναλλαγματος η ισοτιμια ειναι στο 27,015, εαν εχεις σκοπο να αλλαξεις πολλα ευρω δεν σε συμφερει. Εγω προσωπικα πηγα πριν απο εναμιση μηνα και αλλαξα απο την Ελλαδα 50 € μονο για τα βασικα ( εισιτηρια συγκοινωνιας κλπ ) και μετα αλλαζα απο την Πραγα ( εχει σε παρα πολλα σημεια της πολης ) οπου εβλεπα καλη ισοτιμια. Η χαμηλοτερη ισοτιμια που αλλαξα ηταν 26,50 και η υψηλοτερη 27.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Για ισοτιμία έχω δει στην εθνική τράπεζα ότι είναι 25,67 και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή από Ελλάδα περισσότερο για να μην τρέχω εκει,θεωρείτε ότι είναι καλή η τιμή;
Προσθετοντας και τη προμηθεια που θα σου κρατησει ασφαλως ΟΧΙ !!!
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν δεις το σημερινο δελτιο συναλλαγματος η ισοτιμια ειναι στο 27,015, εαν εχεις σκοπο να αλλαξεις πολλα ευρω δεν σε συμφερει. Εγω προσωπικα πηγα πριν απο εναμιση μηνα και αλλαξα απο την Ελλαδα 50 € μονο για τα βασικα ( εισιτηρια συγκοινωνιας κλπ ) και μετα αλλαζα απο την Πραγα ( εχει σε παρα πολλα σημεια της πολης ) οπου εβλεπα καλη ισοτιμια. Η χαμηλοτερη ισοτιμια που αλλαξα ηταν 26,50 και η υψηλοτερη 27.
Σου κρατούσαν και προμήθεια? Και αν ναι πόσο?
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Έχω ζήσει Πράγα 4.5 μήνες με πρόγραμμα εράσμους.
Πανέμορφη πόλη.Ναι οι άνθρωποι αδιάφοροι και λίγο αγενείς οι υπάλληλοι στα σούπερ μαρκετ.
Πολύ όμορφες περιοχές που δεν χορταίνεις να τις περπατάς .Ειδικά άνοιξη και καλοκαίρι στα διάφορα πάρκα δίπλα στον ποταμό.
Για νυχτερινή ζωή μπορεί κανείς να δει πάρα πολλές επιλογές σε μια πλατεία σε απόσταση περπατήματος απο το Αστρονομικό Ρολόι στη staromestske .Είναι πολύ μικρή πλατεία που συναντιούνται πολλοί δρόμοι.
Τέλεια διαδρομή είναι βγαίνοντας απο το μετρό στη σταση staromestka,λίγο περπάτημα προς τα πάνω προς τη Νομική σχολή και απο εκεί περπάτημα δίπλα στον ποταμό μέχρι γέφυρα Καρόλου ,και απο εκεί μέχρι το κάστρο.
Επίσης μια μικρή βολτίτσα απο mustek μέχρι muzeum στην μεγάλη ευθεία πλατεία με τα βρώμικα(μην πάρετε απο εκεί ,είχα πάθει γαστρεντερίτιδα..τότε βέβαια έτρωγα κρέας και δεν πρόσεχα τη διατροφή μου).
Ωραία η περιοχή με το πάρκο(πάρκο κάμπα) κατεβαίνοντας τις σκάλες στο τέλος της γέφυρας του Καρόλου .έχει κάτι σκαλάκια προς τα αριστερά.
Γενικά είναι καλό να χαθείς σε αυτή την περιοχή έχοντας σαν μπούσουλα προσανατολισμού τον ποταμό.
Βολτίτσα με καραβάκι(για όταν επιτρέπει ο καιρός-άνοιξη,φθινόπωρο,καλοκαίρι)
στον μολδάβα.Πραγματικά όταν το καράβιπ ερνάει κάτω απο τη γέφυρα του Καρόλου και χτυπάει ο ήλιος το ποτάμι και το χρυσό του εθνικού θεάτρου πιο πέρα,εεε εντάξει δεν θέλεις κάτι άλλο.
Μου έχει μείνει που καθόμασταν όταν γλύκαινε για τα καλά ο καιρός πλάι στο ποτάμι και τρώγαμε παγωτό.
Το φαγητό τους δεν μου άρεσε και αν πήγαινα τώρα σαν χορτοφάγος μάλλον θα είχα δυσκολίες στο να βρω αυτό που θέλω.Οι τιμές στο σούπερ μάρκετ πολύ φτηνές.
Η μπύρα φτηνή .Επίσης η πράγα είναι ένα μικρό άμστερνταμ στα ανάλογα θέματα .
Στο μουσείο του σεξ που είχα πάει με κατι φίλυος μου κοντά στην παλιά πλατεία δεν ήταν ωραία.όπως και στο μουσείου με τους βασανισμούς κατά τον μεσαίωνα.
Τέλος vihnorady και zizkov δηλαδή πράγα 2 και πράγα 3 είναι συνοικίες με ντόπια μπαρ (Πολλά εναλλακτικά και απευθυνόμενα σε ''μειοψηφίες'') που μπορεί κανείς να περπατήσει.

Απορρόφηση του αέρα και της ομορφιάς είναι για μένα αυτή η πόλη.
Κάποιο αξιόπιστο μέρος για να μετρέψουμε τα ευρώ σε κορώνες έχεις να μας προτείνεις και ποια είναι η ισοτιμία;

Αν δεις το σημερινο δελτιο συναλλαγματος η ισοτιμια ειναι στο 27,015, εαν εχεις σκοπο να αλλαξεις πολλα ευρω δεν σε συμφερει. Εγω προσωπικα πηγα πριν απο εναμιση μηνα και αλλαξα απο την Ελλαδα 50 € μονο για τα βασικα ( εισιτηρια συγκοινωνιας κλπ ) και μετα αλλαζα απο την Πραγα ( εχει σε παρα πολλα σημεια της πολης ) οπου εβλεπα καλη ισοτιμια. Η χαμηλοτερη ισοτιμια που αλλαξα ηταν 26,50 και η υψηλοτερη 27.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,έχεις κάποιο καλό ανταλλακτήριο να προτείνεις;
 
Last edited by a moderator:

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Αν σκοπεύεις να δείς μαύρο Θέατρο, ψάξτω λίγο. Δεν είναι όλα ποιοτικά καί αξιόλογα. Εμείς παρακολουθήσαμε μία παράσταση σε κάποιο θέατρο, συγκεκριμένα την "Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων" καί μας απογοήτευσε πλήρως.
Μάλλον έκανα λάθος πού δεν "άκουσα" τον LP πού προτείνει το Εθνικό Θέατρο Μαριονέττας.
 

golden_flower

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Κάποιο αξιόπιστο μέρος για να μετρέψουμε τα ευρώ σε κορώνες έχεις να μας προτείνεις και ποια είναι η ισοτιμία;
Πάντα σήκωνα με την κάρτα μεγάλα ποσά για τη διαμονή μου για αυτό και δεν έχω
εμπειρία. Στο mustek αν θυμάμαι καλά έχει καλά ανταλλακτήρια.Αλλά θα πρέπει να το τσεκάρεις .
 

passa

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Σου κρατούσαν και προμήθεια? Και αν ναι πόσο?
Αλλαζα εκει που δεν κρατουσαν προμηθεια, το αναγραφει αλλα και για να ειμαι σιγουρος παντα ρωτουσα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,έχεις κάποιο καλό ανταλλακτήριο να προτείνεις;
Καποιο συγκεκριμενο δεν εχω, οποτε εβλεπα ανταλλακτηρια κοιταζα την ισοτιμια παντως την καλυτερη ισοτιμια την βρηκα οπου και αλλαξα με 27 ( απο μακρια ειδα να εχει κοσμο που περιμενε να αλλαξει και καταλαβα οτι θα εχει καλη ισοτιμια ) στην Vaclavske namesti κατηφοριζοντας προς την Na Prikope στην δεξια μερια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom