Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο ,εκδρομές.

ch.kat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να ταξιδέψω στο Εδιμβούργο τέλη Απρίλη και θα μείνω 4 μέρες. Τη μία μέρα από αυτές σκέφτομαι να κάνω μια μονοήμερη εκδρομή και θα ήθελα τη βοήθειά σας ( δεν ενδιαφέρομαι για tour στα highlands). Διάβασα όλα τα θέματα σχετικά με το Εδιμβούργο που βρήκα στο φόρουμ και έχω καταλήξει στους εξής προορισμούς:
Glasgow, Inverness, Aberdeen, Pitlochy και Perth.
Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε θα χαιρόμουν να το ακούσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Λατρεύω Σκωτία :clap:
Οσα αναφέρεις είναι μακρυά με εξαιρεση το pitlochy!
Σου προτείνω μια ημερήσια για pitlochy και fort william!Είσαι σίγουρη οτι δεν θες να δεις τη λίμνη του λοχνες?Θα παρεξηγηθεί η Νέσι :D
Το είχαμε κάνει σε μια ημερησια με πολύ προσιτή τιμή.. αν θυμάμαι καλά το είχε οργανωσει το tοurist office στο εδιμβουργο.
Οτι κι αν κάνεις είναι μαγική η Σκωτία ειδικά τον Απρίλη, σου κόβει την ανάσα η τελειότητα!;)
ξεχασα να σου πω..μακρυα απο Γλασκωβη είναι χαλια κι επικινδυνη...
 

ch.kat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Σχετικά με τα highlands, εχω ακούσει ότι η εκδρομή μπορεί να γίνει λίγο κουραστική, και ούτως η άλλως θα προτιμούσα να επισκεφτώ μία επαρχιακή πόλη.
Θα προλάβω όμως pitlochry και fort william στην ίδια μέρα; ειδικά δεδομένου ότι νυχτώνει και νωρίς μήπως δεν αξίζει να πάω σε δύο μέρη;
Επίσης μου προτείνεις τραίνο ή λεωφορείο;
Και κάτι τελευταίο :Ρ .. Όταν λες επικίνδυνη, από πλευρά εγκληματικότητας να φανταστώ; Ισχύει το ίδιο και για το Εδιμβούργο;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ξεχασα να σου πω..μακρυα απο Γλασκωβη είναι χαλια κι επικινδυνη...
Διαφωνώ πλήρως. Και εντάξει, το χάλια ας πούμε να το δεχτώ καθώς στο κομμάτι της ομορφιάς υπάρχει πάντα το ζήτημα της υποκειμενικότητας, αλλά επικίνδυνη σε καμία περίπτωση!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Θα πάμε Εδιμβούργο ,οικογενειακώς ,στις 26 έως 30 Δεκεμβρίου .Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να παμε στο Rosslyn Chapel ,καθώς και σε κάποιες οργανωμένες εκδρομές στα highlands?Ειδικά για τα highlands προβληματίζομαι λόγω χειμώνα και μικρή διάρκεια της μέρας.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Θα πάμε Εδιμβούργο ,οικογενειακώς ,στις 26 έως 30 Δεκεμβρίου .Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να παμε στο Rosslyn Chapel ,καθώς και σε κάποιες οργανωμένες εκδρομές στα highlands?Ειδικά για τα highlands προβληματίζομαι λόγω χειμώνα και μικρή διάρκεια της μέρας.
Για τα highlands με μικρά παιδιά τέτοια δεν θα σε συμβούλευα...ήμουν εκεί τέλη Μαΐου και ο καιρός ήταν κρύος.Αλλά κάναμε μια άλλη πολλή όμορφη εκδρομή επίσης,στο St Andrews.Λιγότερες ώρες και πιο χαμηλά σε υψόμετρο.Επίσης αν είχαμε κι άλλο χρόνο,μου άρεσε και το Νorth Berwick σαν ιδέα και το κάστρο Tantalon.Kαι στα δυο πας πολύ εύκολα με λεωφορείο,νομίζω έχει και τρένο.Αν θες περισσότερες πληροφορίες για την εκδρομή στο St Andrews έχω και αναλυτική ιστορία... :)
http://www.travelstories.gr/community/threads/st-andrews-ansruther-και-falkland.52095/
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Για τα highlands με μικρά παιδιά τέτοια δεν θα σε συμβούλευα...ήμουν εκεί τέλη Μαΐου και ο καιρός ήταν κρύος.Αλλά κάναμε μια άλλη πολλή όμορφη εκδρομή επίσης,στο St Andrews.Λιγότερες ώρες και πιο χαμηλά σε υψόμετρο.Επίσης αν είχαμε κι άλλο χρόνο,μου άρεσε και το Νorth Berwick σαν ιδέα και το κάστρο Tantalon.Kαι στα δυο πας πολύ εύκολα με λεωφορείο,νομίζω έχει και τρένο.Αν θες περισσότερες πληροφορίες για την εκδρομή στο St Andrews έχω και αναλυτική ιστορία... :)
http://www.travelstories.gr/community/threads/st-andrews-ansruther-και-falkland.52095/[/QUOTE.
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και με υπέροχες φωτογραφίες !Θα την εχω στα υπόψιν μου την εκδρομή αυτή.
Τα παιδιά μου δεν ειναι τόσο μικρά .Ειναι δώδεκα και δεκαπέντε ετών .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους !

Είμαι νέο μέλος του Travelstories :)
Με αφορμή το επικείμενο ταξίδι μου στο Εδιμβούργο και κατ' επέκταση στα Highlands θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το θέμα οδήγησης στα αριστερά.
Δεν έχω ξανα οδηγήσει αριστερά και θα ήθελα τα "φώτα" σας για το πώς είναι ασφαλέστερα, με αριστερο-τίμονο όχημα ή με δεξιο-τίμονο ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι περιήγησης στα Highlands πχ με τρένο ίσως ; :)
 
Last edited:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Δεν υπαρχουν αριστεροτιμονα στο U.K. Αλλα να ξερεις οτι ακομη και για εμπειρους οδηγους η αριστερη κινηση στους δρομους, ειναι αρκετα δυσκολη,ιδιως στα Highlands, που οι δρομοι τους ειναι στενοι, ενω σε αρκετους απομερους δρομους (ιδιως πλαι στις παμπολλες λιμνες) δυσκολα χωρουν δυο αυτοκινητα κι υπαρχουν εσοχες ωστε το ενα αυτοκινητο να σταματα, για να περασει το αλλο,γιατι δεν χωρουν και τα δυο μαζι.Οποτε αν δεν εχεις πολλα χρονια στο τιμονι, συνιστω να προτιμησεις ενα πρακτορειο,που διαθετουν λεωφορειακια για περιηγησεις στα Highlands κι απο οτι διαβασα ειναι αρκετα ικανοποιητικα.
Προσωπικα τα περιηγηθηκα με αυτοκινητο και δεν θα αλλαζα αυτη την εμπειρια,γιατι πηγαινα οπου ηθελα,σταματουσα οπου ηθελα και γενικα κινηθηκα με τους δικους μου ρυθμους και διαθεση. Αυτο δεν σημαινει οτι απολαυσα την οδηγηση,αντιθετα με δυσκολεψε αρκετα, ιδιως στα roundabouts, ενω μια-δυο φορες βρεθηκα στην αντιθετη του κανονικου πλευρα του δρομου, παρα την προσηλωση μου στην οδηγηση απο την δεξια πλευρα και την συνεχη προσπαθεια μου να μενω στην αριστερη ακρη του δρομου κι οχι στην μεση του
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Δεν υπαρχουν αριστεροτιμονα στο U.K. Αλλα να ξερεις οτι ακομη και για εμπειρους οδηγους η αριστερη κινηση στους δρομους, ειναι αρκετα δυσκολη,ιδιως στα Highlands, που οι δρομοι τους ειναι στενοι, ενω σε αρκετους απομερους δρομους (ιδιως πλαι στις παμπολλες λιμνες) δυσκολα χωρουν δυο αυτοκινητα κι υπαρχουν εσοχες ωστε το ενα αυτοκινητο να σταματα, για να περασει το αλλο,γιατι δεν χωρουν και τα δυο μαζι.Οποτε αν δεν εχεις πολλα χρονια στο τιμονι, συνιστω να προτιμησεις ενα πρακτορειο,που διαθετουν λεωφορειακια για περιηγησεις στα Highlands κι απο οτι διαβασα ειναι αρκετα ικανοποιητικα.
Προσωπικα τα περιηγηθηκα με αυτοκινητο και δεν θα αλλαζα αυτη την εμπειρια,γιατι πηγαινα οπου ηθελα,σταματουσα οπου ηθελα και γενικα κινηθηκα με τους δικους μου ρυθμους και διαθεση. Αυτο δεν σημαινει οτι απολαυσα την οδηγηση,αντιθετα με δυσκολεψε αρκετα, ιδιως στα roundabouts, ενω μια-δυο φορες βρεθηκα στην αντιθετη του κανονικου πλευρα του δρομου, παρα την προσηλωση μου στην οδηγηση απο την δεξια πλευρα και την συνεχη προσπαθεια μου να μενω στην αριστερη ακρη του δρομου κι οχι στην μεση του
ψαξε το εδω https://www.viator.com/tours/Edinbu...p=visitacity-62437966-14055&aid=vba14055en,αν και υπαρχουν πολλες εταιριες για ξενάγηση,αν ταξιδεψεις με (κτελ) τοτε εδω https://lothianbuses.co.uk/, περιμένουμε περιγραφή της εκδρομής.λιγα κ χρήσιμα εδώ.http://www.ontheluce.com/2016/05/16/visiting-edinburgh-on-a-budget/
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Καλησπέρα σε όλους !

Είμαι νέο μέλος του Travelstories :)
Με αφορμή το επικείμενο ταξίδι μου στο Εδιμβούργο και κατ' επέκταση στα Highlands θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το θέμα οδήγησης στα αριστερά.
Δεν έχω ξανα οδηγήσει αριστερά και θα ήθελα τα "φώτα" σας για το πώς είναι ασφαλέστερα, με αριστερο-τίμονο όχημα ή με δεξιο-τίμονο ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι περιήγησης στα Highlands πχ με τρένο ίσως ; :)
Οδηγήσαμε Αύγουστο μήνα δύο άτομα όλη τη Σκωτία, από Εδιμβούργο προς Αμπερντίν, Ινβερνές, Φορτ Ουίλιαμ, Γλασκώβη με πολλές παρακάμψεις σε επαρχιακούς δρόμους. Τα Highlands έχουν στενούς επαρχιακούς δρόμους με πολλή κίνηση και ήταν το κομμάτι που μας δυσκόλεψε λίγο. Πιθανόν άλλη εποχή (εκτός Αυγούστου) να μην έχει τόση κίνηση. Δεν θα απέτρεπα κάποιον να οδηγήσει αρκεί να είσαι προετοιμασμένη για τις δυσκολίες. Το δεξί τιμόνι συνηθίζεται την πρώτη μέρα. Η μεγάλη κίνηση από φορτηγά, λεωφορεία, τροχόσπιτα σε στενούς δρόμους είναι το ζόρι κατά τη γνώμη μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οδηγήσαμε Αύγουστο μήνα δύο άτομα όλη τη Σκωτία, από Εδιμβούργο προς Αμπερντίν, Ινβερνές, Φορτ Ουίλιαμ, Γλασκώβη με πολλές παρακάμψεις σε επαρχιακούς δρόμους. Τα Highlands έχουν στενούς επαρχιακούς δρόμους με πολλή κίνηση και ήταν το κομμάτι που μας δυσκόλεψε λίγο. Πιθανόν άλλη εποχή (εκτός Αυγούστου) να μην έχει τόση κίνηση. Δεν θα απέτρεπα κάποιον να οδηγήσει αρκεί να είσαι προετοιμασμένη για τις δυσκολίες. Το δεξί τιμόνι συνηθίζεται την πρώτη μέρα. Η μεγάλη κίνηση από φορτηγά, λεωφορεία, τροχόσπιτα σε στενούς δρόμους είναι το ζόρι κατά τη γνώμη μου.
Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση ! Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο του αυτόματου ! Αν και δεν μασάω πολύ....πιο σιγά και πιο προσεκτικά μπορώ να γυρίσω όλο το Ηνωμένο Βασίλειο ;)
Τον Ιούνιο θα πάω :)

ψαξε το εδω https://www.viator.com/tours/Edinbu...p=visitacity-62437966-14055&aid=vba14055en,αν και υπαρχουν πολλες εταιριες για ξενάγηση,αν ταξιδεψεις με (κτελ) τοτε εδω https://lothianbuses.co.uk/, περιμένουμε περιγραφή της εκδρομής.λιγα κ χρήσιμα εδώ.http://www.ontheluce.com/2016/05/16/visiting-edinburgh-on-a-budget/
Θα τα κοιτάξω όλα, αλλά θέλω αυτοκίνητο !!! Πολλά χρόνια το έχω καημό να πάω Highlands....θέλω να το ευχαριστηθώ με τον δικό μου τρόπο :)
Αν όλα πάνε καλά και αναχωρήσω στις 17/06, μόλις γυρίσω θα σας πώ τις εντυπώσεις μου :)
Σε ευχαριστώ πολλάκις !!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom