Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Γιάννη δεν μας είπες, από τις 3 πόλεις, ποια σου άρεσε περισσότερο; Σε ποια θα έμενες άνετα;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη δεν μας είπες, από τις 3 πόλεις, ποια σου άρεσε περισσότερο; Σε ποια θα έμενες άνετα;
Φίλε Παναγιώτη μου χαλάς την εξέλιξη χαχα θα το έλεγα στο τέλος.
Δεν θα το αναλύσω γιατί θα το πω στην πορεία αλλά δεν θα πρωτοτυπήσω. Φυσικά και σαν ομορφιά η Στοκχόλμη δικαιολογεί τον τίτλο η βασίλισσα της σκανδιναβίας και βέβαια θα μπορούσα να ζήσω άνετα τουλάχιστον στις δυο απο αυτές. Όμως άλλο η ομορφιά άλλο ποια προτιμώ σαν σύνολο. χμ δεν ξέρω;) Επίσης μη ξεχνάμε και το κλίμα εκεί βόρεια. Πάντως το φθινόπωρο είναι μια υπέροχη εποχή για σκανδιναβία. Της πάει γάντι.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Πολύ ωραίες φωτογραφίες! Πραγματικά με τόσο αναλυτικές πληροφορίες, όταν είναι να ταξιδέψω κάπου θα μπαίνω πρώτα στο προφίλ σου να δω αν έχεις πάει και να αντλώ στοιχεία!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κυριος στον λογο σου! Οσο πιο πολλα γραφεις τοσο.πιο πολυ ανεβαινεις στην εκτιμηση μου:lol: Περιμενω την συνεχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κυριος στον λογο σου! Οσο πιο πολλα γραφεις τοσο.πιο πολυ ανεβαινεις στην εκτιμηση μου:lol: Περιμενω την συνεχεια!
Οτι είμαι κύριος είμαι:D
Είπαμε, μέχρι να ταξιδέψεις το καλοκαίρι η ιστορία θα έχει τελειώσει!Μείνε ήσυχη;)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Φίλε Παναγιώτη μου χαλάς την εξέλιξη χαχα θα το έλεγα στο τέλος.
Δεν θα το αναλύσω γιατί θα το πω στην πορεία αλλά δεν θα πρωτοτυπήσω. Φυσικά και σαν ομορφιά η Στοκχόλμη δικαιολογεί τον τίτλο η βασίλισσα της σκανδιναβίας και βέβαια θα μπορούσα να ζήσω άνετα τουλάχιστον στις δυο απο αυτές. Όμως άλλο η ομορφιά άλλο ποια προτιμώ σαν σύνολο. χμ δεν ξέρω;) Επίσης μη ξεχνάμε και το κλίμα εκεί βόρεια. Πάντως το φθινόπωρο είναι μια υπέροχη εποχή για σκανδιναβία. Της πάει γάντι.
Εγώ πάλι σε καμία! χχαχαχαχαχχα!!! Don't get me wrong αλλά τις βρίσκω πολύ μουντές και αδιάφορες πόλεις όλες τους, όσο και αν τις αναβαθμίζεις με τις υπέροχες φωτογραφίες σου. Περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια... Καλά αυτή η Στεφανία τι διαμαντάκι! Πώς μου είχε ξεφύγει???!!! (Της έσπασε ένα δόντι! Σήκω μωρή να σε δούμε πως είσαι!!! χαχαχαχααχαχαχαχα!!!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ πάλι σε καμία! χχαχαχαχαχχα!!! Don't get me wrong αλλά τις βρίσκω πολύ μουντές και αδιάφορες πόλεις όλες τους, όσο και αν τις αναβαθμίζεις με τις υπέροχες φωτογραφίες σου. Περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια... Καλά αυτή η Στεφανία τι διαμαντάκι! Πώς μου είχε ξεφύγει???!!! (Της έσπασε ένα δόντι! Σήκω μωρή να σε δούμε πως είσαι!!! χαχαχαχααχαχαχαχα!!!)
καλα φιλε εσυ εισαι τελειως δικος μου :D αγαπαω Στεφανια αλλα και Αλεκα (Τι είναι αυτό? Τσάι! Αμ τι νόμιζες πουλάκι μου πως θα ταν, αφρόγαλα? χαχαχα):D

Οσο για τις πολεις διαφωνω.Ισως επειδη της πετυχα με λαμπερο ηλιο και δεν μου φανηκαν μουντες.Ασε που και πριν παω ειχα μια συμπαθεια στη σκανδιναβια γενικα:)
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Γιαννη σε ανακηρυσσω ,δικαιως,το συγγραφεα ταξιδιωτικων οδηγων του φορουμ
Και τι ωραιες φωτογραφιες!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στοκχόλμη: Περιοχή Kungsholmen ως το Δημαρχείο Stadshuset

Τα ξακουστά σουηδικά κεφτεδάκια καθώς και ποικιλία από τον ζεστό μπουφέ όπως λουκανικάκια, μπέικον, ομελέτα και άλλα ελαφριά ήταν το πρωινό μας στην μοντέρνα και νεανική αίθουσα του πρωινού στην οποία δούλευε ως μπουφετζού και μια ελληνίδα θεία!
page.jpg


Η μέρα ήταν κάτι παραπάνω από καλή. Ένας γαλανός καθαρός ουρανός και ένας δυνατός ήλιος μας καλημέρισαν και μας συντρόφευσαν όλη την υπόλοιπη ημέρα ανεβάζοντας στα ύψη την ευφορία μας! Είχε βέβαια χαμηλή θερμοκρασία στις 9:30 κάπου 6 βαθμούς και αυτή η θερμοκρασία δεν θα άλλαζε αλλά who cares?

Η αρχή γίνεται από την περιοχή που διαμέναμε το Kungsholmen. Είναι ένα νησί δυτικά και αποτελεί έναν από τους 11 δήμους της αστικής περιοχής της Στοκχόλμης. Το Kungsholmen ουσιαστικά δεν έχει τίποτα τουριστικό και είναι το λιγότερο δημοφιλές σημείο για τους επισκέπτες. Δεν έχει κάποιο σημαντικό αξιοθέατο παρά μόνο ένα. Το δημαρχείο που βρίσκεται στα ανατολικά αυτού του νησιού. Μπορεί σαν περιοχή να μη λέει πολλά όμως για διαμονή είναι καλή περιοχή γιατί βρίσκεται μόλις 5 στάσεις μακριά με το μετρό από το κέντρο. Επίσης το λεωφορείο 3 είναι από τα πιο δημοφιλή αστικά αφού σε μεταφέρει στο πολυσύχναστο συγκοινωνιακό κόμβο το Slussen. Εν μέσω ενός εκτυφλωτικού ήλιου ξεκινήσαμε από το ξενοδοχείο μας περπατώντας την Sankt Eriksgatan μέχρι να φτάσουμε στη λιμνοθάλασσα στον κόλπο Ρινταρφιέρντεν. Εκεί όπου αρχίζει το πάρκο Ralambshovsparken με θέα τη γέφυρα Vasterbron, εκεί όπου αμέριμνα παπάκια έκαναν μπάνιο στα κρύα νερά. Ένα όμορφο και ήρεμο μέρος με λίγους σουηδούς να βγάζουν βόλτα το σκυλί τους ή να κάνουν τζόκινγκ.

Sankt Eriksgatan
page2.jpg


Το σημείο που κατεβαίνεις τα σκαλιά για το πάρκο Ralambshovsparken


page3.jpg




Επόμενος προορισμός το Δημαρχείο. Πάνω στην Hantverkargatan παράλληλη της Sankt Eriksgatan πήραμε το λεωφορείο 3 και κατεβήκαμε ελάχιστες στάσεις μετά. Τι την πήραμε την κάρτα μεταφορών? Δεν θέλαμε να πάμε κατευθείαν στο δημαρχείο αλλά να κάνουμε και περίπατο στον παραλίμνιο δρόμο μέχρι εκεί. Η απόσταση από αυτό το σημείο μέχρι το δημαρχείο είναι γύρω στα 15-20 λεπτά, απλά εμείς γλιτώσαμε κάποια μέτρα κατεβαίνοντας δύο στάσεις μετά στη Landstingshuset. Αν κάποιος θέλει να κατέβει ακριβώς στο δημαρχείο, τα αστικά 3 και 62 κάνουν στάση μπροστά από το Δημαρχείο στην οδό Hantverkargatan 1 και η στάση του λεωφορείου ονομάζεται Stadshuset. Από τον σταθμό του μετρό Radhuset της μπλε γραμμής μέχρι το δημαρχείο είναι 5 λεπτά περπάτημα και από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό 8 λεπτά περπάτημα μέχρι το δημαρχείο.

Στο βάθος το δημαρχείο επί της Hantverkargatan



Γενικά αδιάφορος αυτός ο δρόμος, όμως δεν συνεχίσαμε ευθεία αλλά μπήκαμε δεξιά σε ένα στενό και φτάσαμε στον παραθαλάσσιο δρόμο Norr Malarstrand. Το τοπίο άλλαξε ριζικά και έγινε πανέμορφο. Μια υπέροχη παραθαλάσσια βόλτα μέχρι το δημαρχείο περικυκλωμένη με όμορφες εικόνες. Από τη μια επιβλητικά ιστορικά κτίρια, πολυτελή σκάφη και απλά πλοιάρια αραγμένα στην άκρη, η παλιά πόλη απέναντί μας, το δημαρχείο που μας περίμενε και ο ήλιος να φεγγοβολά πάνω στην θάλασσα ή μάλλον στη λίμνη!





page4.jpg


Είσοδος στο πάρκο του δημαρχείου


Η είσοδος στο μικρό προαύλιο του Δημαρχείου είναι δωρεάν αφού ουσιαστικά αποτελεί ένα δημόσιο πάρκο. Ο χώρος είναι ιδιαίτερα διακοσμημένος με διάφορα γλυπτά, καλοφτιαγμένους κήπους με κυρίαρχο στοιχείο την πέτρα και η βόλτα εκεί είναι εξαιρετική αφού η αυλή του δημαρχείου είναι κυριολεκτικά δίπλα στην όχθη της λίμνης Malaren και η θέα μοναδική. Κι όταν μάλιστα αυτή η βόλτα γίνεται με υπέρλαμπρο ήλιο τότε είναι δύο φορές πιο ωραία!

page5.jpg

page6.jpg



Η θέα προς την παλιά πόλη






Το Stadshuset το πέτρινο δημαρχείο του 1923 είναι το σύμβολο της Στοκχόλμης και μάλλον το πιο αναγνωρίσιμο και φημισμένο κτίριο της. Ειδικά ο 106 μέτρων πύργος είναι ορατός σχεδόν από κάθε σημείο της πόλης και στην κορυφή του έχει τις τρεις κορώνες, που είναι το σουηδικό εθνόσημο. Το Δημαρχείο είναι χτισμένο από οκτώ εκατομμύρια τούβλα και αποτελεί αρχιτεκτονικά το καλύτερο παράδειγμα του εθνικού ρομαντισμού στη Σουηδία. Περιλαμβάνει γραφεία και αίθουσες συνεδρίασης καθώς και υπέροχα δωμάτια με μοναδικά έργα τέχνης για δεξιώσεις και τελετές όπως η μπλε και η χρυσή αίθουσα που πραγματοποιείται η δεξίωση για τους βραβευθέντες των ετήσιων βραβείων Νόμπελ.

Οι αίθουσες του Δημαρχείου είναι ανοιχτές για τους επισκέπτες αλλά μόνο μέσω ξενάγησης σε γκρουπ συγκεκριμένου αριθμού ατόμων. Πραγματοποιούνται καθημερινά στα σουηδικά και στα αγγλικά σε συγκεκριμένες ώρες. Τα εισιτήρια αγοράζονται στο Δημαρχείο την ημέρα της επίσκεψης και δεν μπορεί να γίνει προαγορά μέσω ίντερνετ. Η Περιηγήσεις στην αγγλική γλώσσα είναι διαθέσιμη καθημερινά στις 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 και 15.00 όμως λόγω του μεγάλου αριθμού των εκδηλώσεων στο Δημαρχείο, οι ξεναγήσεις συχνά ακυρώνονται. Επίσης λάβετε υπόψη πως τα Σάββατα, όλες οι περιηγήσεις από τις 11.00 και μετά, είναι περιορισμένες γιατί γίνονται γαμήλιες τελετές, πράγμα που σημαίνει ότι ορισμένες αίθουσες είναι κλειστές.

Οι ξεναγήσεις αυτές έχουν δύο διαφορετικά επίπεδα τιμών, ανάλογα με την εποχή: -Απρίλιος-Οκτώβριος: 100 sek
-Νοέμβριος-Μάρτιος : 70 sek

Το επίσημο site του Δημαρχείου
http://international.stockholm.se/the-city-hall/

Αυτά για το Δημαρχείο αν και θα είχε ενδιαφέρον η οργανωμένη αυτή ξενάγηση στο εσωτερικό του προτιμήσαμε να χαρούμε τον ήλιο και να συνεχίσουμε τη βόλτα μας παρά να κλειστούμε μέσα. Και να μη ξεχάσω το πιο σημαντικό. Αν βρεθείτε εκεί από τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο μην παραλείψετε να ανεβείτε στον πύργο. Υπάρχει ανελκυστήρας μέχρι τη μέση και μετά σκάλες που οδηγούν στην κορυφή του κωδωνοστασίου εκεί που μπορείς να δεις την ομορφότερη θέα της Στοκχόλμης. Αν κάτι μου στοίχησε ήταν αυτό αφού Οκτώβρη μήνα δεν λειτουργεί άσχετα αν ο καιρός είναι εξαιρετικός. Αν και το γνώριζα αυτό, τυπικά ρωτήσαμε και έναν υπάλληλο εκεί που απλά μας το επιβεβαίωσε.

Η θέα είναι αυτή και το εισιτήριο για να ανέβεις κοστίζει 50 sek.

309148e2f355fad1a99d20ebfdfd435c_large.jpeg


Μπορεί μέσα στο δημαρχείο να μη ξεναγηθήκαμε αλλά ένα πέρασμα στην εσωτερική του αυλή το κάναμε όπου η πέτρα και το σκηνικό με ενέπνευσαν και κάναμε μια φωτογράφιση για την πάρτη μας ως μοντέλα! Ή το έχεις το ψώνιο ή δεν το έχεις!



page7.jpg


Αφού κάναμε την περιήγηση μας γύρω από το δημαρχείο και απαθανατίσαμε εικόνες από όλες τις οπτικές γωνιές, βρεθήκαμε στον κεντρικό δρόμο Hantverkargatan εκεί που αρχίζει η γέφυρα Stadshusbron.

Κενοτάφιο του Birger Jarl, ενός σημαντικού σουηδού πολιτικού


Stockholm Waterfront ή Klara Hotell och Konferens ένα συγκρότημα κτιρίων με γραφεία, αίθουσες συνεδρίων που στεγάζει και το ξενοδοχείο Radisson Blu Waterfront. Πρωτο πλάνο η γέφυρα Stadshusbron.






Μπροστά από το δημαρχείο από τη στάση Stadshuset πήραμε το λεωφορείο 3. Επόμενη στάση το Slussen και η αρχή της περιήγησης στο Sodermalm.
page8.jpg


Θα ακολουθήσει ένα μεγάλο ξεχωριστό κεφάλαιο για την ωραιότερη ίσως βόλτα σε όλο το ταξίδι! Στην περιοχή του Sodermalm.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στοκχόλμη: Sodermalm! Μια φανταστική βόλτα!

Συνήθως το καλύτερο το αφήνουν για το τέλος. Για μας το καλύτερο ήρθε την δεύτερη μέρα του ταξιδιού, την πρώτη ολόκληρη μέρα μας στη Στοκχόλμη. Μια μοναδική περιήγηση σε μια εξαιρετική συνοικία το Sodermalm. Μια βόλτα γεμάτη εναλλαγές, με πανοραμικές απόψεις, ξύλινα παραδοσιακά σπίτια, μονοπάτια, λεωφόρους, μοδάτα στέκια και γκαλερί και φθινοπωρινή φύση! Η μποέμ συνοικία της εναλλακτικής κουλτούρας, του ρετρό και του vintage και για να το γράψω με τον διαδεδομένο πια όρο είναι η συνοικία που λατρεύουν οι hipsters! Η άλλοτε περιοχή της εργατικής τάξης είναι σήμερα μια συνοικία των προνομιούχων ενώ η αγορά διαμερίσματος εδώ είναι από τις πιο δαπανηρές σε ολόκληρη τη Στοκχόλμη. Το Sodermalm είναι γεμάτο από εναλλακτικά καφέ και μπαρ, ρετρό μικρά καταστήματα, μπουτίκ με ρούχα από δεύτερο χέρι, εστιατόρια για όλα τα βαλάντια και με πολλές επιλογές σε streed food. Το στέκι των hipsters λοιπόν η συνοικία του Sodermalm είναι ότι πιο ''in'' και ''cool'' έχει να επιδείξει η Στοκχόλμη αυτή τη στιγμή. Είτε είσαι hipster είτε mainstream τύπος, είτε το θεωρούν δήθεν είτε ψαγμένο, το Sodermalm τα τελευταία χρόνια όπως λένε έχει αλλάξει πρόσωπο, πνέει ένας διαφορετικός αέρας και εμένα προσωπικά ναι μου άρεσε!

Το Sodermalm είναι ουσιαστικά ένα νησί που ενώνεται με την υπόλοιπη Στοκχόλμη με γέφυρες και έχει την ιδιαίτερότητα να βρέχεται από τη μία πλευρά από την λίμνη Malaren και από την άλλη από τη Βαλτική θάλασσα. Το λεωφορείο 3 μας άφησε στο πολυσύχναστο κόμβο του Slussen. Το Slussen είναι ένα συνονθύλευμα από δρόμους, υπόγειες διαβάσεις και το κανάλι του Slussen που μέσα από τις κλειδαριές του περνούν τα νερά της Βαλτικής και της λίμνης Malaren. Είναι ένα κομβικό σημείο των δημόσιων μεταφορών στη Στοκχόλμη, με τον σταθμό μετρό που εξυπηρετεί με τις κόκκινες και πράσινες γραμμές, με ένα γειτονικό τερματικό σταθμό λεωφορείων και προαστιακών σιδηροδρομικών σταθμών που εξυπηρετούν τις ανατολικές περιοχές της Στοκχόλμης και τα περίχωρά της.

Η πλατεία Ryssgarden μπροστά από την κεντρική έξοδο του μετρό


Το πρώτο πράγμα όμως που μας τράβηξε την προσοχή σαν φτάσαμε στο Slussen ήταν ο πρώην ανελκυστήρας Katarinahissen που σύνδεε την περιοχή με τα ψηλότερα επίπεδα του λόφου στο Sodermalm μέσω δύο πεζογέφυρων. Ενδιάμεσα από τις δύο πεζογέφυρες είναι το φημισμένο εστιατόριο Gondolen που βρίσκεται ακριβώς από κάτω.



page.jpg


Ο ανελκυστήρας του 1935 έκλεισε το 2010 για λόγους ασφαλείας αφού η κατασκευή του ήταν σε πολύ κακή κατάσταση. Λέγεται πως θα ανακαινιστεί και θα λειτουργήσει ξανά το 2019. Και πως θα φτάσουμε στα επάνω επίπεδα? Λύση υπάρχει. Ακριβώς απέναντι , στο νούμερο 6 της οδού Stadsgarden είναι η είσοδος στο κτίριο KF-huset του συμπλέγματος γραφείων που περιλαμβάνει επίσης τον ανελκυστήρα Katarinahissen. Είναι η ίδια είσοδος που οδηγεί στο εστιατόριο Gondolen. Έτσι λοιπόν μπήκαμε από την είσοδο, πήραμε το ασανσέρ και ανεβήκαμε μέχρι τον τελευταίο όροφο. Ήμασταν λίγο στα χαμένα γιατί βρεθήκαμε έξω από το εστιατόριο και νομίζαμε ότι για να βγούμε έξω στις πεζογέφυρες έπρεπε να μπούμε μέσα στο εστιατόριο και δεν μας κολλούσε. Τελικά ανεβήκαμε λίγες σκάλες, ανοίξαμε την πόρτα και ορίστε!



H θέα από εκεί πάνω ήταν αρκετά εντυπωσιακή αλλά ο φωτισμός δεν με βοηθούσε ιδιαίτερα και κάτι μου έλεγε πως θα ξαναέρθω εδώ με καλύτερες συνθήκες φωτισμού. Είμαι τελειομανής τι να κάνω!
page2.jpg


Η Katarinavagen όπως φαίνεται από τη δεύτερη πεζογέφυρα



Η πεζογέφυρα Katarina gangbro μας οδήγησε στην πλατεία Mosebacke Torg. Το είχε το ψυχρό του αεράκι αλλά ήμασταν ακόμα στην αρχή μιας υπέροχης μέρας και μας περίμεναν εξαιρετικές γωνιές να τις ανακαλύψουμε.



πλατεία Mosebacke Torg
page24.jpg


Στην πλατεία δίπλα από το Νότιο Θέατρο (Sodra Teatern) είναι μια πύλη, σαν μια μικρή θριαμβική αψίδα, που οδηγεί στην βεράντα του καφέ - μπαρ του θεάτρου με θέα σε ένα κομμάτι του Slussen. Το καφέ - bar του Sodra Teatern έχει στην βεράντα παγκάκια και τραπέζια όμως ήταν έρημο και κάπως εγκαταλελειμμένο προφανώς γιατί λειτουργεί μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες.
15769230.jpg


Στην πλατεία πρωταγωνιστεί ο 36 μέτρων πύργος νερού Mosebacke με το χαρακτηριστικό κόκκινο τούβλο κατασκευής 1896 που τέθηκε εκτός λειτουργίας το 1960.


Και συνεχίζουμε στα ενδότερα του Sodermalm. Πίσω από τον πύργο Mosebacke είναι η οδός Fiskargatan, μετά αριστερά η Svartensgatan και δεξιά η Katarina Kyrkobacke. Αυτή η διαδρομή πρέπει να γίνει ακριβώς έτσι! Και εννοώ πως περνώντας αυτά τα γραφικά στενά συναντάς τις πανέμορφες πολύχρωμες εξοχικές ξύλινες κατοικίες του 1700. Και όχι μόνο σ’ αυτό το δρόμο. Γενικά στο βορειοανατολικό Sodermalm έχουν απομείνει κάποιες τέτοιες κατοικίες από τότε που το Sodermalm ήταν αγροτική, γεωργική περιοχή. Δεν ξέρω αν αυτά τα ξύλινα σπιτάκια κατοικούνται κανονικά και τι χρήση έχουν αλλά τα ζήλεψα. Ήθελα να μπουκάρω μέσα να δω τη διακόσμηση τους και γενικά σκεφτόμουν να κατοικώ σε ένα τέτοιο παραμυθένιο σπίτι. Ήταν λες και περπατούσαμε σε κάποιο χωριό και όχι στην πρωτεύουσα μιας χώρας.

Fiskargatan
page25.jpg


Svartensgatan



Από τα ομορφότερα φωτογραφικά σημεία είναι ο δρόμος Katarina Kyrkobacke έχοντας απέναντι έναν από τους σημαντικότερους ναούς στο κέντρο της Στοκχόλμης, την εκκλησία Katarina kyrka.


page3.jpg


Κατεβήκαμε τα σκαλιά και βρεθήκαμε στον καταπράσινο ανοιχτό χώρο μπροστά στην εκκλησία που μάλιστα έχει και ένα κοιμητήριο στο οποίο έχουν ταφεί αρκετοί διάσημοι σουηδοί.
page4.jpg

page5.jpg


Το στενό Master Mikaels Gata είναι ακόμα ένας δρόμος με τις ξύλινες κατοικίες του 17ου αιώνα, που τον ακολουθήσαμε μέχρι να μας βγάλει στο πάρκο Cornelisparken. Οι φωτογραφίες που έχω δει από αυτό τον δρόμο χιονισμένο είναι το κάτι άλλο. Όχι ότι με ήλιο το μέρος είναι ευκαταφρόνητο!





page6.jpg


Μια μικρή στάση σε ένα παγκάκι του μικρού πάρκου Cornelisparken και μετά κατεβήκαμε από τις σκάλες στον κεντρικό δρόμο Renstiernas gata.


Μετά και πάλι ανάβαση από τα σκαλιά για να περπατήσουμε δύο πολύ γνωστούς και υπέροχους δρόμους του Sodermalm, την Fjallgatan και την Stigbergsgatan όπου από τη μια χαζεύεις τα σχεδόν ψεύτικα χρωματιστά ξύλινα σπίτια και από την άλλη απολαμβάνεις την πανοραμική θέα της Στοκχόλμης και τη Βαλτική θάλασσα!

Fjallgatan


Η θέα του λούνα Παρκ Grona Lund και της ευρύτερης περιοχής του Djurgarden


Σε πρώτο πλάνο το Μουσείο Fotografiska



Θέα από την Fjallgatan


Fjallgatan



Το στενό Sista Styverns trappor μας οδήγησε στον πάνω δρόμο Stigbergsgatan


Και πέσαμε πάνω στο κολλέγιο Ersta Skondal hogskola και το σχολείο Frans Schartaus


Τα κουκλίστικα ξύλινα σπιτάκια

page7.jpg


Ακριβώς απέναντι η Νορβηγική εκκλησία Den Norske Kirke i Stockholm



Περπατούσαμε με το πάσο μας και αυτό ήταν που μας έκανε να απολαύσουμε αυτή τη διαδρομή μέσα στα στενά αυτής της τόσο όμορφης συνοικίας. Χωρίς άγχος και χωρίς να βιαζόμαστε να προλάβουμε αξιοθέατα, αυτή η βόλτα δεν ήθελα να τελειώσει. Ήξερα ότι άνετα θα δούμε όσα είχα στο πρόγραμμα μέχρι τη δύση του ηλίου γι’ αυτό και αυτή την διαδρομή την κατατάσσω από τις ομορφότερες που έχω κάνει και μάλιστα μέσα σε απόλυτη ηρεμία αφού περπατούσαμε σχεδόν μόνοι μας. Δεν υπήρχε ίχνος τουρίστα πουθενά. Κάτι βεβαία που μου έκανε εντύπωση και διαπίστωνα συνέχεια. Η Στοκχόλμη τελικά δεν έχει τουρισμό?

Από τα ίδια σκαλιά κατεβήκαμε ξανά και συνεχίσαμε επί της Fjallgatan ατενίζοντας και πάλι την άπλετη θέα απέναντί μας.

page8.jpg


Το τέλος της Fjallgatan και η συνέχεια της η Erstagatan



Κι ενώ ήμασταν έτοιμοι να ανέβουμε για έναν καφέ στο γωνιακό Ersta Terrass, είπαμε να συνεχίσουμε τη διαδρομή και να κάνουμε διάλλειμα στην πολυσύχναστη γειτονιά του Sofo. Επόμενο κομμάτι και εύκολο μια μεγάλη ευθεία. Από την οδό Lilla Erstagatan μέχρι την εκκλησία της Σοφίας Sofia kyrka στο μεγάλο πάρκο Vitabergsparken.

Από την Lilla Erstagatan κατεβαίνοντας μερικά σκαλιά το Stig Claessons park
page9.jpg


Η οδός Klippgatan και στο βάθος η Sofia kyrka



Φτάσαμε στην εκκλησία του 1906 που θεωρείται από τις σημαντικότερες στη Σουηδία και ήθελα να δω το εσωτερικό της. Μπήκα λοιπόν ανέμελα μέσα και μέσα είδα έναν ιερέα και ένα φέρετρο! Δεν ξέρω αν θα ακολουθούσε καμιά κηδεία ή αν μου φάνηκε αλλά ένοιωσα άβολα και έφυγα όπως όπως!
page10.jpg


Vitabergsparken


Λίγο πιο κάτω από την εκκλησία, κατεβαίνοντας την Skanegatan στα αριστερά συναντήσαμε την τετράγωνη πλατεία Nytorget. Στην μικρή πλατεία άνθρωποι κάθε ηλικίας αράζανε στα παγκάκια ή έπαιζαν με τα σκυλιά τους. Είναι μια πολύ περιποιημένη πλατεία που όμως από φωτογραφίες που έχω δει σε καλοκαίρι και άνοιξη είναι πολύ πιο γοητευτική και όμορφη με λουλούδια και το σιντριβάνι και με πλήθος κόσμου να ξαπλώνει στο γρασίδι. Στο μέσο της που όπως βλέπετε στη φωτογραφία ήταν καλυμμένο, είναι το μικρό σιντριβάνι που ήταν εκτός λειτουργίας.


Είμαστε στην γειτονιά του Sofo. Το όνομα SoFo είναι ένα λογοπαίγνιο με το Soho, τις συνοικίες του Λονδίνου και του Μανχάταν, και είναι ουσιαστικά μια εφεύρεση των τοπικών επιχειρηματιών οι οποίοι από το 2003 έχουν προσπαθήσει να αλλάξουν το status της περιοχής ως κέντρο δημιουργίας και καινοτομίας στη σουηδική μόδα και τη λιανική πώληση.
Όπως ανέφερα στην αρχή είναι η αγαπημένη περιοχή που προσελκύει τους νέους ανθρώπους! Η γειτονιά του ρετρό και του Vintage και των εναλλακτικών μαγαζιών. Αυτό που διάβασα και μου έκανε εντύπωση είναι πως το όνομα Sofo χρησιμοποιείται κυρίως από τους ανθρώπους στον δημιουργικό τομέα της περιοχής και τους hipsters φυσικά, και όχι τόσο από τους υπόλοιπους κατοίκους της Στοκχόλμης.

Υπήρχε μια σχετική κινητικότητα και κάποια από αυτά τα στέκια είχαν αρκετό κόσμο και επειδή ο καιρός ήταν καλός πολλοί έπιναν τον καφέ ή το κρασάκι τους έξω στον ήλιο σε τραπεζάκια. Εδώ ο καθένας έχει μια γενειάδα και ένα ποδήλατο! Μου φάνηκε πράγματι ενδιαφέρουσα γειτονιά χωρίς να εκστασιαστώ βέβαια. Αλλά μου άρεσε αυτό το διαφορετικό. Οι ειδήμονες του τύπου παγκοσμίως όπως οι Financial Times, η Vogue και άλλα κατατάσσουν το Sofo στους πιο trendy προορισμούς του κόσμου. Υπερβολή ή όχι δεν ξέρω, δεν έκανα και διατριβή στο μέρος οπότε δεν θα φέρω αντιρρήσεις. Εγώ θα πρότεινα όποιος βρεθεί εκεί να το ανακαλύψει μόνος του.

Καλή η θεωρία ρε παιδί μου αλλά να μη το νοιώσουμε στην πράξη? Να μη γευτούμε κι εμείς τίποτα? Ήταν 1 το μεσημέρι και ήταν η καλύτερη στιγμή για ένα διάλλειμα. Στην γωνία της πλατείας Nytorget εντοπίσαμε ένα μαγαζί που μας έκανε πολλά κλικ. Το Urban Deli το οποίο με ξετρέλανε στο εσωτερικό του. Είναι ένα μπακάλικο- ντελικατέσεν με βιολογικά προϊόντα και μεγάλη ποικιλία από φρεσκοφουρνιστά ψωμιά μαζί με μπαρ και εστιατόριο. Ήμασταν διστακτικοί γιατί δεν θέλαμε να μας βγει ο κούκος αηδόνι. Το μαγαζί γεμάτο κόσμο και όπως φάνηκε μόνο ντόπιοι. Έχει διαφορετικά μενού για συγκεκριμένες ώρες για πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό, για Σαβ/κα και κάποια πιάτα ανά ημέρα. Μετά από λίγη αναμονή τελικά καθίσαμε στο μπαρ γιατί έτσι κι αλλιώς ένα μικρό διάλλειμα θέλαμε να κάνουμε. Είχε ωραία πληθωρικά πιάτα ψιλογκουρμέ και με ψαρικά με τιμές από νορμάλ μέχρι τσουχτερές. Εμείς πήραμε ένα ταμπλό για δύο άτομα με εξαιρετικά αλλαντικά με γαρνιτούρα ελιές και κάτι σος με τυριά και ήταν υπέροχα και τα συνοδέψαμε με μπύρα. Μια τέλεια στιγμή στο ιδανικό μέρος! Φτηνό δεν το λες με 450 περίπου κορώνες αλλά τέλος πάντων!
page13.jpg


Αρκετά τεμπελιάσαμε όμως! Ώρα για περπάτημα. Συνεχίζουμε λοιπόν στους δρόμους του Sofo, από την Skanegatan που βρισκόμαστε περνάμε την Sodermannagatan στρίβουμε αριστερά στην Asogatan για να καταλήξουμε στην κεντρική Gotgatan και την πλατεία Medborgarplatsen.

Sodermannagatan
page12.jpg



H οδός Asogatan και η Svenska Naturskyddsforeningen δηλαδή η Σουηδική Εταιρεία για την Προστασία της Φύσης!
page11.jpg


Και φτάσαμε στην Gotgatan, από τους μεγαλύτερους δρόμους στο κέντρο της Στοκχόλμης
page14.jpg


Η πλατεία Medborgarplatsen (πλατεία του Πολίτη) είναι μία από τις μεγαλύτερες πλατείες της Στοκχόλμης. Είναι η πλατεία του λαού στην κυριολεξία αφού χρησιμοποιείται για διαδηλώσεις και γενικότερα είναι η περιοχή της αριστερής εργατικής τάξης. Στην πλατεία κυριαρχεί ο Soder Torn, ο 86 μέτρων πύργος 24 ορόφων με διαμερίσματα και εμπορικά καταστήματα ο οποίος είναι κατασκευής μόλις του 1997. Είναι ένα πολυσύχναστο μέρος που μπορείς μάλιστα να φας και πολύ οικονομικά με 60-70sek από τις καντίνες που βρίσκονται στην πλατεία και σκεφτόμουν τα 450 sek που δώσαμε εμείς. Όμως ντονέρ και γύρο στη Στοκχόλμη? Λίγη αποτοξίνωση δεν βλάπτει!
page15.jpg


*Κοντά στην πλατεία είναι ο σταθμός μετρό Medborgarplatsen της πράσινης γραμμής 17,18,19. Από εδώ φύγαμε για το Globen και μετά για το εντυπωσιακό Skogskyrkogarden! Τι είναι αυτά? Θα αφιερωθεί το επόμενο ξεχωριστό κεφάλαιο για αυτά! Θέλω να παραμείνουμε στο Sodermalm.

Μετά από 2,5 ώρες και ενώ ο ήλιος άρχισε να κατεβαίνει, φτάσαμε στο σταθμό μετρό του Slussen και πάλι. Η πλατεία Ryssgarden μπροστά στο μετρό έχει μια μικρή υπαίθρια αφορά με λουλούδια, φρούτα και λαχανικά και κάποια προσωπικά είδη όπως κασκόλ, γάντια κτλ. Στην μια πλευρά της πλατείας βρίσκονται δύο ιστορικά κτίρια του 17ου αιώνα το Μουσείο της Πόλης της Στοκχόλμης (Stadsmuseet i Stockholm) και το ακίνητο Fengerska huset ( Stockholms sjomanshem το πρώην σπίτι ναυτών Στοκχόλμης).





Η πείνα πάλι έκανε την εμφάνιση της και αυτή τη φορά η επιλογή ήταν street food αλλά κάτι παραδοσιακό σουηδικό! Στην πλατεία υπάρχει μια καντίνα που πουλάει μόνο ψαροσάντουιτς που αποτελεί το αυθεντικό βρώμικο της χώρας. Με ονομασία Nystekt Stromming έχει το πιο οικονομικό σνακ αφού ένα ψωμάκι με φιλέτο ψαριού ,κρεμμύδι και πουρέ πατάτας κοστίζει γύρω στις 60 κορώνες. Έχει διάφορα σάντουιτς αλλά και πιάτα με ψάρι με μικρές παραλλαγές και οι τιμές κυμαίνονται από 60 μέχρι 90sek. Καθίσαμε στα ξύλινα παγκάκια μαζί με άλλους και τα απολαύσαμε κάτω από το ψυχρό αεράκι!Μου άρεσε πολύ ακόμα και του φίλου μου που δεν τρώει ψάρια. Δεν είναι τεράστιο αλλά σίγουρα κόβει την πείνα.

Stockholm - Sweden-460.jpg


Εκεί που καθόμασταν αντικρίζω και κολλάω το βλέμμα μου πάνω στον παλιό ανελκυστήρα Katarinahissen. Δεν ήμουν ευχαριστημένος από τις φωτογραφίες το πρωί με τον εκτυφλωτικό ήλιο. Τώρα ο ήλιος θα βασιλεύει… βλέποντας τον προβληματισμό στο πρόσωπό μου ο φίλος μου με καταλαβαίνει και μου λεει ''σήκω, ξέρω πως θες να ανέβουμε πάλι''! Μα πως με ξέρει καλά αυτό το παιδί. Φυσικά και θέλω!


Ξανά ασανσέρ και τέρμα πάνω από το εστιατόριο Gondolen στην πεζογέφυρα. Πραγματικά η θέα ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή. Η λεγόμενη χρυσή ώρα είχε δημιουργήσει έναν εξαιρετικό φωτισμό στο γύρω τοπίο. Από ψηλά βλέποντας το Slussen μπορείς να καταλάβεις το συνονθύλευμα και το μπέρδεμα. Ένα ζμάρι δρόμων, γεφυρών, κυκλικών κόμβων και υπόγειων διαβάσεων.





Είχε απομείνει πια το ωραιότερο κομμάτι του Sodermalm και ήταν η ιδανική ώρα για να το απολαύσουμε. Το ομορφότερο πανόραμα στο Montelius Vagen . Από το Slussen κινηθήκαμε προς την Hornsgatan. Στα δεξιά βρίσκεται μια καταπληκτική και ατμοσφαιρική γειτονιά με σκαλοπάτια, στενά πλακόστρωτα μονοπάτια, μικρές σιδερένιες γέφυρες που ενώνουν τα ιστορικά κτίρια, παλιά γοητευτικά σπίτια και όλα αυτά οδηγούν στην θέση Montelius Vagen. Ένα μονοπάτι μέσα στο πράσινο που οδηγεί σε ένα μεγάλο μπαλκόνι 500 μέτρων με τη θέα της λίμνης Malaren και της Στοκχόλμης στα καλύτερα της! Η δύση του ηλίου είναι η ωραιότερη ώρα της ημέρας πόσο περισσότερο όταν βρίσκεται σε ένα τόσο ειδυλλιακό μέρος. Οι γραφικοί δρόμοι που περπατήσαμε μέχρι εκεί ήταν οι Pustegrand, Bastugatan, Pryssgrand, Bellmansgatan μέχρι το μονοπάτι Montelius Vagen.

Pustegrand



Brannkyrkagatan, παράλληλη της Bastugatan


Bastugatan




Παράλληλη της Bastugatan τα σκαλιά της Maria Trappgrand


Bastugatan και Maria Trappgrand
page16.jpg


Bastugatan


Bastugatan και Pryssgrand
page17.jpg


Pryssgrand



Bastugatan και Bellmansgatan
page18.jpg


Από αυτό το σημείο ανεβήκαμε στις γέφυρες που ενώνονται με τα κτίρια και τους δρόμους και το όλο σκηνικό έμοιαζε με μεσαιωνικό παραμύθι!
page26.jpg




Συνέχεια και πάλι από την Bastugatan και μετά από λίγο μια πινακίδα οδηγεί δεξιά για το Montelius Vagen

page19.jpg


Η πανοραμική θέα ομολογουμένως είναι εξαιρετική και σαγηνευτική. Η βασίλισσα Στοκχόλμη σε κάθε σημείο της πανέμορφη και ο ορίζοντας εκτυφλωτικός! Απολαύσαμε ανενόχλητοι τη θέα καθώς στο σημείο ήταν μαζί με μας λίγοι ακόμα άνθρωποι και όλοι σουηδοί! Το κρύο δεν ήταν ικανό να μας εμποδίσει να παραμείνουμε σχεδόν 1 ώρα στο σημείο μέχρι να πέσει το σκοτάδι. Ανά λεπτό το σκηνικό γινόταν διαφορετικό και η δύση του ηλίου άλλαζε τα χρώματα. Δεν περιγράφω άλλο!
page20.jpg

page21.jpg






πανοραμα


page22.jpg







Από τον ίδιο δρόμο κατηφορίσαμε προς το Slussen
page23.jpg


Mε το αστικό 3 από Slussen επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο μας. Από τη γειτονιά μας ικανοποιήσαμε την πείνα μας αυτή τη φορά από ένα αραβικής προέλευσης μαγαζί τύπου fast food αλλά όμορφο εσωτερικά σαν ταβέρνακι. Δεν καθίσαμε όμως αλλά πήραμε κάτι σαν πίτσα και την καταβροχθίσαμε στο δωμάτιο.

Η μέρα δεν τελείωσε όμως γιατί ήρθε η νύχτα! Το βράδυ με το μετρό πήγαμε μέχρι την παλιά πόλη. Τη Gamla stan. Η επόμενη ημέρα ήταν αφιερωμένη στην παλιά πόλη όμως ήθελα να δω και την ατμόσφαιρα της τη νύχτα σε μια σπέσιαλ νυχτερινή φωτογράφιση. Όμως την Gamla stan και τη μέρα και τη νύχτα θα της αφιερώσω ένα ολόκληρο κεφάλαιο.

Μετά τη φωτογράφιση λοιπόν είπαμε να πάμε για ένα ποτάκι εκεί στην παλιά πόλη και επιλέξαμε στην τύχη μια ιρλανδική παμπ την oconnells στην Stora Nygatan 21, επειδή παρατηρήσαμε ότι είχε κόσμο. Όντως το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Μια κλασική παμπ με φαγητό, μπύρες νεολαία και ζωντανή μουσική. Υπερβολικά ευγενικό το προσωπικό και πολύ κεφάτο το κλίμα. Ένα ποτήρι κρασί 66sek και μια μπύρα Carlsberg 52sek είναι πολύ φτηνά για Στοκχόλμη. Ήταν μια πολύ επιτυχημένη βραδιά που έκλεισε μια εξαιρετική ημέρα!

Ο πήχης ανέβηκε πολύ ψηλά ήδη από την δεύτερη μέρα!
 
Last edited:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Α! δεν παίζω! με αυτά που μας περιγράφεις και με αυτές τις μοναδικές φωτογραφίες θα με κάνεις να προγραμματίσω ξανά ταξίδι στη Στοκχόλμη!!!
Φίλε είσαι μοναδικός στην περιγραφή και στην ξενάγηση πόλεων. Καλά για τις φωτογραφίες δεν έχω λόγια. Μήπως να το σκεφτόσουν να το δεις επαγγελματικά σαν δημοσιογράφος ταξιδιωτικών ανταποκρίσεων?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom