Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

billgalinos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
πλατφόρμα παίζει να μην έχει γιατί μπορεί να αλλάξει, αυτό που φαίνεται παράξενο είναι που δεν έχει βαγόνι και αριθμό θέσης. Νομίζω ότι ακόμη και τα τοπικά τρένα πρέπει να σου δώσουν θέση.
Βρήκα ένα ακριβώς παρόμοιο.
http://www.abload.de/img/image1tux1.jpg
Σε αυτό που γράφει βαγόνι & Θέση για να κοιτάξω να δω.

Σας Ευχαριστώ καταρχάς.

https://blog.captaintrain.com/wp-content/uploads/2014/07/DB_reservation.png
Βρήκα αυτό. Πολύ χρήσιμο αναφέρει κιολας οτι ειναι χωρις θέση (και τοτε που θα κάτσω :p )
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Το χαρτί που εκτύπωσα έχει μπαρκοντ, ώρα αναχώρησης & άφιξης, τα στοχειά μου και της κάρτας, τον κωδικό της αμαξοστοιχίας, κωδικό εισιτηρίου και τα τελευταια 4 στοιχειά της visa μου.
δεν έχει όμως gleis (πύλη) αναχώρησης ενώ εχει της άφιξης!

Κάτι ακόμα Berlin Hbf είναι ο σταθμός το tief τι είναι; δεν εχω ιδεα απο Γερμανικα
Το tief είναι οι πλατφόρμες που είναι στο κάτω επίπεδο του σταθμού.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σε καποιες διαδρομες που ειχα κανει στην Βαυαρια,παντα μου εκαναν ελεγχο και μου ζητουςαν ΜΟΝΟ την πιςτ.καρτα...ουτε ταυτοτητα/διαβατηριο.Με τα εισιτηρια που ειχα προπληρωσει,εμπαινα κατευθειαν στο βαγονι,2ης θεσης και απλως επιανα μια θεση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Αν ξερει καποιος κανα μαγαζι μπαρ-κλαμπ με ισπανοφωνη (κυριως λατινοαμερικανικη) μουσικη για βραδι (εμ κλαμπ για μερα θα μου πεις; ) ας το καταθεσει εδω. Αλλα να μην γινεται κανας τεκες μετα τις 12 γιατι θα εχω και το μωρο. Ευχαριστω.
 

Marina14

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Το 2009 λίγες ημέρες πριν το ταξίδι που είχα κανονίσει στο Βερολίνο είχαν απειλήσει οι τρομοκράτες ότι θα χτυπήσουν την Γερμανία και μάλιστα ανέβασαν στο internet ένα video που έδειχνε κάποια μέρη της Γερμανίας μεταξύ αυτών και το Βερολίνο.Για να μειώσουμε τις πιθανότητες να πάθουμε κάτι νοικιάσαμε αμάξι.

Τελικά οι τρομοκράτες δεν χτύπησαν ποτέ αλλά μου έριξε μια μπουνιά ενώ περπατούσα ένας σουρωμένος Ρώσος δίμετρος καθώς κάναμε βόλτα δίπλα από τον πύργο Φέρνσετουρμ.

true story

Κατάλαβα τι θελεις να πεις kabamarou ;)
Αποφασισα να παω τελικά. Τωρα το πρόβλημα ειναι οτι ειμαι εντελώς απροετοίμαστη και το ταξίδι ειναι σε δέκα μέρες! Το αυτοκίνητο σας βόλεψε;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
To αυτοκίνητο μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί είχαμε το gps που μας κατεύθυνε αλλά νιώσαμε έτσι και ένα κομμάτι του πολιτισμού των Βερολινέζων που πηγαίνουν με 50 χιλιόμετρα το πολύ στους δρόμους μέσα στην πόλη, 60 στις λεωφόρους και 80 στον περιφερειακό.
Βέβαια υπόψη ότι στο Βερολίνο σχεδόν παντού για να το αφήσεις πρέπει να πληρώσεις(ακόμη και για 3 λεπτά υπάρχει χρέωση) και αν δεν πληρώσεις παραμονεύουν παντού άτομα έτοιμα να σε γράψουν.Το να βρεις πάρκινγκ δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο και ούτε συναντήσαμε και πολύ κίνηση.

Προσωπικά αν πήγαινα πάντως θα απέφευγα μέρη με έντονο συνωστισμό.
 

Marina14

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
To αυτοκίνητο μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί είχαμε το gps που μας κατεύθυνε αλλά νιώσαμε έτσι και ένα κομμάτι του πολιτισμού των Βερολινέζων που πηγαίνουν με 50 χιλιόμετρα το πολύ στους δρόμους μέσα στην πόλη, 60 στις λεωφόρους και 80 στον περιφερειακό.
Βέβαια υπόψη ότι στο Βερολίνο σχεδόν παντού για να το αφήσεις πρέπει να πληρώσεις(ακόμη και για 3 λεπτά υπάρχει χρέωση) και αν δεν πληρώσεις παραμονεύουν παντού άτομα έτοιμα να σε γράψουν.Το να βρεις πάρκινγκ δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο και ούτε συναντήσαμε και πολύ κίνηση.

Προσωπικά αν πήγαινα πάντως θα απέφευγα μέρη με έντονο συνωστισμό.

Ωχ αυτο το τελευταίο γιατί;; Με αγχωσες.. ;-) Δεν ειναι εφικτό να αποφευχθούν τέτοια μέρη.. Πχ Christmas markets..
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα.
Την 7ήμερη κάρτα ΜΜΜ μπορώ να την βρω κάπου μέσα στο αεροδρόμιο Schonefeld?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλησπέρα.
Την 7ήμερη κάρτα ΜΜΜ μπορώ να την βρω κάπου μέσα στο αεροδρόμιο Schonefeld?
Δεν το εχω κανει,αλλα θεωρώ πιθανό,να μπορεις να την αγοράσεις στο μηχάνημα,που ειναι στην αποβάθρα του τρένου,που θα πάρεις να πας στο κέντρο....πρεπει να το εχει σαν επιλογή...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Nαι εμείς τη βγάλαμε μέσα στο αεροδρόμιο Schonefeld. Θα τη βρεις στις πληροφορίες εύκολα.
Εμείς τη βγάλαμε από το αυτόματο μηχάνημα στο σταθμό του S-bahn.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom