Τουρκία Τι θα ήθελα να μου είχαν πει πριν πάω Κωνσταντινούπολη

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Δεν θ΄ασχοληθώ με το ζήτημα του συναλλαγματος, καλύφθηκε σε βαθμό επαρκέστατο. Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα. Εκείνο που δεν είναι καθόλου αυτονόητο είναι η ευκολία κάποιων να προτείνουν ως ασφαλή την κατανάλωση μυδιών απο το δρόμο!! Λες και ξέρουν απο χθες τον πωλητή και τον προμηθευτή του.... Κάποιος που γενικά ξέρει τους κινδύνους που προκύπτουν απο την κατανάλωση ακατάλληλων θαλασσινών ( και μάλιστα μυδιών) απλά γελάει όταν διαβάζει τόσο αφελή σχόλια. Δεν σκέφτεστε όμως οτι μπορεί να παρασύρετε κάποιον άσχετο, άπειρο ή απλά " ριψοκίνδυνο"; Μια φορά την παθαίνεις τη ζημιά...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν θ΄ασχοληθώ με το ζήτημα του συναλλαγματος, καλύφθηκε σε βαθμό επαρκέστατο. Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα. Εκείνο που δεν είναι καθόλου αυτονόητο είναι η ευκολία κάποιων να προτείνουν ως ασφαλή την κατανάλωση μυδιών απο το δρόμο!! Λες και ξέρουν απο χθες τον πωλητή και τον προμηθευτή του.... Κάποιος που γενικά ξέρει τους κινδύνους που προκύπτουν απο την κατανάλωση ακατάλληλων θαλασσινών ( και μάλιστα μυδιών) απλά γελάει όταν διαβάζει τόσο αφελή σχόλια. Δεν σκέφτεστε όμως οτι μπορεί να παρασύρετε κάποιον άσχετο, άπειρο ή απλά " ριψοκίνδυνο"; Μια φορά την παθαίνεις τη ζημιά...
Χτες ρωτησα 2 άτομα απ'τη παρεα μου πληροφορίες για την Πόλη και ανάμεσα στα άλλα μου είπαν και οι δύο προσοχή στο φαγητό από πλανόδιους (όχι για μύδια, γενικά) πήγαν διαφορετική περίοδο και έπαθαν και οι δύο τροφική δηλητηρίαση.. Πρότειναν λοιπόν φαγητό μόνο σε εστιατόρια που φαίνονται καλά και καθαρά.. Ίσως ήταν κακή συμπτωση αλλά κρεατικά και θαλασσινά δε σκοπευω να φαω από πλανόδιους.

Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα για το 3ημερο στην Πόλη, πριν ζητήσω γενική βοήθεια γιαυτό, θέλω τη γνώμη των συμφορουμιτών για τα παλάτια. Ο χρόνος είναι λίγος οπότε θα δούμε μόνο ένα, Top kapi ή Dolmabahce; Από αυτά που έχω διαβάσει/δει/ακούσει κλίνω προς το δεύτερο.
 

darkest

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία-Τανζανία
Χτες ρωτησα 2 άτομα απ'τη παρεα μου πληροφορίες για την Πόλη και ανάμεσα στα άλλα μου είπαν και οι δύο προσοχή στο φαγητό από πλανόδιους (όχι για μύδια, γενικά) πήγαν διαφορετική περίοδο και έπαθαν και οι δύο τροφική δηλητηρίαση.. Πρότειναν λοιπόν φαγητό μόνο σε εστιατόρια που φαίνονται καλά και καθαρά.. Ίσως ήταν κακή συμπτωση αλλά κρεατικά και θαλασσινά δε σκοπευω να φαω από πλανόδιους.

Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα για το 3ημερο στην Πόλη, πριν ζητήσω γενική βοήθεια γιαυτό, θέλω τη γνώμη των συμφορουμιτών για τα παλάτια. Ο χρόνος είναι λίγος οπότε θα δούμε μόνο ένα, Top kapi ή Dolmabahce; Από αυτά που έχω διαβάσει/δει/ακούσει κλείνω προς το δεύτερο.
Καλησπέρα σας και τα δυο είναι πολύ όμορφα για επίσκεψη απλά να τονίσω και να με διορθώσου να κάνω λάθος το Ντολμαμπαχτσέ δεν είναι ορίτζιναλ ανατολίτικου ρυθμού,είναι πιο πολύ σε ευρωπαικό στυλ και δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες.Είναι σίγουρα από τα πιο πολυτελή παλάτια που θα συναντήσετε και κατ'εμέ το έχουν άκρως προσεγμένο μιας και αν δεν απατώμαι εκεί πέθανε ο Κεμάλ Ατατούρκ.Και τα δυο είναι απαράμιλλης ομορφιάς αν έχετε χρόνο μόνο για ένα εγώ ίσως πήγαινα Τοπ Καπί καθότι αρχαιότερο ;) να τονίσω ότι πάλι λέω την προσωπική μου γνώμη έτσι?:cool:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χτες ρωτησα 2 άτομα απ'τη παρεα μου πληροφορίες για την Πόλη και ανάμεσα στα άλλα μου είπαν και οι δύο προσοχή στο φαγητό από πλανόδιους (όχι για μύδια, γενικά) πήγαν διαφορετική περίοδο και έπαθαν και οι δύο τροφική δηλητηρίαση.. Πρότειναν λοιπόν φαγητό μόνο σε εστιατόρια που φαίνονται καλά και καθαρά.. Ίσως ήταν κακή συμπτωση αλλά κρεατικά και θαλασσινά δε σκοπευω να φαω από πλανόδιους.

Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα για το 3ημερο στην Πόλη, πριν ζητήσω γενική βοήθεια γιαυτό, θέλω τη γνώμη των συμφορουμιτών για τα παλάτια. Ο χρόνος είναι λίγος οπότε θα δούμε μόνο ένα, Top kapi ή Dolmabahce; Από αυτά που έχω διαβάσει/δει/ακούσει κλίνω προς το δεύτερο.
Εcho είναι καθαρά θέμα γούστου.Σαφώς το Τοπ καπί έχει μεγαλύτερη ιστορία πλούσιο παρελθον και ίσως περισσότερα πράγματα να δείς και φυσικά υπέροχη θέα.
Προσωπικά όμως μου άρεσε περισσότερο το Dolmabahce.Και οι κήποι του,και οι πύλες μπροστά στον Βόσπορο που φρουρούν οι στρατιώτες και το εσωτερικό του.
Ισως επειδή δεν έχω δει αντίστοιχα παλάτια στην Ευρώπη αλλα το Dolmabahce και η ξενάγηση εκεί μου άρεσε υπερβολικά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευαγγελια said:
+ 1 και απο μένα

Το έχω ξαναγράψει
Το Τοπ Καπι τo θεωρω tourist trap και ιδιαίτερα το χαρεμι
Τσάμπα χρήματα .

Οι κήποι του όμως
μπροστά και κάτω απο το σαράι
( ειδικά καλοκαίρι ) είναι πολυ ωραίοι
Οπως και η θέα απο το εστιατόριο του
Το οποίο είναι ακριβό αλλα σερβίρει υπέροχο φαγητό με θέα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To Dolmabahce είναι πιο όμορφο, πιο καλοδιατηρημένο και σε εξίσου καλό σημείο, αλλά παραμένει ένα παλάτι πολύ παρόμοιο τόσο αρχιτεκτονικά όσο και αισθητικά με τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά της ίδιας περιόδου (19ος αιώνας).

Το παλαιότερο Top Kapi είναι πιο οριεντάλ, δείγμα Οθωμανικής/ανατολίτικης αρχιτεκτονικής (όχι ένα μεγάλο κτίσμα αλλά πολλά διακριτά σε διάταξη), και άρα διαφορετικό. Για το λόγο αυτό, προσωπικά το βρίσκω πιο ενδιαφέρον.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τωρα εγώ ο παραδόπιστος γιατί όταν είχα πάει στο Dolmabahce δεν μου άρεσε και το βρήκα λίγο κακόγουστο; Αν ο ταξιδiώτης μας έχει σκοπό σε μελλοντικά ταξίδια να πάει σε άλλα παλάτια τότε καλύτερα να πάει στο top kapi και ν'αφήσει μελλοντική επίσκεψη σε πιο αυθεντικά παλάτια (βερσαλίες, σόνμπρουν και βέβαια αγία πετρούπολη για να δούν τα ματάκια του όσα παλάτια κι επαύλεις θέλει). Προσωπικά τα έχω κάνει ένα αχταρμά στο κεφάλι μου
επειδή όμως οι εικόνες μου είναι μακρινές καλύτερα εμπιστεύσου τους προλαλήσαντες,
 

samiamidi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη
η κωνσταντινουπολη ειναι μια μεγαλη και πολυβουη πολη οπιος παει εκει πρεπει να ειναι σωστα προετοιμασμενος και να μπορει να προσαρμοστει στον ρυθμο της,εαν τα κανει αυτα τοτε μπορει να την απολαυσει.
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Στην αντιπαράθεση Τοπ Καπί και Ντολμαμπαξέ σας προσθέτω και το Beylerbey στην ασιατική πλευρά κάτω από τη γέφυρα του Βοσπόρου. Πιο φθηνό (20 λίρες) τα μισά από το Ντολμαμπαξε και εξίσου όμορφο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
κοριτσιααα;;(αναφέρομαι στα κορίτσια μιας κ ελπιζω ότι τα αγορια δεν ειχαν το ιδιο πρόβλημα :D) είναι απίστευτα πέφτουλες ή νομίζω;;
δυσανασχέτησα...δεν είμαι κ συνηθισμενη στο να μου φερονται σαν μονικα μπελουτσι :bleh: ποιος το περιμενε ότι θα είμαι κελεπουρι στην Τουρκια;;;:haha:
εκανα μπαμ ότι είμαι τουριστρια!τι να φορεσω την επομενη φορα μιας κ σιγουρα Θεου θελοντος θα υπαρξει κ δευτερη κ τριτη!εκτος από ποντικοπαγίδες και κλειδαριες σε σημαντικα σημεια!
σοβαρα τωρα με χουφτώσανε!δεν μπορουσα να βαλω κ τις φωνες γιατι σιγουρα ο Ερντο θα ζητουσε το λιθοβολισμο μου στην πλατεια Ταξιμ!:shock:
είναι καμια σας που πηγε μονη;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
κοριτσιααα;;(αναφέρομαι στα κορίτσια μιας κ ελπιζω ότι τα αγορια δεν ειχαν το ιδιο πρόβλημα :D) είναι απίστευτα πέφτουλες ή νομίζω;;
δυσανασχέτησα...δεν είμαι κ συνηθισμενη στο να μου φερονται σαν μονικα μπελουτσι :bleh: ποιος το περιμενε ότι θα είμαι κελεπουρι στην Τουρκια;;;:haha:
εκανα μπαμ ότι είμαι τουριστρια!τι να φορεσω την επομενη φορα μιας κ σιγουρα Θεου θελοντος θα υπαρξει κ δευτερη κ τριτη!εκτος από ποντικοπαγίδες και κλειδαριες σε σημαντικα σημεια!
σοβαρα τωρα με χουφτώσανε!δεν μπορουσα να βαλω κ τις φωνες γιατι σιγουρα ο Ερντο θα ζητουσε το λιθοβολισμο μου στην πλατεια Ταξιμ!:shock:
είναι καμια σας που πηγε μονη;
Τους αναστατωσες τους τουρκαλαδες....αλλα μια τσαντια στη κεφαλα του επρεπε να την ειχες δωσει...ναι μερικα κ...λοπαιδα το παιζουν καμακι αλλα ετσι και τους αγριοκοιταξεις μπαινουν στο καβουκι τους,,, αι σιχτιρ νευριασα τωρα... :mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom