Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Ζυριχη "βγαινει" σε τρεις μερες;
Για μένα και μια μέρα ήταν αρκετή. Άντε να θες δυο για να δεις κανένα μουσείο (που εμένα δε με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς), ή για να βολτάρεις με το πάσο σου στη λίμνη και σε κάποιες ομολογουμένως όμορφες γωνιές της πόλης, να πιεις καμιά σοκολάτα ρόφημα (που θα πληρώσεις γύρω στα 7 ευρώ)...αυτά.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αντι για Λιχτενσταιν,θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα μια ημερησια στο Schaufhausen με τους καταρρακτες του Ρηνου και το πανεμορφο χωριο Stein-am-Rhein.Εαν προκυψει χρονος,μπορεις να κανεις μια εκδρομη μισης μερας στο επισης ομορφο Baden με τα διασημα λουτρα.
 
Last edited:
Μηνύματα
49
Likes
96
Καλέ ποιο Liechtenstein και αηδίες; Θα βαρεθείτε! Ούτε οι Ελβετοί δεν πάνε εκεί! Η Ελβετία έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα για να δείτε...Λουκέρνη, κρουαζιέρα στη Vierwaldstättersee ανάμεσα σε εντυπωσιακά βουνά όπου παίρνεις μια πανέμορφη εικόνα από 4 ελβετικά Καντόνια συμπεριλαμβανομένου του Schwyz που είναι η "καρδιά" της Ελβετίας, καταρράκτες Ρήνου, ανάβαση στο όρος Pilatus ή Rigi, κρουαζιέρα στη λίμνη της Ζυρίχης (4 ώρες) και βόλτα στο πανέμορφο Rapperswil και το κάστρο του...Ανεβάζω και φωτογραφίες για να πάρετε μια εικόνα. Οι πρώτες 3 είναι στη Vierwaldstättersee, οι επόμενες 2 στο όρος Pilatus, οι επόμενες 2 στη Λουκέρνη, οι επόμενες 2 στους καταρράκτες του Ρήνου και η τελευταία στο Rapperswil:
_DSC2467.JPG
_DSC2462.JPG
_DSC2481.JPG
_DSC2892.JPG
_DSC2914.JPG
_DSC2816.JPG
_DSC2562.JPG
_DSC2707.JPG
_DSC2750.JPG
IMG_5508.jpg
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Μαλιστα! Χειμαρρωδεις ειστε! Οποτε για τεσσερις νυχτες το σκεφτομαι· δυο στη ζυριχη και δυο σε λουκερνη (και Vierwaldstättersee το οποιο ειναι κοντα της απο ο,τι καταλαβα) και Schaufhausen. Ευχαριστω!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Για τεσσερα "ζυριχατα" βράδια, παραμονης εκει, τι πόλεις-μερη προτεινετε; Η Λουκερνη απο ο,τι ειδα, ενδεικνυται. Κατι αλλο, που να "παλευεται" κατα καποιο τροπο, για ημερησια; Ευχαριστώ!
να πας στους καταρράχτες του Ρηνου, εντυπωσιακοί.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλησπέρα παιδιά...θα βρεθω στην Ζυρίχη για λίγες ώρες τον Δεκέμβριο καθώς θα προσγειωθώ εκεί και θα φύγω γερμανια.Η ερώτηση μου είναι πολύ συγκεκριμένη.Απο που θα προμηθευτώ τις πιο υπέροχες σοκολάτες???/Ευχαριστω!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα παιδιά...θα βρεθω στην Ζυρίχη για λίγες ώρες τον Δεκέμβριο καθώς θα προσγειωθώ εκεί και θα φύγω γερμανια.Η ερώτηση μου είναι πολύ συγκεκριμένη.Απο που θα προμηθευτώ τις πιο υπέροχες σοκολάτες???/Ευχαριστω!!!!
εχει οσες θες στο αεροδρομιο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά...θα βρεθω στην Ζυρίχη για λίγες ώρες τον Δεκέμβριο καθώς θα προσγειωθώ εκεί και θα φύγω γερμανια.Η ερώτηση μου είναι πολύ συγκεκριμένη.Απο που θα προμηθευτώ τις πιο υπέροχες σοκολάτες???/Ευχαριστω!!!!
Αν πετάς με Swiss, από το αεροπλάνο (προσφέρουνε).

Αν θες μεγαλύτερη ποσότητα, όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο, πάνω από το σιδηροδρομικό σταθμό του αεροδρομίου (και δίπλα στο parking, αν κινηθείς οδικώς) έχει ένα mall. Έχει και καταστήματα σοκολάτας, έχει και supermarket. Σε όλα θα βρείς επώνυμες σοκολάτες (αλλά σαν της Swiss δεν έχει...). Αν έχεις αμφιβολίες για τη μάρκα, παίρνεις Lindt.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.Βολευει ακόμα καλύτερα το ότι είναι δίπλα στο αεροδρόμιο.Χίλια ευχαριστώ.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! Πετάω Πέμπτη πρωί για Ζυρίχη όπου και θα μείνω 5 βράδια. Δεν έχω ψάξει καθόλου το τι μπορώ να δω (πέρα από το να διαβάσω αυτό το θεμα) γιατί θα με φιλοξενήσει ένας φίλος και το πρόγραμμα θα το βγάλει αυτός κατά κύριο λόγο. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι για το θέμα των χρημάτων. Είναι προτιμότερο να πάω με cash ευρώ ή να πάρω μόνο τις (χρεωστικες) κάρτες μου; Έχω χρεωστική Visa Πειραιώς και χρεωστική Visa Alpha Bank. Με τις προμήθειες ξέρετε τι παίζει; Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Καλέ πού θα πας με τα ευρώ στην Ελβετία; Το ελβετικό φράγκο χρησιμοποιούν. Με ευρώ μπορείς, ενδεχομένως, να πληρώσεις στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης αλλά μέχρι εκεί. Εκτός αν εννοείς ότι θα πάρεις μαζί σου ευρώ και θα τα ανταλλάξεις μόλις φτάσεις με ελβετικά φράγκα σε κάποιο ανταλλακτήριο συναλλάγματος πληρώνοντας και κάποια (διόλου ευκαταφρόνητη!) προμήθεια. Πάρε ένα ποσό σε μετρητά μαζί σου αλλά θεωρώ ότι θα είναι καλύτερο να βγάλεις χρήματα από τα ΑΤΜ με μία από τις κάρτες σου, εκτός από την κάρτα της Πειραιώς η οποία δε συμφέρει καθόλου διότι έχει προμήθεια περίπου 10-15 ευρώ ανά συναλλαγή ακόμα και για μικροποσά. Για την Alpha Bank δε γνωρίζω αλλά συμφέρουσα είχε αποδειχθεί η κάρτα της Εθνικής με προμήθεια μόνο 1 ή 1,5 ευρώ ανά συναλλαγή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom