Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Φεύγω με έναν φίλο για Κούβα την ερχόμενη Πέμπτη. Έχουμε κλείσει κάζα στην Αβάνα check in 11 Φλεβάρη και check out 17. Από κει κ πέρα όλα είναι ανοιχτά και φλού. Αν μπορεί κάποιος ας μας βοηθήσει ώστε να βγάλουμε ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα εκδρομών. Αναχωρούμε από Αβάνα στις 25 Φλεβάρη. Ένα πρόχειρο σχέδιο στο μυαλό μου έχω ως εξής. 11-17 Αβάνα, 17-18 Βινάλες, 19-20 Cienfuegos, 21-22-23 Trinidad (με μονοήμερη επίσκεψη στη Σαντα Κλάρα και επιστροφή 23-24 Αβάνα και για δύο τελευταίες διανυκτερεύσεις και μπάι μπάι στις 25.
Πως σας φαίνεται;
Όσον αφορά τις μετακινήσεις να κλείσω με viazul ή να βρίσκω ταξιτζήδες από τα σπίτια που θα μένουμε ή από το σταθμό των λεωφορείων;
Για τα υπόλοιπα θέματα πάνω κάτω διάβασα τα προηγούμενα ποστς και κατατοπίστηκα κομματάκι. Επίσης κάπου διάβασα ότι πλέον λειτουργούν και οι κάρτες ανάληψης mastercard. Ισχύει αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Είμαι όλος αυτιά και μάτια σε οποιαδήποτε πληροφορία επιπλέον μου δώσετε. Π.χ πήγαινε εκει γιατί αξίζει ή μην πας εκεί γιατι δεν αξίζει. Να είστε καλά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Στο μεταξύ αυτό το παραμύθι με το πόσο καλός είναι ο καιρός το χειμώνα στην Κούβα έχει παρατρβήξει. Εδώ και ΕΝΑ ΜΗΝΑ κάνει κρύο, βρέχει κάθε μέρα, έχουμε πλημμύρες, κανείς δεν έχει κάνει μπάνιο εδώ και ένα μήνα σερί, κάθε χειμώνα τα ίδια: είναι πολύ πιθανότερο να έχεις συνεχείς μέρες (τα τελευταία χρόνια εβδομάδες) κακού καιρού, κρύου και βροχής το χειμώνα απ' ό,τι οποιαδήποτε άλλη εποχή. Αυτό που λένε οι μπροσούρες "πηγαινετε χειμώνα" με ξεπερνάει. Προχτές πήγα σπίτι κολυμπώντας, πλημμήρυσε η πόλη μέχρι τον αφαλό νερό είχαμε... τέσσερις μέρες σερί αυτό.
http://www.travelstories.gr/community/threads/ΚΟΥΒΑ-ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.24331/#post-229390

Τι ξεθάβει κανείς όταν ψάχνει....:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς αυτό. Δε θα με απέτρεπε ο καιρός από το να κάνω κράτηση για Χριστούγεννα, αλλά όποιος νομίζει ότι σώνει και καλά χειμωνιάτικα θα κάνει μπάνιο, να ξέρει πως δεν έχει καμία εγγύηση. Φέτος η κακοκαιρία ήταν κυριολεκτικά 3 μήνες, τώρα έστρωσε για πρώτη φορά από τις 15/12.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ενώ στο Μεξικό κάναμε μπάνιο!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ακριβώς αυτό. Δε θα με απέτρεπε ο καιρός από το να κάνω κράτηση για Χριστούγεννα, αλλά όποιος νομίζει ότι σώνει και καλά χειμωνιάτικα θα κάνει μπάνιο, να ξέρει πως δεν έχει καμία εγγύηση. Φέτος η κακοκαιρία ήταν κυριολεκτικά 3 μήνες, τώρα έστρωσε για πρώτη φορά από τις 15/12.
Ετσι είναι , περυσι καθησα 3 μηνες Νοεμβριο εως Φεβρουαριο . Οσες φορές πήγα θάλασσα δεν κολυμπησα ! Και τα περισσοτερα βραδυα με ζακετουλα .
Ημουν και νότια, στην Αβάνα ειναι ακομα πιο κρύα ....
 

MichalisAmal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα. Κλείσαμε εισητήρι με την κοπέλα μου 23/4 με επιστροφή 1/05. Δεν μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερη άδεια οπότε θα διαχειριστούμε αυτό το χρονικό διάστημα όσο καλύτερα μπορέσουμε. Διάβασα όλη τη συζήτηση και είναι πολύ διαφωτιστική.
Το πλάνο που έχουμε σκεφτεί είναι το εξής και παίρνει και διορθώσεις:
23-27 Havana (4 νύχτες) με πιθανή εκδρομή Vinales
27-30 Trinidad (3 νύχτες) με εκδρομή El Nicho(αξίζει;) και στάση Cienfuegos πριν φτάσουμε Trinidad
30-01 Havana (1 νύχτα)

Θα ήθελα από μέλη που είναι στην Κούβα κάποιες πληροφορίες καθώς από ότι κατάλαβα πρέπει να έχει πολύυυυ κόσμο αυτή την περίοδο.

1. Υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα διαμονής; καθώς το κανονίσαμε last minute και σήμερα θα ξεκινήσουμε την έρευνα. Θα θέλαμε ιδανικά κάποια καλά casa particulares. Αν έχετε κάτι στο μυαλό σας καλοδεχούμενο!

2. Αυτοκίνητο παίζει να βρούμε για να ταξιδέψουμε από Αβάνα στο Τρινιδάδ και πίσω;
Σε όσα site κοίταξα δεν μου δίνει διαθεσιμότητα.

3. Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα από την εμπειρία σας;

TY
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
1. Ναι υπάρχει. Κλείστε χθες.
2. Λογικό τελευταία στιγμή.
3. Βγάλε μια νύχτα από Τρινιδάδ και βάλτη Βινιάλες.

Περιμένετε και από τους εξπέρ του νησιού να σας απαντήσουν, αλλά κάπως έτσι είναι τα πράγματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
23-27 Havana (4 νύχτες) με πιθανή εκδρομή Vinales
27-30 Trinidad (3 νύχτες) με εκδρομή El Nicho(αξίζει;) και στάση Cienfuegos πριν φτάσουμε Trinidad
30-01 Havana (1 νύχτα)
Kόψε μια νύχτα από το Τρινιδάδ. Βάλτη στο Βινιάλες. Καλό είναι το Νίτσο, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας, έχει πια τόσους τουρίστες που δεν είναι αυτό που ήταν.
1. Υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα διαμονής; καθώς το κανονίσαμε last minute και σήμερα θα ξεκινήσουμε την έρευνα. Θα θέλαμε ιδανικά κάποια καλά casa particulares. Αν έχετε κάτι στο μυαλό σας καλοδεχούμενο!
Μπείτε στο airbnb κι ό,τι βρείτε. Τα πάντα overbooked για τέτοια περίοδο, έρχεται κι η Σανέλ, άστα βράστα.
2. Αυτοκίνητο παίζει να βρούμε για να ταξιδέψουμε από Αβάνα στο Τρινιδάδ και πίσω;
Σε όσα site κοίταξα δεν μου δίνει διαθεσιμότητα.
Ενοικίαση αποκλείεται. Χώρια που σου ζητάνε πια μίνιμουμ 5 μέρες ενοικίαση με τιμές στο Θεό, ζήτησα και προσφορά. Προσφορά δεν υπάρχει, ζήτηση τεράστια.
3. Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα από την εμπειρία σας;
Καλό είναι μωρέ.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα κι από μένα! Μπορώ να πω ότι είμαι αααπειρα ενθουσιασμένη, γιατί έκλεισα τα εισιτήρια μου για Κούβα!! Μέσα από τις συζητήσεις κατάλαβα ότι η Κούβα είναι ο πλέον ασφαλής προορισμός, επομένως αποφάσισα να κάνω το ταξίδι μόνη μου. Ωστόσο, έχω κάποιες (αρκετές) απορίες και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Ταξιδεύω 5-15 Ιουνίου, που σημαίνει ότι έχω 10 βράδια.

α) Σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμά μου κάπως έτσι: 4 βράδια στην Havana με πιθανή μονοήμερη στο Vinales, 2 μέρες - 2 βράδια στο Trinidad, 2 μέρες - 1 βράδυ στο Cienfuegos με τη μία μονοήμερη στη Santa Clara, 2 βράδια - 2 μέρες στο Varadero και πάλι 1 βράδυ στην Havana για να αναχωρήσω την επόμενη.
Ποια είναι η γνώμη σας;


γ) Θεωρείτε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα τα εισιτήρια των λεωφορείων για τις εκεί μετακινήσεις μου ή θα βρω και εκείνη την ώρα;

δ) Εκτός από Vedado που έχω κλείσει για τις άλλες περιοχές που σκέφτομαι να πάω χρειάζεται να κλείσω από τώρα δωμάτιο? Μήπως ξέρετε κανένα καλό casa particular για εκεί?

Αυτά προς το παρόν!!
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Το οποίο Cienfuegos αξίζει πράγματι και για διαμονή, καθώς έχει λίγους τουρίστες, πολύ όμορφα κτίρια και αρχιτεκτονική, κάποια πολύ ιδιαίτερα κτίρια - παλάτια, μια πανέμορφη Μαλεκόν, μια εξίσου όμορφη πλατεία, ένα πεζόδρομο με μαγαζιά, σπάνιο για την Κούβα, ένα πολύ όμορφο ακρωτήριο με βίλες (Punta Gorda), πανέμορφους ανθρώπους (άντρες και γυναίκες με πράσινα μάτια και όχι μόνο) και φτηνό φαγητό κλπ. Π.χ. στο Coppelia φάγαμε παγωτό 3 μπάλες με 2 κουβανέζικα πέσος (7 σεντς του ευρώ), τη στιγμή που στην Αβάνα έκανε 2,60 cuc (ευρώ)[/QUOTE]

Ta pesos - κουπια που τα βρίσκεις ?
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Καλησπέρα κι από μένα! Μπορώ να πω ότι είμαι αααπειρα ενθουσιασμένη, γιατί έκλεισα τα εισιτήρια μου για Κούβα!! Μέσα από τις συζητήσεις κατάλαβα ότι η Κούβα είναι ο πλέον ασφαλής προορισμός, επομένως αποφάσισα να κάνω το ταξίδι μόνη μου. Ωστόσο, έχω κάποιες (αρκετές) απορίες και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Ταξιδεύω 5-15 Ιουνίου, που σημαίνει ότι έχω 10 βράδια.

α) Σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμά μου κάπως έτσι: 4 βράδια στην Havana με πιθανή μονοήμερη στο Vinales, 2 μέρες - 2 βράδια στο Trinidad, 2 μέρες - 1 βράδυ στο Cienfuegos με τη μία μονοήμερη στη Santa Clara, 2 βράδια - 2 μέρες στο Varadero και πάλι 1 βράδυ στην Havana για να αναχωρήσω την επόμενη.
Ποια είναι η γνώμη σας;


γ) Θεωρείτε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα τα εισιτήρια των λεωφορείων για τις εκεί μετακινήσεις μου ή θα βρω και εκείνη την ώρα;

δ) Εκτός από Vedado που έχω κλείσει για τις άλλες περιοχές που σκέφτομαι να πάω χρειάζεται να κλείσω από τώρα δωμάτιο? Μήπως ξέρετε κανένα καλό casa particular για εκεί?

Αυτά προς το παρόν!!
κι εγώ θα πάω Κούβα 27 Ιουλίου για 28 μέρες περίπου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Σιενφουέγος δεν έχει λίγους τουρίστες, τουλάχιστον όχι πια, πήχτρα είναι, όσο και το Τρινιδάδ. Τόσους που σε ακτίνα 100χλμ δεν υπάρχει δωμάτιο διαθέσιμο και πολύς κόσμος μένει ακόμη πιο μακριά για να βρει κατάλοιπο. Τα μεσημέρια πια τα τουριστικά λεωφορεία δε χωράνε στην πλατεία και πλέον τους παραχωρείται και η παραλιακή για παρκάρισμα, έχει έυκολα 20-30 λεωφορεία σε οποιαδήποτε δεδομένη στιγμή.

CUP βρίσκεις στα ανταλλακτήρια, αλλά δεν τα χρειάζεσαι. Αν κάτι πωλείται σε CUP, πληρώνεις σε CUC και σου δίνουν τα ρεστα σε CUP.

Πλέον για πόλεις χωρίς τουρίστες, πλην Ματάνσας, ψάχνει κανείς από ανατολικότερα από το Καμαγουέι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom