Κούβα Συναλλαγές στην Κούβα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πολλοστή φορά προειδοποιώ, μη στηρίζεστε στη χρήση ΑΤΜ στην Κούβα. 2 κάρτες κατάπιαν δυο διαφορετικά μηχανήματα μόνο την τελευταία εβδομάδα. Ειδικά με την "προετοιμασία για την ενοποίηση των δύο νομισμάτων" έχουν αποτρελαθεί τα μηχανήματα, εμένα με κουβανική κάρτα μου έβγαζε άλλα αντ' άλλων σήμερα.
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω με έναν φίλο σε λίγες ημέρες στην Κούβα. Θα πάρουμε σχεδόν όλα τα χρήματα πάνω μας αλλά για καλό και για κακό λέμε να έχουμε και κατιτις σε μια κάρτα. Γνωρίζει κάποιος τα τελευταία νέα από την κατάσταση εκει; Κάπου διάβασα ότι λειτουργούν οι κάρτες ανάληψης visa και mastercard. Ισχύει κάτι τέτοιο; Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι mastercard δουλεύουν σε πολύ λιγότερα ηχανήματα απ' ό,τι οι visa.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Να πω και εγω κάτι , στη Κουβα συμφωνα με υποδειξεις του Γιωργου αποφευγω να σηκωνω χρηματα με κάρτα . Συνηθως παω σε ανταλακτήρια ή πολυτελή ξενοδοχεια (οπου εχει λιγοτερη ουρά )δινω τη κάρτα και μου δίνουν μετρητά .
Το εχω σαν τη καλιτερη λύση .
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Να πω και εγω κάτι , στη Κουβα συμφωνα με υποδειξεις του Γιωργου αποφευγω να σηκωνω χρηματα με κάρτα . Συνηθως παω σε ανταλακτήρια ή πολυτελή ξενοδοχεια (οπου εχει λιγοτερη ουρά )δινω τη κάρτα και μου δίνουν μετρητά .
Το εχω σαν τη καλιτερη λύση .
Εγώ δεν έχω κάρτα βίζα αλλά απλή κάρτα ανάληψης μετρητών που πας στην Ελλάδα στο atm και τραβάς τα χρήματα που θες. Πως γίνεται να δώσω την κάρτα στο ανταλακτήριο και να μου δώσουν χρήματα; Έχουν εκεί κάποιον πιο ασφαλή τρόπο ανάληψης, θέλω να πω γίνεται η ίδια δουλειά π.χ βάζω το πιν μου και τραβάω τα χρήματα; Συγνώμη δεν έχω καταλάβει...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εγώ δεν έχω κάρτα βίζα αλλά απλή κάρτα ανάληψης μετρητών που πας στην Ελλάδα στο atm και τραβάς τα χρήματα που θες. Πως γίνεται να δώσω την κάρτα στο ανταλακτήριο και να μου δώσουν χρήματα; Έχουν εκεί κάποιον πιο ασφαλή τρόπο ανάληψης, θέλω να πω γίνεται η ίδια δουλειά π.χ βάζω το πιν μου και τραβάω τα χρήματα; Συγνώμη δεν έχω καταλάβει...
Εδω και καιρο οι καρτες αναληψης εχουν επανω και τη λεξη Visa ή mastercard σωστα? Λειτουργουν και σαν ¨πιστωτική¨" αρκει να εχεις τα αναλογα χρηματα στο λογαριασμο σου . Στα ξενοδοχεια και στις τραπεζες που παω και αλλαζω ο υπαλληλος δεν βαζει τη καρτα σε μηχανημα ! Κοιταει αν εχω χρηματα ή πιστωση στον υπολογιστη και μου δινει το ποσό .
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εδω και καιρο οι καρτες αναληψης εχουν επανω και τη λεξη Visa ή mastercard σωστα? Λειτουργουν και σαν ¨πιστωτική¨" αρκει να εχεις τα αναλογα χρηματα στο λογαριασμο σου . Στα ξενοδοχεια και στις τραπεζες που παω και αλλαζω ο υπαλληλος δεν βαζει τη καρτα σε μηχανημα ! Κοιταει αν εχω χρηματα ή πιστωση στον υπολογιστη και μου δινει το ποσό .
Χαχα πρώτη φορά το ακούω...Σου δίνει κάποια απόδειξη ή κάποια ενημέρωση στο πόσα χρήματα έχουν μείνει μέσα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Χαχα πρώτη φορά το ακούω...Σου δίνει κάποια απόδειξη ή κάποια ενημέρωση στο πόσα χρήματα έχουν μείνει μέσα;
αποδειξη εννοειται , αλλά για το ποσό που ειναι μέσα δεν θυμαμαι. Εσυ πρεπει να κανεις τα κουμαντα σου και να θυμασαι πόσα χρηματα εχεις
 

Dimaki_tsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα! Σε δυο βδομάδες θα παω στην Κούβα μέσω Μόσχας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Γνωρίζει κάποιος με πόσα χρήματα (μετρητά)μπορώ να εισέλθω στην χώρα και αν πρέπει στο χαρτί που συμπληρώνουμε να γράψω όλο το πόσο που θα έχω μαζι μου; ευχαριστώ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα! Σε δυο βδομάδες θα παω στην Κούβα μέσω Μόσχας για μεγάλο χρονικό διάστημα. Γνωρίζει κάποιος με πόσα χρήματα (μετρητά)μπορώ να εισέλθω στην χώρα και αν πρέπει στο χαρτί που συμπληρώνουμε να γράψω όλο το πόσο που θα έχω μαζι μου; ευχαριστώ!

το θέμα δεν ειναι με πόσα χρήματα θα εισελθεις στη Κουβα , αλλά με πόσα χρήματα θα βγεις απο την Ελλάδα .
Αν δεν αλλαξε κάτι μέχρι προσφατα ηταν 2000 ευρω.
Στη Κουβα δεν θα πολυψαξουν , θυμαμαι κάτι σαν 10000 δολλαρια οτι επιτρεποταν .
Οταν λες μεγαλο χρονικο διαστημα , τι εννοεις ;
 

Dimaki_tsa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
το θέμα δεν ειναι με πόσα χρήματα θα εισελθεις στη Κουβα , αλλά με πόσα χρήματα θα βγεις απο την Ελλάδα .
Αν δεν αλλαξε κάτι μέχρι προσφατα ηταν 2000 ευρω.
Στη Κουβα δεν θα πολυψαξουν , θυμαμαι κάτι σαν 10000 δολλαρια οτι επιτρεποταν .
Οταν λες μεγαλο χρονικο διαστημα , τι εννοεις ;
Από την Ελλάδα εχω φύγει ήδη, δεν ειχα κάποιο πρόβλημα βγαίνοντας. Θα πάω για 3 μήνες περίπου. Στην Μόσχα είναι που σε ρωτάνε πόσα χρήματα έχεις μαζί. Την προηγούμενη φορά που ειχα πάει στην Κούβα δεν ειχα μετρητά μαζί μου και δεν το σκεφτόμουν καν. Όπως προείπατε όμως είναι καλυτερα να έχεις μετρητά επάνω σου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υποθετω γνωριζεις οτι μπορεις να μεινεις Κουβα μεχρι 60 μερες .
Και στις 30 μερες που θα εισαι εκει πρέπει να ανανεωσεις τη βιζα σου για άλλες 30 .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom