Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Φίλοι μου σας ευχαριστω για την ανταποκριση. Λεω να ειναι το ταξιδι 6ημερο (5 νυχτες) , θελω να δω πολλα , Ελβετια δεν εχω παει καθολου, αλλα και Γαλλια στα μερη εκεινα δεν εχω πλησιασει, αλλο το Παρισι 3 φορες εκει φανταζομαι ειναι αλλιως. Βλεπω συμφωνειτε και οι δυο να μεινουμε Montreux, θα αρχισω να κοιταω εκει τιμες, αλλα για τρικλινο εχω υπολογισει εως 150 ευρω για 4αρι (μην γελατε αν ειναι πιο ακριβα εκει, θα δω σιγα σιγα). Κραταω σε α΄φαση τα μερη που μου ειπατε και θα επανελθω να μου "εγκρινετε" το προγραμμα ή να μου προσθεσετε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥ και καλα ταξιδια!!!!
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
αχ επανηλθα πολυ γρηγορα , κοιταξα στο booking και για 5 βραδια θέλω τουλαχιστον χ 200,00 =1000 στο φτηνοτερο για Montreux. θα κοιταξω αλλου λιγο πιο μακρια...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
αχ επανηλθα πολυ γρηγορα , κοιταξα στο booking και για 5 βραδια θέλω τουλαχιστον χ 200,00 =1000 στο φτηνοτερο για Montreux. θα κοιταξω αλλου λιγο πιο μακρια...
Μην κοιτας για 1 ξενοδοχειο ολες τις μερες καλλιτερα 2
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Δεν σκεφτομαστε για swiss pass γιατι ειμαστε 3 ατομα οικογενεια και το κοστος μεγαλο συνολικα. Η γνωμη σας ειναι να κλεισουμε ξενοδοχειο Ελβετια ή να προτιμησουμε να μεινουμε Γαλλια για πιο οικονομικα.
Οικονομικές διακοπές και Ελβετία δεν πάνε μαζί...Απλά! Αυτό το κορυφαίο που μου λένε φίλοι από Αθήνα ότι το μετρό είχε γεμίσει κάποια στιγμή με διαφημίσεις της Swiss είναι ψιλοπαγίδα διότι μπορεί μεν να βρεθεί προσφορά και να πετάξει κάποιος φθηνά αλλά από τη στιγμή που θα πατήσει το πόδι του επί ελβετικού εδάφους και μέσα σε διάστημα ολίγων...ωρών θα έχει πιθανότατα ξοδέψει ποσό μεγαλύτερο του κόστους της ίδιας της πτήσης (!)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δέστε για ξενοδοχειο και στην Anemmasse...στα σύνορα ελβετιας και Γαλλίας
Πολλοί προτιμούν να μένουν εκει μιας και ειναι ούτε 15 λεπτα απο το κεντρο της Γενευης και τα ξενοδοχεια φθηνότερα.
Απο εκει μπορεις να νοικιάσεις και αυτοκίνητο σε πολυ καλυτερες τιμες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπερα φιλοι μου. Σκεφτομαστε να σχεδιασουμε ταξιδι για τον Αυγουστο βεβαια (παντα φροντιζω τουλαχιστον 1 εξαμηνο πριν τα ταξιδια) σε Ελβετια και να παμε και Annecy κλπ. Αεροπορικώς θα πεταξουμε για Γενευη (με bonus & miles Aegean) και απο εκει να νοικιασουμε αυτοκινητο και να γυρισουμε τη λιμνη της Γενευης και λιγο Γαλλια κτλ. Δεν σκεφτομαστε για swiss pass γιατι ειμαστε 3 ατομα οικογενεια και το κοστος μεγαλο συνολικα. Η γνωμη σας ειναι να κλεισουμε ξενοδοχειο Ελβετια ή να προτιμησουμε να μεινουμε Γαλλια για πιο οικονομικα. Λιγο κοιταξα της Γενευης και ειναι οπως του Λονδινου (πανακριβα) αλλα πανω στη λιμνη και λιγο πιο μακρια υπαρχουν πιο οικονομικα. Τι προτεινετε?
Γενεύη πολλά ξενοδοχεία πάνω στη λίμνη είναι πανάκριβα αλλά και super lux. Ρίξε μια ματιά για ξενοδοχεία πάνω από το σιδηροδρομικό σταθμό. Οι τιμές πρέπει να είναι φθηνότερες και δεν είναι απόσταση να περπατήσεις ως τη λίμνη. Από Γενεύη έχει απευθείας τρένα και για Μοντρέ και για τις άλλες μεγάλες πόλεις. Μιας και σχεδιάζετε Αύγουστο, κάπου αρχές Αυγούστου (νομίζω 1/8 αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα) είναι εθνική γιορτή και διοργανώνεται και το Fetes de Geneve. Ψάξ'το για τις ακριβείς ημερομηνίες. Ίσως γι αυτό να είναι και πιο ακριβά τα εισιτήρια. Αν πάτε τελικά εκείνες τις μέρες, μην το χάσετε. Έχει ωραία πυροτεχνήματα και το επόμενο πρωί γίνονται και αεροπορικές επιδείξεις!

Εμείς το 2008 είχαμε μείνει στο Grand Pre, δεν είναι και το καλύτερο ξενοδοχείο που έχω μείνει. Μικρό δωμάτιο, χωρίς θέα και πολύ φτωχό πρωινό. Το 2009 μείναμε στο NH Rex, κάπως παλιό αλλά πολύ καλύτερο από το Grand Pre.
 

sostemas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Σκοπευουμε να κανουμε το εξης του χρόνου τον Απριλιο: Πτηση απο Αθηνα προς Μπεργκαμο με ryanair, ενοικίαση αυτοκινήτου απο εκει και μέσω Κόμο, να βρεθούμε από Λουγκάνο προς όλη την Ελβετια. Ξεκινώντας μάλλον από το δυτικό κομμάτι (μένοντας σε χωριά της Γαλλίας για πιο οικονομικά) και περνώντας κατόπιν προς τη Βέρνη-Λουκέρνη-Ιντερλάκεν-Grindewald, Gruyeres, λίμνη και χωρίο Lungern, κλπ που έχουμε δει σαν τοπ της Ελβετίας. Λογικά σαν πέρασμα και μόνο ίσως δούμε πχ το Zermatt, καθώς δε μας επιτρέπει το κόστος να μένουμε εκεί. Εχουμε πάρα πολλές απορίες από το εαν ειναι καλή αποφαση η ενοικίαση αυτοκινήτου (το επιδιώκουμε καθως μόνο ετσι θα δουμε τα περιχωρα που μας ενδιαφερουν περισσότερο με το χρόνο που εμεις θελουμε) , μέχρι το πόσο ριψοκίνσυνο ειναι να μην κλεισουμε ξενοδοχεια από πριν (γιατι δεν γνωριζουμε πως θα κανουμε το road trip και πόσο θελουμε να μεινουμε στο καθε μερος). Νομιζω οτι για να δουμε τη φυση της Ελβετιας πρεπει να ακολουθουμε τους επαρχιακους δρόμους και οχι της εθνικες οδους αλλά παλι δε ξερω εαν ειναι πολύ επικινδυνο να χαθουμε η οτιδηποτε. Το Budjet δε θελουμε να ειναι πολύ ακριβο αλλά απο ότι εχουμε δει σε ξενοδοχεια (οχι hostel) μετριου ειδους, δεν βρισκουμε για κατω απο 80-100 ευρω σε κομμάτι Ελβετιας.οποτε θα αναγκαζομαστε να βγαινουμε προς τα συνορα πχ Γαλλίας. Μπορουμε όμως να "μπαινοβγαίνουμε" στα συνορα?και ποσο κοστιζει αυτο? Φοβομαστε λίγο να μενουμε σε μεγαλες πολεις καθως αναφερεται συχνα οτι τα παρκινγκ κοστιζουν πολύ και σιγουρα δε θελουμε για μια βδομαδα να πληρωσουμε πανω από 1200 ευρς το ατομο, μαζι το φαγητο, η πτηση, τα ξενοδοχεια και το αμαξι. Μπορει καποιος να μου πει οτι γνωριζει περι του θεματος ή που θα μπορουσα να βρω τετοιες λεπτομερειες? Ευχαριστω πολύ!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλη η σκεψη σου κι ακριβως το ιδιο εχω κανει δυο φορες ,με ενοικιαση αυτοκινητου από Βergamo, για οικονομια αεροπορικων εισιτηρίων ,αλλα και για να εχω την ελευθερια επισκεψης οσων αξιοθεατων εγω εκρινα ότι θελω να δω και φυσικα με τους χρονους και την διαθεση,που εγω ειχα κι όχι καποιο τουριστικο γκρουπ.
Αλλα πριν σου πω οτιδηποτε άλλο η κυριαρχη προτροπη μου είναι ΒΡΕΣ GPS & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.
Μην ξεκινησεις τετοιο ταξιδι με χαρτες και την προοπτικη να ρωτας περαστικους για ποιον δρομο να ακολουθησεις. ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!! απλα δεν γινεται.

Συνεχιζω λεγοντας οτι την πρωτη φορα η ενοικιαση εγινε για 5μερη περιοδεια από Βergamo σε
Italy & Swiss lakes Tour (Como-Mezzola-Lugano-Maggiore-Iseo-Garda) and Verona
http://www.travelstories.gr/community/threads/italy-swiss-lakes-tour-como-mezzola-lugano-maggiore-iseo-garda-and-verona.50613/

και την δευτερη για 8μερη οδηγικη περιοδεια από Βergamo σε Lugano,Zurich,Bern,Lucern,Interlaken,Lauterbrunnen, Schaffhausen & Rhine Falls
Λεπτομερειες προγραμματισμου των ταξιδιων μπορεις να δεις στα
Lucern
http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7.53410/
Bern
http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B7-%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%88%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7.53404/
Interlaken & Lauterbrunnen
http://www.travelstories.gr/community/threads/interlaken-lauterbrunnen-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%B7%CE%BC.52969/
Ιταλο-Ελβετικο ταξιδι με αυτοκινητο και μερικες ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3.52845/#post-603861

Σιγουρα πρεπει εκ των προτερων να προγραμματισεις πολεις διαμονης,αναλογως των ημερων ταξιδιου σου. Παντως κάθε μια από τις παραπανω πολεις μπορεις να τις περιηγηθεις σε ημερησιες εκδρομες,αρα θα πρεπει να υπολογιζεις ημερησια διαμονη στα ξενοδοχεια σας,τα οποια θεωρω οτι ΠΡΕΠΕΙ να εχεις κλεισει προκαταβολικα για να μην εχεις αγχος αργοτερα.
Διαδρομες που περνουν πλαι από λιμνες προτιμωνται κι εννοειται ότι οι στασεις για φωτο πρεπει να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ,γιατι η ομορφια τους είναι ανεπαναληπτη Συγκεκριμμενες διαδρομες δεν μπορω να σου,αν δεν ετοιμασεις το προγραμμα επισκεψης πολεων.
Δεν νομιζω να αξιζει να φευγεις από τους προορισμους σου,για οικονομια διαμονης,που θα χαθει από τις μετακινησεις,αρα απολαυσε το ταξιδι,εστω κι αν κοστισει λιγο παραπανω.Εξαλλου το αξιζετε,ετσι δεν είναι;
Προσεξε (διαβασε σχετικη δημοσιευση μου) το αμαξι,πρει ναχει βινιετα για να κυκλοφορεις στην Ελβετια και ναι θα προσεχεις που παρκαρεις,σε κάθε σημειο της Ελβετιας,γιατι η αστυνομευση είναι αυστηρη.
Πιστευω τα 2400€ είναι λογικα και αρκουν για το ταξιδι σας,αλλα όχι για εστιατορια κλπ.Ολα μετρημενα και οικονομικα,γιατι η Ελβετια δεν είναι πανακριβη,αλλα θελει προσοχη στις αγορες της

Ελπιζω να βοηθησα κι αν χρειαστεις επιπλεον πληροφοριες στην διαθεση σου
 

sostemas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χρηστο σε ευχαριστω πααααρα πολυ για την απαντηση σου. ειναι κατατοπιστικη και θα δω αναλυτικα και ολες τις πληροφοριες που ηδη εχεις αναρτησει γιατι ειναι επισης απιστευτα χρησιμες και απαντουν σε πολλα ερωτηματα μου. οσο διαβαζω θα προκυπτουν κι αλλες αποριες, οποτε θα επανελθω!:bleh:
σιγουρα εχω αποριες σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου που παντα τη φοβομουν σε χρεωσεις που μπορει να μη φταιω και να κληθω να πληρωσω. οσον αφορα το ποσο , εγω υπολογιζω οτι 2400 ειναι ολα μεσα και για τους δυο μας.και το φαγητο. δε θα τρωμε σε ακριβα. αλλα παραπανω δε παιζει να χαλασω.αλλιως παω και μαλδιβες αμα ειναι να δωσω παραπανω! χεχε! και παλι ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου να μου απαντησεις!
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Πήγαμε Ελβετια( Ζυρίχη και Λουκέρνη) τον Μαρτιο κ εχω παθει τη πλακα μου(οτι πληροφορια θελετε με ρωτατε)!!!Ξετρελάθηκα τόσο που θέλω να ξαναπάω Σεπτέμβρη.Απλως αυτή τη φορά θελουμε να πάμε κάπου πιο διαφορετικά.Θέλω να δω την εξοχή στα βουνα με τις αγελαδίτσες κτλ...,να είναι σαν παραμύθι.Καταρχας θα είναι ο καιρός ζεστός αρκετα να πάμε?Για να μπορώ να δω όλο το πράσινο.Επίσης που να πάμε?Που να βρω αυτα τα παραμυθένια μέρη να τρωω όλη μέρα τυρια κ να τρέχω στα λιβάδια????Μη με παρεξηγείσετε αλλα εχει γίνει όνειρο ζωής αλήθεια!Για 4 βράδια υπολογίζω.. θα φτάσουνε?Είδα στο ιντερνετ κατι για murren και interlanken.Να πάμε προς τα εκεί λέτε?Οι άλπεις έχουνε καμια σχέση με αυτα τα μέρη?Επίσης οι ελβετικες άλπεις τον Σεπτεμβρη θα είναι με τετοια τοπια??Ακούγομαι άσχετη αλλα πραγματικα στο διαδικτυο βρίσκω μπερδεμενες πληροφοριες που δε βγαζω άκρη.Παιδια ότι ξέρετε πείτε!!Οοοοοοοτι ξερετε,χρησιμο θα μου φανει.Ευχαριστω πολυ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μπορεις να επικεντρωθεις στην περιοχη της Βερνης.Πανεμορφη πολη η ιδια αποτελει ιδανικη βαση για εξορμησεις προς Thun,Murren, Interlaken,Soloturn...Ολες αυτες οι πολεις ειναι διπλα σε λιμνες και ποταμια,ιδανικο σκηνικο.Μεχρι και Neuchatel μπορεις να πας στις οχθες της ομωνυμης λιμνης.
ΥΓ. Παντως τα ενδιαφεροντα σου οπως γλαφυρα τα περιεγραψες παραπεμπουν στη Βαυαρια.Δεν θελω να σε μπερδεψω αλλα αν δεν εχεις παει,σκεψου το.Ειναι και πιο φθηνα:)
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Οοοοοχιιιιι μη μου το κανεις αυτο greco.Τα ειχα πλασει μια χαρα στο μυαλο μου για Ελβετια!Αρκει να σου πω οτι θα μπορουσα να μείνω εκει.Το σκέφτομαι να παω για δυο χρονια να σου πω την αλήθεια..Να κοιτάξω για Βαυαρία λες?Κάτι συγκεκριμένο?Πάντως δε θα προτιμουσα να μείνω Βέρνη αλλα σε κάποιο χωριό κ ισως να παω μια ημερησια Βέρνη.Μια φορα ένας Ελβετός μου είχε πει οταν σχεδιαζα το ταξιδι για Ζυριχη να παω απο εκει interlanken και μετα θα μπορουσα να περασω και Λιχτενσταιν.Εχεις καποια γνωμη γι αυτο?Ή καποιος άλλος????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom