Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

voula

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Ετοιμαζόμαστε και σε μια εβδομάδα ξεκινάμε οικογενειακό ταξιδάκι σε Bergamo, Milano, Lake Como. Θα ήθελα γνώμες όσο αφορά την λίμνη Κόμο, η βάση μας θα είναι το Bergamo και λέμε να αφιερώσουμε 1 με 2 μέρες στη Λίμνη, το θέμα είναι να πάμε μήπως μόνο στο Κόμο που είναι και πιο μεγάλο και θα βρούμε και κανένα καφέ και εστιατόριο ανοιχτό, και να απορρίψουμε το Bellagio και τα υπόλοιπα χωριά γιατί ίσως αυτή την εποχή (Φεβρουάριος), θα είναι τα ΠΑΝΤΑ;;;;Κλειστά;;;; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο κοντά στο Bergamo;; (εκτος από Μιλάνο και μεγάλη πόλη γενικά). Με αυτοκίνητο θα είμαστε. Ευχαριστώ!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ετοιμαζόμαστε και σε μια εβδομάδα ξεκινάμε οικογενειακό ταξιδάκι σε Bergamo, Milano, Lake Como. Θα ήθελα γνώμες όσο αφορά την λίμνη Κόμο, η βάση μας θα είναι το Bergamo και λέμε να αφιερώσουμε 1 με 2 μέρες στη Λίμνη, το θέμα είναι να πάμε μήπως μόνο στο Κόμο που είναι και πιο μεγάλο και θα βρούμε και κανένα καφέ και εστιατόριο ανοιχτό, και να απορρίψουμε το Bellagio και τα υπόλοιπα χωριά γιατί ίσως αυτή την εποχή (Φεβρουάριος), θα είναι τα ΠΑΝΤΑ;;;;Κλειστά;;;; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο κοντά στο Bergamo;; (εκτος από Μιλάνο και μεγάλη πόλη γενικά). Με αυτοκίνητο θα είμαστε. Ευχαριστώ!!
Κρεμονα!
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Είχα κάνει πριν 6 χρόνια περίπου το ίδιο ταξίδι. Άφιξη malpensa, διαμονή δύο ημερών bergamo και άλλες δύο lecco. Bellagio και varenna ήταν πολύ πιο ακριβά και έμεινα σε ένα λιγότερο δημοφιλή χωριό της λίμνης. Εννοείται πως δε γίνεται να πας εκεί σαν προορισμό και να μην πας σε αυτά τα δύο χωριά. Εγώ έκανα και μια βόλτα σφηνακι (απόσταση κάνα δίωρο αν θυμάμαι καλά), στην Ελβετία στο st moritz. Πολύ ωραία είναι γενικώς. Και το bergamo είναι ωραίο. Να περάσετε καλά
 

voula

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Σας ευχαριστώ, και εγω στα παραλιμνια χωρια θελω περισσοτερο να πάω, απλα θα έχουμε και το 5χρονών παιδί μας και εχω μια αγωνία αν θα βρούμε τίποτα εκει για φαγητό κ.τ.λ σας ευχαριστώ κ παλι, μπορεί να μην γράφω συχνά εδώ αλλά όταν ειναι να παω κάπου "καταπινω" όλα τα σχετικά με τον προορισμό που θέλω!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αυτο που θα πρεπει να εχεις κατα νου ειναι οτι μεσημεριανο σερβιρουν εως στις 2 περιπου και βραδινο απο 6 εως 9και μιση το αργοτερο στα περισσοτερα μερη.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εμείς πήγαμε Απρίλιο και στο Bellagio υπήρχαν πολλα κλειστά μαγαζιά. Φάγαμε σε αυτό το εστιατόριο http://www.lafontanabellagio.com/?page_id=2. Τα ωράρια σερβιρίσματος ειναι πολυ συγκεκριμένα παντού, με εξαίρεση κάποια fast food στο Menaggio.
Καλύτερα να μείνετε Κομο και να κάνετε τις βόλτες στα χωριά, με το αμάξι. Το χειμώνα αλλάζουν και τα δρομολόγια με τα φέρρυ.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπερα, καταληξαμε να παμε Λιμνη Κομο το Πασχα για 4 μερες (6-9/4) και χρειαζομαστε βοηθεια σχετικα με το ποια μερη να δουμε. Θα φτασουμε αεροπορικως Μιλανο, αλλα αυτο δε θελουμε να το δουμε, καθως εχουμε ξαναπαει. Οποτε θα φυγουμε κατευθειαν για Λιμνη Κομο (με νοικιασμενο αμαξι). Θα μενουμε κατα πασα πιθανοτητα στην ομωνυμη κωμοπολη Κομο. Απο κει ως αφετηρια μας θα θελαμε καθε μερα να πηγαινουμε σε ομορφα γραφικα μερη (κωμοπολεις, μικρες πολεις, χωριουδακια γραφικα). Δεν εχουμε ιδεα ομως πού να παμε και ποια μερη ειναι σχετικα κοντα στο Κομο που να αξιζουν ιδιαιτερα. Ξερουμε μονο το Bellagio και τις βιλες της Λιμνης Κομο, που αξιζουν για βολτα. Θα θελαμε ομως να μας προτεινει οποιος ξερει και ομορφες διαδρομες τυπου road trip, οχι ομως να ξεφευγουμε πανω απο 2-2,5 ωρες στο πηγαινε (δλδ οχι πανω απο 4 ωρες αλε ρετουρ τη μερα). Η φιλη μου εχει παει ηδη Λουγκανο οποτε δεν ξερω αν θα θελει να παμε προς τα εκει. Καποια ιδεα? Δεν εχουμε θεμα καθε μερα να κανουμε διαδρομες με πολλα μερη, και ενα δυο ωραια τη μερα αρκει, οσο μικρα και αν ειναι, αρκει να ειναι ομορφα και να μην ειναι πολυ μακρια. Επισης, αν ξερει καποιος για την κατασταση των δρομων και τι παιζει με βενζιναδικα κλπ σε επαρχιακα μερη οπως αυτα θα ημουν ευγνωμων. Εχουμε και μια φοβια μην ξεμεινουμε απο βενζινη και δεν εχει βενζιναδικο ουτε για δειγμα (το εχουμε παθει και αρα μαθει). Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Εριξα μια ματια σ αυτα που εχουν γραφτει αλλα ψιλομπερδευτηκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom