ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Εγώ θα προτιμούσα την περιοχή του Hotel 373. Ήτανε πιο ζωντανή περιοχή απ' ότι αυτή κοντά στο Central Park.
Όσο για το πρωινό, εφόσον σου το δίνουν στην προσφορά του ξενοδοχείου, πάρε το. Αλλά μην πληρώσεις πολλά παραπάνω. Εμείς πρωινό τρώγαμε κάθε μέρα έξω. Το πιο ακριβό πρωινό μας ήταν σε μία γαλλική αλυσίδα που σου έφερναν καλάθι με διαφόρων ειδών ψωμιά, μαρμελάδες και βούτυρα βιολογικά και πληρώναμε 20€/άτομο. Σε άλλα μέρη πληρώναμε πολύ λιγότερα. Φαντάσου ότι, λόγω του τρόπου ζωής του και των συνηθειών τους, το πρωινό βρίσκεται σε μεγάλη προσφορά και συνεπώς υπάρχουν πολλές επιλογές. Ξανατρώγαμε άλλη μια φορά το βράδυ και ίσως ενδιάμεσα κανένα γλυκάκι.
Αυτά εσείς θα τα δείτε......τι σας αρέσει, ποιες οι συνήθειές σας κ.λ.π. ....
Καταλαβα.. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Καναμε κρατηση και στα 2 και βλεπουμε.

289 και σημερα. :xalara: :haha::haha:
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Υπαρχει μια ασυνενοησια γενικα με το ξενοδοχειο αυτο οποτε δεν εχω κανει ακομη κρατηση. Εκανα ομως σε αυτο εδω https://www.booking.com/hotel/us/th...E;sid=b09ed57248f970f0636db96c09230249;dcid=2 η τοποθεσια καλη;
Εχω κατεβασει μια εφαρμογη με το μετρο της ΝΥ αλλα δεν εχω καταλαβει και πολλα για να 'μαι ειλικρινης (γιατι να μην ειναι ολα τα μετρο ομορφα και τακτοποιημενα οπως του Παρισιου; :p ) Γενικα μεχρι να καταληξουμε 100% πιστευω πως θα εχω κανει και θα εχω ακυρωσει καμια 200αρια κρατησεις αν συνεχισω ετσι :p
Εγώ θα σου πρότεινα να έκλεινες ένα ξενοδοχείο κοντα στην 42nd street όπου είσαι αρκετά κοντά στην πλειονότητα των μερών που θα επισκεφτείς.Επίσης δε θα ήθελες να μπαίνεις καθημερινά στο μετρό..Έχει μια βδομάδα που γυρίσαμε και μπορώ να σου πω πως ακόμη μου έρχονται οι μυρωδιές του(ούρα,μούχλα,κτλ).Να ψάχνεις τα ξενοδοχεία από booking,hotels.com,airtickets κ.α και ύστερα να μπαίνεις στο site τους γιατί συνήθως είναι πιο φθηνά.Το δικό μας δεν το είχε το booking για να καταλάβεις,το είχα βρει απο airtickets.http://www.yotel.com/en
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Εγώ θα σου πρότεινα να έκλεινες ένα ξενοδοχείο κοντα στην 42nd street όπου είσαι αρκετά κοντά στην πλειονότητα των μερών που θα επισκεφτείς.Επίσης δε θα ήθελες να μπαίνεις καθημερινά στο μετρό..Έχει μια βδομάδα που γυρίσαμε και μπορώ να σου πω πως ακόμη μου έρχονται οι μυρωδιές του(ούρα,μούχλα,κτλ).Να ψάχνεις τα ξενοδοχεία από booking,hotels.com,airtickets κ.α και ύστερα να μπαίνεις στο site τους γιατί συνήθως είναι πιο φθηνά.Το δικό μας δεν το είχε το booking για να καταλάβεις,το είχα βρει απο airtickets.http://www.yotel.com/en
Το Yotel δεν ειναι που εχει υπαλληλο-ρομποτ;; Ουαου. Αρχικα ξεκινησα να ψαχνω μεσω momondo, συνεχισα κυριως Booking και απο εκει οσα μου αρεσαν εψαξα τις σελιδες τους και τους εστειλα μειλ. Περιμενω τιμη και απο το Evelyn που μ ειπε μια κοπελα παραπανω..
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Το Yotel δεν ειναι που εχει υπαλληλο-ρομποτ;; Ουαου. Αρχικα ξεκινησα να ψαχνω μεσω momondo, συνεχισα κυριως Booking και απο εκει οσα μου αρεσαν εψαξα τις σελιδες τους και τους εστειλα μειλ. Περιμενω τιμη και απο το Evelyn που μ ειπε μια κοπελα παραπανω..
Δεν είναι υπάλληλος..αλλά ρομπότ που σου αποθηκεύει τις βαλίτσες αν πας πιο νωρίς απο τις 15:00..Κάνεις check-in μόνος..Ωραία εμπειρία ήταν λίγο high-tech.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Και εγώ λέω να κλείσεις κάπου εκεί στην 42nd street καλύτερα. Εμείς μείναμε στο Hampton Inn south,με πρωινό το οποίο είχε τα πάντα. O καφές τους δεν ήταν και ο καλύτερος βέβαια αλλα αν έχεις τα Starbucks δίπλα σου,δεν τίθεται θεμα! Μείναμε πολυ ικανοποιημένες. Δεν λέω,αξίζει να τρως το αμερικανικό πρωινό έξω σε κάποιο μαγαζί αλλα μην ξεχνάμε οτι ειναι αρκετά ακριβά. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις πολλά χρήματα,καλύτερα να προτιμήσεις πρωινό στο ξενοδοχείο. Επίσης ναι,το μετρο της Νέας Υόρκης δεν ειναι και το καθαρότερο του κόσμου,αλλα δεν γίνεται να μην το χρησιμοποιήσεις. Μετά απο λίγες μέρες,δεν θα μπορείς να περπατάς μεγάλες αποστάσεις. Απλά να έχεις μαζί σου υγρά μανταλάκια να καθαρίζεις τα χέρια σου :p
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Η upper west side πώς σας φαινεται για διαμονη; Εχω βρει αυτο εδω το ξενοδοχειο αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μεινει ή να προτεινει τη συγκεκριμενη περιοχη οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει.. http://www.booking.com/hotel/us/bel...e0f3bc93a3014X5;type=total;ucfs=1&#map_closed
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Κλείσει το 373 είναι καλύτερη η περιοχή πιο βολικό το μετρό και όσο αναφορά το πρωινό αν δεν πληρώσεις κάτι έξτρα πάρε το έστω κάτι να σου σπάσει την πείνα και λίγο καφέ να ανοίξει το μάτι θα έχει, μετά θα βρεις κάτι εκτός να φας ξανά έτσι και αλλιώς.
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Η upper west side πώς σας φαινεται για διαμονη; Εχω βρει αυτο εδω το ξενοδοχειο αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μεινει ή να προτεινει τη συγκεκριμενη περιοχη οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει.. http://www.booking.com/hotel/us/belleclaire.el.html?label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQTIAQTYAQPoAQE;sid=d7fd13c58c9c516beaa22d3cdcda4bce;dcid=1;checkin=2016-11-20;checkout=2016-11-28;dist=0;group_adults=2;highlighted_facilites=96;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=cec27767a0972b6d39c04c550f2e0f3bc93a3014X5;type=total;ucfs=1&#map_closed
Εγω θα σου προτεινα μιας και εχεις πολυ καιρο ακομα μπροστα σου να ετοιμασεις ενα προγραμμα για να δεις σε ποιες περιοχες ειναι τα μερη που θελεις να επισκεφτεις.Υστερα να δεις για ξενοδοχειο που να ειναι σχετικα προσβασιμο μιας και εχεις πολυ καιρο μπροστα σου.Απο upper side μονο τα μουσεια φυσικης ιστοριας,Guggenheim και το ΜΕΤ ειναι κοντα επισης λιγο που περπατησα εκει δεν εχει μεγαλη αφθονια μαγαζιων.Κατι τελευταιο,ειχα κλεισει εγω το ταξιδι μου τελος Οκτωβρη και πετουσα 20 Ιανουαριου,δε μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολα περασαν οι ημερες..Σε λυπαμαι,ειναι λες και περιμενεις να τελειωσει η θητεια σου..!
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Εγω θα σου προτεινα μιας και εχεις πολυ καιρο ακομα μπροστα σου να ετοιμασεις ενα προγραμμα για να δεις σε ποιες περιοχες ειναι τα μερη που θελεις να επισκεφτεις.Υστερα να δεις για ξενοδοχειο που να ειναι σχετικα προσβασιμο μιας και εχεις πολυ καιρο μπροστα σου.Απο upper side μονο τα μουσεια φυσικης ιστοριας,Guggenheim και το ΜΕΤ ειναι κοντα επισης λιγο που περπατησα εκει δεν εχει μεγαλη αφθονια μαγαζιων.Κατι τελευταιο,ειχα κλεισει εγω το ταξιδι μου τελος Οκτωβρη και πετουσα 20 Ιανουαριου,δε μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολα περασαν οι ημερες..Σε λυπαμαι,ειναι λες και περιμενεις να τελειωσει η θητεια σου..!
Εμενα μου λες; Ηδη μετραω αντιστροφα :p ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παντως, το εχω κλεισει το 373 αλλα μπαινω που και που στη Booking μηπως και βρω καμια προσφορα. Παντως ακομα και τωρα, 9 μηνες πριν, εχει μεγαλη πληροτητα στα ξενοδοχεια , ισως φταιει και η περιοδος που θα παμε, δε ξερω...
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Η upper west side πώς σας φαινεται για διαμονη; Εχω βρει αυτο εδω το ξενοδοχειο αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μεινει ή να προτεινει τη συγκεκριμενη περιοχη οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει.. http://www.booking.com/hotel/us/belleclaire.el.html?label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQTIAQTYAQPoAQE;sid=d7fd13c58c9c516beaa22d3cdcda4bce;dcid=1;checkin=2016-11-20;checkout=2016-11-28;dist=0;group_adults=2;highlighted_facilites=96;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=cec27767a0972b6d39c04c550f2e0f3bc93a3014X5;type=total;ucfs=1&#map_closed
Εκεί είναι τα old money όπως λένε εδώ η νεοϋορκέζοι:) ωραία περιοχή να ζεις αδιάφορη σαν τουρίστας..έχει κοντά τρένο αν σε συμφέρει πάρα πολύ οικονομικά μπορείς να μείνεις απλά να έχεις υπόψη σου ότι θα πρέπει να μετακίνησε αποκλειστικά με τρένο η ταξί..
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Μια ερωτηση που λογικα εχει ηδη απαντηθει, οποτε συγχρεστε με προκαταβολικα...

Εχω κλεισει την διαμονη μου στην Νεα Υορκη μεσω booking και χρησιμοποιωντας μια pre paid καρτα της mastercard (Τραπεζα Πειραιως) για την κρατηση. Να σημειωσω πως δεν εχω πληρωσει τιποτα και οτι η κρατηση δινει την δυνατοτητα να πληρωσω εκει με το τελος της διαμονης.

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το πως θα γινει τελικα η χρεωση της καρτας μου στο τελος. Θελω να πω, εαν τελικα επιλεξω να πληρωσω με την καρτα αυτη, θα υπαρξουν επιπλεον εξοδα προμηθειας απο την δολλαριοποιηση του ποσου της κρατησης? Η κρατηση στο booking εγινε με βαση τα ευρω, αλλα στην ολοκληρωση μου εμφανισε το ποσο στην αντιστοιχια του δολλαριου.

Αυτο που δεν θελω, ειναι να μαθω οτι αν τελικα πληρωσω με την καρτα αυτη, τοτε περαν του συμφωνηθεντος με την κρατηση ποσου (το οποιο προφανως ειναι ευκαταφρονητο μιας και ειναι για 10 μερες διαμονη), θα πρεπει να πληρωσω κατι παραπανω ως προμηθεια για την μετατροπη των ευρω σε δολλαρια.

Εαν μου απαντουσατε σε αυτο θα το εκτιμουσα.

Και επι τι ευκαιρια κατι γενικοτερο για τις καρτες. Βλεπω ολοι να προτεινουν να κανουμε τις αγορες με την χρηση πιστωτικης (pre paid) , και αναρωτιεμαι, δεχονται ολοι τοσο ευκολα καρτες οι οποιες εχουν λογαριασμους σε ευρω? Και αν ναι, αντιστοιχα οπως στην βασικη μου ερωτηση, με καθε αγορα, δεν παιρνουν καποια προμηθεια για την μετατροπη των ευρω σε δολλαρια?

Σας ευχαριστω πολυ.
 
Last edited:

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
οχι δεν θα σε χρεωσουν παραπανω για την μετατροπη απο ευρω σε δολαριο. εσυ θα πληρωσεις το ποσο που σου εβγαλε σε δολαρια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom