Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Παιδιά για ένα τετραήμερο Ρόδο μέσα φθινοπώρου (δλδ όχι μπάνια), θα προτείνατε διανυκτέρευση σε κάποιο άλλο μέρος εκτός της πόλης της Ρόδου? Πχ Λίνδος? Η μόνο ημερησία εξόρμηση καλύτερα και διανυκτέρευση στην πόλη?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για μέσα φθινοπώρου (υποψιάζομαι φαντάζομαι κάπου στην 28η Οκτωβρίου ε?) δεν το συζητώ μέσα στην πόλη...θα απολαύσετε την πόλη της Ρόδου πραγματικά σε πολύ καλή εποχή, και τα απίστευτα αξιοθέατά της θα επισκεφθείτε, και τις βόλτες σας γενικά θα κάνετε. Επίσης θα μπορούσατε να μείνετε και προς την περιοχή της Ιξιάς/Ιαλυσου που είναι επίσης πολύ κοντά στην πόλη. Πάντως να πάτε οπωσδήποτε και μέχρι τη Λίνδο μια βόλτα. Αξίζει πραγματικά και μάλιστα θα την περπατήσετε επίσης ευχάριστα και χωρίς ζέστη (το καλοκαίρι στη Λίνδο πιάνει απίστευτη ζέστη). Και ένα μικρο tip: Πάρτε μαζί και το μαγιό σας . Τα νερά στη Ρόδο είναι ζεστά μέχρι και αρχές Νοεμβρίου(εάν δεν προκύψει κάτι ακραίο καιρικά), επομένως μην αποκλείεται το ενδεχόμενο μιας βουτιάς και τότε
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Λιγο πριν την 28η ναι! Καλα η ημερισια σε Λινδο ειναι σιγουρη.Απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει να μεινουμε και βραδυ. Κατα τα αλλα τις υπολοιπες μερες θα μεινουμε στην πολη ή τελοσπαντων κοντα στη πολη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Λιγο πριν την 28η ναι! Καλα η ημερισια σε Λινδο ειναι σιγουρη.Απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει να μεινουμε και βραδυ. Κατα τα αλλα τις υπολοιπες μερες θα μεινουμε στην πολη ή τελοσπαντων κοντα στη πολη.
Η αλήθεια είναι πως για 4 ημέρες, ίσως να ήταν κάπως κουραστική η αλλαγή ξενοδοχείου για ένα βράδυ. Από την άλλη όμως η Λίνδος είναι πραγματικά πολύ γραφική και ατμοσφαιρική και διαθέτει μερικά από τα πιο ατμοσφαιρικά (αν και αρκετά ακριβά) ξενοδοχεία του νησιού. Ίσως μόνο εάν μείνεις και βράδυ, συνειδητοποιείς πραγματικά την ομορφιά αυτού του μέρους. Επιπλέον, ο Οκτώβριος είναι γενικά ένας πολύ γλυκός μήνας και για τη Λίνδο. Και πολύ κόσμο δεν έχει, και τα χρώματά της είναι ακόμα πιο ωραία. Ίσως μόνο λίγα μαγαζιά να έχουν κλείσει, αλλά και πάλι το μέρος δεν είναι έρημο αυτή την εποχή, δεδομένου ότι πολλά groups ξένων τουριστών έρχονται για τον αρχαιολογικό χώρο και την ακρόπολη. Σε τελική ανάλυση αυτό που ίσως εγώ να έκανα στη θέση σου θα ήταν το εξής: Θα κοίταζα λίγο τον καιρό που αναμένεται στην περιοχή 1 βδομάδα με 5 ημέρες πριν πάω στο νησί (ούτως ή άλλως τον Οκτώβριο πάντα βρίσκεις κατάλυμα, δεν χρειάζεται να τρέχεις να κλείσεις ένα μήνα νωρίτερα). Εάν αναμένεται γλυκός (χωρίς βροχές και καταιγίδες), τότε θα έκλεινα και διαμονή στη Λίνδο. Εξάλλου η Λίνδος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως βάση για εξερεύνηση στο νότιο κομμάτι της Ρόδου.
Μια ερώτηση ακόμα: Έχετε ξαναπάει Ρόδο? Το ρωτάω, γιατί σε περίπτωση που έχετε ξαναπάει και έχετε δει ήδη π.χ. την πόλη, και παράλληλα ο καιρός είναι ακόμα γλυκός, σε αυτή ίσως την περίπτωση, θα σας πρότεινα ακόμα και το να μείνετε όλες τις ημέρες στη Λίνδο!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
καλησπέρα, σκέφτομαι την αλλη βδομαδα να πάω ενα 3μερο Ρόδο, αξίζει αυτή την εποχή. έχετε να μου προτείνετε διαμονή (στην Μεσαιωνική πόλη κανένα κατάλυμα εποχής οικονομικό), περιοχή και δραστηριοτητες βολτες, εστιατορια, νυχτερινή ζωή) ? έχω να πάω απο την 5ημερη του σχολείου όπου είχα ερωτευτεί το νησί αλλά μετά απο 17 χρόνια δεν θυμάμαι και πολλά.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Νυχτερινή ζωή καλή, υπάρχει χρήμα από τη σεζόν και ο κόσμος βγαίνει, να πας στα μπαράκια της παλιάς πόλης.
Δραστηριότητες και βόλτες εξαρτώνται καθαρά από το αν πετύχεις λιακάδα ή τροπικές καταιγίδες :D
Από διαμονή δεν έχω ιδέα, μιας και νοίκιαζα σπίτι εκεί, αλλά θα βρεις πολύ καλές τιμές αυτή την εποχή νομίζω.
Αν έχει καλό καιρό, νοικιάστε αυτοκίνητο, περάστε από τη βίλα του Μουσολίνι μετά την Αρχίπολη, και πηγαίνετε για ντόπιο αρνίσιο παϊδάκι στην Έμπωνα. Μια ενδιαφέρουσα ημερήσια εκδρομή.
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
καλησπέρα, σκέφτομαι την αλλη βδομαδα να πάω ενα 3μερο Ρόδο, αξίζει αυτή την εποχή. έχετε να μου προτείνετε διαμονή (στην Μεσαιωνική πόλη κανένα κατάλυμα εποχής οικονομικό), περιοχή και δραστηριοτητες βολτες, εστιατορια, νυχτερινή ζωή) ? έχω να πάω απο την 5ημερη του σχολείου όπου είχα ερωτευτεί το νησί αλλά μετά απο 17 χρόνια δεν θυμάμαι και πολλά.
Στην Παλιά Πόλη δύσκολα θα βρεις κάποιο κατάλυμα ανοικτό τέτοια εποχή αλλά και να βρεις θα είναι λίγο ερημιά, οπότε θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις κάποια μικρά κι απλά ξενοδοχεία στο κέντρο της πόλης που το χειμώνα μένουν ανοικτά κι έχουν καλές τιμές. Κάποιοι φίλοι μου είχαν μείνει στο City Center απέναντι από το Καζίνο κι έμειναν ευχαριστημένοι. Καλύτερα πάρε τηλέφωνο γιατί κάνουν καλύτερες τιμές απ' ότι αν το κλείσεις μέσω κάποιου site.
Νυχτερινά μαγαζιά έχει και στην Παλιά Πόλη και λογικά θα πας βράδυ κι εκεί αλλά πλέον έχει "ανέβει" πολύ ο πεζόδρομος της Δημ.Θεοδωράκη στο κέντρο και η περιοχή τριγύρω που τα τελευταία χρόνια έχει γεμίσει μαγαζιά (από καφετέριες και μπαράκια έως μεζεδοπωλεία και σουβλατζίδικα).
Στον πεζόδρομο ωραία και "ψαγμένη" καφετέρια είναι το "Black Adder", που στον πάνω όροφο λειτουργεί και ως εστιατόριο με φανταστικά πιάτα. Επίσης πολύ ωραίο μπαράκι στο κέντρο είναι το Alter Ego που άνοιξε πολύ πρόσφατα και μαζεύει πολύ κόσμο. Έχει και φαγητό (και sushi :)) αλλά μπορείς να πιεις κι απλά το ποτάκι σου. Άλλη καλή επιλογή το Last Buttler ένα μικρούλι jazz bar και λίγο πιο πέρα ο "Κούκος", παραδοσιακό καφενείο που λειτουργεί όλη μέρα. Επίσης στην Είσοδο της Παλιάς Πόλης από την πύλη της Πλατείας Σύμης είναι το καφέ Ωβέρνη, καλή επιλογή για διάλειμμα για καφεδάκι όταν βολτάρετε εντός των τειχών.
Από φαγάδικα οικονομικό κι ωραίο ο Στάβλος (σουβλάκια κλπ ψητά) και το Μπαλσάμικο στην περιοχή της Ψαροπούλας. Αν έχεις αμάξι και πας προς Έμπωνα, που είναι και ωραία εκδρομή για χειμώνα, ο Μαρουλλάκης είναι εγγύηση για παραδοσιακή κουζίνα και ψητά.
Για εκδρομές όντως παίζει ρόλο το αν σκοπεύεις να πάρεις αυτοκίνητο και ο καιρός. Για Λίνδο και γενικά Νότια Ρόδο που γενικώς αξίζουν αλλά κυρίως καλοκαίρι, είναι κρίμα να χάσεις μια μέρα αφού θα έχεις μόνο τρεις γιατί θα είναι τα πάντα σχεδόν κλειστά.
Σε περίπτωση που έχεις αμάξι ενημέρωσε και θα σου προτείνω κάποιες εκδρομές :)
Αν όχι, τρεις μέρες είναι μια χαρά για να βολτάρεις χαλαρά στην πόλη. Ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμες συμβουλες, όντως στην παλιά πόλη δεν παίζουν πολλά δωματια οπότε θα ψαξω στη νεα. Μεταφορικό μέσο δεν θα υπάρχει γιατι θα παω αεροπορικώς!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
καλησπέρα στην παρέα,
φευγω λοιπον αυριο πουρνο πουρνο απο Αθηνα για ροδο με επιστροφη το Σάββατο βραδακι, 4 μερούλες γεμάτες. έχω κλείσει στο Evdokia boutique hotel μεσα στην παλιά πόλη και ο λόγος που επέλεξα είναι οτι θέλω να ηρεμίσω απο την τρέλα της Αθήνας και δεν ήθελα να μείνω σε ενα ξενοδοχείο που θα εχει φασαρία και θα μου την θυμίζει όπως η νεα πόλη της Ρόδου. Άλλωστε και η μεσαιωνική πόλη είναι ο βασικός λόγος που επέλεξα την Ρόδο.
DELIDEB και KonstantinosAlena έχω σημειώσει τα τιπς που μου δώσατε, αν υπάρχει κατι αλλο που θα μπορούσατε να μου προτείνετε να κάνω ή να δω στην Ρόδο (Πόλη) ή κάποια ωραία μαγαζάκια επιπλέον θα σας ήμουν ευγνώμων.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
η επίσκεψη μου στο νησί και συγκεκριμένα στην πόλη της Ρόδου μετά απο 17 χρόνια ήταν γεμάτη αναμνήσεις και αναπόληση των στιγμων. έχω να πω κατ'αρχήν οτι ευχαριστούμε την ryanair που έδωσε και δίνει καθημερινά την ευκαιρία σε όσους θέλουν να επισκεφθούν αυτό το ιδιαίτερο νησί που βρίσκεται τόσο μακρία απο την μητρόπολη της χώρας.
ο καιρός βοήθησε πολύ και με οδηγό την καλή διάθεση και την καλή παρέα πέρασα εξαιρετικά.. δεν θα αναφερθώ μόνο στην ομορφιά της παλιάς πόλης όπου και έμεινα, και μπορείς με τις ώρες να χάνεσαι στα στενά της ειδικά αυτή την εποχή που είναι κλειστά τα μαγαζιά και έχει ησυχία και είσαι ελεύθερος να περπατήσεις χωρίς τους ενοχλητικούς κράχτες- όρνεα (και άλλους πολλούς χαρακτηρισμούς)..
Η Ρόδος είναι ένα νησί με ζωντάνια μέρα νύχτα, οι ντόπιοι βγαίνουν σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα όλα τα μαγαζιά να είναι γεμάτα, μπαράκια που κατέχουν εξαιρετικά την τέχνη του κοκτείλ σε καλές τιμές, ξεχωρίζει για μένα το last Butler όπου είναι ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό, με ωραία μουσική και αξέχαστα κοκτειλ, έγινε στέκι απο την πρώτη μέρα κιόλας όπου καταναλώθηκαν 6 κοκτείλ απο 2 άτομα και στο τέλος κάθε βραδιάς είχε την τιμητική του αφού περνούσαμε πρώτα κι απο άλλα μαγαζιά. ωραίο μαγαζί είναι και το Black Adder στην Θεοδωράκη αλλά αρκετά θορυβώδες , με πολύ καλή κουζίνα. Στα ίδια κυβικά και το Alter Ego με εξαιρετικό σούσι. Τώρα όσο αφορά το φαγητό εκεί δυσκολεύει λίγο η κατάσταση καθώς σε γενικες γραμμές κινείται σε μέτρια επίπεδα. Καφενείο Κούκος πολύ όμορφος χώρος τεράστιος κατάλογος μέτριο φαγητό, λίγο καλύτερο ήταν το φαγητό στα Πεταλάδικα στην παλιά πόλη με το χειρότερο όλων στο ρακί εν ρολλ. Επίσης αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι το πόσο ακριβό είναι το ποτό στις ταβέρνες. ενδεικτικά αναφέρω για 1/2 κιλό χύμα κρασί Κούκος 6 Πεταλάδικα 7 και στο Ρακι εν ρολ 8!!! επίσης η μπύρα 3€ η 330ml. Συνεχίζω λέγοντας οτι μέσα στην πόλη μπορείς να κινηθείς παντού με τα πόδια και αξίζει τον κόπο να την γυρίσεις γιατί κάθε γωνιά κρύβει και μια έκπληξη, και επίσης η μοναδική εμπειρία του 9D θα μείνει αξέχαστη.
Αν θα ξαναπάω; και βέβαια θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία , μου άρεσε πάρα πολύ και αν συνεχίσει έτσι η Ryanair με βλέπω τουλάχιστον 1 σ/κ το μήνα.
Όσοι δεν έχετε πάει μη κάθεστε αδράξτε την ευκαιρία τωρα που είναι ακόμα καιρός!!!
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Agalipas, χαίρομαι που πέρασες όμορφα και που απ' ό,τι φαίνεται ακολούθησες τις συμβουλές μας! Την επόμενη φορά να έρθεις καλοκαίρι να σου δώσουμε και καινούρια tips! ;)
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
εγώ ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές που συνέβαλλαν στο να περάσουμε καλά!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom