Αυστραλία Αυστραλία Καλοκαιρινά Χριστούγεννα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Βασικα για αρσενικο αλλα αν εχεις και καμια ξαδερφη που να νταρντανοφερνει ή μπολικες ανδρικες ορμονες θα το βολεψουμε το πραγμα.
xaxaxaxaxaxaxa
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Οι μέρες περνούσαν και πλησίαζε η μέρα της επιστροφής στα πάτρια εδάφη.... Είχε πετάξει ο θείος μια ατάκα που όλο και γυρόφερνε στο μυαλο μου. "Τι θα πας να κάνεις καλε στη Θεσσαλονίκη κάτσε εδω να σε βάλω στις επιχειρήσεις σε 6 μήνες θα σε εχω αφήσει και μόνο σου" . Στην αρχή νόμιζα οτι έκανε πλάκα αλλά μετα που το ξανα έλεγε κατάλαβα οτι μιλούσε σοβαρα! " Θείε εχω ενα πτυχίο να πάρω 3μιση χρονια τωρα παλεύω 6 μήνες μείνανε κρίμα δεν είναι?? " "Καλα καλα κατσε εσυ εδώ και σου δίνω εγώ όσα πτυχία θέλεις" απτάντησε. Την επόμενη μέρα πήγα μαζί του δουλειά στην αποθήκη , η αλήθεια είναι οτι μου άρεσε δεν ήταν και τίποτα δύσκολο θεωρητικά. Την επόμενη μέρα ήταν η μέρα που γύρναγε όλα τα μαγαζιά και μάζευε τις εισπράξης της βδομάδας σε μια πλαστική σακούλα απο αυτές που δίνουνε στα μάρκετ :shock: . Την επομένη πήγαμε στην τράπεζα αφού τα μέτρησε και κατέγραψε τα κέρδη και με έβαλε να τα πετάξω κυριολεκτικά σε ένα κουτί. Τότε ήταν που κατάλαβα οτι οι πολίτες νιώθουν ασφαλείς πέραν του κανονικού , ίσως να έχουν και δίκαιο ίσως οχι. Γενικά η χώρα είναι πολύ ασφαλείς και ίσως απο τα λίγα μέρη που κινδυνέυεις περισσότερο απο τα ζώα παρα απο τους ανθρώπους.
Οι μερες λιγόστευαν και έτσι αποφάσισα να παω μονος μου στη πολη και να επισκεφτω μερικά ακόμη αξιοθέατα σαν κανονικος τουρίστας ! Ξεκινάμε απο το ενυδρείο , άξιζε!
DSC_1731.JPG
DSC_1740.JPG
DSC_1748.JPG
DSC_1761.JPG
DSC_1772.JPG
DSC_1778.JPG

DSC_1779.JPG
DSC_1795.JPG


DSC_1794.JPG
 
Last edited by a moderator:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Συνεχίζουμε με ενα μικρό ζωολογικό κήπο ο οποίος όμως είναι στην καρδιά του Σύδνευ στο λιμάνι!!!
DSC_1825.JPG
DSC_1828.JPG

Σελφιι
DSC_1829.JPG

DSC_1856.JPG
DSC_1897.JPG
DSC_1852.JPG

DSC_1836.JPG


DSC_1847.JPG


Μετα πήγα στο madame tussaud επειδή ήταν δίπλα ακριβώς , αλλά αδικος κόπος τίποτα ενδιαφέρον πιστεύω...
Μετα περπάτησα στη πόλη ψάχνοντας το Sydney tower eye !!
DSC_1900.JPG
DSC_1906.JPG

Και πάλι καλα το βρήκα!! Είναι το κτίριο στα δεξιά της φώτογραφιας . Το Σύνδευ απο ψηλά πραγματικά είναι κάτι που αξίζει!!!
DSC_1916.JPG
DSC_1919.JPG
DSC_1920.JPG
DSC_1924.JPG
DSC_1961.JPG
DSC_1975.JPG
DSC_1974.JPG


Και κλείνοντας το ταξίδι τελευταίες φώτο .....

DSC_1995.JPG
DSC_2003.JPG
DSC_2016.JPG
DSC_2017.JPG


Αν θα ξανα πάω?? Το μονο σίγουρο!! Η Αυστραλία έχει πολλά πράματα να δείς και να κάνεις... Εγώ όμως θα ξανα γυρίσω για τους συγγενείς αρχικά , γιατί θα χρησιμοποιηθεί ως ενδιάμεσος σταθμός για πολλές χώρες που θέλω να επισκεφτώ 2ον και 3ον γιατί φέυγοντας μου έμειναν πολλά απωθημένα!! Και θα γυρίσω για να τα κάνω! Ξεκινάμε λοιπόν τι ήθελα να κάνω και δεν έκανα! Σερφ αρχικά. Ήθελα να κάνω κατάδυση στο barrier reef!! Πήγα μέχρι το Κουίνσλαντ και δεν έκανα αυτό πόνεσε! Και τελευταίο ήθελα να κολυμπήσω με καρχαρίες όμως όλα ήταν sold out μέχρι την μέρα που έφευγα!! Αυτή ήταν η ιστορία μου απο την Αυστραλία ελπίζω να σας άρεσε έστω λίγο!!
Τώρα θα μου πείτε μα καλα τη ταξίδι ήταν αυτό , πήγες μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου και δεν έγινε τίποτα?? Ούτε λίγη περιπέτεια λίγο άγχος βρε παιδάκι μου , όλα μέλι γαλα?? Στο τελευταίο απόσπασμα έρχεται το κερασάκι !!! :)
 
Last edited by a moderator:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
7 Ιανουαρίου έγραψε το ημερολόγιο και ήταν η μέρα της αναχωρησείς μου ...
Με πολλές σκέψεις να τριγυρνάνε στο μυαλό μου αλλά και απίστευτες εικόνες που είχε ρουφίξει το μυαλό μου όλες αυτές τις μέρες να ανακαλούνται ξανα και να περνάνε πάλι απο μπροστά μου.... Μπένουμε στο αμάξι και ο θείος ρωτάει για τελευταία φορα "Σίγουρα δεν θες να κάτσεις εδώ? " η απάντηση ήταν δύσκολη και ξεκάθαρη "Μακάρι να μπορούσα " .
Φτάνουμε στο αεροδρόμιο αποχαιρετάω τον θείο και μπαίνω μέσα για να βρω σε ποια έξοδο πρέπει να πάω. Κοιτάω τον πίνακα πουθενά η πτήση μου. Ρε τι γίνεται εδω λέω αφου έχω το εισιτήριο στο χέρι να εδώ λέει οτι πετάω σε 2 ώρες. Μετά απο πολύ ψάξιμο ρωτάω μια κοπελιά και προσπαθούμε να βρούμε άκρη. 'Κύριε πετάτε απο το άλλο Τέρμιναλ " . " Ποιο άλλο τέρμιναλ?? Εχει και άλλο?? Και που είναι?? " απαντάω.
Πάτε έξω και αριστερά έχει ενα λεωφορείο και θα σας πάει. Πάω να μπω στο λεωφορείο εισιτήριο μου λέει. Τι εισιτήριο ρε φίλε σε 1μιση ώρα πετάω ασε που δεν ήξερα οτι πετάω απο εκεί!! Να πάτε στην εταιρεία σας να σας βγάλει δωρεάν ή να πάρετε απο εκείνο το μηχάνημα αλλιώς δεν μπαίνετε!! Για καλή μου τύχη κράτησα 10 δολάρια , πάλι καλα το εισιτήριο έκανε 5 δολάρια!! Μετά απο 15 λεπτά περίπου φτάσαμε στο άλλο τέρμιναλ , ωραία ξεκινησαμε λέω. Με τα λίγα και τα πολλά πετάω για Μελβούρνη και απο εκεί για Αμπου Ντάμπι . Φτάνουμε Μελβούρνη πάω στην έξοδο και βλέπω ανακοίνωση οτι η πτήση έχει 3 ώρες καθυστέρηση!!! Δεν με βλέπω να φτάνω σπίτι .....
Ξεκινάμε επιτέλους για Άμπου Ντάμπι με καθυστέρηση πάντα 3 ωρών , όσες είχαμε για αλλαγή αεροπλάνου δηλαδή. Μετα απο 14 ώρες βρέθηκα να τρέχω μεσα στο αεροδρόμιο για να προλάβω την ανταπόκριση , τέτοιο τρέξιμο ούτε στο γυμναστήριο δεν είχα ρίξη!!! Φτάνω καταυδρομένος στην έξοδο και την βλέπω κλειστή! Κύριε του λέω σας παρακαλώ πρέπει να πετάξω!! Συγνώμη κύριε δεν γίνεται , να πάτε στον 1 όροφο για να σας βρούμε την επόμενη πτήση για τον προορισμό σας. Η ωρα ήταν 10 το πρωί και περίμενα στην ουρά για να βρώ επόμενη πτήση να φύγω. Την επόμενη μέρα το μεσημέρη πετούσα με άλλη εταιρεία απο Λάρνακα για Θεσσαλονίκη. "Για σας κύριε για Λαρνακα την επόμενη πτήση παρακαλώ είναι επείγον!!" Ωραία κύριε μου λέει η επόμενη διαθέσιμη είναι αυριο στις 6 το πρωί!! Τι λες ρε φίλε?? Μου κάνεις πλακα?? Σου λέω έχω άλλη πτήση να προλάβω , πρέπει να παω δουλειά δεν γίνεται!!
Λυπάμε κύριε αλλά δεν υπάρχει άλλη πτήση νωρίτερα μου απαντάει...
- Μαλιστα οκ , δηλαδή θα κάτσω εδω μέσα μέχρι αυριο στις 6 το πρωί?? Τι λες ρε φιλε!!
- Οχι κύριε θα σας κλείσουμε ξενοδοχείο.
- Καλα ρε φίλε με δουλεύεις ? Και πως θα παω??
-Κύριε θα σας παμε εμεις! Και αύριο το πρωί θα στείλουμε ταξί να σας φέρει.
-Χμ ωραία τα λες... και τι θα φάω?? Δεν κρατάω λεφτά φίλε!
-Κύριε θα περιλαμβάνει και γεύματα!!
- Όλα τα κανόνισες!! Για πες τώρα η βαλίτσα μου που είναι??
-Κύριε αυτό δεν το γνωρίζω εγώ , λογικά θα φτάσει στον τελικό σας προορισμό.
- Οκ κατάλαβα την χάσατε ήδη και δεν το ξέρετε!

Ξεκινάμε με το ταξί για το ξενοδοχείο ...
DSC_0032.JPG


DSC_0036.JPG

DSC_0038.JPG

DSC_0045.JPG

Και φτάσαμε!! Καλε τι είναι αυτο??
DSC_0049.JPG

Θέα απο το δωμάτιο
DSC_0051.JPG

Κρεβατάκι
DSC_0101.JPG


Πάμε για φαί
DSC_0062.JPG
DSC_0063.JPG
DSC_0064.JPG


DSC_0067.JPG

Και βόλτα να δούμε το ξενοδοχείο

DSC_0082.JPG
DSC_0072.JPG
DSC_0097.JPG
DSC_0087.JPG


Καληνύχτα
DSC_0112.JPG
DSC_0114.JPG


Τελικά δεν με πείραξε και τόσο πολύ που χάσαμε την ανταπόκριση ....
Ηθικό δίδαγμα : Οτι παθαίνεις είναι για καλό!!

Επόμενο πρωί ακυρώνεται η πτήση στις 6 , και άρχισα πάλι να εκνευρίζομαι , τελικά μας βρίσκουν άλλοι πτήση μέσω Μπαχρέιν. 6 Κύπριοι και ενα ζευγάρι απο την Τασμανία που πήγαιναν Κύπρο χειμωνιάτικα για διακοπές με ενα βρέφος μαζί τρέχουν στους διαδρόμους του αεροδρομίου του Μπαχρέιν για να προλάβουν το αεροπλάνο για Λάρνακα που τους περιμένει . Και ναι!! Έφτασα Λάρνακα 2 ώρες πριν την επόμενη μου πτήση για Θεσσαλονίκη. Αρχοντας λεμε!! Βγαίνω έξω δίνω τα δώρα στους δικούς μου( είχα κόψει την δουλειά οτι θα μου χάνανε την βαλίτσα και κρατούσα σχεδών όλα τα δώρα πάνω μου!) τους χαιρετάω και ξανα μέσα ...
-Σύδνευ-Μελβούρνη-Αμπου Νταμπι 1η μερα
-Αμπου Ντάμπι-Μπαχρέιν-Λαρνακα-Θεσσαλονίκη 2η μερα
Δύο απο τις πιο τρελές μέρες τις ζωής μου που δεν θα ξεχάσω εύκολα με τόσες εναλλαγές συναισθημάτων απο την μια στιγμή στην άλλη!!! Αυτή είναι όμως η μαγεία του ταξιδιού !!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πω ρε 'συ, κακοπέρασες με τις καθυστερήσεις!!! χαχαχαχαχα!!!
BTW τι φακός τηγάνι είναι αυτός!!! ευρυγώνιος?
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και η βαλίτσα χάθηκε, τελικά;

Ευχαριστούμε για την ιστορία/εμπειριάρα σου. Πολύ καλά έκανες που τη συνέχισες και την τελείωσες. :clap:
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Και η βαλίτσα χάθηκε, τελικά;

Ευχαριστούμε για την ιστορία/εμπειριάρα σου. Πολύ καλά έκανες που τη συνέχισες και την τελείωσες. :clap:
Η βαλίτσα χάθηκε ναι . Βρέθηκε μετά από 1 εβδομάδα και στάλθηκε στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης από όπου και την παρέλαβα!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια και απολαυστική ιστορία , μπραβο σου πάντα τετοια !

Για ρωτα το θειο μηπως θελει καποια να του κουβαλαει τις σακκούλες με τα λεφτα ;
Για να μην κουραζεται ο ανθρωπος το λέω .....
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ευχαριστώ πολύ Κικι!! θα τον ρωτήσω :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom