Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Πρόκειται να πάω Βαρσοβία των Θεοφανίων αλλά έτσι όπως τα κανόνισαν οι υπόλοιποι δεν θα υπάρξει Κρακοβία διανυκτέρευση και έτσι σκέφτηκα να αυτονομηθούμε εμείς με ένα φίλο για μια μέρα και να κάνουμε μια μονοήμερη στην Κρακοβία. Ο προβληματισμός μου είναι ο ακόλουθος: Λόγω περιορισμένου χρόνου (φτάνουμε Κρακοβία 10:20 το πρωί) δεν ξέρω αν μπορούμε να δούμε ΚΑΙ Άουσβιτς ΚΑΙ Αλατορυχεία. Να τονίσω ότι από προσωπική επιλογή και μόνο, θέλω να δω τα στρατόπεδα οπωσδήποτε. Το τρένο φεύγει το βραδάκι στις 20:00 για Βαρσοβία οπότε αν είναι να ΜΗ δούμε κάτι, αυτό θα είναι τα Αλατορυχεία (δυστυχώς.... γιατί ξέρω ότι είναι μοναδικά).
Ξέρει κάποιος κάθε πόση ώρα έχει λεωφορείο για Άουσβιτς και πόση ώρα είναι μέχρι εκεί? Oswiecim λέγεται η περιοχή αν δεν απατώμαι... Μπήκα στην επίσημη σελίδα του μουσείου να δω πληροφορίες για επισκέπτες και το δρομολόγιο των λεωφορείων είναι μόνο στα πολωνικά!!! Τραγικό... Επίσης θα ήθελα να ξέρω σε πόση ώρα κάνεις ένα tour στην Κρακοβία ώστε να υπολογίσω τον χρόνο που χρειαζόμαστε. Οπότε αν είναι να δούμε κάτι, να δούμε την πόλη και το Άουσβιτς-Μπιρκενάου. Και αν φυσικά υπάρχει καμία πρόταση για καλό φαγητό στην Κρακοβία, εννοείται πως είναι καλοδεχούμενη!!!!
Κοίτα η Κρακοβία ειναι πανέμορφη γύρισα πρόσφατα κάθησα μια εβδομάδα .Στο Αουσβιτσ δεν ήθελα να πάω αλλα πολλά γραφεία μέσα στο κέντρο οργανώνουν εκδρομές μόνο για Αλατορυχεία ή για Αουσβιτσ ή μονοήμερη και στα δύο μαζί Ραντεβού για αναχώρηση κάποια περνούν από τα ξενοδοχεία και κάποια δίνουν ραντεβού στο κέντρο της πόλης
Στα γραφεία αυτά μιλάνε πολύ καλά Αγγλικά και οι τιμές πάνω κάτω είναι οι ίδιες
Το θεωρώ αρκετά δύσκολο να συνδιάσεις όλα αυτά ...μή χάσεις το Κάστρο μπορεις να πας μεμονωμένος ή να κλέίσεις ξενάγηση στα Αγγλικά ή στα Ελλήνικά
Για φαγητό μου άρεσε πολύ το Kuchina domowa στην Εβραική συνοικία το φαγητό είναι καλό και αρκετά οικονομικό
Θα δεις παντού pub που σερβίρουν και φαγητό και πολύ όμορφα και ατμοσφαιρικά καφέ
Προσωπικά θα σου συνηστούσα να πας ολοήμερη στο Βρότσλαβ είναι πανέμορφο ίδίως το κομμάτι της παλιάς πόλης που είναι σαν νησάκι μέσα στο ποτάμι
 

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κοίτα η Κρακοβία ειναι πανέμορφη γύρισα πρόσφατα κάθησα μια εβδομάδα .Στο Αουσβιτσ δεν ήθελα να πάω αλλα πολλά γραφεία μέσα στο κέντρο οργανώνουν εκδρομές μόνο για Αλατορυχεία ή για Αουσβιτσ ή μονοήμερη και στα δύο μαζί Ραντεβού για αναχώρηση κάποια περνούν από τα ξενοδοχεία και κάποια δίνουν ραντεβού στο κέντρο της πόλης
Στα γραφεία αυτά μιλάνε πολύ καλά Αγγλικά και οι τιμές πάνω κάτω είναι οι ίδιες
Το θεωρώ αρκετά δύσκολο να συνδιάσεις όλα αυτά ...μή χάσεις το Κάστρο μπορεις να πας μεμονωμένος ή να κλέίσεις ξενάγηση στα Αγγλικά ή στα Ελλήνικά
Για φαγητό μου άρεσε πολύ το Kuchina domowa στην Εβραική συνοικία το φαγητό είναι καλό και αρκετά οικονομικό
Θα δεις παντού pub που σερβίρουν και φαγητό και πολύ όμορφα και ατμοσφαιρικά καφέ
Προσωπικά θα σου συνηστούσα να πας ολοήμερη στο Βρότσλαβ είναι πανέμορφο ίδίως το κομμάτι της παλιάς πόλης που είναι σαν νησάκι μέσα στο ποτάμι
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! θα τις λάβω σοβαρά υπ'όψιν μιας και πήγες πρόσφατα ;-)
 

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
καλησπερα παιδια αυριο φευγω για Πολωνια 2 μερες βαρσοβια στην ουσια 1 γτ φτανουμε βραδυ κ 4 κρακοβια.. οπου θ κανουμε πρωτοχρονια. επειδη εχω μπερδευτει και δν θελω ν την πατησω συναλλαγμα που να κανω? να παρω καποια λιγα απο αεροδρομειο ισα ισα για να μετακινηθω στ κεντρο με τ λεωφορειο και στη συνεχεια απο καποιο atm στην πολη.. Δεν ξερω εχω διαβασει αρκετα κ μπερδευτικα. οι καρτες που υπαρχουνε ειναι πειραιως κ εθνικη...
υ.γ οι εκδρομες για αουσβιτς γνωριζουμε το κοστος τους ? ευχαριστω
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Συναλλαγμα λιγα στο αεροδρόμιο και μετα στην βαρσοβια σε ανταλακτηρια θα βρεις σε καλυτερες τιμες. Για την τιμη εκδρομης Αουσβιτς αν θυμάμαι καλα γυρω στα 80 zl...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Το καλύτερο να πληρώνεις με πιστωτική ή αν δεν θες να τραξήξεις λεφτά από την κάρτα της εθνικής.
 

giannisLR7

Member
Μηνύματα
46
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ Vs ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδια καλησπερα φτασαμε στη Βαρσοβια η οποια αυτη τ στιγμη βρεχει και μας εχει κανει μουσκεμα... αλλα δεν πτοουμαστε... Βγαλαμε καποια χρηματα 100zlt απο αεροδρομειο ακριβως για να βγαλουμε με επιστροφη το modlinbus. Τις συναλλαγες μας τις υπολοιπες μεχρι στιγμης τιςεχω κανει με καρτα και θα ηθελα να ρωτησω επειδη με ρωτανε εκεινη την ωρα αν θελω ν πληρωσω σε ευρω η σε zlt τι με συμφερει??? Η καρτα που χρησιμοποιω ειναι εθνικη μπορει ν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα κ στ restaurant και στ super market με ρωτησανε και ειπα zlt χωρις ομως να.ειμαι σιγουρος οτι ειναι το καλυτερο καποιος που ν μπορεσει να μ λυσεο την απορια. ευχαριστω!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Παιδια καλησπερα φτασαμε στη Βαρσοβια η οποια αυτη τ στιγμη βρεχει και μας εχει κανει μουσκεμα... αλλα δεν πτοουμαστε... Βγαλαμε καποια χρηματα 100zlt απο αεροδρομειο ακριβως για να βγαλουμε με επιστροφη το modlinbus. Τις συναλλαγες μας τις υπολοιπες μεχρι στιγμης τιςεχω κανει με καρτα και θα ηθελα να ρωτησω επειδη με ρωτανε εκεινη την ωρα αν θελω ν πληρωσω σε ευρω η σε zlt τι με συμφερει??? Η καρτα που χρησιμοποιω ειναι εθνικη μπορει ν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα κ στ restaurant και στ super market με ρωτησανε και ειπα zlt χωρις ομως να.ειμαι σιγουρος οτι ειναι το καλυτερο καποιος που ν μπορεσει να μ λυσεο την απορια. ευχαριστω!
Φυσικά θα πληρώσεις σε zlt όχι σε ευρω υπάρχει μια μικροδιαφορά αλλά αν κανεις πολλές συναλλαγές η διαφορά μαγαλώνει
Σε κάποια καταστήματα ή εστιατόρεια πληρώνεις μόνο με zlt σε άλλες επιχειρήσεις σε ρωτάνε
Επίσης σε συμφέρει να τραβήξεις από κάρτα Εθνικής χρεώνεσαι ένα ευρώ ανά συνναλαγή ανεξάρτητα από το ποσό που τραβάς
Γενικά σε συμφαίρει να κάνεις συναλλαγές με πιστωτική τη δέχονται παντού
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Ας πούμε και λίγα λόγια για το ταξίδι.
Εν πρώτοις το σποτέλεσμα ήταν ανώτερο των προσδοκιών.
Χωρίς να έχουμε μια πλήρη είκόνα για την Πολωνία, είναι μια μεγάλη επίπεδη χώρα. Οι κάτοικοι ευγενικοί, οι χώροι καθαροί. Η χώρα είναι περισσότερο βιομηχανική θα έλεγα και λιγότερο αγροκτηνοτροφική. Δεν είδαμε και πολλά αγροτικά πράγματα στη διαδρομή μας για Κρακοβία. Αναμφισβήτητα η Κρακοβία πρέπει να είναι στις ωραιότερες πόλεις. Και η Βαρσοβία αξίζει βέβαια...
Από τις λίγες μέρες που είχαμε μπορούμε να πούμε ότι πουθενά δεν βαρεθήκαμε.
Όπου πηγαίναμε ήταν κάτι το διαφορετικό. Μουσεία, πάρκα, χωριά, λίμνες κλπ.
Αν και η ζωή αρκετά πιο φτηνή από την Ελλάδα - η διαμονή πιο τσιμπημένη - απορώ πως τη βγάζουν με τόσο χαμηλούς μισθούς. Με μέσο μισθό στα 600 και κατώτερο στα 370. Τώρα θα μου πεις εμεις είμαστε η θα γίνουμε χειρότερα και με τόοοση ανεργία. Το ποσοστό ανεργίας παρεπιπτόντως πρέπει να είναι αρκετα μικρό εκεί.
Αξίζει πάντως να δώσεις 2-3 μέρες Βαρσοβία και 3-4 Κρακοβία. Αν κλείναμε από την αρχή τα εισητήρια θα μας ερχόταν 100€ το άτομο 5 μέρες 4 βράδυα.
Όπως λέω παραπάνω μείναμε σε ενoικιαζόμενο διαμέρισμα. Μέσω AirBnB
νοικιάσαμε αυτοκίνητο κλπ όλα μας τα έξοδα , εισητήρια, διαμονή , διατροφή, βενζίνες, αμάξι κλπ 280€ το άτομο...4 άτομα
Βαρσοβία αξίζει: Παλιά πόλη , free walking tour, (υπάρχουν σχεδόν παντού), δωράν ξενάγηση από φοιτητές, Πλατεία Αγοράς Παληάς Πόλης, Πάρκο Lazienki, POLIN Museum of the History of Polish Jews τέτοιο χλιδάτο δεν έχω ξαναδει, Μουσείο Εξέγερσης Βαρσοβίας, εθνικής αντίστασης θα το έλεγα, Πλατεία Αγοράς Παληάς Πόλης, Krakowskie Przedmiescie δρόμος για χάζεμα και περπάτημα. ΔΕΝ νομίζω ότι αξίζει να δώσεις χρόνο για αγορές.
Κρακοβία αξίζει: Ξενάγηση και δω με τα πόδια η με ηλεκτρικά αυτοκινητάκια (Golf). Παζαρέψτε τα. Μας ζητούσαν 450PLN και πληρώσαμε 200. 10€ τό άτομο για 2 1/2 ώρες. Historic Centre of Kraków, Πλατεία Κεντρικής Αγοράς (Rynek Glowny), Ναός της Παναγίας Εργοστάσιο Όσκαρ Σίντλερ. Βασιλικό Κάστρο Κρακοβίας. Καθεδρικός Ναός της Κρακοβίας, Jewish District (Kazimierz). Αυτά και πολλά άλλα και μάλιστα στα Ελληνικά ξενάγηση.
Πήγαμε και στα αλατορυχεία...αρκετά ενδιαφέρον θα έλεγα αλλά επίσης ακριβό 79PLN 18€. -όπως και σχεδόν παντού τα αξιοθέατα.
Άουσβιτς δεν πήγαμε...ΔΕΝ μπορώ να ψυχοπλακώνομαι στις εκδρομές μου...
Για πανοραμική ξενάγηση και φωτό εδώ...
Υ.Γ. Έντονο το εβραϊκό στοιχείο εκεί. Γιατί;
Συγνώμη για την ατζαμοσύνη μου !!!!!! Χρόνια πολλά σε όλους τους ταξιδιάρηδες.
9-16 Φεβρουαρίου προγραμματίζω ένα ταξίδι για Βαρσοβία - Κρακοβία - Ζακοπάνε.
Έχω διαβάσει όλες τις αναφορές από τα travellstories για Πολωνία και έχω κρατήσει αρκετά πράγματα.
Σχεδιάζω να μείνω 2 ημέρες Βαρσοβία, 3 ημέρες Κρακοβία και 1 στο Ζακοπάνε.
Αξίζει να μείνω τώρα χειμώνα στο Ζακοπάνε ή δεν λέει τίποτα είναι όλα κλειστά;
Επίσης σκέπτομαι να πάω με τρένο Κρακοβία και από εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο για Άουσβιτς - Αλατορυχεία -Ζακοπάνε.
Είναι καλύτερα έτσι ή θα έχω πρόβλημα τώρα το χειμώνα με χιόνια - παγετό και βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου. Μήπως να πάρω τρένο για όλα αυτά;
Όποιος γνωρίζει από χειμωνιάτικες συνθήκες στην Πολωνία ας μου δώσει μια κατεύθυνση. Πάντως πιο οικονομικά με 2 άτομα θα μου βγει φαντάζομαι το αυτοκίνητο, έχεις και την ελευθερία του χρόνου.
Το τρένο Βαρσοβία -Κρακοβία θα τα δω από τα site και να βγάλω εισιτήρια από το internet καθώς και τα αεροδρομίου -Βαρσοβίας.
Φοιτητικό εισιτήριο στα τρένα έχει, όταν έχεις κάρτα ευρωπαική:
Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Και κάτι ακόμα επειδή φθάνω στις 17,30 είναι καλύτερα να μείνω πρώτα Βαρσοβία και μετά να ταξιδέψω Κρακοβία ή να πάρω τρένο κατευθείαν για Κρακοβία και στο τέλος να επιστρέψω Βαρσοβία;;
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Επειδη την ωρα που θα φτασεις θα εχει νυχτωσει, νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να πας Κρακοβια ωστε να εχεις την επομενη μερα εκει καθαρη.
Για το αυτοκινητο τωρα, αν θελεις να πας μονο στα 3 μερη που αναφερεις θα ελεγα να μην νοικιασεις. Αλατορυχεια και αουσβιτς πας πολυ ευκολα με λεωφορεια και στο ζακοπανε μπορεις να πας με το polskybus που ειναι ανετο και παμφηνο.
Καλα να περασεις....
 
Last edited by a moderator:

Souzas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα στους συνταξιδιωτες. Ειμαι νεος εδώ στο φόρουμ και θα ήθελα τις συμβουλές σας, οσοι φυσικά ξέρετε. Έκλεισα με την κοπέλα μου ένα 5μερο ταξίδι στη Βαρσοβία - Κρακοβία. Μπορείτε να μου πείτε αν συμφέρει να κανω συναλλαγμα απο εδω η να κανω εκει? Επισης για τις μετακινησεις μας συμφερει να νοικιασουμε αυτοκινητο η να παμε με τα μεσα? χρειαζεται απαραιτητα διαβατηριο η μπορω και με την αστυνομικη μου ταυτοτητα? Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καλα ταξιδια να εχουμε.
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα στους συνταξιδιωτες. Ειμαι νεος εδώ στο φόρουμ και θα ήθελα τις συμβουλές σας, οσοι φυσικά ξέρετε. Έκλεισα με την κοπέλα μου ένα 5μερο ταξίδι στη Βαρσοβία - Κρακοβία. Μπορείτε να μου πείτε αν συμφέρει να κανω συναλλαγμα απο εδω η να κανω εκει? Επισης για τις μετακινησεις μας συμφερει να νοικιασουμε αυτοκινητο η να παμε με τα μεσα? χρειαζεται απαραιτητα διαβατηριο η μπορω και με την αστυνομικη μου ταυτοτητα? Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καλα ταξιδια να εχουμε.
Συναλλαγμα θα κανεις εκει, εχει πολλα ανταλλακτηρια. Πας με ταυτότητα, και για τις μετακινήσεις πχ Βαρσοβία- Κρακοβία το τρένο.Κοίταξε τα δρομολόγια εχει τρένα που πάνε σε 2 ωρες και κατι.....Ρωτησε οτι θές τα εχω προσφατα απο το καλοκαίρι......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom