Ελβετία Ζυρίχη

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Ταξιδεύουμε αρχές Μαρτίου Ζυρίχη και ανησυχώ πολύ για τον καιρό!Λέτε να μη μπορέσουμε να κάνουμε τίποτα?Θα μείνουμε 3 βράδια κ έλεγα μια μέρα να πάμε Λουκέρνη?Πώς θα είναι?Λέτε να είναι χάλια εξαιτιάς του καιρού?Έχω απογοητευθει...Έχει κακόφημες συνοικίες ή κατι σχετικο που πρέπει να προσέξουμε?Κανενα εστιατόριο low budget?Τι τρώνε γενικά εκεί?Αυτα τα λίγα!Και οτι περισσότερο μου πείτε,δεκτό!!Α!Πετάμε με swiss
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ειχα παει περσυ, αρχες φλεβαρη. Ειχε -5 βαθμους, αλλα αμα ντυνοσουνα καλα δεν καταλαβαινες το κρυο. Κι εγω 3-4 μερες εμεινα Και τη μια πηγα ημερησια στη λουκερνη. Ηταν χιονισμενη και κουκλα. Εκτος του οτι νυχτωνει νωρις, δεν μπορω να πω οτι ο καιρος με δυσκολεψε σε κατι.
Ασε που μολις ριχνει λιγο χιονι βγαινουν τα μηχανηματα και το καθαριζουν.
Για τα εστιατορια δεν ειμαι η καταλληλη να απαντησω, αλλα ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκει ειναι πανακριβα.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Απο οτι ειδα θα εχει 4-5 βαθμους αρχες Μαρτίου.Θα τη παλέψουμε?Τη Λουκέρνη μόνο χιονισμένη θα τη δω???Κρίμα....Τι ώρα νυχτώνει?Και αν μπορείς πες μου μερικές ενδεικτικές τιμές...Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
παντως δε μπορω να βγαλω ακρη.εχω μπερδευτει πολυ..ξερει κανεις αν θα μπορεσω να παω στο Murren?για μονοημερη αντι για τη Λουκερνη.
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνετε βολτα με το θεματικό τους τρένο.Περίπου 250 ευρω/ατομο και σε γυρίζει σχεδον σε όλη την Ελβετία μπορείτε να το ρωτησετε στον κεντρικο σταθμο.Εγω θα το κανω σίγουρα για την επόμενη φορα.Να πατε σίγουρα για μπύρα ή καφέ στο μπαρ Ιουλιος Βερν οπου βλεπεις πανοραμικα τη Ζυρίχη.Για φαγητό εχει πιτες κεμπαπ τουρκους ή λουκανικο βουρστ με ψωμακι γυρω στα 7-8 ευρω,μια πιτσα σε μαγαζι 20-25 ευρω σε εστιατοριο δεν πηγαμε..Επίσης προτείνω να πάτε στο Uetliberg όπου βρίσκεται ενα ξενοδοχειο με μια κεραία-πύργο(οπού ανεβαίνεις αν δεν εχεις υψοφοβία) και εχει υπέροχη θέα σχεδόν σε όλο το καντόνι της Ζυριχης..Επίσης ειναι ωραία να ανεβείτε στο καμπαναριο της Grossmunster θα νιωσετε να ειστε στη θεση του Κουασιμόδου..Όσον αφορά τη Λουκέρνη δε λεει και πολλά καλύτερα να γυρισετε το καντόνι της Ζυριχης οπως να πατε και στους καταρρακτες του Ρήνου..
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Απο ξενοδοχεία δεν ξερω γιατι μενω στον αδερφό μου αλλα δεν υπαρχει καποια επικινδυνη περιοχη απ οσο γνωρίζω και κυκλοφορησα.Ωραία περιοχη ειναι η παλιά πόλη(βρίσκεται τριγυρω απο την grossmunster) και οι περιοχές γυρω απο τη λίμνη.Επίσης η περιοχη του ξενοδοχείου αυτου ειναι πολύ κοντα στη νυχτερινή έξοδο των ζυριχιανων(hardstrasse).Ελπίζω να είστε σ/κ γιατι μερικές απο τις καθημερινές πολλά ειναι κλειστά..
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
φτανουμε παρασκευη απογευμα κ φευγουμε Δευτερα απογευμα.παντως δεν εχω βρει πολλες πληροφοριες.Ή ίσως δε ψάχνω εγώ σωστά..
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
φτανουμε παρασκευη απογευμα κ φευγουμε Δευτερα απογευμα.παντως δεν εχω βρει πολλες πληροφοριες.Ή ίσως δε ψάχνω εγώ σωστά..
Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στο Adler hotel, στην καρδιά της παλιάς πόλης, σε πεζοδρομημένη περιοχή, με ένα σωρό μαγαζιά για φαγητό και ποτό γύρω γύρω. Είσαι στο επίκεντρο όλων των αξιοθέατων στη Ζυρίχη, 10 λεπτά με τα πόδια από τον σιδηροδρομικό σταθμό, οι τιμές είναι "τσιμπημένες¨ βέβαια, αλλά τα πάντα είναι πανάκριβα στη Ζυρίχη.
Για μονοήμερη θα σε συμβούλευα και Βέρνη που είναι πολύ γραφική, 1 ώρα με το τρένο από Ζυρίχη.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Θα προτιμούσα κανένα χωριό να μου πείτε.Αν κ ειδα οτι τοτε θα έχει 4-5 βαθμούς.Αλλα ρε παιδιά χθες κοιτούσα το accuweather και ελεγε ελαφριες χιονοπτώσεις και σήμερα είδα αυτό!http://www.accuweather.com/el/us/lake-zurich-il/60047/daily-weather-forecast/337968?day=25
πώς γίνεται?Από την εμπειρία σας τι πιστεύετε?Σας ζαλίζω πολύ το ξέρω..αλλα θέλω όσο τίποτα να πάω μια μέρα σε ένα κοντινό χωριό!Τι μου προτείνετε?

ωχ εκανα λαθος.τωρα το ειδα...λαθος το λινκ.Άλλα εβλεπα..θα εχει ελαφριες χιονοπτωσεις τελικά
 
Last edited by a moderator:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Θα προτιμούσα κανένα χωριό να μου πείτε.Αν κ ειδα οτι τοτε θα έχει 4-5 βαθμούς.Αλλα ρε παιδιά χθες κοιτούσα το accuweather και ελεγε ελαφριες χιονοπτώσεις και σήμερα είδα αυτό!http://www.accuweather.com/el/us/lake-zurich-il/60047/daily-weather-forecast/337968?day=25
πώς γίνεται?Από την εμπειρία σας τι πιστεύετε?Σας ζαλίζω πολύ το ξέρω..αλλα θέλω όσο τίποτα να πάω μια μέρα σε ένα κοντινό χωριό!Τι μου προτείνετε?
Μην κοιτάς τον καιρό 25 μέρες πριν, δεν υπάρχει κάποιος λόγος, τελευταία εβδομάδα ασχολήσου!
Ξέρεις πόσες φορές θα αλλάξει η πρόβλεψη αν κοιτάζεις κάθε μέρα; Άσε που από ιστοσελίδα σε ιστοσελίδα πολλές φορές διαφέρουν οι προβλέψεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom