Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Κατάλαβα... στα Burger King θα την βγάλουμε χαχαχαχα!!! Πάντως πάπια Πεκίνου, νουντλς και κανά γλυκόξινο θα τα δοκιμάσω έστω και με imodium ως συνοδευτικο χαχαχαχαχα!!!
Σε καλα εστιατορια που θα πληρώσεις κ τα γιουαν σου θα φας καλα panius.
Να σου δωσω ενα παραδειγμα αεροδρομιο pudong Shanghai λιγο πριν την πτηση οικογενεια ελληνων αριστερα τρωνε κριτσινα ελληνικα γυριζω το κεφαλι δεξια οικογενεια κινεζων τρωνε ποδια κοτας κ γλύφουν τα νυχια...ιιιιουυυυ...

Τεσπα...
Εμεις καλα φαγαμε μονο στη Χανγτσοου σε γευμα ξενοδοχείου χλιδατο με κινεζικο καθαρα κ ηταν ωραια αλλα σε αυτά τα γιουαν ειναι αρκετα και στην ΣΑγκαη στη γαλλικη συνοικια σε μια πιτσαρια ιταλική.

Απλα οι κινεζοι εχουν τη συνηθεια να φτυνουν κ αυτο το κανουν κ διπλα απο τους παγκους γι αυτο ισως να του αποφυγαμε (εκτος των υπολοιπων ελειψη υγιεινής κ μπιχλα φουλ) αλλα εαν αυτο δεν απωθει καποιους...τι να πω δοκίμασε το.(μαλλον ειμαι περιεργη εγω ) κ οι υπολοιποι δυτικοι τουριστες π κανεις δεν ειδα να τρωει πλην των κινεζων...

Παπια πεκινο δυστυχώς φαγαμε κ ηταν χαλια καλυτερα να πας σε συγκεκριμενο προτεινόμενο μαγαζι σαν αυτο που σου λεει ο ΑΕΡΑΣ απο κει κ περα πας κ βλεπεις.στην κριση σου ειναι.

Εξαλου στην Κίνα λιγο θα σε νοιαξει το φαγητο μπροστα σε αυτα που θα δεις...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
οικογενεια ελληνων αριστερα τρωνε κριτσινα ελληνικα γυριζω το κεφαλι δεξια οικογενεια κινεζων τρωνε ποδια κοτας κ γλύφουν τα νυχια...ιιιιουυυυ...
Τους "στόλισες" κανονικά τους Κινέζους. Τα βατραχοπόδαρα στα Ιωάννινα και οι χοχλιοί στην Κρήτη δεν είναι ιιιιουυυυ? Τα τοπικά στυλ φαγητού ποικίλλουν και απευθύνονται σε διάφορα γούστα.
Απλα οι κινεζοι εχουν τη συνηθεια να φτυνουν κ αυτο το κανουν κ διπλα απο τους παγκους γι αυτο ισως να του αποφυγαμε
Ενοχλητικό αλλά δεν είναι μόνο κινέζικη συνήθεια, μάλλον παγκόσμια είναι.
Εξαλου στην Κίνα λιγο θα σε νοιαξει το φαγητο μπροστα σε αυτα που θα δεις...
Διαφωνώ, η Κινέζικη κουζίνα συγκαταλέγεται σε μια από τις κορυφαίες του κόσμου της γαστρονομίας και αποτελεί από μόνη της ένα λόγο για επίσκεψη στη χώρα.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ενοχλητικό αλλά δεν είναι μόνο κινέζικη συνήθεια, μάλλον παγκόσμια είναι.
Στην Κίνα είναι λίιιιγο πιο έντονη αυτή η συνήθεια... δούλευα παλιότερα σε γνωστό ξενοδοχείο της Αθήνας... στην είσοδο είχε δύο μεγάλα μπρούτζινα τσουκάλια διακοσμητικά. Μόνο οι κινέζοι πελάτες έφτυναν μέσα!!!

οικογενεια ελληνων αριστερα τρωνε κριτσινα ελληνικα γυριζω το κεφαλι δεξια οικογενεια κινεζων τρωνε ποδια κοτας κ γλύφουν τα νυχια...ιιιιουυυυ...
χαχαχααχαχαχα!!! Μακάρι να δω κι εγώ τέτοια!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε Πινγκγιάο, Πεκίνο Ξιαν έχω πάει, αξίζουν τον κόπο και τα τρία και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Το φαγητό στην Κίνα είναι τουλάχιστον εξαιρετικό, εκπληκτικά πράγματα σε τιμές απίθανες. Το Ξιαν ειδικά έχει κι εξαιρετικό street food, ειδικά στις μουσουλμανικές γειτονιές. Εγώ θα έκανα ό,τι περνάει απ' το χέρι μου για να επισκεφθώ και Fenghuang και Lijiang, είναι πια τουριστικές αλλά με λίγο χρόνο στα χέρια σας δε θα μπορέσετε να πάτε σε πολυήμερα τρεκς να δείτε χωριά κι αυτές οι δύο είναι προσβάσιμες και πραγματικά πανέμορφες.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Fenghuang και Lijiang δύσκολο...μου πέφτουν αρκετά νότια... εξάλλου το Πεκίνο απ' ότι διαβάζω είναι τόσο ενδιαφέρον που από μόνο του τις θέλει 5 μέρες (και εγώ έχω μόλις 10).
@Yorgos με το σινικό τείχος τι έκανες; Ποιο κομμάτι είδες; Απ' ότι θυμάμαι είχες πάει σε κάποια απόμερα τμήματα στα σύνορα με Κορέα αν δεν κάνω λάθος... από τα πιο κοντινά έχεις ιδέα; Σκέφτομαι για Jinshaling μάλλον... επίσης για διαμονή σε Pingyao και Xian έχεις κάτι να προτείνεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εξάλλου το Πεκίνο απ' ότι διαβάζω είναι τόσο ενδιαφέρον που από μόνο του τις θέλει 5 μέρες (και εγώ έχω μόλις 10).
Ισχύει. Οπότε ναι, Πεκίνο, Ξιαν και Πινγκγιάο (ή Γκουιλίν).

με το σινικό τείχος τι έκανες; Ποιο κομμάτι είδες;
Δε θυμαμαι ονόματα, αλλά πήγαμε σε τρία:
1. στα σύνορα με τη Βορειο Κορέα ερχόμενος από εκεί, ενδιαφέρον
2. ένα υποτίθεται τουριστικό κομμάτι κοντά στο Πεκίνο. Με τέτοιο κρύο και χιόνι που είχε, δεν υπήρχε ΚΑΝΕΙΣ. Ήταν απλά φανταστικά.
3. ένα λιγότερο "μακιγιαρισμένο" κομμάτι όχι πολύ μακριά από το Πεκίνο. Ενδιαφέρον να το δεις μη φτιαγμένο, αλλά ο σκοπός του να αποφύγουμε τα πλήθη είχε επιτευχθεί ήδη στο 2. (και στο 1.).


Απ' ότι θυμάμαι είχες πάει σε κάποια απόμερα τμήματα στα σύνορα με Κορέα αν δεν κάνω λάθος... από τα πιο κοντινά έχεις ιδέα; Σκέφτομαι για Jinshaling μάλλον... επίσης για διαμονή σε Pingyao και Xian έχεις κάτι να προτείνεις;[/QUOTE]

Για τις διαμονές, δεν είμαι από αυτούς που τις προγραμματίζουν, ούτε και τις θυμούνται. Στην Κίνα ήμουν για μήνες, οπότε δεν ασχολήθηκα να κάνω κρατήσεις, όπου πήγαινα έβρισκα (συμπεριλαμβανομένων απίθανων χωριών όπου με φιλοξενούσαν οι αγρότες-συνεννοήση καρούμπαλο βέβαια). Στο Ξιαν θυμάμαι πως μείναμε σε ένα κατάλυμα καράκεντρο, στο Πεκίνο σε ένα hutong σε hostel με εξωφρενικά καλό φαγητό, ενώ στο Πινγκγιάο σε ένα hostel σε φανταστικό παραδοσιακό κτίριο, έχει πολλά τέτοια.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Μένοντας στο Πεκίνο επισκέφτηκα το Σινικό τείχος στο κομμάτι του Mutinyu. Συγκριτικά με την δημοφιλέστερη, πρόσβαση από Πεκίνο, που είναι το Badaling είναι λίγο πιο μακριά αλλά με σαφώς λιγότερο κόσμο. Πήγαμε με τοπικό λεωφορείο στο Mutinyu περίπου 1,5 με 2 ώρες αλλά άξιζε. Καταπράσινες πλαγιές και περπατούσαμε πάνω στο τείχος αρκετή ώρα απόλυτα μόνοι.
Επίσης εκεί υπάρχει τελεφερίκ για να μην χρειαστεί να ανέβεις με τα πόδια μέχρι την κορυφή αλλά και "τσουλήθρα με έλκηθρο " για να κατέβεις. Ισώς αυτά να υπάρχουν και στο Badaling, δεν το γνωρίζω.
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και 'γω σε hostel στο Πεκίνο έκλεισα για όλες τις μέρες του ταξιδιού, να το έχω ως βάση και ας πληρώσω και 30 ευρώ παραπάνω. έκλεισα σ' αυτό, αν το ξέρετε http://www.leohostel.com/
Για Pingyaο και Xian, δεκτή κάθε πρόταση :)

ένα υποτίθεται τουριστικό κομμάτι κοντά στο Πεκίνο. Με τέτοιο κρύο και χιόνι που είχε, δεν υπήρχε ΚΑΝΕΙΣ. Ήταν απλά φανταστικά.
Καταπράσινες πλαγιές και περπατούσαμε πάνω στο τείχος αρκετή ώρες απόλυτα μόνοι.
Είστε πολύ τυχεροί!!! Εγώ που πάω την περίοδο της Πρωτομαγιάς (περίοδος διακοπών για τους Κινέζους) με βλέπω να είμαι κάπως έτσι...:haha::haha::haha:
great-wall-lots-of-people.jpg
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και 'γω σε hostel στο Πεκίνο έκλεισα για όλες τις μέρες του ταξιδιού, να το έχω ως βάση και ας πληρώσω και 30 ευρώ παραπάνω. έκλεισα σ' αυτό, αν το ξέρετε http://www.leohostel.com/
View attachment 139700
Κι εγω σ αυτο εκλεισα για το σεπτεμβρη. Αφου θα προηγηθεις θα μου πεις εντυπωσεις!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαχα, θεός. Εμείς πάλι ακόμη και στο Badaling ήμασταν έτσι και αυτοί που βλέπεις από πίσω είναι δικοί μας. Στο μεταξύ είχα προετοιμαστεί γι αυτά που έλεγαν οι οδηγοί: πολυκοσμία, ορδές, τύποι που πουλάνε σουβενίρ, κιτσαρίες, καμήλες...τίποτε και κανείς.
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χαχα, θεός. Εμείς πάλι ακόμη και στο Badaling ήμασταν έτσι και αυτοί που βλέπεις από πίσω είναι δικοί μας. Στο μεταξύ είχα προετοιμαστεί γι αυτά που έλεγαν οι οδηγοί: πολυκοσμία, ορδές, τύποι που πουλάνε σουβενίρ, κιτσαρίες, καμήλες...τίποτε και κανείς.
Εγώ πάλι το ακριβώς αντίθετο. Ανέβηκα στο τείχος (Mutiyanyu) με 38 βαθμούς υπό σκιάν. Μόνο που πάνω στο τείχος δεν έχει τη σκιάν :(
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στην Κίνα είναι λίιιιγο πιο έντονη αυτή η συνήθεια... δούλευα παλιότερα σε γνωστό ξενοδοχείο της Αθήνας... στην είσοδο είχε δύο μεγάλα μπρούτζινα τσουκάλια διακοσμητικά. Μόνο οι κινέζοι πελάτες έφτυναν μέσα!!!
Ίσως, όμως από μια μικρή έρευνα που έκανα στο google, οι αρχές στην Κίνα τα τελευταία χρόνια τιμωρούν με μεγάλα πρόστιμα όσους φτύνουν (και τσίχλες) στο δρόμο και τοποθέτησαν σε πολλά σημεία των πόλεων ειδικά δοχεία για να φτύνουν εκεί. Μήπως οι άνθρωποι νόμιζαν ότι τα τσουκάλια είχαν αυτό το ρόλο?
Τέλος πάντων, τα συμπεράσματα που βγαίνουν για τα χαρακτηριστικά ενός ολόκληρου λαού από μια επίσκεψη λίγων ημερών, είναι σαχλαμάρες. Λες και γνώρισε όλους τους Κινέζους και είδε όλη την Κίνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom