Ιταλία ΡΩΜΗ-ΣΙΕΝΑ-ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλησπερα σας,

Μεσα στον Απριλιο θα επισκεφτω την Ρωμη και πιο συγκεκριμενα μεσα σε μια μερα θελω να παρω τρενο και να επισκεφτω Σιεννα και Φλωρεντια αφου ειναι κοντα η μια στην αλλη.

Το ξερω οτι ειναι λιγο για μια μερα αλλα απλα θελω να παρω μια ιδεα των πολεων.

Θα ηθελα τις προτασεις σας.

Με ποια σειρα να τα παρω ;
Ποσες ωρες να μεινω στην καθε πολη ;
Nα παω Κυριακη ή Σαββατο ;

Σας ευχαριστω θερμα.
Υπαρχει μηπως η δυνατοτητα να νοικιασεις αυτοκινητο ..ετσι ωστε να παρεις μια γευση?
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Σιενα και Σν Τζιμινιανο ειναι εξαιρετικο field trip, τα τρενα σε βολευουν απολυτα, αρκει να ξεκινησεις νωρις. Απο τη Σιενα προτεινω να εξερευνησεις τις γειτονιες πισω ακριβως απο το δημαρχειο (ειναι στην Piazza del Campo), οπου ειναι και το αγαπημενο μου μερος. Ανεβα πανω στον πυργο που ειναι διπλα στο ριγε Duomo, ακομα και αν η αναβαση φαινεται βουνο (που ειναι), αλλα η θεα της τοσκανικης επαρχιας θα σε ανταμειψει τοσο που δεν θα θελεις να φυγεις.
PS ο σταθμος των τρενων στη Σιενα ειναι εξω απο την πολη, αλλα εχει ενα λεωφορειακι που κανει τερματικη σταση 5 λεπτα απο το κεντρο.
Στο Σαν Τσιμινιανο πας με τρενο, δεν θα χρειαστεις πολυ ωρα για να το γυρισεις. Απαραιτητη η επισκεψη στην εκκλησια εκει :D
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γειά σας!
Τέλη Απρίλη θα έχουμε ακριβώς 4 μέρες Φλωρεντία. Πιστεύετε ότι θα προλάβουμε Σιένα και σαν σιμιτσιανο σε μονοήμερη, ή να προτιμήσουμε μόνο ένα από τα δύο? Και ποιο? Γιατί σίγουρα θα χρειαστούμε τις 3 στη φλωρεντια. Επίσης, θα έχουμε και τον μικρό μαζί, 2 χρονών. Οπότε δε θέλω να τον κουρασουμε υπερβολικά. Ή μήπως απλά να πάμε Πίζα στον πύργο για λίγες ώρες, μιας που Πίζα προσγειωνομαστε, και να μην πάμε ούτε Σιένα ούτε σαν τσιμιτσιανο? Με τη λογική ότι Ιταλία σίγουρα θα πάμε και τεταρτη φορά στο μέλλον, και δε θέλω να υποτιμήσω την Τοσκάνη που πιστεύω ότι είναι ένα δεκαήμερο ταξίδι μόνη της. Δε θέλω να 'ξεπεταξω' τίποτα.
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Ταϋλάνδη
Καλησπερα σας,

Μεσα στον Απριλιο θα επισκεφτω την Ρωμη και πιο συγκεκριμενα μεσα σε μια μερα θελω να παρω τρενο και να επισκεφτω Σιεννα και Φλωρεντια αφου ειναι κοντα η μια στην αλλη.

Το ξερω οτι ειναι λιγο για μια μερα αλλα απλα θελω να παρω μια ιδεα των πολεων.

Θα ηθελα τις προτασεις σας.

Με ποια σειρα να τα παρω ;
Ποσες ωρες να μεινω στην καθε πολη ;
Nα παω Κυριακη ή Σαββατο ;

Σας ευχαριστω θερμα.
Θα είμαι κι εγώ τον Απρίλιο Ιταλία!!!! Η Ρώμη είναι υπέροχη... Απόλαυσέ τη!!!!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Μα δε θα τα προλάβουμε όλα για κανένα λόγο. Δεν προλαβαινουμε 4 μέρη σε 4 μέρες. Πρέπει να διαλέξουμε Φλωρεντία και ακομη ένα, νομίζω. Πείτε.. Πίζα, Σιένα ή σαν σιμιτσιανο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα δε θα τα προλάβουμε όλα για κανένα λόγο. Δεν προλαβαινουμε 4 μέρη σε 4 μέρες. Πρέπει να διαλέξουμε Φλωρεντία και ακομη ένα, νομίζω. Πείτε.. Πίζα, Σιένα ή σαν σιμιτσιανο?
Πιζα,Πιζα,Πιζα. Μα τι ψαχνεις παραπερα? Σε τοσο λιγο χρονο κ με μικρο παιδι θελεις ταλαιπωρια? Πρωτα παμε Φλωρεντια, Πιζα κ μετα οπουδήποτε αλλου στην Τοσκανη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom