Ιράν Iράν, πρόγραμμα

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Αγαπητοί συνφορουμήτες,

Έπεσα πάλι στην ανάγκη σας.

Μετά τα 10α γενέθλια του φόρουμ στην Αθήνα, που ο αγαπητός μου @hydronetta αφού με καλωσόρισε, μου είπε κατά λέξη: ‘ Εσύ μπορείς να μου πεις γιατί δεν πας στο Ιράν;’, το μικρόβιο ρίζωσε για τα καλά μέσα μου.
Με την γνωστή μέθοδο αποκαλούμενη και «πίρι-πίρι» έπεισα και τον καλό μου και έτσι στις αρχές Μάη – πρώτα ο 4ος Χαλίφης- φεύγουμε για την χώρα των Αρίων.

Παραθέτω παρακάτω ένα αδρό πρόγραμμα προς συζήτηση. Στην συνέχεια καταγράφω τις απορίες μου.

5/5 : Άφιξη στις 03:00 στην Τεχεράνη, μετάβαση στο ξενοδοχείο, ξεκούραση , full day Τεχεράνη. Διανυκτέρευση στην Τεχεράνη.

6/5 Παρασκευή: Πρωινή πτήση για Shiraz. Full day Shiraz. Διανυκτέρευση Shiraz.

7/5: Περσέπολη- Ναγκέ Ροστάμ- Πασαργάδες. Από εκεί με κάποιο τρόπο προς την Yazd. Διανυκτέρευση Yazd.

8/5: Yazd full day, το βράδυ μετάβαση σε Ισφαχάν. Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

9/5 : Ισφαχάν full day. Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

10/5 : Ισφαχάν full day. Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

11/5 : Ισφαχάν half day, μετάβαση σε Κασάν. Διανυκτέρευση Κασάν.

12/5 : Κασάν full day. Διανυκτέρευση Κασάν.

13/5 Παρασκευή : Πρωινή μετάβαση σε Qom, Qom half day, μετάβαση σε Τεχεράνη. Διανυκτέρευση Τεχεράνη.

14/5 : Τεχεράνη fullday, αργά το βράδυ μετάβαση στο αεροδρόμιο.

15/5 : Αναχώρηση για Ελλάδα στις 04:00.


Οι ερωτήσεις τώρα:

Ερώτηση 1η

Μήπως με 2,5 μέρες στο Ισφαχάν το αδικώ και πρέπει να κόψω κάτι (ή και μια ολόκληρη πόλη) από αλλού για να το αφιερώσω εκεί;

Ερώτηση 2η

Η μετάβαση από Shiraz σε Περσέπολη- Ναγκέ Ροστάμ- Πασαργάδες και από εκεί προς την Yazd, είναι πιθανή με κάποιον τρόπο; Αν ναι με ποιον και ποιο είναι περίπου το κόστος;

Ερώτηση 3η

Σκέφτομαι να κάνουμε μία διανυκτέρευση σε Caravanserai. Σε ποιο σημείο του προγράμματός μας θα μπορούσε να γίνει αυτό, δεδομένου ότι θέλουμε να κινηθούμε ανεξάρτητα;

Ερώτηση 4η

Η κράτηση στο ξενοδοχείο μας στην Τεχεράνη είναι αρκετή για να πάρουμε Visa on Arrival;


Αυτές είναι οι απορίες μου προς το παρόν.

Περιμένω γνώμες και προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φρίντα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλως την, να κι ένα μέρος που πρωτοπήγα από σένα.

Ερώτηση 1η

Μήπως με 2,5 μέρες στο Ισφαχάν το αδικώ και πρέπει να κόψω κάτι (ή και μια ολόκληρη πόλη) από αλλού για να το αφιερώσω εκεί;

Ερώτηση 2η

Η μετάβαση από Shiraz σε Περσέπολη- Ναγκέ Ροστάμ- Πασαργάδες και από εκεί προς την Yazd, είναι πιθανή με κάποιον τρόπο; Αν ναι με ποιον και ποιο είναι περίπου το κόστος;
car/driver με το οποίο θα συνεχίσεις στη Yazd. μα μόνο μία μέρα στη Shiraz?

Ερώτηση 3η

Σκέφτομαι να κάνουμε μία διανυκτέρευση σε Caravanserai. Σε ποιο σημείο του προγράμματός μας θα μπορούσε να γίνει αυτό, δεδομένου ότι θέλουμε να κινηθούμε ανεξάρτητα;
caravan serai μόνο με οδηγό. κάνε τη διαδομή μου να σe πάει και στa ckak ckak-Naein-Abyaneh

Από Qom να πάτε απ ευθείας στο ΙΚΑ που είναι στο δρόμο σας πριν την Τεχεράνη. το ταξί 20 ευρώ παίρνει. Μην μπλεχτείς εκεί στο χάος
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καπετάνιε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. (το μελετάω για αυτό δεν απάντησα νωρίτερα)

Έχω 2 μέρες Τεχεράνη και 1 Σιράζ. Τι θα λέγατε να το κάνω αντίθετα (δηλ 1 και 2 Σιράζ;)

Για την VOA καμιά άποψη;

Για δείτε και αυτό:

5/5 : Άφιξη στις 03:00 στην Τεχεράνη, μετάβαση στο ξενοδοχείο, ξεκούραση , full day Τεχεράνη. Διανυκτέρευση στην Τεχεράνη.

6/5 Παρασκευή: Τεχεράνη μεσημεριανή πτήση για Shiraz. half day Shiraz. Διανυκτέρευση Shiraz.

7/5: full day Shiraz. Διανυκτέρευση Shiraz.

8/5: Περσέπολη- Ναγκέ Ροστάμ- Πασαργάδες. Από εκεί με κάποιο τρόπο προς την Yazd. Διανυκτέρευση Yazd.

9/5 : Yazd full day, Διανυκτέρευση σε Caravanserai.

10/5 : Πρωινή μετάβαση σε Ισφαχάν Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

11/5 : Ισφαχάν full day. Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

12/5 : Ισφαχάν full day. Διανυκτέρευση Ισφαχάν.

13/5 Παρασκευή :Ισφαχάν half day, μετάβαση σε Κασάν. Διανυκτέρευση Κασάν.

14/5 : Κασάν half day μεσημεριανή μετάβαση σε Qom, Qom half day, αναχώριση κατά τις 22:00 για IKA απευθείας.

15/5 : Αναχώρηση για Ελλάδα στις 04:00.

Βασικότατο θέμα: Σε Qom θα βρούμε κάπου να αφήσουμε τις βαλίτσες μας με ασφάλεια; Και αν ναι που;
 
Last edited by a moderator:

Marilu

Member
Μηνύματα
8
Likes
21
FRIDA καλησπέρα,

Σχετικά με τη VOA που ρωτάς η διαδικασία είναι πολύ απλή. Τώρα, αναλόγως την όρεξη και τη διάθεση που έχεις να περιμένεις λίγη ή περισσότερη ώρα στην ουρά έχεις δύο επιλογές.
1. Δεν κάνεις τίποτα από πριν, με το που φτάνεις πας κατευθείαν για ταξιδιωτική ασφάλεια και visa. Η ασφάλεια είναι υποχρεωτική (ανεξάρτητα αν έχεις εσύ δική σου) και στοιχίζει πλέον 15 ευρώ/άτομο (Όταν θα δεις πώς οδηγούν στο Ιράν και ιδιαίτερα στην Τεχεράνη θα πεις και λίγα έδωσα...). Μόλις βγάλεις την ασφάλεια, πας στην ουρά για visa ακριβώς απέναντι, συμπληρώνεις τα χαρτιά με τα στοιχεία σου, αφήνεις διαβατήριο και περιμένεις να σου την ετοιμάσουν.
2. Κανονίζεις από πριν με ένα πρακτορείο να σου βγάλουν κωδικό αριθμό για τη visa ώστε μόλις βγάλεις την ταξιδιωτική ασφάλεια να αφήσεις κατευθείαν το διαβατήριο μαζί με τον κωδικό και να σου την ετοιμάσουν άμεσα. Τα περισσότερα πρακτορεία αν χρησιμοποιήσεις κάποιες από τις υπηρεσίες τους σου βγάζουν κωδικό δωρεάν, αν όχι σε χρεώνουν.

Αυτά ίσχυαν μέχρι πριν 10 μέρες που επιστρέψαμε εμείς. Διαλέγεις και παίρνεις!

Επίσης το πρώτο post ιστορία του Αντώνη είναι κατατοπιστικότατο ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα. Ποιος ξέρει για το Ιρανικό Κουρδιστάν? Πόλεις και αξιοθέατα που ενδιαφέρουν καθώς και η επικοινωνία με τους ντόπιους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom