Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ίσως, όμως από μια μικρή έρευνα που έκανα στο google, οι αρχές στην Κίνα τα τελευταία χρόνια τιμωρούν με μεγάλα πρόστιμα όσους φτύνουν (και τσίχλες) στο δρόμο και τοποθέτησαν σε πολλά σημεία των πόλεων ειδικά δοχεία για να φτύνουν εκεί. Μήπως οι άνθρωποι νόμιζαν ότι τα τσουκάλια είχαν αυτό το ρόλο?
Η αλήθεια είναι ότι τα τσουκάλια ήταν οριεντάλ τεχνοτροπίας και κινεζο-φέρνανε. Το θέμα είναι, ποιος ο λόγος να φτύνεις αν δεν είσαι φυματικός, άντε με μια βρογχοπνευμονία στην καλύτερη!

Τέλος πάντων, τα συμπεράσματα που βγαίνουν για τα χαρακτηριστικά ενός ολόκληρου λαού από μια επίσκεψη λίγων ημερών, είναι σαχλαμάρες. Λες και γνώρισε όλους τους Κινέζους και είδε όλη την Κίνα.
Εδώ σε έχασα λίγο...

Κι εγω σ αυτο εκλεισα για το σεπτεμβρη. Αφου θα προηγηθεις θα μου πεις εντυπωσεις!!!!
Και εσύ είδες καλές κριτικές ε; Τέλεια! Ενθαρρυντικό! Βασικά η τοποθεσία είναι φοβερή! Δίπλα στην Τιεν Αμέν. Εννοείται θα ενημερώσω! ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kι εγώ πάντως που έκατσα αρκετούς μήνες, την ίδια αντύπωση αποκόμισα: είναι εξαιρετικά βρώμικη χώρα, οι δημόσιες τουαλέτες είναι επιπέδου Ινδίας, οι οικονομικές θέσεις στο τραίνο όπως και στην Αίγυπτο με μίξες στα τζάμια, η ροχάλα πάει σύννεφο και η υγιεινή θέλει πολλή δουλειά ακόμη, καθημερινό φαινόμενο το να ουρούν σε τοίχους κατοικούμενων κτιρίων. Βέβαια όλα αυτά πριν από 8-9 χρόνια, ενδεχομένως να έχει αλλάξει το θέμα, αν και κρίνοντας από τους Κινέζους που έρχονται εδώ, δεν το βλέπω: στην τρίωρη απόσταση Βαραδέρο-Αβάνα οι Κινέζοι ανεξαιρέτως κάνουν τα λεωφορεία χάλι με φτυσιές στο πάτωμα, μασημένα πασατέμπο και σακουλάκια από τις συσκευασμένες τροφές που πετάνε κάτω.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Kι εγώ πάντως που έκατσα αρκετούς μήνες, την ίδια αντύπωση αποκόμισα: είναι εξαιρετικά βρώμικη χώρα, οι δημόσιες τουαλέτες είναι επιπέδου Ινδίας, οι οικονομικές θέσεις στο τραίνο όπως και στην Αίγυπτο με μίξες στα τζάμια, η ροχάλα πάει σύννεφο και η υγιεινή θέλει πολλή δουλειά ακόμη, καθημερινό φαινόμενο το να ουρούν σε τοίχους κατοικούμενων κτιρίων. Βέβαια όλα αυτά πριν από 8-9 χρόνια, ενδεχομένως να έχει αλλάξει το θέμα, αν και κρίνοντας από τους Κινέζους που έρχονται εδώ, δεν το βλέπω: στην τρίωρη απόσταση Βαραδέρο-Αβάνα οι Κινέζοι ανεξαιρέτως κάνουν τα λεωφορεία χάλι με φτυσιές στο πάτωμα, μασημένα πασατέμπο και σακουλάκια από τις συσκευασμένες τροφές που πετάνε κάτω.
Ομολογώ πως τέτοια διαφορά νοοτροπίας με τους γείτονες Ιάπωνες ή Κορεάτες δεν την περίμενα. Ημέρα με τη νύχτα! Για να δούμε τι θα συναντήσουμε...
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Εγω εχω πολύ καλες εντυπωσεις απο την Κίνα απο το ταξίδι μου πριν 2 χρόνια περίπου. Δεν τα βρήκα τόσο τραγικά οπως τα περιγράφετε. και καθαρά ηταν και τα φαγητά στα εστιατορια μια χαρα ήταν. απλως οι γευσεις ειναι λιγο διαφορετικες απο αυτες που τρωμε εδω σαν "κινέζικα¨. το μονο αρνητικο μεχρι και αηδιαστκο, ναι ηταν οι ροχαλες. παντου φτυνουν, αντρες και γυναικες. βεβαια δεν ειναι επιπεδου Ινδίας οπου ειναι και χρωματιστες χεχε. Παντως τον Μαιο που θα ξαναπαω Κινα ελπιζω να βελτιωθηκαν περισσοτερο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Και εσύ είδες καλές κριτικές ε; Τέλεια! Ενθαρρυντικό! Βασικά η τοποθεσία είναι φοβερή! Δίπλα στην Τιεν Αμέν. Εννοείται θα ενημερώσω! ;)
Και οχι μονο στην Τιεν Αν Μεν, απο ολα τα βασικα αξιοθεατα απεχει το πολυ 3 με 3,5 χλμ....
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε hostel και είμαι και τριάντα-φεύγα, πιστεύετε ότι θα νιώσω άβολα λόγω ηλικίας; Όσοι έχετε μείνει πώς το έχετε βιώσει; Έχετε δει και μεγαλύτερους ταξιδιώτες εκεί ή θα είμαι σαν δάσκαλος στο kindergarten?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε hostel και είμαι και τριάντα-φεύγα, πιστεύετε ότι θα νιώσω άβολα λόγω ηλικίας; Όσοι έχετε μείνει πώς το έχετε βιώσει; Έχετε δει και μεγαλύτερους ταξιδιώτες εκεί ή θα είμαι σαν δάσκαλος στο kindergarten?
Εγω ειμαι σαραντα -φευγα και νιωθω μια χαρα... Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο θεμα ηλικιας, οσο νοοτροπιας. Υπαρχουν πολλοι 25αρηδες που δε γουσταρουν τη συγκατοικηση, ουτε το ....να σκαρφαλωνουν στο πανω κρεβατι. Αντιθετα πιο μεγαλης ηλικιας ανθρωποι ειναι πιο χαλαροι και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα.
Κανεις δε θα σε κοιταξει περιεργα, να εισαι σιγουρος.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εγω ειμαι σαραντα -φευγα και νιωθω μια χαρα... Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο θεμα ηλικιας, οσο νοοτροπιας. Υπαρχουν πολλοι 25αρηδες που δε γουσταρουν τη συγκατοικηση, ουτε το ....να σκαρφαλωνουν στο πανω κρεβατι. Αντιθετα πιο μεγαλης ηλικιας ανθρωποι ειναι πιο χαλαροι και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα.
Κανεις δε θα σε κοιταξει περιεργα, να εισαι σιγουρος.
Η αλήθεια είναι ότι και ΄γω κάτω κρεβάτι ζήτησα :) Έχω κλείσει σε δωμάτιο με 6 κρεβάτια. Πώς είναι η διαδικασία; Σου λένε μπες μέσα και κάτσε σε όποιο κρεβάτι βρεις διαθέσιμο, ή σου κλείνουν συγκεκριμένο; (πχ. "πήγαινε δωμάτιο 3, κρεβάτι 5")
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σου δινουν εκεινοι. Δεν μου εχει τυχει ομως να υπαρχει κατω κρεβατι αδειο και να μου δωσουν επανω. Ισως να τα δινουν με αυτη τη σειρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε hostel και είμαι και τριάντα-φεύγα, πιστεύετε ότι θα νιώσω άβολα λόγω ηλικίας; Όσοι έχετε μείνει πώς το έχετε βιώσει; Έχετε δει και μεγαλύτερους ταξιδιώτες εκεί ή θα είμαι σαν δάσκαλος στο kindergarten?
Hostel στην Κίνα; Υπερβολικά θαραλλέο σε βρίσκω... :)

ΟΚ, έχω ακούσει αρκετές ιστορίες φρίκης από hostel στην Κίνα, αλλά τελικά όλοι επέζησαν... Μπορείς κι εσύ να το αποπειραθείς και να αποκτήσεις τις δικές σου ιστορίες να μας λες.

Ανεξαρτήτως κατηγορίας καταλλύματος, το πιο δύσκολο είναι να μιλάνε Αγγλικά ή έστω κάτι στο οποίο να μπορείς να συνεννοηθείς. Θυμάμαι ρεσεψιόν μεγάλου τετράστερου στο κέντρο του Πεκίνου όπου Αγγλικά μίλαγε μόνο ένα άτομο (κι αυτό Γάλλος)....
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ανεξαρτήτως κατηγορίας καταλλύματος, το πιο δύσκολο είναι να μιλάνε Αγγλικά ή έστω κάτι στο οποίο να μπορείς να συνεννοηθείς. Θυμάμαι ρεσεψιόν μεγάλου τετράστερου στο κέντρο του Πεκίνου όπου Αγγλικά μίλαγε μόνο ένα άτομο (κι αυτό Γάλλος)....
Και όμως στα hostel είναι πιο πιθανόν να βρεις άτομα που μιλάνε αγγλικά απ' ότι στα μεσαίας κατηγορίας ξενοδοχεία (τάδε έφη Lonely Planet). Γι' αυτό άλλωστε έκλεισα εκεί... ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom