Γερμανία Πρόγραμμα για Βερολίνο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Θέλετε να δείτε λίγο το πρόγραμμα των 5 ημερών μας;
Το βλέπετε όλο ή μόνο την πρώτη μέρα;
http://www.visitacity.com/itineraries-user?id=739ac0b9-da69-4eff-911e-11d8678c6ca0&day=1
Σφιχτο προγραμμα ,εννοω δηλ οτι θα τρεχετε απο το ςνα μερος στο αλλο,αλλα ετσι πρεπει σε ςνα ταξιδι αλλωστε..


Βαλε πςρισσοτερο χρονο για Ποτσνταμ....ζωολογικος κηπος κ μουσειο φυσικης ιστοριας σας ςνδιαφερει;
Επισης αν σου αρεσει ο Νταλι ,εχει μουσειο με τα πρωιμα εργα του
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Οπωσδήποτε να ομαδοποιήσετε τα μέρη καλύτερα. Πχ. τη δεύτερη μέρα το Reichstag πάει μαζί με το KaDeWe.
Αχ αυτη η ομαδοποιηση θα με ενδιεφερε κι εμενα, αν μπορεις να μας βοηθησεις. Βεβαια, εμεις δε θα παμε σε οοοολα αυτα γιατι εχουμε μονο 2,5 μερες, αλλα σκεφτομαι οτι αν τα ομαδοποιησω σωστα θα εξοικονομησουμε χρονο :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαρίστως, αν έχετε αποφασίσει τι θέλετε να δείτε. Πολύ λίγες μέρες για πρώτη φορά Βερολίνο. Μπορείτε να το προσπαθήσετε και μόνοι σας εντοπίζοντας τα μέρη στον χάρτη και φτιάχνοντας λίστες :)
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Ευχαρίστως, αν έχετε αποφασίσει τι θέλετε να δείτε. Πολύ λίγες μέρες για πρώτη φορά Βερολίνο. Μπορείτε να το προσπαθήσετε και μόνοι σας εντοπίζοντας τα μέρη στον χάρτη και φτιάχνοντας λίστες :)
Προσπαθω να βγαλω ενα προγραμμα για να χωρεσω αυτα που εχω σκεφτει στον περιορισμενο χρονο μας. Εχω βαλει: Κοινοβουλιο, Πυργο της Τηλεορασης, Μουσειο Περγαμου, Berliner Dom, Μουσειο DDR (αν προλαβουμε και αυτο που πρεοτεινες εσυ) και εννοειται να δουμε και Μνημειο Ολοκαυτωματος, Πυλη Βραδεμβουργου, Eastside Gallery, Potsdamer Platz....και σιγουρα κατι ξεχναω...:rolleyes-80::rolleyes-80:.
Πολυ φιλοδοξο ε?? :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολυ φιλοδοξο ε?? :D
Πάνε μαζί (αναφέρομαι μόνο στα αξιοθέατα που παράθεσες):
α) Κοινοβουλιο, Πυλη Βραδεμβουργου, Μνημειο Ολοκαυτωματος, Potsdamer Platz,
β) Πύργος της Τηλεορασης, Berliner Dom, Μουσειο DDR, Μουσειο Περγαμου, και γ) Eastside Gallery μόνη της
Δεν γράφεις ποιο είναι το άλλο μουσείο που σου πρότειναν, αν και για 2,5 μέρες, θα σου πρότεινα να μην μπείτε σε κανένα μουσείο, εκτός κι αν έχει πολύ χάλια καιρό. Εξάλλου τα πρωτοκλασάτα εκθέματα στο μουσείο της Περγάμου είναι κλειστά για το κοινό, λόγω συντήρησης έως το 2019.
Επιμένω για τον χάρτη!
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Οπωσδήποτε να ομαδοποιήσετε τα μέρη καλύτερα. Πχ. τη δεύτερη μέρα το Reichstag πάει μαζί με το KaDeWe.
Μαζί τα έχω!
Βάζω το πρωί κάποια αξιοθέατα, αλλα κάποια είναι μόνο για βόλτα, να το δούμε απέξω κτλ. πχ για το Bode Museum διάβασα εδώ ότι είναι πολύ ωραίο το καφέ του. Οποτε θα πάμε για ένα καφεδάκι.

αυτά που έχω τα απογεύματα είναι και για φαγητό

Εμείς πάμε Άνοιξη.
Πάμε χωρίς τα παιδάκια μας, οπότε αποκλείουμε το ζωολογικό κήπο και άλλα kids friendly μέρη, που έχουμε φάει με το κουτάλι σε άλλα ταξίδια και επειδή δε μας τυχαίνει συχνά να πάμε ταξιδάκι τα δυό μας, θα αποφύγουμε "παιδικές" ατραξιόν.

Πρώτη μέρα φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα. Μένουμε στην Alexanderplatz.
πύργος τηλεόρασης
βόλτα στην unter den Linden
πύλη Βραδεμβούργου by night
επιστροφή στο ξενοδοχείο και δείπνο στο 12 Apostel

Δευτερη μέρα
Reichstag πρωί πρωί
Museum island, Θα πάμε στο μουσείο Περγάμου, Berliner Dom
Bode Museum για καφεδάκι
βόλτα στην εβραϊκή συνοικία Hackescher Markt
το απόγευμα βόλτα στο KaDeWe

Τρίτη μέρα
θα πάμε στο Potsdam
πριν , πρωί πρωί ίσως πάμε στο east side gallery γιατί δε χωράει άλλη μέρα
μετά το Potsdam θα πάμε στο Kreuzberg για κνάιπεν και ποτάκι

Τέταρτη μέρα:
Μνημείο ολοκαυτώματος
Topography of terror
Checkpoint Charlie (ισα ίσα να το δούμε, δε θα κάτσουμε πολύ ωρα)
Kunsthaus Tacheles (για βόλτα, καφεδάκι κτλ)

Πέμπτη μέρα:
ημέρα αναχώρησης,
ίσως κάτι χαλαρο στην Alexanderplatz

Ερωτησεις:
1) τί σχόλια έχετε για το πλάνο μας (μου) ;
2) Πρέπει να βάλω κάπου την Potsdamer Platz - Sony Center κάποιο βράδυ. Ο σύζυγος θα ψήνεται και για καμια προβολή στην IMAX
3) Δέχομαι προτάσεις για πρωινό, και όλα τα γεύματα δεν έχω θέμα :) Αυτό το Papilles που είναι στο #1 στα εστιατόρια στο tripadvisor το ξέρετε;
Μας αρέσει να φάμε κάτι παραδοσιακό αλλά πιο πολύ ρόλο παίζει η ατμόςφαιρα. Δηλαδή δεν είναι το καλύτερό μου να πάμε για πίτσα αλλά οι 12 αποστολοι φαινονται πολύ όμορφο μέρος. Επίσης και λουκάνικα τρώμε εννοείται.
 
Last edited by a moderator:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Έλα τυχερέ πάρε άλλο ένα γερμανικό εστιατόριο μια και θα μένεις στην Alexanderplatz.


Julchen hope.
Rathausstraße 25
10178 Berlin
Germany
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Έλα τυχερέ πάρε άλλο ένα γερμανικό εστιατόριο μια και θα μένεις στην Alexanderplatz.


Julchen hope.
Rathausstraße 25
10178 Berlin
Germany
Το σημειωσα κι αυτο...ειμαστε πολλοι οι ενδιαφερομενοι βλεπεις :D:D

3) Δέχομαι προτάσεις για πρωινό, και όλα τα γεύματα δεν έχω θέμα :) Αυτό το Papilles που είναι στο #1 στα εστιατόρια στο tripadvisor το ξέρετε;
Μας αρέσει να φάμε κάτι παραδοσιακό αλλά πιο πολύ ρόλο παίζει η ατμόςφαιρα. Δηλαδή δεν είναι το καλύτερό μου να πάμε για πίτσα αλλά οι 12 αποστολοι φαινονται πολύ όμορφο μέρος. Επίσης και λουκάνικα τρώμε εννοείται.
Κι εμενα με ενδιαφερουν αυτες οι προτασεις. Κι εγω το σκεφτηκα αυτο με την πιτσα στο Βερολινο:confused:, αλλα λεω για να προτεινεται, κατι θα ξερουν.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το 12 apostel mitte δεν ειναι μόνο ιταλικό εστιατόριο. Ειναι και πολύ ωραίο γερμανικό εστιατόριο. Ειναι καταπληκτικό.

Εμείς πάμε Άνοιξη.
Πάμε χωρίς τα παιδάκια μας, οπότε αποκλείουμε το ζωολογικό κήπο και άλλα kids friendly μέρη, που έχουμε φάει με το κουτάλι σε άλλα ταξίδια και επειδή δε μας τυχαίνει συχνά να πάμε ταξιδάκι τα δυό μας, θα αποφύγουμε "παιδικές" ατραξιόν.

Πρώτη μέρα φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα. Μένουμε στην Alexanderplatz.
πύργος τηλεόρασης
βόλτα στην unter den Linden
πύλη Βραδεμβούργου by night
επιστροφή στο ξενοδοχείο και δείπνο στο 12 Apostel

Δευτερη μέρα
Reichstag πρωί πρωί
Museum island, Θα πάμε στο μουσείο Περγάμου, Berliner Dom
Bode Museum για καφεδάκι
βόλτα στην εβραϊκή συνοικία Hackescher Markt
το απόγευμα βόλτα στο KaDeWe

Τρίτη μέρα
θα πάμε στο Potsdam
πριν , πρωί πρωί ίσως πάμε στο east side gallery γιατί δε χωράει άλλη μέρα
μετά το Potsdam θα πάμε στο Kreuzberg για κνάιπεν και ποτάκι

Τέταρτη μέρα:
Μνημείο ολοκαυτώματος
Topography of terror
Checkpoint Charlie (ισα ίσα να το δούμε, δε θα κάτσουμε πολύ ωρα)
Kunsthaus Tacheles (για βόλτα, καφεδάκι κτλ)

Πέμπτη μέρα:
ημέρα αναχώρησης,
ίσως κάτι χαλαρο στην Alexanderplatz

Ερωτησεις:
1) τί σχόλια έχετε για το πλάνο μας (μου) ;
2) Πρέπει να βάλω κάπου την Potsdamer Platz - Sony Center κάποιο βράδυ. Ο σύζυγος θα ψήνεται και για καμια προβολή στην IMAX
3) Δέχομαι προτάσεις για πρωινό, και όλα τα γεύματα δεν έχω θέμα :) Αυτό το Papilles που είναι στο #1 στα εστιατόρια στο tripadvisor το ξέρετε;
Μας αρέσει να φάμε κάτι παραδοσιακό αλλά πιο πολύ ρόλο παίζει η ατμόςφαιρα. Δηλαδή δεν είναι το καλύτερό μου να πάμε για πίτσα αλλά οι 12 αποστολοι φαινονται πολύ όμορφο μέρος. Επίσης και λουκάνικα τρώμε εννοείται.
Να ξέρεις ότι πρέπει να πας και μια βόλτα στην Kurfürstendamm.

Εκει θα δεις και την Kaiser-Wilhelm-Gedächtiskirche.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom