Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Μηνύματα
6
Likes
0
καλησπερα κ απο μενα ξανα. ακομα προσπαθω με την αιτηση ακοσα απο καποιον οτι για αυτους που ειναι απο την αλβανια δεν βγαζουν ευκολα βιζα τον αλλον τον εστειλαν για συνεντευξη στη ρωμη κ του την αποριψαν κι ολας μετα.

Εχεις κανενα νεο αγαπητη Μαριαννα???
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
το χαρτί που είχα εγώ είταν η βεβαίωση πως έχω 2000 ευρώ στην τράπεζα (τόσο ανέφερα πως χρειάζομαι για το ταξίδι αυτό)

κατευθείαν μου το δωσαν στα αγγλικα (Εθνική)
 
Μηνύματα
6
Likes
0
το χαρτί που είχα εγώ είταν η βεβαίωση πως έχω 2000 ευρώ στην τράπεζα (τόσο ανέφερα πως χρειάζομαι για το ταξίδι αυτό)

κατευθείαν μου το δωσαν στα αγγλικα (Εθνική)


Σε ευχαριστω! Πως το ζήτησες απο την τραπεζα? μονο αυτο το χαρτι εδωσες? Τιποτα αλλο?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παιδιά καλησπερα!
Ειμαι απο Αλβανια. Εκανα αιτηση για βιζα για Αγγλια και μου την απερριψαν.
Η αληθεια ειναι πως ειχα στα Ελληνικα το εγγραφο της τραπεζας που εστειλα αλλα μου ειπαν οτι ειναι και αλλοι λογοι. Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χαρτι θελει απο την τραπεζα και τι αλλα εγγραφα (μεταφρασμενα) ειχατε εσεις βαλει στην αιτηση σας !? Εχω κλεισει εισητηρια με το αγορι μου για τελη Φεβρουαριου και θελω να ξανα κανω αιτηση! Ειχα γραψει τα παντα. Θα μεινουμε σε ενα φιλο στο Brighton.
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :)
Καλο μου κορίτσι,πρώτα έκλεισες τα εισιτήρια και μετα έκανες την αίτηση για βίζα;...Και οταν λες,ότι σου είπαν ότι ειναι και άλλοι λόγοι,τι εννοείς;μονο το χαρτί της τράπεζας έλειπε;
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλο μου κορίτσι,πρώτα έκλεισες τα εισιτήρια και μετα έκανες την αίτηση για βίζα;...Και οταν λες,ότι σου είπαν ότι ειναι και άλλοι λόγοι,τι εννοείς;μονο το χαρτί της τράπεζας έλειπε;

Ναι :/ μου ειπαν ειναι ευκολο να βγαλω. και απο οτι διαβαζω και εδω, ετσι φαινεται. θα ξανα κανω τωρα για βιζα και θα βαλω στα αγγλικα το χαρτι της τραπεζας. αλλα θελω να μου πει καποιος π το εχει κανει. ΤΙ ακριβως εβαλες και τι γραφανε τα χαρτια ακριβως. θα βαλω και το χαρτι απτο τει που σπουδαζω, αλλα να αυτο για παραδειγμα... πως πρεπει να ειναι. θελει καμια σφραγιδα? δλδ αυτοι εκει στην αγγλια πως θα κατλαβουν οτι δεν ειναι πλαστο βρε παιδι μου? μην βγαλω τα χαρτια ολα και φαω παλι ακυρο γιατι λειπει καποια σφραγιδα η υπογραφη απο καποια υπηρεσια πχ!!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Λοιπόν, ας μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά, που νομίζω ότι γνωρίζεις, μπαίνεις στο link που δώσαμε πιο πάνω, και σε συνδυασμό με τις πληροφορίες της Ιβάννας κάνεις την αίτηση online, κλείνεις το ραντεβού και τους πας εκεί τις φωτογραφίες και ό,τι χρειάζονται. Αν δεις, σου δίνουν το ελεύθερο να προσκομίσεις οτιδήποτε έγγραφα νομίζεις πως θα βοηθήσουν στην έκδοση visa.
Εγώ έβγαλα μια βεβαίωση λογαριασμού την οποία μετέφρασα στα Αγγλικά σε μεταφραστικό κέντρο, μαζί προσκομίσαμε και φωτοτυπίες την άδεια διαμονής της συζύγου και το διαβατήριό της, όπως και τα στοιχεία της κοπέλας που θα μας φιλοξενούσε και την κράτηση για ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Λοιπόν, ας μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά, που νομίζω ότι γνωρίζεις, μπαίνεις στο link που δώσαμε πιο πάνω, και σε συνδυασμό με τις πληροφορίες της Ιβάννας κάνεις την αίτηση online, κλείνεις το ραντεβού και τους πας εκεί τις φωτογραφίες και ό,τι χρειάζονται. Αν δεις, σου δίνουν το ελεύθερο να προσκομίσεις οτιδήποτε έγγραφα νομίζεις πως θα βοηθήσουν στην έκδοση visa.
Εγώ έβγαλα μια βεβαίωση λογαριασμού την οποία μετέφρασα στα Αγγλικά σε μεταφραστικό κέντρο, μαζί προσκομίσαμε και φωτοτυπίες την άδεια διαμονής της συζύγου και το διαβατήριό της, όπως και τα στοιχεία της κοπέλας που θα μας φιλοξενούσε και την κράτηση για ξενοδοχείο.



Δεν βαλατε στοιχεια εργοδοτη? Πως την δηλωσες? Για ολα σου ζηταει ενα σορο. εγω ειμαι Ανεργη και σπουδαζω. Εγραψα πως εχω κανα 400 το μηνα απο εισοδηματα τριτων. ΑΠο Πατερα και αραβωνιαστικο μου. Ζητανε να φερω και απο αυτους στοιχεια που τα βρισκουν τα λεφτα. Σε αυτα τι γραψατε θυμασαι :/
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Ενταξει αυτο ειναι απιστευτο που γινετε παιδια.
Εκανα και δευτερο visa application δλδ αλλα 200 ευρω. Και παλι ακυρο!!!
και μαντεψτε... μεσα μονο υπογραφη απτον θεο δεν εβαλα. Ειχε τα παντα.
Διαβατηριο. Αδεια παραμονης. 2 χαρτια απτην τραπεζα ενα που λεει εχω 1500 (4 μερες παω υποψην σας) και ενα χαρτι λογαριασμου 6μηνου. Χαρτι απο το τει αθηνων που γραφει ξεκαθαρα τι σπουδαζω και ποτε τελειωνω. Μεταφρασμενα ολα οσα ειπα, και με τα στοιχεια του μεταφραστη!
Χαρτι απο τον φιλο μας στην Αγγλια που ειναι Αγγλος και θα μας φιλοξενήσε ( αναγραφει τα πατνα για εμενα ποτε ερχομαι ποτε φευγω γιατι ερχομαι και μπλα μπλα) μαλιστα εβαλε και το διαβατηριο του και την ταυτοτητα εργασιας του και το υπογραφη και η γυναικα του γιατι εχουν μαζι το σπιτι που θα μεινουμε.
Χαρτι απο τον αραβωνιαστικο μου που βεβαιωνει ολα οσα αναγραφοντ μεσα στο visa application που εστειλα.

συνολο? 200 η πρωτη βιζα π εφαγα ακυρο (ενταξει στην πρωτη εκανα μαλακια) . 200 η δευτερη. 60 η μεταφραση, 20 το χαρτι της τραπεζας (κλεφτες), 200 τα εισητρια για αγγλια. 670 ευρω στα σκουπιδια.

Και η πλακα ειναι οτι στο μηνυμα που σε βαζει αν θες να γραψεις στο application τους ανεφερα και παρακαλεσα αν τυχον κατι παει στραβα λεμε τωρα. να στειλουν ενα email να παρουννενα τηλ εμενα τον φιλο μου αγγλια οτι θελουν αν θελουν και κατι αλλο που δεν θελουν γιατι εκανα ακριβως οτι λεει μεσα το site. ΔΛΔ 200 γιατι δινουμε? για να μας κανουν την τιμη να ανεχτουν να τα διαβασουν? 10 λεπτα παραπανω δεν μπορουν να αφιερωσουν ρε παιδια? Αυτο ειναι απατη. Ας μου πει καποιος που εχει παει αν θελει, τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειχε βαλει στο application του και καταφερε να παει? ηχογραφημενο μηνυμα απο τον θεο?
:(
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ενταξει αυτο ειναι απιστευτο που γινετε παιδια.
Εκανα και δευτερο visa application δλδ αλλα 200 ευρω. Και παλι ακυρο!!!
και μαντεψτε... μεσα μονο υπογραφη απτον θεο δεν εβαλα. Ειχε τα παντα.
Διαβατηριο. Αδεια παραμονης. 2 χαρτια απτην τραπεζα ενα που λεει εχω 1500 (4 μερες παω υποψην σας) και ενα χαρτι λογαριασμου 6μηνου. Χαρτι απο το τει αθηνων που γραφει ξεκαθαρα τι σπουδαζω και ποτε τελειωνω. Μεταφρασμενα ολα οσα ειπα, και με τα στοιχεια του μεταφραστη!
Χαρτι απο τον φιλο μας στην Αγγλια που ειναι Αγγλος και θα μας φιλοξενήσε ( αναγραφει τα πατνα για εμενα ποτε ερχομαι ποτε φευγω γιατι ερχομαι και μπλα μπλα) μαλιστα εβαλε και το διαβατηριο του και την ταυτοτητα εργασιας του και το υπογραφη και η γυναικα του γιατι εχουν μαζι το σπιτι που θα μεινουμε.
Χαρτι απο τον αραβωνιαστικο μου που βεβαιωνει ολα οσα αναγραφοντ μεσα στο visa application που εστειλα.

συνολο? 200 η πρωτη βιζα π εφαγα ακυρο (ενταξει στην πρωτη εκανα μαλακια) . 200 η δευτερη. 60 η μεταφραση, 20 το χαρτι της τραπεζας (κλεφτες), 200 τα εισητρια για αγγλια. 670 ευρω στα σκουπιδια.

Και η πλακα ειναι οτι στο μηνυμα που σε βαζει αν θες να γραψεις στο application τους ανεφερα και παρακαλεσα αν τυχον κατι παει στραβα λεμε τωρα. να στειλουν ενα email να παρουννενα τηλ εμενα τον φιλο μου αγγλια οτι θελουν αν θελουν και κατι αλλο που δεν θελουν γιατι εκανα ακριβως οτι λεει μεσα το site. ΔΛΔ 200 γιατι δινουμε? για να μας κανουν την τιμη να ανεχτουν να τα διαβασουν? 10 λεπτα παραπανω δεν μπορουν να αφιερωσουν ρε παιδια? Αυτο ειναι απατη. Ας μου πει καποιος που εχει παει αν θελει, τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειχε βαλει στο application του και καταφερε να παει? ηχογραφημενο μηνυμα απο τον θεο?
:(
Σε καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω. Η αλήθεια είναι πως όταν είχα βγάλει τα εισιτήρια τα δικά μου και της συζύγου για Σκωτία δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος αυνανισμός για την έκδοση τουριστικής visa. :rolleyes:Αλλιώς απλά δε θα πήγαινα, θα περίμενα κάποια χρονάκια για την υπηκοότητα και μετά με το καλό. Ή για να ψήφιζαν επιτέλους την ανεξαρτησία τους οι Σκωτσέζοι, τρομάρα μου..Τσάμπα ήλπιζα..:haha:
Τελικά βέβαια η visa για εμάς εγκρίθηκε κανονικά, δε γνωρίζω τι και πώς και ποια κριτήρια μπορεί να έχουν αλλάξει. Αλλά είχα καραφλιάσει με τις ερωτήσεις που έχει το application, ευτυχώς που δε μας ζήτησαν και *$#*%...:D
 

ntinacat

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα σε ολους.ειμαι ασκουμενη δικηγορος και εχω υποθεση με μια αλβανικης καταγωγης κυρια παντρεμενη με αλβανο επισης ο οποιος εχει παρει ελληνικη ταυτοτητα.θελουν να ταξιδεψουν και οι δυο στην αγγλια για να συναντησουν τον γιο τους, ο οποιος εχει κ αυτος ελληνικη ταυτοτητα.απο οσο εχω καταλαβει θελουν να μεινουν αρκετα εκει ακομη κ μονιμα.μπηκα στη σελιδα που αναφερεται αλλα δεν εβγαλα ακρη με τις επιλογες.αν μπορει καποιος να μου δωσεις γενικες κατευθυνσεις θα το εκτιμουσα.ευχαριστω εκ των προτερων
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπερα. Η γυναικα μου ειναι Ουκρανη με αδεια διαμονης στην Ελλαδα. Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να ταξιδεψει Αγγλια και ποσο χρονο παιρνει?
Ειναι σημερα Σαββατο και δεν μπορω να επικοινωνησω με πρεσβεια κλπ...

Ευχαριστω.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Θέλει βίζα. Θα πρέπει να πας την Δευτέρα και θα σου πουν τι χαρτιά χρειάζεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom