Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλημερα σας! Εχουμε κανει κρατηση στο hotel design sorbonne για 5 βραδιες τον Αυγουστο (τοτε παιρνω αδεια απο την δουλεια). Πιστευετε οτι ειναι καλο σημειο να κανουμε εξερευνηση το κεντρικο παρισι με τα ποδια αποφευγοντας το μετρο;;
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Ειναι γενικα σε πολυκεντρικο σημειο!
Γενικα το κεντρο του Παρισιου περπατιεται ανετα! Για παραδειγμα απο εκει που μενετε οι κηποι του λουξεμβουργου που αξίζει να επισκεφθειτε ειναι στα 10 λεπτα όπως και το Πανθεον και το πανειστημιο της Σορβοννης.
Στα 20 λεπτα περιπου με τα ποδια απο την αλλη πλευρα του Σηκουανα ειναι το Λουβρο και σχεδον απέναντι το μουσείο Ορσε. Απο το Λουβρο στα 20 λεπτα περιπου ειναι η Οπερα και η περιοχη των Galleries Lafayette αν θελετε να κανετε και τα ψωνια σας (νομιζω θα εχει ακομη εκπτωσεις, οποτε σας το συστεινω ανεπιφυλακτα). Στα 5-10 λεπτα,με τα ποδια παντα, ειναι η Παναγια των Παρισιων απ'οπου μπορείτε να συνεχισετε παλι με τα ποδια για το μουσειο Pompidou και για την περιοχη του Μαρέ! Λιγο πιο μακρια πεφτει ο πυργος του Αιφελ και τα Ηλυσια Πεδια.. Στον Αιφελ αν θελετε να αποφυγετε το μετρό μπορειτε να πατε με λεοφωρειο και συγκεκριμενα με το 69 που περναει μπροστα απο το Λουβρο. Διαφορετικα απο το Λουβρο εως τον Αιφελ θα πρεπει να υπολογισετε 35-45' περπατημα. Η αποσταση απο τον Αιφελ στα Ηλυσια Πεδια περπατιεται ! Τωρα η Μονμαρτη πεφτει καπως μακρια, αλλα αν και παλι θελετε να αποφυγετε το μετρο, υπαρχει σιγουρα λεοφωρειο που περναει απο τη Rue de Rivoli μπροστα απο το Hotel de ville το δημαρχειο του Παρισιου και νομιζω οτι ειναι το 87 αν δεν κανω λαθος. Γενιακ καλο ειναι η να περπατησετε αρκετα η να χρησιμοποιειτε λεοφωρεια! Ειναι τοσο ομορφο που ειναι κριμα να μετακινηστε με μετρο..
Ελπιζω να σε καλυψα.. Αν χρειαζεσαι επιπλεον πληροφοριες πες μου.. Μενω στο Παρισι οποτε θα μορουσα να σας βηθησω!
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Μας βοηθησατε παρα πολυ! Για την Μονμαρτη δεν υπαρχει προβλημα να χρησιμοποιουμε το μετρο/λεωφορειο αλλα επειδη θα ειναι καλοκαιρι, ειμαστε λατρεις του περιπατου οποτε δεν θα εχουμε προβλημα να επισκεφτουμε ολα τα μερη που αναφερατε προηγουμενως. Απλα δεν ξεραμε οτι ολα αυτα τα μερη μπορεις να τα δεις χρησιμοποιωντας μονο τα ποδια ενω νομιζαμε οτι θα μας ξεγελουσε ο χαρτης! Οποτε πετυχαμε το καταλληλο ξενοδοχειο! Σας ευχαριστουμε παρα παρα πολυ και να ειστε καλα!
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Τιποτα! Χαρα μου!
Απλα μολις ειδα οτι βρισκεστε σχετικα ψηλα στο 5ο διαμερισμα, οποτε ισως θα πρεπει να υπολογισετε 5' επιπλεον στους χρονουσ που σας εδωσα!
Ωστοσο, αυτο που σας συμβουλευω για το Παρισι που το γνωρισα ως επισκεπτης και ως μονιμος κατοικος πλεον ειναι, περπατηστε-περπατηστε-περπατηστε!!!
Και επισκεφθειτε αν εχετε χρονο το παρκο του Buttes Chaumont στο 19ο διαμερισμα! το ομορφοτερο παρκο κατα τη γνωμη μου! Καλα να περασετε και στελτε μου οταν με το καλο γυρισετε να μου πειτε εντυπωσεις!!
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Ειναι γενικα σε πολυκεντρικο σημειο!
Γενικα το κεντρο του Παρισιου περπατιεται ανετα! Για παραδειγμα απο εκει που μενετε οι κηποι του λουξεμβουργου που αξίζει να επισκεφθειτε ειναι στα 10 λεπτα όπως και το Πανθεον και το πανειστημιο της Σορβοννης.
Στα 20 λεπτα περιπου με τα ποδια απο την αλλη πλευρα του Σηκουανα ειναι το Λουβρο και σχεδον απέναντι το μουσείο Ορσε. Απο το Λουβρο στα 20 λεπτα περιπου ειναι η Οπερα και η περιοχη των Galleries Lafayette αν θελετε να κανετε και τα ψωνια σας (νομιζω θα εχει ακομη εκπτωσεις, οποτε σας το συστεινω ανεπιφυλακτα). Στα 5-10 λεπτα,με τα ποδια παντα, ειναι η Παναγια των Παρισιων απ'οπου μπορείτε να συνεχισετε παλι με τα ποδια για το μουσειο Pompidou και για την περιοχη του Μαρέ! Λιγο πιο μακρια πεφτει ο πυργος του Αιφελ και τα Ηλυσια Πεδια.. Στον Αιφελ αν θελετε να αποφυγετε το μετρό μπορειτε να πατε με λεοφωρειο και συγκεκριμενα με το 69 που περναει μπροστα απο το Λουβρο. Διαφορετικα απο το Λουβρο εως τον Αιφελ θα πρεπει να υπολογισετε 35-45' περπατημα. Η αποσταση απο τον Αιφελ στα Ηλυσια Πεδια περπατιεται ! Τωρα η Μονμαρτη πεφτει καπως μακρια, αλλα αν και παλι θελετε να αποφυγετε το μετρο, υπαρχει σιγουρα λεοφωρειο που περναει απο τη Rue de Rivoli μπροστα απο το Hotel de ville το δημαρχειο του Παρισιου και νομιζω οτι ειναι το 87 αν δεν κανω λαθος. Γενιακ καλο ειναι η να περπατησετε αρκετα η να χρησιμοποιειτε λεοφωρεια! Ειναι τοσο ομορφο που ειναι κριμα να μετακινηστε με μετρο..
Ελπιζω να σε καλυψα.. Αν χρειαζεσαι επιπλεον πληροφοριες πες μου.. Μενω στο Παρισι οποτε θα μορουσα να σας βηθησω!
καλημερα, εγω σκεφτομαι να κλεισω ξενοδοχειο λιγο πιο κατω στην σταση denfert- rochereau. φανταζομαι οτι ισχυουν τα ιδια πανω κατω. βοηθανε πολυ αυτα που γραφεις. :)
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
καλημερα, εγω σκεφτομαι να κλεισω ξενοδοχειο λιγο πιο κατω στην σταση denfert- rochereau. φανταζομαι οτι ισχυουν τα ιδια πανω κατω. βοηθανε πολυ αυτα που γραφεις. :)
Καλησπερα, γενιακ η περιοχη προς Denfert-rochereau αν θες να μετακινησε με ποδια πεφτει λιγο εως αρκετα μακρια! γενικα για μενα τα καλυτερα διαμερισματα για να μεινεις ειναι 1ο,2ο,3ο,4ο,5ο,6ο,7ο με καλυτερα τα 4 πρωτα! Βεβαια μετα εξαρταται απο τον αν εισαι διατεθειμενος να χρησιμοποιεις αρκετα το μετρο η οχι!
 
Last edited by a moderator:

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Μας βοηθησατε παρα πολυ! Για την Μονμαρτη δεν υπαρχει προβλημα να χρησιμοποιουμε το μετρο/λεωφορειο αλλα επειδη θα ειναι καλοκαιρι, ειμαστε λατρεις του περιπατου οποτε δεν θα εχουμε προβλημα να επισκεφτουμε ολα τα μερη που αναφερατε προηγουμενως. Απλα δεν ξεραμε οτι ολα αυτα τα μερη μπορεις να τα δεις χρησιμοποιωντας μονο τα ποδια ενω νομιζαμε οτι θα μας ξεγελουσε ο χαρτης! Οποτε πετυχαμε το καταλληλο ξενοδοχειο! Σας ευχαριστουμε παρα παρα πολυ και να ειστε καλα!
Ρίχνοντας μια Μαρία στη συνομιλία μας διαπίστωσα οτι σας είπα να πάρετε το λεοφωρειο 69 και γενικά να προτιμήσετε τη μετακίνηση με λεοφωρειο ..
Ζητώ συγγνώμη καθώς πρέπει να πάρετε το λεΩφορειο 69 και γενικώς λεΩΦορεια...;)
 

Vassia S

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Θα πάμε Παρίσι σε ένα μήνα περίπου και ψάχνουμε για ξενοδοχεία. Έχουμε βρει τα εξής :
1. La manufacture
2. Hôtel Moris grands Boulevards
3. Hôtel Aida Marais.
Έχει πάει κανείς σε κάποιο από αυτά? Ποιο θα μου προτείνατε? Ευχαριστώ πολύ!
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Καλησπέρα σε όλους! Θα πάμε Παρίσι σε ένα μήνα περίπου και ψάχνουμε για ξενοδοχεία. Έχουμε βρει τα εξής :
1. La manufacture
2. Hôtel Moris grands Boulevards
3. Hôtel Aida Marais.
Έχει πάει κανείς σε κάποιο από αυτά? Ποιο θα μου προτείνατε? Ευχαριστώ πολύ!
Απο άποψη περιοχής μάλλον το 2 και μετά το 3. Προς την περιοχή του 1ου δεν κινήθηκα καθόλου οπότε δεν έχω γνώμη, ξεφεύγει αρκετά από τα main attractions.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom