Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Γνώμη μου παντως ειναι να πας σε μουσεία που σε εκφράζουν πιο πολυ απο άποψη ενδιαφέροντος και οχι αναγκαστικά επειδη ακούσες μια άποψη.
Απο αυτα που αναφερεις εχω παει σχεδον σε ολα κατα την επίσκεψη μου στο Λονδινο,και θα σου πρότεινα επισης και το Μουσειο Τεχνολογίας το οποιο με εξέπληξε οταν το επισκέφθηκα. Γενικα τα μουσεία δεν εχουν είσοδο. Τα υπόλοιπα αξιοθέατα απλα εχουν τσουχτερή είσοδο,οπως το St Paul,London Eye,The Shard.

Για τον Άγιο Παύλο εμενα παντως δεν με κέντρισε το ενδιαφέρον να μπω μεσα,και απέξω ηταν τρομερά επιβλητικός. Οταν πήγα κιολας ηταν στο κλεισιμο. Για το διλλειμα τωρα Shard vs London Eye,με κλειστα ματια The Shard. ανέτρεξε μερικά ποστ πιο πισω για την γνώμη μου.

Καλα να περάσεις!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα και από εμένα.

Φεύγω για Λονδίνο την ερχόμενη Παρασκευή, δλδ στις 12/2 και επιστρέφω στις 21/2. Θα καθίσω αρκετές μερούλες δλδ μιας και θα φιλοξενηθώ σε φίλο :)

Όσον αφορά τις μετακινήσεις μου αποφάσισα να βγάλω travel card γιατί θα είμαι αρκετές μέρες.

Η ερώτηση μου βασικά είναι όσον αφορά τα μέρη που θα επισκεφθώ. Σκ 13-14/2 θα πάω Camden Town και Notting Hill. Οπότε 15-19/2 θα πηγαίνω όπου θέλω μιας κ ο φίλος εργάζεται. Έχοντας επισκεφθεί το Λονδίνο για 1,5 μέρα το καλοκαίρι έχω δει το Βρετανικό Μουσείο, National Gallery, Trafalgar Square και γενικά πήρα μία καλή γεύση.
Αυτή την φορά έχω βάλει στόχο κυρίως μουσεία. Δλδ Victoria and Albert, Tate Modern, Wallace Collection, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και βλέπουμε. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικα με το τι άλλο αξίζει να επισκεφθώ. Ας πούμε Tower Bridge, Saint Pauls Cathdral και Westminister Abbey αξίζει να μπω? Επειδή το budget μου θα είναι σχετικά μικρό θα ήθελα να κάνω επιλογές. Πχ αν πάω London Eye δεν θα πάω Shard.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αφου το μπατζετ είναι μικρό, saint paul να πας κυριακή που έχει λειτουργία και μπορείς να μπεις δωρεάν.
Επίσης αν θες να δεις το Λονδίνο από ψηλά μπορείς να πας δωρεάν στο skygarden https://skygardentickets.com/skygardenpublic_ui/filters/
Mία βόλτα σε canary warf και σε greenwich στο αστεροσκοπείο και στο Old Royal Naval Collage, http://www.ornc.org
Πέρασμα από Barbican και City επίσης.
 

TheSandman

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Γνώμη μου παντως ειναι να πας σε μουσεία που σε εκφράζουν πιο πολυ απο άποψη ενδιαφέροντος και οχι αναγκαστικά επειδη ακούσες μια άποψη.
Απο αυτα που αναφερεις εχω παει σχεδον σε ολα κατα την επίσκεψη μου στο Λονδινο,και θα σου πρότεινα επισης και το Μουσειο Τεχνολογίας το οποιο με εξέπληξε οταν το επισκέφθηκα. Γενικα τα μουσεία δεν εχουν είσοδο. Τα υπόλοιπα αξιοθέατα απλα εχουν τσουχτερή είσοδο,οπως το St Paul,London Eye,The Shard.

Για τον Άγιο Παύλο εμενα παντως δεν με κέντρισε το ενδιαφέρον να μπω μεσα,και απέξω ηταν τρομερά επιβλητικός. Οταν πήγα κιολας ηταν στο κλεισιμο. Για το διλλειμα τωρα Shard vs London Eye,με κλειστα ματια The Shard. ανέτρεξε μερικά ποστ πιο πισω για την γνώμη μου.

Καλα να περάσεις!
Σε ευχαριστώ πολύ! Επειδή είμαι αρχαιολόγος η αλήθεια είναι με ενδιαφέρει πιο πολύ να δω τέχνη και εκει θα δώσω κάποια έξτρα λεφτά.

Tower of London αξίζει λέτε?
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
TheSandman

Ως λάτρης της Ιστορίας ενθουσιάστηκα με το Churchill War Rooms και το Μουσείο του Λονδίνου όπου βλέπεις με γλαφυρό τρόπο την ιστορία της πόλης (είναι και δωρεάν)! Για τον Πύργο έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, έχει κάτι πανοπλίες φτιαγμένες τη σύγχρονη εποχή κλπ άρα μάλλον πρόκειται για tourist trap. Όσο αφορά την Tower Bridge μόνο αν σε ενδιαφέρει το γυάλινο πάτωμα αξίζει η επίσκεψη. Τέλος, αντί για το Shard μπορείς να πας στο Sky Gardens, η κράτηση είναι δωρεάν από το Ίντερνετ κι αν θες κάθεσαι για καφέ, ποτό κλπ.
 

TheSandman

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
TheSandman

Ως λάτρης της Ιστορίας ενθουσιάστηκα με το Churchill War Rooms και το Μουσείο του Λονδίνου όπου βλέπεις με γλαφυρό τρόπο την ιστορία της πόλης (είναι και δωρεάν)! Για τον Πύργο έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, έχει κάτι πανοπλίες φτιαγμένες τη σύγχρονη εποχή κλπ άρα μάλλον πρόκειται για tourist trap. Όσο αφορά την Tower Bridge μόνο αν σε ενδιαφέρει το γυάλινο πάτωμα αξίζει η επίσκεψη. Τέλος, αντί για το Shard μπορείς να πας στο Sky Gardens, η κράτηση είναι δωρεάν από το Ίντερνετ κι αν θες κάθεσαι για καφέ, ποτό κλπ.
Για τα Churchill War Rooms έχω ακούσει και εγώ πάρα πολύ καλά σχόλια. Αν τελικά τα επιλέξω θα αφήσω το Tower of London γιατί έχω και κάποιες εκθέσεις που δεν είναι δωρεάν για να δω.
Το skygardens το κοίταξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη πώς κάνω κράτηση αλλά θα το ξαναδώ. Σκεφτόμουν για το Shard ότι ίσως θα μπορούσα να το συνδυάσω και σαν βραδινή έξοδο.
Το κακό είναι ότι ο καιρός δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει πολύ σύμφωνα με τα έως τώρα προγνωστικά. Ας ελπίσω ότι θα αλλάξει προς το καλύτερο :)
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Στο Shard προσωπικά πήγα για πρωινό και άξιζε πάρα πολύ (περίπου 50 λίρες τα δύο άτομα), επίσης πήγα στο Sky Gardens βράδυ για ποτό χωρίς να κάνω κράτηση και δεν υπήρχε κανένα θέμα.
Όσο αφορά τον καιρό, μη σε ανησυχεί! Το κρύο δεν είναι ιδιαίτερο, η κλασσική βροχούλα επίσης δεν είναι πρόβλημα!
 

TheSandman

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Στο Shard προσωπικά πήγα για πρωινό και άξιζε πάρα πολύ (περίπου 50 λίρες τα δύο άτομα), επίσης πήγα στο Sky Gardens βράδυ για ποτό χωρίς να κάνω κράτηση και δεν υπήρχε κανένα θέμα.
Όσο αφορά τον καιρό, μη σε ανησυχεί! Το κρύο δεν είναι ιδιαίτερο, η κλασσική βροχούλα επίσης δεν είναι πρόβλημα!
Για τα War Rooms πήρες audio guide?


Μόλις είδα ότι συμπεριλαμβάνεται στην τιμή της εισόδου :)
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ως αρχαιολόγος που είσαι, σε ενδιαφέρεται ή Αίγυπτος?
Petrie Egyptian archeological museum.
Ο χώρος είναι σαν μουσείο του '70 αλλά οι γνωστές είναι ενθουσιασμένοι. Τη Wallace μην τη χάσεις.
Καλοφτιαγμένο και το horniman αλλά δυσπρόσιτο
Επίσης μουσείο εμπειρία για τους δικούς του λόγους, είναι το sir John soane museum. Ψάξε το!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Δυστυχώς δεν έχει στα ελληνικά audioguide και όντως συμπεριλαμβάνεται στην τιμή εισόδου!

Ενδιαφέροντα ακούγονται αυτά που προτείνει ο kalspiros!
 

TheSandman

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Δυστυχώς δεν έχει στα ελληνικά audioguide και όντως συμπεριλαμβάνεται στην τιμή εισόδου!

Ενδιαφέροντα ακούγονται αυτά που προτείνει ο kalspiros!
Ναι θα τα κοιτάξω. Στο εν το μεταξύ μαλλον πεφτω σε απεργία του μετρό την Παρασκευή που φθάνω....( είχε και το καλοκαίρι όταν πήγα για 1,5 μέρα! :p)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom