Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγω αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει καμιά φάκα που δεν την βλέπω, γιατί είναι σχεδόν μισή τιμή. Γι αυτό ρωτάω..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι τοσο κανει η εβδομαδιαια Navigo.
 

smaria

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ
Γεια σας..!! πετάμε με ryanair στις 15 Μαρτίου για Παρίσι και προγειωνόμαστε στο Μποβέ. Θα μένουμε στο δεύτερο διαμέρισμα και σκοπέυουμε την ημέρα της άφιξης να πάμε Μονμάρτη, την επόμενη ημέρα να κινηθούμε προς Λούβρο (το οποίο απέχει μόλις 1χλμ από το ξενοδοχείο - οπότε ποδαράτοι!), Ile de la cite μέχρι Πάνθεον, την τρίτη ημέρα Βερσαλίες και Αίφελ - trocadero και την τέταρτη ημέρα disneyland.. θα ήθελα να ρωτήσω αν μας συμφέρει πιο πολύ να βγάλουμε την navigo (παμε Τρίτη - Παρασκευή) ή να πάρουμε τα καρνέ των 10 εισητηρίων.. αυτό το καρνέ είναι και για μετρό και για RER?? επίσης μήπως ξέρετε αν για μετεπιβίβαση χρειάζεται να χτυπάμε διαφορετικό εισητήριο (χωριατακι!!!) ή μπορούμε με το ίδιο?? και τέλος μήπως γνωρίζεται κανένα site που να μπορώ να βάλω σημείο εκκινησης - προορισμό για να δω σε ποιες στάσεις μετρό πρέπει να κατεβαίνουμε?? ζητάω πολλά, ε??? αν κάποιος γνωρίζει θα σας ήμουν υπόχρεη γιατί έχω σπαζοκεφαλιάσει τόσες μέρες που ψάχνομαι!!!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Navigo χωρίς δεύτερη σκέψη , ξαθώς σας καλύπτει τις διαδρομές και για Βερσαλίες και για Disneyland (η κάρτα για τις 1-5 ζώνες). Επίσης θα μπορείτε να πέρνετε το μετρό χωρίς δεύτερη σκέψη και όσες φορές θέλετε! Υπάρχει μία εφαρμογή που είχαμε στο tablet εμείς και έκανε αυτή τη δουλειά , νομίζω λέγεται paris metro αν θυμάμαι καλά. :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας..!! πετάμε με ryanair στις 15 Μαρτίου για Παρίσι και προγειωνόμαστε στο Μποβέ. Θα μένουμε στο δεύτερο διαμέρισμα και σκοπέυουμε την ημέρα της άφιξης να πάμε Μονμάρτη, την επόμενη ημέρα να κινηθούμε προς Λούβρο (το οποίο απέχει μόλις 1χλμ από το ξενοδοχείο - οπότε ποδαράτοι!), Ile de la cite μέχρι Πάνθεον, την τρίτη ημέρα Βερσαλίες και Αίφελ - trocadero και την τέταρτη ημέρα disneyland.. θα ήθελα να ρωτήσω αν μας συμφέρει πιο πολύ να βγάλουμε την navigo (παμε Τρίτη - Παρασκευή) ή να πάρουμε τα καρνέ των 10 εισητηρίων.. αυτό το καρνέ είναι και για μετρό και για RER?? επίσης μήπως ξέρετε αν για μετεπιβίβαση χρειάζεται να χτυπάμε διαφορετικό εισητήριο (χωριατακι!!!) ή μπορούμε με το ίδιο?? και τέλος μήπως γνωρίζεται κανένα site που να μπορώ να βάλω σημείο εκκινησης - προορισμό για να δω σε ποιες στάσεις μετρό πρέπει να κατεβαίνουμε?? ζητάω πολλά, ε??? αν κάποιος γνωρίζει θα σας ήμουν υπόχρεη γιατί έχω σπαζοκεφαλιάσει τόσες μέρες που ψάχνομαι!!!
Μονο τα εισιτηρια προς και απο Disneyland, Versailles, Porte Maillot στοιχιζουν οσο η εβδομαδιαια Navigo. Δεν νομιζω να υπαρχει διλημμα.

Site http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
App http://www.ratp.fr/en/ratp/r_90744/visit-paris-by-metro/
 

smaria

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ
Μονο τα εισιτηρια προς και απο Disneyland, Versailles, Porte Maillot στοιχιζουν οσο η εβδομαδιαια Navigo. Δεν νομιζω να υπαρχει διλημμα.

Site http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
App http://www.ratp.fr/en/ratp/r_90744/visit-paris-by-metro/
Αρχικά σας ευχαριστώ ;όλους πολύ για την ανταπόκριση:) κι επειτα κάτι (ελπίζω!!) τελευταίο.. μπορούμε δλδ να βγάλουμε τη navigo και από το αεροδρόμιο Μποβέ και χρησιμοποιώντας την να πάμε με το λεωφορείο μέχρι Porte Maillot??
ευχαριστώ και για το site, εντυπωσιάστηκα με τις παροχές του!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αρχικά σας ευχαριστώ ;όλους πολύ για την ανταπόκριση:) κι επειτα κάτι (ελπίζω!!) τελευταίο.. μπορούμε δλδ να βγάλουμε τη navigo και από το αεροδρόμιο Μποβέ και χρησιμοποιώντας την να πάμε με το λεωφορείο μέχρι Porte Maillot??
ευχαριστώ και για το site, εντυπωσιάστηκα με τις παροχές του!!
Η μεταφορά από το αεροδρόμιο του Beauvais μέχρι το Παρίσι γίνεται με shuttle bus και κοστίζει 17€ (μονή διαδρομή) αν το αγοράσεις επι τόπου από τον οδηγό ή on line 15,90€. http://tickets.aeroportbeauvais.com/Information.aspx
Το τέρμα είναι η Porte Maillot οπότε από τον σταθμό μετρό εκεί θα αγοράσετε την κάρτα και με την γραμμή 1 θα κατεβείτε εκεί που θέλετε.
 

mixail30

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις πολύτιμες πληροφορίες σας θα ήθελα να ρωτήσω κατι. έχουμε σκοπό να ταξιδέψουμε οικογενειακώς στο παρίσι απο 8/10/2016 εως 15/10/2016 με την easy jet θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως θα μετακινηθούμε τα παιδιά να ενημερώσω ότι ειναι μικρά ηλικίας 2 και 4 ετών αντίστοιχα. να ενημερώσω ότι όλες τις μέρες θα μείνουμε στη ντίσνευλαντ εκτός απο μία μέρα που θα πάμε να δουμε και τίποτε άλλο. θέλω να μάθω για τις τιμές των εισητηρίων και αν τα παιδιά πληρώνουν ευχαριστώ πολύ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γυρω στα 145€ σας βγαινει αν η μερα που θα κανετε τουρ στα αξιοθεατα ειναι ειτε η Κυριακη 9/10 ή η Παρασκευη 14/10. Γυρω στα 156€ αν ειναι μια αλλη οποιαδηποτε ημερα. Αυτα εχουν ενα μικρο περιθωριο μειωσης (5€ περιπου) αν ταλαιπωρηθειτε λιγακι που δεν αξιζει. Περιπου 157€ αν μετακινηθειτε απο και προς το αεροδρομιο με ανεση με Magical Shuttle και κατεβειτε μια μερα Παρισι για RER. 159€ περιπου για να μπορειτε να πατε απεριοριστα παντου . Και 190€ περιπου για να μετακινηθειτε με Magical και να εχετε και απεριοριστες μετακινησεις.

Αποφασιστε τι θελετε και στο κανω αναλυση. Το παιδακι σας που ειναι 2 ετων παει δωρεαν παντου. Το αλλο εχε μειωμενα εισιτηρια.
 

mixail30

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γυρω στα 145€ σας βγαινει αν η μερα που θα κανετε τουρ στα αξιοθεατα ειναι ειτε η Κυριακη 9/10 ή η Παρασκευη 14/10. Γυρω στα 156€ αν ειναι μια αλλη οποιαδηποτε ημερα. Αυτα εχουν ενα μικρο περιθωριο μειωσης (5€ περιπου) αν ταλαιπωρηθειτε λιγακι που δεν αξιζει. Περιπου 157€ αν μετακινηθειτε απο και προς το αεροδρομιο με ανεση με Magical Shuttle και κατεβειτε μια μερα Παρισι για RER. 159€ περιπου για να μπορειτε να πατε απεριοριστα παντου . Και 190€ περιπου για να μετακινηθειτε με Magical και να εχετε και απεριοριστες μετακινησεις.

Αποφασιστε τι θελετε και στο κανω αναλυση. Το παιδακι σας που ειναι 2 ετων παει δωρεαν παντου. Το αλλο εχε μειωμενα εισιτηρια.


μαλλον εγω διατύπωσα λάθος την ερώτηση εννοουσα τις τιμες των εισητηριων απο το αεροδρόμιο και μέχρι την ντίσνευλαντ μετά δλδ μόνο για τη μέρα που θα φτάσουμε και μετά που θα γυρίσουμε για τη μία μέρα έχω ενημερωθεί ευχαριστώκαι συγνώμη
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μαλλον εγω διατύπωσα λάθος την ερώτηση εννοουσα τις τιμες των εισητηριων απο το αεροδρόμιο και μέχρι την ντίσνευλαντ μετά δλδ μόνο για τη μέρα που θα φτάσουμε και μετά που θα γυρίσουμε για τη μία μέρα έχω ενημερωθεί ευχαριστώκαι συγνώμη
12,05€ εχει το Orlyval και RER (Antony - Chatelet-Les Halles) μεχρι κεντρο Παρισιου και αλλα 7,60€ (ή καπου εκει) για Disneyland. Αν βγαλεις απο Orly απ' ευθειας για Disneyland ειναι καπου 21,50€. Για το ενα παιδι ειναι μισες τιμες και για το αλλο τζαμπα.
Επισης υπαρχει και το Magical που σε παει κατευθειαν στο ξενοδοχειο. Εχει 20€ και το παιδικο 16€ και το μικρο δωρεαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom