Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Katerina24

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειαααα σας παιδιά.. Τον Φεβρουάριο -αισίως- θα πάω Πολωνία με το πρόγραμμα Erasmus για ένα ακαδημαικό εξάμηνο. Συγκεκριμένα στη Βαρσοβία και στο
The Maria Grzegorzewska University. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο; Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα. Παρόλο που η ενότητα αφορά το erasmus θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να ρωτήσω κάτι για τις φοιτητικές εστίες στο εξωτερικό. Φεύγω για μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα από τις φοιτητικές εστίες Kelvinhaugh Gate, Kelvinhaugh Street, Lister House, Maclay Residences και Winton Flats του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης. Ή αν γνωρίζει σχετικά με ιδιωτικές εστίες όπως το Hyndland House, Claremont House κ.λ.π. Τα δωμάτια στις εστίες του Πανεπιστημίου είναι πράγματι τόσο κακοδιατηρημένα και μικρά; Είναι προτιμότερο να μείνω σε ιδιωτική εστία; Ευχαριστώ
 

stayroula123

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδια!!Όντας αρκετα ασχετη στο θεμα ερασμους θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παει παρεα ερασμους,δηλαδη στο ιδιο πανεπιστημιο του εξωτερικου με φιλους που γνωριζεις απο τη σχολη??
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα παιδια!!Όντας αρκετα ασχετη στο θεμα ερασμους θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παει παρεα ερασμους,δηλαδη στο ιδιο πανεπιστημιο του εξωτερικου με φιλους που γνωριζεις απο τη σχολη??
Δηλαδή να πάτε παρέα συμφοιτητών στο ίδιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό; Αν υπάρχουν τόσες πολλές θέσεις στο πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει και έχετε την τύχη να σας δεχτούν όλους τοτε μόνο,κατι που ειναι απίθανο δηλαδή. Μπες στη σελίδα για το ερασμους να δεις ποσα άτομα δέχεται απο το τμήμα σου το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει. Σε εμάς τα περισσότερα δέχονται 2-3 απ'ολα τα ετη.Λιγο απίθανο να πάει ολόκληρη παρέα :p
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα παιδια!!Όντας αρκετα ασχετη στο θεμα ερασμους θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει να παει παρεα ερασμους,δηλαδη στο ιδιο πανεπιστημιο του εξωτερικου με φιλους που γνωριζεις απο τη σχολη??

Ειναι αναλογα τη χρηματοδοτηση που εχει το καθε ιδρυμα. Εμενα πιο παλια μονοσ το τμημα μου καθε εξαμηνα φευγανε 20-30 ατομα. Συνηθως βεβαια ειναι 3-5. Καλο ειναι αν πας ερασμους να κανεις παρεα με ξενους και οχι τοσο πολυ με Ελληνες. Θα δεις ποσο ωραια και ποσο διαφορετικα ειναι, Δυστηχως πολλοι και κυριως ισπανοι κανουν παρεα μεταξυ τους οποτε χανουν αυτη την ομορφια να εχεις ενα φιλο απο αλλη χωρα φιλοσοφια νοοτροπια και να κανετε μαζι πραγματα
 

nikoletaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!Το χειμερινό εξάμηνο θα πάω εράσμους στην Ρουμανία στην πόλη της Αlba lulia και θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει στην ίδια πόλη ή σε άλλη να μου πει την εμπειρία του και γενικότερα ότι θεωρεί ότι πρέπει να γνωρίζω
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Last call... Οποιος εχει πληροφοριες για erasmus στη Βουδαπεστη και στο Μιλανο, please ας απαντησει ή ας μου στειλει ενα μηνυμα... Θα πρεπει να κανω αιτηση σε λιγες μερες και ακομα εχω αμφιβολιες :icon_redface: Θελω να μαθω για ποιοτητα ζωης, πώς περασατε, αν πηγατε...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Last call... Οποιος εχει πληροφοριες για erasmus στη Βουδαπεστη και στο Μιλανο, please ας απαντησει ή ας μου στειλει ενα μηνυμα... Θα πρεπει να κανω αιτηση σε λιγες μερες και ακομα εχω αμφιβολιες :icon_redface: Θελω να μαθω για ποιοτητα ζωης, πώς περασατε, αν πηγατε...
Εχω πάει Βουδαπέστη δυο φορές, έχω μείνει/ζήσει Μιλάνο για ένα μήνα. Για erasmus θα προτιμούσα Βουδαπέστη, λόγω της μεγάλης διαφοράς κόστους ζωής. Επίσης είναι πιο όμορφη πόλη. Το Μιλάνο μπορεί να μην είναι τόσο όμορφο αλλά μου άρεσε η ποιότητα ζωής. Εχοντας κάνει το erasmus μου στη Βαρσοβία πάντα προτείνω οικονομικές πόλεις γιατί έχεις τη δυνατότητα για παραπάνω εξόδους, εκδρομές κλπ
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνήσω με την @Earth Citizen. Καλύτερα σε φθηνότερη χώρα για να μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα. Το Μιλάνο θεωρώ ότι είναι πανάκριβο για φοιτητοκατάσταση. Επίσης παλιά (το 2003) που είχα πάει εγώ, έπαιρνες περισσότερα λεφτά από το πρόγραμμα αν δεν επέλεγες τις πιο δημοφηλείς χώρες, π.χ. Αγγλία, Ιταλία, Γαλλία. Αλλά πλέον δεν ξέρω τι ισχύει. Εγώ είχα πάει Ουγγαρία αλλά στο Πετς, όχι στη Βουδαπέστη, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες. Οι εντυπώσεις όμως είναι πολύ καλές, είχα περάσει τέλεια. Και η Βουδαπέστη είναι πολύ όμορφη.
Όπου κι αν πας καλά να περάσεις.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εχω επισκεφθεί και το Μιλανο και την Βουδαπέστη. Αν μιλάμε για το πανεπιστήμιο, αυτο στο Μιλανο ειναι το 15ο καλυτερο στον κόσμο στον τομέα των σπουδών που εχω διαλέξει, όποτε θεωρητικα ειναι η καλύτερη επιλογή και γι'αυτο εχω κολλήσει εκει :p Ισχυει οτι ειναι πιο ακριβά, αλλα δεν ισχυει αυτο οτι σου δίνουν λιγότερα χρήματα. Στις ακριβές χώρες (Ιταλία, Αγγλία κτλ) δίνουν μεγαλύτερα ποσα, στις φθηνές (Ουγγαρία, Τσεχία κτλ) μικρότερα. Παντως σιγουρα θα υπαρχουν πραγματα να κανεις και στο Μιλανο και μέρη να βγεις και να περάσεις καλα ετσι; Έστω και αν μερικά ειναι λιγο πιο ακριβά...

Kαι επισης, σαν τριτη επιλογη θα βαλω Πολωνια. Νομιζω οτι πιανω την πρωτη μου επιλογη παντως, αλλα σε περιπτωση που γινει καμια στραβη, αναμεσα απο Bialystok και Poznan, τι να δηλωσω; Το Poznan ειναι πιο κεντρικα βλεπω και ιδανικο για ταξιδακια, ενω το Bialystok ειναι πιο ανατολικα... Δεν εχω παει ποτε Πολωνια, γνωμες;
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν μιλάμε για το πανεπιστήμιο, αυτο στο Μιλανο ειναι το 15ο καλυτερο στον κόσμο στον τομέα των σπουδών που εχω διαλέξει, όποτε θεωρητικα ειναι η καλύτερη επιλογή και γι'αυτο εχω κολλήσει εκει :p Παντως σιγουρα θα υπαρχουν πραγματα να κανεις και στο Μιλανο και μέρη να βγεις και να περάσεις καλα ετσι; Έστω και αν μερικά ειναι λιγο πιο ακριβά...
Αν σκέφτεσαι με βάση το πανεπιστήμιο, οκ, ίσως αλλάζει το πράγμα. Σίγουρα υπάρχουν πράγματα να κάνεις και ωραία μέρη και γειτονιές για να βγεις (ξαναλέω, η ποιότητα ζωής είναι από τις κορυφαίες στην Ιταλία). Απλά η πόλη δε συγκρίνεται σε ομορφιά ούτε σε κόστος σε σχέση με Βουδαπέστη. Κάτι που αγαπώ και βρίσκω εξαιρετικά συμφέρον είναι ο "θεσμός" του aperitivo. Τις απογευματινές-βραδινές ώρες σε πάρα πολλά μαγαζιά έχεις και ποτό και απεριόριστο φαγητό από μπουφέ με 10-11 ευρώ!


Kαι επισης, σαν τριτη επιλογη θα βαλω Πολωνια. Νομιζω οτι πιανω την πρωτη μου επιλογη παντως, αλλα σε περιπτωση που γινει καμια στραβη, αναμεσα απο Bialystok και Poznan, τι να δηλωσω; Το Poznan ειναι πιο κεντρικα βλεπω και ιδανικο για ταξιδακια, ενω το Bialystok ειναι πιο ανατολικα... Δεν εχω παει ποτε Πολωνια, γνωμες;
Bialystok δεν έχω πάει αλλά δεν έχει κάτι ενδιαφέρον απ όσο γνωρίζω κι είναι κ απομακρυσμένο. Poznan είναι όμορφο, ζωντανό, με πολλούς φοιτητές και σίγουρα πιο εύκολη βάση για εκδρομές. Γενικά όμως Πολωνία αγαπώ :D
 

psychocandy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας Παιδιά !
Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για Erasmus και για χώρα υποδοχής την Τσεχία !
Συγχα διαβάζω για πολύ κρύο... επειδή το φοβάμαι... προτείνετε χειμερινό εξάμηνο; εαρινό; ή άλλη χώρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom