Μάλτα Μάλτα

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδιά από νυχτερινή ζωή λέει ή είναι κυρίως ρομαντικό μέρος!Κι εννοώ από μπαράκια κι όχι τόσο club! Απλά να μην πηγαίνουμε για ύπνο από νωρίς
 

Giotatsio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα , θελω να παω 4 ήμερο στη Μαλτα , εχω διαβάσει κάποια σχολεία απο άτομα που την εχοτν επισκεφθεί αλλα απο Ότι ειδα ηταν παλιότερα . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;;; Θα παω με μια φίλη μου και θα ηθελα να μάθω σε ποια πολυ θα ηταν καλητερο και ασφαλέστερο να μείνω . Και γενικά οτι αλλη πληροφορία θα μπορούσατε να μου δώσετε για το μέρος
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα , θελω να παω 4 ήμερο στη Μαλτα , εχω διαβάσει κάποια σχολεία απο άτομα που την εχοτν επισκεφθεί αλλα απο Ότι ειδα ηταν παλιότερα . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;;; Θα παω με μια φίλη μου και θα ηθελα να μάθω σε ποια πολυ θα ηταν καλητερο και ασφαλέστερο να μείνω . Και γενικά οτι αλλη πληροφορία θα μπορούσατε να μου δώσετε για το μέρος
Είχα πάει κι εγώ με μια φίλη μου το Μάϊο του 2008 και περάσαμε υπέροχα. Ξεχοδοχείο ωραίο στη Βαλέτα, αξιοθέατα, βόλτες, μπάνιο στην Golden Bay, φαγητό πολύ καλό και οικονομικό σε σχέση με εδώ, γλυκά, πολύ ωραία μέρη για βόλτες, ψώνια, δηλαδή απ'όλα.
Δεν ξέρω εποχή και μέρες που θέλετε να πάτε, γράψε μας λεπτομέρειες. Από ασφάλεια νοιώθεις 100% ασφαλής. Εμείς μείναμε στη Βαλέτα αλλά όπου και να μείνεις δεν νοιωθεις ποτε κινδυνο, δεν έχει εγκληματικότητα, ούτε κλέβουν τους ξένους.
Αν θέλεις βοήθεια πες μου.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Καλησπέρα , θελω να παω 4 ήμερο στη Μαλτα , εχω διαβάσει κάποια σχολεία απο άτομα που την εχοτν επισκεφθεί αλλα απο Ότι ειδα ηταν παλιότερα . Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;;; Θα παω με μια φίλη μου και θα ηθελα να μάθω σε ποια πολυ θα ηταν καλητερο και ασφαλέστερο να μείνω . Και γενικά οτι αλλη πληροφορία θα μπορούσατε να μου δώσετε για το μέρος

Απόλυτα ασφαλής...δλδ λαμβάνεις τα συνήθη μέτρα προστασίας, αλλά είναι μια χαρά νορμάλ όπως κ η Αθήνα κι ακόμη περισσότερο.. Εμείς μείναμε Σεπτέμβρη του '13 Σλιέμα...είναι πολύ οικονομικά εκεί, δεν συγκρίνεται βέβαια με την ομορφιά της Βαλέτα, υπερτουριστικοποιημένη παραλιακή περιοχή αλλά σε κοντινή απόσταση από τα περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος κ κάπως πιο ζωντανή απ τη Βαλέτα το βράδυ. Το ίδιο κ ο διπλανός Άγιος Ιουλιανός. Δες κι εδώ (για το θέμα της ασφάλειας κ για τα λοιπά ενδιαφέροντα): http://www.travelstories.gr/community/threads/4-ήμερο-στη-Μάλτα-Αξίζει-το-κόπο.45250/page-4
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
παιδιά από νυχτερινή ζωή λέει ή είναι κυρίως ρομαντικό μέρος!Κι εννοώ από μπαράκια κι όχι τόσο club! Απλά να μην πηγαίνουμε για ύπνο από νωρίς
Δεν είναι το πιο ρομαντικό μέρος, έχει βέβαια ωραίες γωνιές αλλά εξαρτάται τι ψάχνεις! Αν περιμένεις π.χ. τη νυχτερινή ζωή της Ελλάδος που συναντάς ακόμη κ στο πιο απομακρυσμένο νησάκι με τα ατμοσφαιρικά μπαράκια κ τα σχετικά, όχι, αυτά δεν υπάρχουν. Σε όλη τη διαδρομή Σλιέμα-Άγιο Ιουλιανό βρήκαμε μόνο 1-2 τέτοια μαγαζάκια, πολύ απλά κ χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Σε αυτά τα 2 που κάτσαμε, δεν ήρθαν να πάρουν παραγγελία ποτέ (ίσως ήταν σελφ σέρβις), ήταν βαβούρικα κ ψιλοβρώμικα κ στο τέλος σηκωθήκαμε να φύγουμε χωρίς να πάρουμε κάτι. Υπάρχουν ωστόσο πολύ όμορφα εστιατόρια με τέλεια θέα θάλασσα (π.χ. surfside restaurant) που λειτουργούν σχετικά αργά κ μπορείς εκεί να πιεις κ κάτι. Επίσης το βράδυ μπορείς να τσιμπήσεις ή να πιεις κάτι σε καφε-τύπου μοντέρνα καντίνα με τραπεζάκια χαριτωμένα στην παραλία της Σλιέμας κ του Αγίου Ιουλιανού (ιδίως καλοκαίρι). Στη Βαλέτα το βράδυ (αλλά όχι κ πολύ αργά) να πας Valetta's Waterfronts (εκεί είναι πράγματι πολύ ρομαντικά αλλά καλύτερα για καφέ ή ποτό κ όχι για φαγητό): https://www.google.gr/search?q=vall...hXlDpoKHUMCBFQQ_AUIBygC#imgrc=wAqye9P04B1AmM:
Τώρα, αν ψάχνει κανείς κάτι πολύ πιο βαβούρικο, η περισσότερη πιτσιρικαρία βορειοευρωπαίων την έβγαζε στα μετρημένα μαγαζιά-κλαμπάκια της περιοχής Πατσβίλ στον Άγιο Ιουλιανό ή με μια μπύρα στο δρόμο, αλλά κ κει πολύ οχλαγωγία κ σκουπιδαριό (προσωπικά δεν μου άρεσε κ δεν έκατσα). https://www.google.gr/search?q=pace...&ei=EQq9VsunDMK0UfDSg0g#imgrc=bj10-dnSSVqLTM:
H Μάλτα έχει πάντως τόσο όμορφα πράγματα να δεις κ να κάνεις που αποκλείεται να κοιμάσαι νωρίς αλλά αν πάλι θες άγρια ξενύχτια κ δεν έχεις την αγγλική νοοτροπία στη διασκέδαση.. μάλλον δεν είναι το κατάλληλο μέρος..
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Δεν θα πάμε τελικά γιατί επιλέξαμε άλλο προορισμό αλλά επειδή προσωπικά την έχω βάλει στο μάτι κι ελπίζω κάποια στιγμή να πάω θα θυμάμαι τις συμβουλές σου!
 

yiannis1985

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα παιδια
γνωριζει κανεις απο ποιο σημειο της Μαλτας μπορεις να παρεις πλοιο για Σικελια?
Αν ναι ποση ωρα κανει και ποσο στοιχιζει?
Ευχαριστω
Γιαννης
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απο την Βαλέτα και κάνει κάνα 2ωρο για Pozzallo. Κόστος δεν ξέρω.
 

aroukos10

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
χαιρεται θα παω 14-17 μαιου στη μαλτα αξιζει μια μερα να νοικιασω scooter να παω σε δυο τρεις παραλιες?επισης ποσο στοιχιζει το εισητηριο για gozo?προλαναινω να δω τα δυο νησακια gozo κτλ?
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Πριν κάποιους μήνες είχαμε κλείσει με την παρέα κάτι φανταστικά οικονομικά εισιτηριάκια της ryanair για το όμορφο νησί. Τα προγράμματα μας όμως πολύ πιεστικά, έφτασε ο καιρός της αναχώρησης και δεν έχουμε προλάβει να κάνουμε έναν προγραμματισμό.
Όποιος έχει επισκεφτεί το νησί, τι μας προτείνει για 4 γεμάτες μέρες στη Μάλτα.
(Έχουμε κλείσει στη Σλιέμα διαμονή)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom