Ryanair Μέγιστες διαστάσεις αποσκευών

giannaras13

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΗ ΥΟΥ ΠΥΡΡΟΣ
Γεια σας. Είχα ταξιδέψει το φθινόπωρο 3 φορές με την ryanair όμως ποτέ δε χρειάστηκε να αγοράσω αποσκευή,είχα μόνο την αποσκευή καμπίνας. Θα ταξιδέψω πάλι και αγόρασα το δικαίωμα για μια αποσκευή 15 κιλών ,και τώρα πρέπει να αγοράσω βαλίτσα.Μόλις επικοινώνησα με την ryanair μέσω του chat που έχει και μου είπαν οτι οι μέγιστες διαστάσεις είναι 81χ119χ119 εκ. Το ερωτημα μου είναι,δηλαδή αν πάρω μία που βρήκα που είναι 86χ50χ25 θα έχω πρόβλημα? Το λεω γιατι κάπου διάβασα αυτο "πως μπορουν να ξερουν ποια πλευρά ειναι το υψος αφού οι άλλες πλευρές δεν ειναι στο μεγιστο οριο(119).
Ευχαριστω,αν μπορει καποιος ας βοηθήσει :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Νομίζω πώς η απάντηση είναι αυτονόητη. Δεν τους ενδιαφέρει ποια πλευρά είναι το ύψος και ποια το πλάτος. Μόνο οι διαστάσεις για να χωρούν στο χώρο αποσκευών.
 

giannaras13

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΗ ΥΟΥ ΠΥΡΡΟΣ
οποτε αν αγορασω την 86 εκ απλα εκει στα γκισε που θα παω θα την δωσω "ξαπλωτη" εννοω απο την αλλη πλευρα.συγγνωμη που αγχωνομαι αλλα δεν εχω ξαναπαρει προσθετη βαλιτσα και αγχωνομαι μην γινει κατι και με χρεωσουν πολυ :(
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μην αγχώνεσαι, έτσι όπως τα λες είναι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Απ'ο,τι εχω καταλαβει, αν αγορασεις μεγαλη βαλιτσα των 20 κιλων δεν υπαρχει οριο στις διαστασεις της,σωστα; Απλα πρεπει να μην ξεπερναει τα 20 κιλα...? Γιατι εψαξα το σαιτ της και τις πληροφοριες της και δεν βρηκα πουθενα να αναφερονται διαστασεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Απ'ο,τι εχω καταλαβει, αν αγορασεις μεγαλη βαλιτσα των 20 κιλων δεν υπαρχει οριο στις διαστασεις της,σωστα; Απλα πρεπει να μην ξεπερναει τα 20 κιλα...? Γιατι εψαξα το σαιτ της και τις πληροφοριες της και δεν βρηκα πουθενα να αναφερονται διαστασεις...
Ε πόσο μεγάλη μπορεί να είναι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

GeorgiaVas

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω την ερχόμενη εβδομάδα με Ryanair και έχω κλείσει εισητήριο με βαλίτσα 20 κιλών. Πέραν αυτού γίνεται και έλεγχος στις διαστάσεις; Ξερω ότι δεν ξεπερνάει σίγουρα τα 73 εκ σε ύψος και 45 εκ πλατος η βαλίτσα μου. Πιστευετε θα έχω πρόβλημα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω την ερχόμενη εβδομάδα με Ryanair και έχω κλείσει εισητήριο με βαλίτσα 20 κιλών. Πέραν αυτού γίνεται και έλεγχος στις διαστάσεις; Ξερω ότι δεν ξεπερνάει σίγουρα τα 73 εκ σε ύψος και 45 εκ πλατος η βαλίτσα μου. Πιστευετε θα έχω πρόβλημα;
όχι δεν θα έχεις, μόνο στα κιλά σου να είσαι σωστή.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
148
Καλημέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για τις μέγιστες διαστάσεις χειραποσκευής με τη ryan air. Όπως όλοι μάθαμε, από 1η Νοέμβρη 2018, η εταιρία μείωσε τις διαστάσεις της 10κιλης δεύτερης χειραποσκευή σε 50×40×20. Πρώτη φορά θα ταξιδέψω με την ryan , σε 3 εβδομάδες περίπου για Ρώμη και είμαι τώρα στη φάση αναζήτησης της σωστής χειραποσκευής για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις στο αεροδρόμιο. Ψάχνοντας λοιπόν, κατάλαβα ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα καταστήματα (φυσικά και ηλεκτρονικά) που πωλούν βαλίτσες καμπίνας, μάλιστα προσδιορίζοντας και για ποια εταιρεία είναι κατάλληλη η κάθε βαλίτσα, έχουν τις παλιές διαστάσεις της ryan 55×40×20. Μάλιστα κάποιοι πωλητές μου είπαν δυσαρεστημένοι ότι κι αυτούς τους έχει ενοχλήσει αυτή η αλλαγή, γιατί όλο το εμπόρευμα τους είναι με τις παλιές διαστάσεις. Εκεί λοιπόν που είχα βρει έναν σακο καμπίνας 53-54 τον μέτρησα και αναρωτιόμουν αν θα ειναι τόσο αυστηροί πια με 2-3 εκατοστά στο αεροδρόμιο, με παίρνει τηλ η κολλητή μου έξαλλη να μου πει ότι ο αδερφός της που ταξίδεψε 30/12 για Θεσσαλονίκη με επιστροφή 3/1 με ryan είχε την εξής περιπετεια: πηγαίνοντας όλα καλά με τη βαλιτσα πέρασε τον έλεγχο χωρίς προβλήματα. Γυρίζοντας όμως (εννοείται με την ίδια βαλίτσα) τον έβαλαν να πληρώσει γιατί του είπαν ότι από 1/1 άλλαξαν ξανά τα όρια των αποσκευών!!! Αποκλείεται, της λέω εγώ, αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα είχε βγάλει ανακοίνωση η εταιρία όπως έκανε το Νοέμβριο. Αλλά θα είχε βουίξει ο τόπος κιόλας, πχ εδώ στο travelstories δε διάβασα κάτι αντίστοιχο. Αποφάσισα λοιπόν να το ψάξω μόνη μου για να μην παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο με τη φιλη μου. Μπαίνω λοιπόν χθες στο επίσημο site και έρχεται η πρώτη εκπληξη: πουθενά δεν υπήρχε εκείνη η τεράστια ανακοίνωση για την αλλαγή πολιτικής της ryan από 1η Νοέμβρη! Άντε λεω, θα την έβγαλαν την ανακοίνωση από το site γιατί πλέον δε θεωρείται νέο και όλοι ακολουθούν το 50×40×20. Πηγαίνω μετά στο λήμμα "αποσκευές" και έρχεται η δεύτερη εκπληξη: αναφέρει με φαρδιά πλατιά γράμματα ότι οι διαστάσεις της 2ης χειραποσκευής είναι 55×40×20!!! Δηλ οι παλιές!!! Αποφασίζω να κάνω live chat μια και δεν υπάρχει ούτε μισό τηλ. για να επικοινωνήσει κάνεις με την εταιρία. Και στο chat η υπάλληλος που μου μίλησε μου λέει ότι οι διαστάσεις είναι 55×40×20!!! Τώρα λοιπόν θα φταίω εγώ να σκάσω μύτη στο αεροδρόμιο με αυτές τις διαστάσεις η θα πρέπει εκεί να έχω έτοιμα τα υπογλώσσια γιατί θα μου πουν ότι οι διαστάσεις είναι 50 και όχι 55? Καταλήγοντας λοιπόν αυτή την γλαφυρή μου περιγραφή, που ελπίζω να μη σας κούρασε, αυτό που ρωτάω είναι: τι έγινε τελικά? Όντως άλλαξε πάλι η ryan την πολιτική αποσκευών της? Χωρίς ανακοίνωση αυτή τη φορά? Και αυτά τα περίεργα που συνέβησαν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης σύμφωνα με τη φιλη μου τι στο καλό είναι πάλι? Εγώ ξέρω ότι τη Δευτέρα πάω να αγοράσω τελικά τον ασκό καμπίνας, γι αυτό πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι παραπάνω κι εσείς, που σίγουρα είστε πιο πολυταξιδεμένοι και έμπειροι από μένα!!!
Καλή σας μέρα και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom